Gönderen Konu: Tekne planlarının paylaşımı hakkında  (Okunma sayısı 15088 defa)

E.TAŞKOY

• Yeni Rehber
  • **
Tekne planlarının paylaşımı hakkında
« : Ocak 11, 2012, 02:02:13 ÖS »

Arkadaşlar,
Hepimiz gönlümüzden geçen bir tekneyi yapmanın hayalini kuruyoruz.Bunu çok azımız gerçekleştiriyoruz.Diğer çoğunluk ise belirsizlikler nedeni ile vaz geçiyor.
İlk yaptığımız iş tekne planı araştırmak oluyor.Uzun arayışlardan sonra bulduğumuz teknenin planı internetten sipariş verilmesi gerekiyor.Bu noktada sorular başlıyor.
Acaba sipariş verdiğimiz plan gelirmi?Gelirse işe yararmı?Yeterince açık çizilmişmi?Malzemesi,maliyeti vs...vs.. Acaba yapmaktan vaz geçerimde plana verdiğim para boşa gidermi?Yurt dışından getirttiğimiz bu planlarlara verilen paralar, tekneyi yapmaktan vaz geçerseniz sizi üzecek miktarlarda paralar olduğu için araştırma aşamasında hayaller rafa kaldırılıyor.
Benim önerim şu:Sitede bir başlık açılsın,Sitede üye olan arkadaşlar ellerinde olan tekne planlarını bildirsinler.Kimde ne plan var burada listelensin.Plan arayan arkadaşlar plan sahipleri ile görüşüp plan hakkında bilgi alsınlar.Daha Sağlıklı karar verirler diye düşünüyorum.Saygılarımla.

ilkcanercan

• Yeni Rehber
  • **
Ynt: Tekne planlarının paylaşımı hakkında
« Yanıtla #1 : Ocak 11, 2012, 02:34:48 ÖS »
bu öneriye kesinlikle katılıyorum çok iyi olur bence,bir arkadaşımız  plan satın almış olabilir tabi bir maliyeti ve emeği vardır ama plan dediğin birkere işe yarar sonra bir depoda çürür ama birkaşkasınında işine yaraması bence çok daha uygun olur,maddi imkanların çokta iyi olmadığını hesaba koyarsak paylaşımın büyük yararı olur ve butür plan paylaşımı çok arkadaşın kendi teknesini yapabilmesi açısından iyi bir başlangıç olacak ve tekne yapımları çoğalacaktır diye düşünüyorum.
pıçak taşıyan hamsi kılıç balığı.
İLKER ERCAN KOCAELİ.

Ertuğrul DURAK

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: Ertuğrul Durak
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: Deniz
« Yanıtla #2 : Ocak 11, 2012, 03:24:51 ÖS »
Şu anda sitede yayımlanan birsürü tekne planı vardır ki ben onların arasından seçip niyetlendim
Planın maliyetini pekte düşünmemek lazım aslında çünkü onun maliyeti teknenin maliyetinin neredeyse 1/100   dir önemli olan karar verebilmektir bence

Bende bu sitede bir tekne tasarımcısının olup çoğunluğun istediği 6-10 m arası bir teknenin planını çizmesi ve bunu emeğinin karşılığı bir bedelle vermesidir. Yaklaşık 1 senedir internetten bu tür olayları takip etmeme rağmen ne yazıkki bir plan yapan mühendise rasladım.
Ertuğrul Durak
İstanbul-Beykoz
İstanbul İl Temsilcisi
Hayal edebiliyorsan yapabilirsin!

mehmet şasi

• İleri Üye
  • Ad Soyad: mehmet şasi
  • Doğum Yılı: 1964
« Yanıtla #3 : Ocak 11, 2012, 05:32:13 ÖS »
planların maliyeti o kadar fazla değil yapan arkadaşlar daha çok zorluklarını anlatıp tecrübelerini paylaşırsalar başlama karalarında daha yardımcı olacaktır

mehmet şasi

• İleri Üye
« Yanıtla #4 : Ocak 11, 2012, 05:36:50 ÖS »
birde şu var ortak yapılabilirmi bir kaç arkadaş birleşip bir tekne yapsak hem maliyeti düşer hem yapım aşamasında güç birliği edilir

Ertuğrul DURAK

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: Ertuğrul Durak
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: Deniz
« Yanıtla #5 : Ocak 11, 2012, 08:02:06 ÖS »
Daha öce tartışılmıştı bu konu
Ertuğrul Durak
İstanbul-Beykoz
İstanbul İl Temsilcisi
Hayal edebiliyorsan yapabilirsin!

