Gönderen Konu: Amatör Yapımcı Kaç Metre Tekne Yapmayı Tercih Eder?  (Okunma sayısı 60263 defa)

cihan35

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: cihan pehlivan
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 1972
  • Tekne Adı: henüz yok
Ynt: Amatör Yapımcı Kaç Metre Tekne Yapmayı Tercih Eder?
« Yanıtla #15 : Haziran 20, 2012, 02:02:36 ÖÖ »

insanın içinden hem içinde ailece yatıp kalkabileceği hemde ege ve akdenizde rahatça gezebileceği bir yelkenli yapmak geçiyor ama barınak bakım ,çekme  ve diğer masrafları düşününce şişme  bot mu alsam diyede içinden geçiriyor.izmirde yaşıyorum.internetten kendi tekneni kendin yap diye bi site buldum ara ara telef oldum.meğer benbulana kadar adamlar kapatıp gitmiş.azıcık işten anlayan hemen bi tekne yapıp zengin olmak istiyor.malzemeler belli fiyalar ortada ama firma adı değişince 4 -4,5 mt bir kayığın iyatı 2500 tl ile 4000 euro arası değişiyor.herkes en iyiyyi kendisinin yaptığını söylüyor.bide artık ALLAH tan korkmayan fütursuz yalancılarla dolu ortalık.adam denize düşmüş motoru temizleyip sıfır diye kakalamaya çlışıyor.takla atmış arabaya değişşeni yok diyor adamlar.deniz işine yabancı olunca gerçekten insanın gözü korkuyor bazen.hem tam bilmiyorsun hem her kafadan bir ses çıkıyor....ben sırf işi öğrenebilmek için 4,5-4,9 bişey yapmak niyetindeyim .ama sora yelkenli bir katamara inş.
cep numaralarım 0532 7488775 tcel - 0531 6408251 vdfon

bkarabay

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #16 : Haziran 20, 2012, 05:22:08 ÖÖ »
gercekci olmak adina(korkutulmus biri olarak) 4-6.50 dedim, ama gonlum 10-12 de.

anatolian

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Mustafa
  • Bulunduğu İl: Gaziantep
  • Doğum Yılı: 1969
  • Tekne Adı: Daha hayal ediyorum
« Yanıtla #17 : Haziran 20, 2012, 12:16:13 ÖS »
Allah herkesin gönlüne göre versin diyorum. :))

Hangi yöne gideceğini bilmiyorsan, rüzgarın nereden estiğinin bir önemi yok!

kondes

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ALİ
  • Bulunduğu İl: KAYA
  • Doğum Yılı: 1969
« Yanıtla #18 : Haziran 21, 2012, 12:35:10 ÖÖ »
arkadaşlar, en... yani, en...katamaran....amerikayı üç defa dolaşıp keşfetmeye çalışmanın anlamı yok......şunuda  göz ardı etmiyorum...imkan meselesi... ama şunu biliyorum ki plansız olmaz..

abtunay

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #19 : Haziran 21, 2012, 07:15:44 ÖÖ »
bence sıfırdan tekne yapmaya başlamak yerine 5-6 m boyunda bir teknenin kamara bölümünü yaparak başlamak  daha keyifli olur diye düşünüyorum.hem suda yapmak imkanı olması yer sıkıntısını azaltır diye düşünüyorum

