Gönderen Konu: Sanal Ortamda Tekne İmalatı Denemesi - Sztrandek 495DR  (Okunma sayısı 20506 defa)

Mesut Ali

• Çırak Rehber
  • Vira Bismillah (Gözyaşım )
  • Ad Soyad: Ali
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Tekne Adı: Vira Bismillah ( Gözyaşım )
Ynt: Sanal Ortamda Tekne İmalatı Denemesi - Sztrandek 495DR
« Yanıtla #30 : Aralık 30, 2018, 10:11:40 ÖS »

Son halini alsın bizim burada bir marangoz usta var. O tekne yapmak istiyor. Bu teknenin yapımını ona tavsiye edeceğim. Muhtemelen yapacaktır. Şimdiden sabırsızlandım. Benim tekne bitmeden bizim usta yapıp bitirrirse hiç şaşırmam. Merakla bekliyorum.

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #31 : Aralık 31, 2018, 12:04:39 ÖÖ »
Hedefim bu hafta içinde marangoza tahta kestirecek kadar değil ama önce ekranda deneyecek kadar birşeyler ortaya çıkarmak.

Bende EXCEL yok, OpenOffice Calc diye birşey kullanıyorum. Kullanıcıda da bunun kurulması gerekiyor. Sonra ben zip dosyası olarak 4-5 dosya göndereceğim, onlar belli bir düzende belli bir yere konacak.

Bilgi girişi bu OpenOffice Calc ile yapılacak. Aynı EXCEL gibi bir tablo uygulaması. Zaten ben S495 için hazır tabloyu göndereceğim. Tablo içinde bir de ek olarak seçimlik parametreler var. İşte yuvarlama olsun mu olmasın mı, posta, omurga stringer vs da kulanılacak kerestelerin kesit ölçüleri, bunların köşelerde yerleştirme açıları gibi değerler. Onlara da ben kendim bir takım değerler koydum, beğenmezseniz değiştirebileceksiniz.

Tarayıcı olarak ben Firefox kullanıyorum, denemeleri orada yapıyorum. O nedenle tercihan bu uygulama için Firefox kullanmanız gerekecek. Bilgi girişini tabloda tamamlayıp bir düğmeyi tıklayınca otomatik olarak Firefox üzerinde bir uygulama başlayacak ve çizimleri gösterecek.

İlk hedef bu noktaya kadar gelmek. Yani önce ortamın sağlıklı olarak çalıştığını görmek gerek. Benim gördüğümü sizler de görecek misiniz?

Aynı noktaya geldiğimizde iş çıktı almaya kalacak. İster 1:1 veya farklı bir ölçekte tarayıcı üzerinde çıkan grafikten basılı çıktı alın, isterseniz de USB çubuğa CNC için dosya yazdırın. Tabii bu en son aşama.

Önce küçük ölçekli basılı bir çıktı alıp bununla elde maket yapar gibi basit denemeler yapılabilir. İkna olunca, güven gelince büyük ölçekli basım ve/veya CNC kesime geçilir.

Adım adım yani.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #32 : Ocak 05, 2019, 05:28:05 ÖS »
Selamlar,

Nihayet program hazır. Epey birşeyler değiştirdim. Gerek kullanıcıların zahmetsiz kullanımı, gerek benim daha kolay kontrolum açısından programı dağıtmak yerine kiraladığım bir web adresinden kullandırmaya karar verdim.

İlk anda ekranı gördüğünüzde pilot kabinindeymiş gibi hissedebilirsiniz, gözünüz korkmasın. Birçok boş hücre ve düğme var. Hücreler tablonun hücreleri. Tablo dolunca zaten sorun yok. Düğmeler de kullanıcının işini kolaylaştırmak için.

Tabii daha herşey bitmedi ama oldukça çok şey var, ve kullanımı çok kolay.

1. Önce web adresime gitmeniz gerekiyor:

sadece   haldenbilen.com   yazıp enter tuşuna basıyorsunuz. Uyguulama otomatik olarak açılıyor.