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #6 : Ocak 11, 2012, 08:52:58 ÖS »
Mehmet abi bahsettiğin konuyu şu açıdan düşündüğünde işin içinden çıkılmıyor. Bahsettiğin konu çok güzel bir konu fikir olarak kulağa çok hoş geliyor ancak işe başlayınca işler değişiyor.Bunu bir başka forum Gezgün Korsan Platformu denemiş.Pekte başarılı sonuçlar alınmamış işin açıkçası.

Şöyle sorunlar olabiliyor.
*Teknenin yapım aşaması uzun bir yol.Malesef sözlerde verilse yapım aşamaları için herkes aynı hassasiyeti göstermiyor(muş).Bir anlık heves ile tamam diyen yağmurda çamurda karımla çocuğumla gezmek varken neden tekne ile uğraşıcam diyebilirmiş.

Ayrıca teknenin kullanımı başlı başına bir dertmiş.Bu hafta sonu sende istiyosun bende istiyorum yanımıza 7 8 tane arkadaşta istiyor kullanım konusu nasıl olacak ? Hadi bir hafta anlaştık iş tatlıya bağlandı her hafta orta yol bulmak biraz zor olabiliyor.

Tekne sahiplenilmeside ayrı bir dertmiş.

Ayrıca teknenin bakımı ve konaklatılmasıda nerde kalıcak nolucak ?
Bu konular kafa kurcalamakta ortak tekne konusunda.
Ben şu kanaatteyim ortak tekne yapılacaksa ya çok iyi 2 3 arkadaş olunacak yada kardeş olacaksınız başka türlü çok hır gür çıkar kanaatindeyim.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #7 : Ocak 11, 2012, 08:59:48 ÖS »
Tekne planı paylaşımı konusuna biraz karşıyım. Maliyetler okadar da yüksek değil bence. 10 binler harcayacak kişi tekneye 100 200 milyon planına verebilir diye düşünüyorum. Vermeyi düşünmeyen ise bizler gibi yada diğer örnekler gibi ücretsiz tekne planlarına yönelebilir.

Karşı çıktığım ve üzüldüğüm konu şu işin içinde bir emek var karşımızdaki kişi emeğinin karşılığını,ürününü satmakta.

Ayrıca site olarak bu olayı teşfik etmemiz bizim açımızdan doğru olmaz.Çünkü plan sahibi kişiler eğerki kazarada olsa böyle bir olaya vesile olduğumuzdan haberdar olurlarsa çok büyük zan altında kalabiliriz :(
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2
« Yanıtla #8 : Ocak 11, 2012, 09:02:01 ÖS »
kesinlikle katılıyorum volkan sana
hatta 2 çok samimi arkadaş ortak tekne aldıktan sonra tekne yüzünden arkadaşlıkları bile bozulan bir kaç kişi tanıyorum.
ha bu her arkadaş için geçerli olmayabilir.
gene de en fazla 2 arkadaş. ailece de birrlikte olan. yada ailece alınıp ana baba abi kardeş gibi

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #9 : Ocak 11, 2012, 09:12:28 ÖS »
Arkadaş olunacaksada bence abi hakkaten kardeş gibi arkadaş olunacak. O şartlarda ortak girilir tekneye diğer türlü çok zor. Nekadar samimide olsanız sizde sahipleneceksiniz oda sahiplenecek. O ailesiyle çıkıcak bir hafta belki sizde ozaman isteyeceksiniz işte ozaman görün şamatayı :D Teknede değil ama daha değişik bir konuda yaşanmış ve tecrübe ile sabit kılınmıştır :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

mehmet şasi

• İleri Üye
« Yanıtla #10 : Ocak 11, 2012, 10:43:16 ÖS »
ertuğrul bey
ben okumadım atlamışım fikirlerinizi öğrenmek için açtım bu konuyu sadece

ortaklık konusundaki bütün söyldiklerinize katılıyorum zor çok zor elbet iddalı bir sözmüü olur bilmiyorum ama ortaklık yapısı biz türklere pek uygun değil sanırım tekne olmasada ortak iş yapan arkadaşlarım sonunu iyi getiremediler ama ben yinede şartları yerine getirildikten sonra olamayacak birşeyde değil ben çokta uzak değilim
 peki enazından şu yapılamaz mı birlikte yapmak önce birine sonra diğerine yada ikisini beraber

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #11 : Ocak 12, 2012, 12:22:40 ÖÖ »
Abi 'konu' konusunda hiçbir sıkıntı yok bilmeyen her konuda konu açma özgürlüğü var hiç çekinmeye gerek yok.