Caretta

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Kadir Zengin
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1955
« Yanıtla #20 : Haziran 21, 2012, 10:36:19 ÖÖ »
Arkadaşlar, işin tekniğini öğrendikten sonra tekne yapmak çok zor değil. Ancak  zaman ve para sıkıntısı olmaması lazım. Ben de uzun süredir tekne yapma hayali içindeydim ve şimdi bu hayalimi gerçekleştirmek için son hazırlıklarımı yapıyorum.Benim için ideal boy 11-12 metre. Günümüz teknolojisinin sunduğu imkanlar böyle bir tekne  yapmaya olanak sağlıyor. Ben şu an da 1.10m. boyunda teknenin küçültülmüş maketini hazırlıyorum. Test çalışmalarının ardından, (Ve tabii ki atölye olarak kullanacağım domates serasında hasadın sona ermesinin ardından) kompozit tekneyi yapacağım. Süreç içinde, gelişmeleri bu sütunlarda fotoğraf ve video görüntüleriyle birlikte sizlerle paylaşacağım. Tekne, motor dahil tüm parçalar Türkmalı malzemelerden olacak. Esen kalın, "Tanrı donunuzu şişirsin..." (Es ki bir denizci deyimi olan bu sözcüğün manasını bakalım kaç kişi biliyor?) : Caretta

vural boz

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #21 : Temmuz 07, 2012, 10:49:48 ÖÖ »
amatörler için problemler çok.ama hiçbir şey olmaz değil.tekne için en önemlisi kullanım amacı.biraz rahat etmek ve teknede zaman geçirmek isteniyorsa büyüklük ona göre seçilmeli.artık teknoloji ilerledi.
malzeme ve plan bulmak kolaylaştı.yalnız çok iyi bir araştırma gerekiyor.ayrıca bizlerin zaman içerisinde ikinci bir tekne yapma şansı çok az.yapılacak tekneyi uzun yıllar kullanmayı düşünün.buyüzden 6.5-9 mt.
arası amacınıza uygun olur düşüncesindeyim.Bağlama limanı problemi olanlar 6.5-7.7 mt.tekneler için römork düşünebilirler.

cemalsrı

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: cemal sarı
  • Bulunduğu İl: bursa
  • Doğum Yılı: erikli
« Yanıtla #22 : Temmuz 24, 2012, 01:14:56 ÖÖ »
arkadaşlar ben cemal sarı bursa bu siteye yeni üye oldum bende böyle bir tekne yapmak istiyorum yorumlarınızı çok mennun oldum bilgilerinizi paylaşmak istiyorm teşekkürler.

sahin35

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: serdar sahinkaya
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 1962
« Yanıtla #23 : Ağustos 21, 2012, 02:18:09 ÖS »
selam arkadaslar
sitenize yeni uye oldum .bende kendi teknemi yapmaya basladim ,www.bateau.com dan carolina express 25 planini aldim 1 ayda geldi ,bu ise basliyacak arkadaslara tavsiyem teknik resim okumasini biliyorsaniz plan alin ,ve cebinizde 15000  tl ile ise baslayin.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #24 : Ağustos 21, 2012, 08:46:43 ÖS »
Şahin Bey öncelikle sitemize,forumumuza,ailemize hoşgeldiniz :) Teknenizin yapım macerasını 'Devam Eden İnşalar' bölümünde görmekten büyük mutluluk duyarız :) Dediklerinize kısmen katılıyorum ancak şunuda eklemek isterim. Tekne yapmak istiyorsanız sadece hayal etmek yeterli .Teknik resim vs tabikide biliyorsa çok güzel ve faydalı olur. Bilinmiyorsa Denizrehberim var birşekilde çözeriz :) 2. olarak 15 bin lira çok fazla bir rakam teknenizin boyut ölçülerini bilmeden yorum yapmak istemem ancak okadar fazla bir mebla ( amatörler için ) gerekmiyor.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Caretta

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Kadir Zengin
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1955
« Yanıtla #25 : Ağustos 22, 2012, 03:28:13 ÖS »
Deniz tutkunları merhaba, bayramınız kutlu olsun. Benim için ideal boy 10-11 m. Uzun zamandır rüyalarımı süsleyen tekne projemi hayata geçirebilmek için gece gündüz ders çalışıyorum. Tekne su kontrası üzerine elyaf kaplama olacak. Biraz narin ve yol yapan tekne olması için eni 2.30 düşünüyorum. içinde iki motor olacak. Teknik konuda hepinizin desteğini bekliyorum. Bir aksilik olmazsa eylül sonu start vermeyi arzuluyorum.