2. Uygulamayı kullanmak için öncelikle tabloyu doldurmak gerekiyor. Yani hangi tekneyi yapacaksanız ona ait OffSet tablosunu oraya doldurmanız gerek. Ama ben bir örnek tablo kullanıyorum. Buraya onu koyacağım. Küçük bir dosya, içinde de o malum Offset bilgileri var.

O dosyayı kolay erişilebilir bir yere kopyalayın, elinizin altında bulunsun. Oradan uygulamaya yükleyeceksiniz.

Uygulama kalabalığında sağ üst köşede:     Select File to read yazar, yanında da Gözat... yazılı tuş var. O tuşa basınca, kendi bilgisayarınızdan dosya yükleyebilirsiniz. İşte bahsettiğim dosyayı bu tuşa basıp, bilgisayardak yerini bulup yükleyeceksinz.

Dosyanın adı S495DR.csv  Artık masaüstüne mi koyarsınız neresi olur, siz karar verin.

3. Dosya yüklenince hücrelerin tamamına yakını dolar. sağda bir sütun boş kalır. Aslında orada iki tablo var. Biri Offset tablos. Bir de altta 3-4 satır da bazı parametrelerin olduğu tablo. Başlangıçta bunlara kafayı takmayın. Uygulamayı bu tablo ile bu haliyle kullanmaya çalışın.

4. Tablo yüklendikten sonra, ekranda tablonun altında, dipte kırmızı yazılı START NEW BOAT yazyn bir düğme var. Onu tıklayınca temen aşağında bir grafik belirecektir. Biraz iner bakarsanız meşhur yarım kesit grafiği olduğunu göreceksiniz. Bu grafik geldiyse herşey yolunda demektir.

Bundan sonrası çeşitli işler yapmak için oynamaca.

-- Sağ yukarıda Side View yazılı tuşa basarsanız tekenin yandan görümü
-- Sağ yukarıda Top View yazılı tuşa basarsanız teknenin üstten görünümünü görebilirsiniz

Sol başta ölçek alanı var. Scale  0.1 yazılı. Otomatik olarak 0.1 geliyor. Siz bunu istediğiniz değere değiştirebilirsiniz. Bu 1:10 ölçek demek , yani onda bir. Ekranda en uygun ölçke o. orayı 1 yapın, 1:1 ölekte nasıl göründüğüne bakın. Oynayın yani.

Yazdırmak için iki adım gerekiyor. özellikle 1:1 veya benzeri büyük ölçeklerde çizim çok büyük olacağından özel bir sayafalama yapmak gerekiyor. Son üç gündür onunla uğraşıyordum. Problem var diye posteki saydım, aslında yokmuş, ama br yerlrede kalan bir yanlış parametre grafiği görmeme engel oluyormuş. Hallettik.

Print Station tuşuna basınca ekranda bazı değişiklikler olacak. Ama önemli olan, ondan sonra tarayıcının kendi Yazıcı Ön İzleme tuşuna basınca (Benim Türkçe Firefox'da bu Alt+D ve sonra ö harfi) yazdırmadan önce yapılan sayfalamayı göreceksiniz. Çizimin büyüklüğüne göre bu 10-20 hatta 300-400 sayfa olabilir. Tabii çoğu boş olacak. Yazdırmak gerekrse, dolu sayfa numaralrını orada görüp onları bastırısınız. Onları doğru birleştirmeniz için de üzerlerinde açık renk basılı adresleme etiketleri var, üç gün uğraştım dediğim onlar.

0.1 veya 0.2 ölçekler de bastırıp maket yapar gibi oynayablirisiniz.

Ekran çok karışır kabalık gelirse Clear Screen tuşuna basarsınız, ekran temizlenir..

Asıll yapılacak işler bundan sonra:

Bir posta çizimi almak isterseniz.

Make Station düğmesi var. Önce onun yanındaki listeden bir posta seçiyorsunuz. Sonra düğmeye basınca, kesim için hazır resm hemen çıkıyor. Hepsini deneyin.

Sonra diyeceksiniz ki, ama posta 1 - 2 aslında öyle değil, tepesi yok.

İşte zaten bu programın asıl marifeti o zaman ortaya çıkıyor.