Türklerde bir ortaklık birde sözüm meclisten dışarı akraba ile iş yapılmaz ben bunu bilir bunu söylerim :D 7 kat ellerle daha iyi anlaştığımız olur kendi insanımızı dolandırırız veya dolandırılırız :D

Önce birine daha sonra birine biraz sıkınıtı çıkarabilir de ikisine beraber çalışma mantıklı olabilir abi. yakın olan 2 3 kişi ve tekne yapan yardımlaşarak inşa edebilir. 1 kişi 3 tekne inşa etmiş olur tecrübe konusunda + sağlar.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

ilkcanercan

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #12 : Ocak 12, 2012, 01:26:44 ÖÖ »
tekne ortaklığına şahsen karşıyım ancak aynı tekneyi aynıanda birkaç kişi yaparsa ozaman tecrübe paylaşımı yardımlaşma olur.ama plan paylaşımı konusunda düşüncelerim aynı,türkiyede bu işi yapan yok neden elin yabancısına dolarları ödeyelimki birkişi plan alsada 10 tekne yapılsa elin yabancısı kazanacağına benim arkadaşım kazansın daha doğru bence,ayrıca plan maliyeti tekne maliyetinin 1/100 ü felan değil 1/10 dur bugün iyi bir plan 500 dolar civarı bu isteğe göre değişir 8,10 bin tl ye mütevazi bir tekne yapılabilir.(bu arada şahsen plan ihtiyacım yok)yanlış anlaşılmasın ben kendi planımı kendim çizdim sadece ölçeklendirmek kaldı onuda yapınca volkana sorarım izin verirse paylaşırım.neyse bu konu polemik haline gelsin istemem herkesin düşüncesine saygım var ben sadece düşüncemi söledim.
pıçak taşıyan hamsi kılıç balığı.
İLKER ERCAN KOCAELİ.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #13 : Ocak 12, 2012, 09:39:56 ÖÖ »
Tekne planları firi mülkiyettir. Sahipleri bu planı genellikle bir tekne inşa edilebilmek üzere satarlar. Hukuki açıdan bakıldığında tek bir plandan birden çok tekne yapmak yanlıştır. Bilgisayar programlarının kopyalanması ve birden çok kişinin kullanımına sunulması nasıl yasaklamışsa tekne planları için  de bu böyledir. Bilgisayar programları buna rağmen satın alınmadan kullanılıyor. Tekne planları da aynı şekilde kullanılabilir. Kullananların aldıkları riski bilmesi gerekir.

Türkiye'de vakti zamanında biri Swan marka teknenin planlarını ele geçiriyor ve inşasına başlıyor. Swan'ın haberi oluyor ve adam gönderiyor. Çeşitli uyarılardan sonra Türk hukukunda bir şey yapamayacaklarını  anlıyorlar. Uygulamaya koydukları çözüm ise şu: Swan zaman zaman bir elemanını tekne inşasını denetlemeye gönderecek ve uygulama onun dediğine göre yapılacak, değişiklik yapılmayacak ve Swan da tekneyi Swan olarak tanıyacak. Tekne yapılıyor ve Swan olarak denize iniyor. Bu tekne ile ben bir süre denize çıktım. Oldukça yaşlı bir tekne idi ve genel anlamda bakımı da çok iyi değildi. Ahşap bir tekne olmasına rağmen alttan veya üstten su aldığını görmedim. Altı çeştili yöntemlerle iyi izole edilmiş olabilirdi ama teknenin üstünde yani heç ve lumbozlarında hiç değişiklik ve onarım yapılmamıştı ve su geçirmiyordu. Modern malzeme ve tekniklerle yapılmış fiberglas teknelerin lumbozlarının bir kaç yıl içinde su  geçirmeye başladığını dikkate alırsak teknenin ne kadar dikkatli yapıldığını görebiliriz.  Sanırım şimdi bizim hukuğumuz da planların bu şekilde kullanılmasına izin vermez ama "kim nereden bilecek ki" de başka bir düşünce.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

mehmet şasi

• İleri Üye
« Yanıtla #14 : Ocak 12, 2012, 12:00:43 ÖS »
 ortaklık fikrine karşıyız ama yapılması konusunda hem fikir olmasakta herkes yakın duruyor gibi geldi bana o zaman istanbula yakınlarda yapan varsa yardıma hazırım
şu açıdan bakılırsa birine ortak yaptık ama o bana yardıma gelmesede çok bir kayıp sayılmaz yapım aşamasında öğrendiklerim kazandığım tecrübe var buda bir kazançtır enazından ben böyle düşünürüm