derinmavi

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: harun üstünel
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1971
« Yanıtla #26 : Ağustos 27, 2012, 09:16:06 ÖS »
ben daha önce bir tekne yaptım hartley5.5 modeliydi yeni zelanda modeli günü birlik bi yelkenliydi.tabi yelken takmak kısmet olmadı bir türlü.3 sezon kullandık keyifliydi.sonra sattım gitti.şimdi daha tecrubeliyim  ve bir haftasonu kullanımına uygun yani içinde yatabileceğim şöyle enaz 8mt bir yelkenli yapmak istiyorum plan araştırıyorum bakalım kısmet....

yaşar kaptan

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: yaşar akçay
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1960
« Yanıtla #27 : Mayıs 22, 2014, 06:01:32 ÖS »
Arkadaşlar ben denizciyim uzun süre yat kaptanlığı yaptım 9 .10 metre bir tekne amatör için uygun  geniş bir tekne işin Türkçesi amatör bir denizcinin 2. bir kez tekne yapma şansı biraz zor onun için iyi araştırıp bir kere yapacaksın tabi İstanbul da bağlama sıkıntısı var diğer kıyı bölgelerimizde fazla olmaz istanbulda römorkörde taşınan teknen olsa bile indirmek için ranpa yok ila bir çekek veya limandan indireceksin buda madalyonun öbür yüzü ama yinede kendi tekneni yapıp suya indirmenin hazı çok güzel

bulentk

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Bulent K
  • Bulunduğu İl: Izmir
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #28 : Temmuz 15, 2018, 05:51:25 ÖS »
Anketten kabataslak şu sonucu çıkartmalıyız heralde.
Şuana kadar 51 oy kullanılmış 20 ve 17 olarak 4 metreden 9 metreye yayılmış. Amatör yapımcı için boy aralıklarının bukadar büyük çıkması beni şaşırttı açıkçası.

Volkan kardeşim, siteye yeni üyeyim. Ben de Hakan Güvenç'in 'kendi teknesini yapanlar' programını bir izledim, koptum. Dedim aradığım işte bu. Gel gör ki o programda anlatıldığı gibi ekmeğe tereyağı sürmek kadar kolay olsa keşke bu işler.

Bir acemi olarak gözüme şunu kestirdim:

http://www.yachtdesign.com.br/ingles/projetos/da/keel26.php

Bunu da çok isterdim ama işin içine aluminyum plaka ve kaynak giriyor

http://www.yachtdesign.com.br/ingles/projetos/ps21/description-ps21.php

Yer yok, alet edevat yok. Hayırlısı, mutlaka bir yerden başlamak lazım.
Yazlık alacağına yelkenli teknen olsun, o koy senin, bu koy benim gez dolaş

mnr

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Munur
  • Bulunduğu İl: Atar
  • Doğum Yılı: 1963
« Yanıtla #29 : Ağustos 13, 2018, 11:49:52 ÖÖ »
Arkadaşlarımızdan bazıları 9-11, hatta bir arkadaşımız 11-16 yapardım demiş. Bunu ahşap veya fiberden sadece yapmak yetmiyor, dalgada,rüzgarda alacağı yükleride karşılaması gerektigi unutulmasın! Yoksa yaptığımız tekneler kaçak hesapsız kitapsız yapılan binalara benzer. İlk deprem gibi ilk ciddi rüzgar/dalga etkisinde ne olacağı malum. 15-16 mt teknenin heleki yelkenli ise alacagı yükleri bırakın amatör olarak hesaplamayı, ülkemizde bunu yapacak firma sayısı bile çok azdır...Bence ilk bu işe başlayacaklar kesinlikle 6,50 yi hatta 5 mt yi gecmemeli...tabiki belli bir deneyim ve birikimi olan arkadaslarimiz haric... Herkese kolaylıklar dilerim....