Orada CUT Station at ... diye bir liste daha var. Oradan birini seçip SELECT tuşuna bastığınızda postayı o hizada kesiyor. Orada bir de serbest kesim için at y= diye br seçenek var. O bugün inat etti çalışmadı. Daha doğrusu bende çalışıyor, ama webden çalışmıyor. Şimdilik oraya 456 gibi rasgele birşey koydum, oradan kesiyor.

Bu işlem çok önemli. Çünkü bu mantığı kullanarak ileride standard olmayan kesimleri kendiniz bu şeklide ürettireceksiniz. Örneğin bir bölmede apı pencere deliği açacaksınız veya yer döşemesi içinkesit alıp yatakların masaların yerini şeklini hazırlayacaksınız. Şimdi önce buradan bir başlayalım. Sanırım şimdilik bu kadar.

Ha bir de doyaya çıktı almalar var.

Diyelim kendi tablonuzu hazırladınız, elle tek tek girdiniz. SOnra onu saklamak istersiniz tabii. Sol üstte Save Table seçeneği var. Onu doldurup tuşa basarsanız tabloyu (ikisini de) kendi diskinize saklamış olursunuz. Bu dosya benim buraya koyduğum türden bir doya olacak.

Bir de Save SVG file seçeneği var. O da çizimi saklama seçeneği. Yani CNC'de kullanmak için. Şimdilik SVG türü çıktı veriyor. Ben kendim EPS ve PDF formatında dönüştürebiliorum ama, webden çalışınca başka bir program çalıştırtmıyor bana. Bakalım bir çözüm düşüneceğim. En kötü olasılıkla bu dosyayı alıp kendiniz INKSCAPE ile istedğiniz formata dönüştürebilirisiniz. Onu sonra ayrıca anlatırım.

Clear Table tuşu da tabloyu siliyor.

Herhangi bir problem olur kilitlenir kalırsanız F5 tuşuna basıp baştan başlarsınız.

Sırayı unutmayın:

Önce dosya seç yükle (veya elle tüm tabloyu gir)

Sonra Start New Boat

Sonra Make Station

Sonra Cut Station
vs. vs.

Elbet birçok sorun çıkacaktır. Hepsini hallederiz.

Sırayla. Şimdi şu dosyayı da yükleeyim, biraz oynayın. Daha ekleyeceğim çok şey var, ama önce bir görelim sizin hoşunuza gidecek mi, kullanacak mısınız. Neyse zaten bu uygulama burada açık olaca. Dünyanın her yerinden erişilecek. YouTube dan reklamına başlayacağım, herhalde birkaç meraklısı çıkar.

Soru ve sorunlarınızı buraya yazarsınız.

Kolay gelsin

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #33 : Ocak 05, 2019, 05:55:06 ÖS »
Okurken yoruldum vallahi :)..
Emeginize,aklınıza saglık.
kesinlikle,talep olacaktır,bundan emin olabilirsiniz..Ama tanıtım şart,insanların bilmesi lazım.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #34 : Ocak 05, 2019, 05:59:14 ÖS »
Çok teşekkürler. Umarım sorunsuz kullanımı mümkün olur, insanların işine yarar. Bu daha başlangıç. Ekleyeceğim çok şey var. Zamanla hepsi devreye girecek.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #35 : Ocak 05, 2019, 09:25:01 ÖS »
Konudan ve siteden bir suredir uzak kaldim. Guzel calismaya benziyor. En kisa zamanda arayi kapatip inceleyecegim ben de.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #36 : Ocak 06, 2019, 01:10:35 ÖS »
Evet, epeydir kayıpsın. Yeni hayat, yeni projeler... Biz burada kışlık moda geçtik. Evde program yazmaca...

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #37 : Ocak 06, 2019, 10:08:09 ÖS »
Uygulama şimdi artık 3D görüntü de veriyor. Girdiğiniz tekne planın üç boyutlu olarak görüntüleyebilirsiniz.

En üstte tepeye View 3D diye bir tuş ekledim. Start New Boat adımından sonra istediğiniz zaman bastığınızda 3D grafik çıkıyor. Mouse veya ekrandaki sürgülerle evirip çevireblir, pan/zoom yapabilirsiniz.

