Gönderen Konu: Amatör Tekne İmalatı İçin Gerekli Yazılım ve İmalat Bilgilerinin Paylaşımı?  (Okunma sayısı 19087 defa)

lego64

• Moderator
  • Çırak Üye
  • Ad Soyad: levent güryüksel
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1964

Değerli arkadaşlar,

Sitemizi hergün düzenli olarak ziyaret etmeye gayret ediyorum. Yeni konuları ve katılımcıları takip etmeye çalışıyorum. İnternet üzerinden ve sitemizde arkadaşlarca yayımlanan linklerden ve kendi yaptığım araştırmalardan hem tekne planları, hem yazılım programları (basit şekilde tekne dizaynı için) ve tekne imalatının aşamaları ile ilgili yazılı kaynaklara ulaştım. Tekne planlarındaki açıklamalar yetersiz ve yabancı dilde; türçe kaynaklar var ama eksik. Bu nedenle bu sitede açık kaynak oluşturmak ve bu dökümanları genelin kullanımına açmak istiyorum. Ayrıca malzeme bilgim yetersiz. Amatör tekne yapımcıları için malzeme tanıtımlarının da yapılmasının uygun olacağını düşünmekteyim. Yorumlarınızı bekliyorum.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Boyle bir uygulama cok faydali olur. Elimden geldigince destek olmak isterim. Malzeme bilgilerinden kasit tekne yaparken kullanilan malzemelermi acaba ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

lego64

• Moderator
  • Çırak Üye
Evet Volkan bey,
Benim mesleğim tütün teknoloji mühendisliği, işim gereği kısmen makine elemanları dizaynı yapıyorum. Bu nedenle seçeceğimiz ahşap, plywood ve diğer bağlantı elemanları ile beraber teknenin postalarını ve dış kaplamasını düzenlerken kullanılacak bağlantı elemanları ile malzemelerin dirençleri önemli olacaktır. Lise yıllarında yazları dayımın fiberglas tekne üretim atölyesinde çalışıyordum. Orada edindiğim tecrübeler sonucu kullanacağımız epoksi ve bu epoksiye katılacak katkı maddelerinin oranı ile bunun sonucunda elde edilecek nihai malzemenin spesifik özellikleri büyük önem taşımaktadır. Aynı şekilde teknenin karinasını kaplayacağımız fiber kaplamanın özellikleri de önem taşıyor.

Ayrıca internette yaptığım araştırmalar sonucunda 12 m'ye kadar büyüklükte teknelerin tasarımı "dik ve yapıştır yöntemiyle" ücretsiz olarak yayımlanan "freeship" programı ile yapılabilmektedir.

6 m uzunluğunda kendi tasarımım olan L-600 (tarafımdan kodlanmıştır) 'ün dosyalarını paylaşmak istedim ama dosyaları siteye yükleyemedim. Bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim. Elimde sitelerden derlenmiş ücretsiz eski ve yeni tasarım tekne planları ve youtube'den indirdiğim Red Barn Boats videoları var, bunlarıda sizlerle paylaşmak istiyorum. Nasıl yapabilirim bilmiyorum ama yardımcı olursanız sevinirim.

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2
Levent bey
ben de birşey sormak istiyorum. salaya ölçüleri olan bir teknenin postalarını hazırlayabileceğimiz bir program varmıdır?
elimde aşağıdaki resim var buradan neler çıkarabiliriz?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
Levent Abi bana mail olarak siteye eklemek istediğin şeyleri yollarsan ben eklemesini gerçekleştirebilirim.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

lego64

• Moderator
  • Çırak Üye
İsmail bey,

Rhino, autocad, hullform gibi bir sürü program var. Ancak bu proramları daha yeni öğrenmeye başladım. Bende sizin gibi el yordamı ile ve sora sora bir şeyler yapmaya çalışyorum.

lego64

• Moderator
  • Çırak Üye
Volkan bey,

Benim mail adresim leventguryuksel@hotmail.com bana boş mail atarsanız ben bilgileri size mail olarak atabilirim.

Teşekkürler.

lego64

• Moderator
  • Çırak Üye
İsmail bey,

http://www.duckworksbbs.com/plans/messer/index.htm bağlantısında Warren D. Messer diye bir tasarımcı var. Bu adamın çalışma tarzını beğeniyorum. Freeship diye program kullanıyor. İlk defa bu programı ondan öğrendim. Ortalama bir bilgisayar kullanıcısı azıcık ingilizcesi varsa bu programı kullanabilir. Dik ve yapıştır yönteminde iyi sonuç veriyor. Ayrıca "fastship" diye bir program daha var, maxsurf diye bir program daha var ancak bu programları satın almanız gerekiyor. Ama freeship programı açık kaynak kodlu ve bedava olarak dağıtılıyor. Ayrıca modifiye edilmiş olanları da var.

http://www.duckworksbbs.com/plans.htm bağlantısından diğer dizaynerların çalışmalarına bakabilirsiniz.