Bir de dün yazmayı unutmuşum. Daha doğrusu alttaki tabloyu anlatmadığım için o arada kaynamış olmuş. Mesut Ali merak ediyordu yuvarlak hatlı çizimi.

Tablonun en altında ROUNDED diye bir kutu var. Değeri normalde 0. Start New Boat tuşuna basmadan önce onu 1 yapıp, ondan sonra basarsanız çizimler yuvarlak hatlı çıkar.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #38 : Ocak 06, 2019, 10:30:40 ÖS »
Uğraştım ama yuvarlıyamadım..sizden degil benim program kullanamama yeteneksizliğimden kaynaklanıyor. :)

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #39 : Ocak 06, 2019, 10:43:34 ÖS »
Yok yok, o kadar zor değil. Zaten şimdi kullanım klavuzu da yazıyorum, bir tuşa bağlayıp koyacağım.

Dosyayı okuttuysan:

1.) F5'e basıp uygulamayı tazele. Tablo değerleri yerinde kalır, sorun olmaz.

2.) START NEW BOAT düğmesine basmadan önce ROUNDED hücresinin yanında 0 yazan kutuyu 1 yap.

3.) START NEW BOAT düğmesine bas. Hemen meşhur kesit grafiği çıkar.  BU GRAFİKTE YUVARLAMA YOK. o normal.

3.) Clear Screen tuşuna bas, ekranı temizle (gerekmez ama, kolay görünsün diye)

4.) Önce soldaki küçük menüden bir posta seç 3-5 herhangi biri. ve Make Station tuşuna bas. O posta yuvarlak hatlı olarak çizilir.

Alışınca sorun olmaz.

Kolay gelsin.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #40 : Ocak 06, 2019, 10:47:24 ÖS »
Diğer görüntülerde de (2D yandan / üstten veya 3D) yuvarlatma yok. Sadece tek tek posta çiziminde var, o üretimde kullanılacak diye. Daha sonra belki diğerlerine de eklerim.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #41 : Ocak 06, 2019, 10:57:05 ÖS »
Evet oldu :).

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #42 : Ocak 06, 2019, 11:22:45 ÖS »

Kırmızı ile çizdiğim yerler,su hattı ve omurga ortası..
Bunlarıda,bir çentik yada çizgi ile belirtirseniz,yapacaklar postaları bu hat ve merkeze göre dizer..
Programı yeni,yeni kullanmaya başladım,belkide var acemiliğimden. çözemedim..

Sanırım chine 2 su hattı oluyor?.
Öyleyse mesele yok.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #43 : Ocak 06, 2019, 11:39:53 ÖS »
Ben bilgisayarda rahatım ama tekne konusunda acemiyim. Sizin gibi ustalar yardım ettikçe onları da tam ve doğru hale getireceğim (z).

Türkçesi var mı bilmiyorum, O yarım kesit aslında tabi bunları veriyor. Çok güzel bir özet aslında. İki dik çizgi ekleyebilirim. Önceleri 2D çizimlerde su kesimini kalın bir çizgi ile gösteriyordum, sonra bir aralar kalkmış. 3D çizimde de zaten bir düzlem koyuyorum genelde ama, bu ızgara türü çizimlerde pek başarılı olmuyor. Koymadım. İleride tekne kaplı halde göstermeye başlayınca o zaman koyarım.

Mesut Ali

• Çırak Rehber
  • Vira Bismillah (Gözyaşım )
  • Ad Soyad: Ali
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Tekne Adı: Vira Bismillah ( Gözyaşım )
« Yanıtla #44 : Ocak 07, 2019, 09:06:11 ÖS »
Ellerinizden dert görmesin. Şu an İzmir deyim bazı işler için. Bilgisayarı da oğlan çarptı, (onunki bozulmuş) umarım geçici olur:) O yüzden ne heveslerle beklediğim programı deneme fırsatım olmadı. Ama eminim çok öğretici ve eğitici olacak benim için. Allah c.c. nasip ederse, bilgisayarıma da kavuşursam haber eder rahatsız ederim buradan inşallah. Tekrar elinize sağlık ve teşekkürler. Kolay gelsin.