Kolay gelsin.

ismailoruc

• İleri Rehber
İsmail bey,

http://www.duckworksbbs.com/plans/messer/index.htm bağlantısında Warren D. Messer diye bir tasarımcı var. Bu adamın çalışma tarzını beğeniyorum. Freeship diye program kullanıyor. İlk defa bu programı ondan öğrendim. Ortalama bir bilgisayar kullanıcısı azıcık ingilizcesi varsa bu programı kullanabilir. Dik ve yapıştır yönteminde iyi sonuç veriyor. Ayrıca "fastship" diye bir program daha var, maxsurf diye bir program daha var ancak bu programları satın almanız gerekiyor. Ama freeship programı açık kaynak kodlu ve bedava olarak dağıtılıyor. Ayrıca modifiye edilmiş olanları da var.

http://www.duckworksbbs.com/plans.htm bağlantısından diğer dizaynerların çalışmalarına bakabilirsiniz.
Ben sorumu tam anlatamadım. tasarımcı veya plan  aramıyorum.
elimde ölçüleri olan bir teknenin postalarını o ölçüleri kullanarak hazırlabileceğimiz bir program sordum.  gerçi bilgisayarda yazı yazmayı bile tam beceremeyen biri olarak o programı nasıl kullanırım bilmiyorum ama. :)
ilginiz için çok teşekkür ederim.

Kolay gelsin.

lego64

• Moderator
  • Çırak Üye
ismail bey,
Autocad, rhino gibi programlarla postaların tam ölçüsünde çizimi yapılıyor ama çok iyi derecede teknik resim ve bu programları kullanma becerisi gerekmektedir. Ayrıca hesaplamasını yaptığınız postaların kağıt üzerine basılmasında da sorunlar çıkmaktadır. Bu işte en doğru yapılacak hareket postaları hazırladıktan sonra bunların GNC tezgahlarda sıfır tolerensla kesilmesidir.

youtube'de verdiğim linklerden red barn boats videolarına önce teknenin gövdesi yapılıyor ve kartondan yapılan şablonlar yarımı ile postaları 1 mm'lik yanılma payı ile yerlerine yerleştiriyorsunuz. Teknenizi ölçüsüne göre freeship programında şekillendirip, levhalar halinde 4mm veya 6 mm'lik marine plywoodlardan kesip dik-yapıştır yöntemi ile yaparsanız ve postaları karton şablondan yapıp yerine alıştırdıktan sonra plywood'tan keserek yerine monte edebilirsiniz. bu hem pratik hemde amatör olan ve imkanları kısıtlı (alet, edevat ve teknoloji) insanlar bu işi dahakolay ve sağlam olarak halledebilirler. Ben o linkleri tekne yapımına başlamak isteyenler için; basit ölçülerde ve düşük maliyetlerle neler yapılabilineceğini göstermek amacıyla verdim. Umarım yardımcı olmuştur.

Saygılarımla,

ismailoruc

• İleri Rehber

Elimdeki resim bu. buradan hareketle birşeyler yapılabilir mi?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
ismail bey,
Autocad, rhino gibi programlarla postaların tam ölçüsünde çizimi yapılıyor ama çok iyi derecede teknik resim ve bu programları kullanma becerisi gerekmektedir. Ayrıca hesaplamasını yaptığınız postaların kağıt üzerine basılmasında da sorunlar çıkmaktadır. Bu işte en doğru yapılacak hareket postaları hazırladıktan sonra bunların GNC tezgahlarda sıfır tolerensla kesilmesidir.

youtube'de verdiğim linklerden red barn boats videolarına önce teknenin gövdesi yapılıyor ve kartondan yapılan şablonlar yarımı ile postaları 1 mm'lik yanılma payı ile yerlerine yerleştiriyorsunuz. Teknenizi ölçüsüne göre freeship programında şekillendirip, levhalar halinde 4mm veya 6 mm'lik marine plywoodlardan kesip dik-yapıştır yöntemi ile yaparsanız ve postaları karton şablondan yapıp yerine alıştırdıktan sonra plywood'tan keserek yerine monte edebilirsiniz. bu hem pratik hemde amatör olan ve imkanları kısıtlı (alet, edevat ve teknoloji) insanlar bu işi dahakolay ve sağlam olarak halledebilirler. Ben o linkleri tekne yapımına başlamak isteyenler için; basit ölçülerde ve düşük maliyetlerle neler yapılabilineceğini göstermek amacıyla verdim. Umarım yardımcı olmuştur.

Saygılarımla,

Ben teknemin tüm kaplamasını gazete kağıdıyla şablon alarak sonra bu çizimleri kontraplağa aktararak yaptım. Ancak bende Levent Abiye katılıyorum karton daha mantıklı olabilir.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

ismailoruc

• İleri Rehber
volkan senin teknenin planları vardı abim.
ben derdimi anlatamadım . elimde yukaradaki resim var sadece bu resimde bazı ölçüler var tabi. bahsedilen programları kullanmayı da bilmiyorum. ne yapılabilir diyorum.

Pazar günü anlatırım !!!! :)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
ismal,endüstri tasarım mühendisliğinde okuyan yada yeni mezun birisini bulursan auto cad programında ofsett komutuyla o salayayı çizebilir..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
maxsurf programı ile ofsett tablosu çıkartılmasının görüntülü açıklamalı bir sayfa..
http://tr.scribd.com/doc/89400679/Maxsurf-Tr