Gönderen Konu: Örgü Elyaf Yerine Keçe Elyaf Kullanmak  (Okunma sayısı 11547 defa)

dodo292

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: barış saraç
  • Bulunduğu İl: samsun
  • Doğum Yılı: 1975
Örgü Elyaf Yerine Keçe Elyaf Kullanmak
« : Şubat 11, 2016, 05:43:37 ÖS »

arkadaşlar öncelikle böyle bir site olmasaydı kesinlikle cesaret edemezdim hepinize teşekkürediyorum.geçen yazın sobubda başladığım ve kış gelince ara verdiğim pilgrim 590 projem var postalarını bitirdim ve devam etmek için nisan ayını bekliyorum.malzeme araştırması yapıyorum sormak istediğim şu arkadaşımda keçe cam elyap var bana ücretsiz verebileceğini söyledi bende masraftan kısmak için kabul ettim bu sıkıntı yaratırmı mutlaka cam elyafın örgü elyafmı olması gerekir düşüncelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
Ynt: örgü elyaf yerine keçe elyaf kullanmak
« Yanıtla #1 : Şubat 11, 2016, 06:10:02 ÖS »
Keçe elyaf teknelerin jel kot altında düzgün yüzey elde edebilmek için kullanılır, onun içine ise dokuma elyaf kullanılır. Cam elyafı taşıycıdır. Bir misketten çekilmiş 200 m bir elyaf ile 100 m bir şilebi çekebilirsiniz. Kısa elyaflı keçe taşıyıcı değilidir. Kısa elyafların taşıyıcılığı olsaydı betonarme inşaatında da demir bağlamak için işçi kullanılmaz, betonun içine kısa demir parçaları atılırdı. Kadıköy (Bostancı'da) berlediyenin kaldırıma araç çekmeyi engellemek için kullandığı babalar var, keçe cam elyafı ve sanırım polyester ile yapılmışlar. Oldukça önemli bir kısmı tabalarından kırıldı. 10 cm çapında ve içi dolu bir fiberglass yapının kırılması ancak keçe elyaf kullanılırsa mümkün olur.

Elyaf çekme direnci oluşturur, polyester ise çarpmaya dirençlidir. İkisi bir araya gelince CTP yani cam takviyeli plastik oluşur. Sadece keçe elyaf kullanırsanız cam elyafının taşıyıcılığından hiç faydalanmazsınız sadece dolgu malzemesi gibi olur. Piysada her ne kadar adı örgü elyaf olarak geçerse de aslında satılan elyaf dokumadır. Dokumada atkı ve çözgü vardır, ökrgüde ise ilmekler vardır ve örgü dokumaya göre çok daha esnektir ve CTP için kullanılamaz.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

dodo292

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #2 : Şubat 11, 2016, 06:21:37 ÖS »
ahmet bey ilginiz için çok teşekküredrim kısa elyaf dediğiniz elyafın boyuyla alakalı sanırım ben sorumu eksik yazmış olabilirim sorumu şu şekilde soruyum elimde bulunan elyaf 120 cm genişliğinde ve parça parça değil kumaş dibi 50 metre uzunluğunda tek farkı örgü değil keçe şeklinde bu elyafla teknemi epoksi takviyeli sarabilirmiyim sıkıntı olacağını düşünüyomusunuz... tekrar ilginizden dolayı teşekkürediyorum

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #3 : Şubat 11, 2016, 06:55:39 ÖS »
Keçe eni önemli değil, keçenin oluştuğu elyafların boyu önemlidir. Kısa kısa lifler bir araya gelip sıkıştırılarak veya yapıştırılarak istediğiniz genişlikte keçe elde edebilirsiniz. Dokuma ise tek bir elyafın bir uçtan bir uca gitmesi ile elde edilir. Keçe kullamak doğru değildir.

Tekne planlarını iyi incelmenizi ve önerilen malzemeleri kullanmanızı öneririm.  Planlardaki ölçüler ve kullanılacak malzemeler bir çok faktör göz önüne alınarak belirlenir. Değişiklikler ise genellikle sorunlara neden olur.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.

dodo292

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #4 : Şubat 11, 2016, 07:52:32 ÖS »
ahmet bey çok teşekkürederim sağolun

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
« Yanıtla #5 : Şubat 12, 2016, 07:44:37 ÖÖ »
ahmet bey ilginiz için çok teşekküredrim kısa elyaf dediğiniz elyafın boyuyla alakalı sanırım ben sorumu eksik yazmış olabilirim sorumu şu şekilde soruyum elimde bulunan elyaf 120 cm genişliğinde ve parça parça değil kumaş dibi 50 metre uzunluğunda tek farkı örgü değil keçe şeklinde bu elyafla teknemi epoksi takviyeli sarabilirmiyim sıkıntı olacağını düşünüyomusunuz... tekrar ilginizden dolayı teşekkürediyorum

Barış bey elinizdeki keçe takviyeli elyaf ( bir nevi yassı keçe ) olarak anılan malzeme olabilir, eğer bahsettiğim malzeme ise (yaptığım denemelere dayanarak) yapışma tutunma da problem yaşama ihtimaliniz yüksek.
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #6 : Şubat 12, 2016, 10:37:06 ÖÖ »
Keçe elyafın polyester ve epoksi reçine ile ıslatılması sorun oluyor, genelde önerilen karışım birebirdir yani bir keçeye bir yapıştırıcı kullanılır ama ıslanma düzgün olmadığı için keçe elyafta hava kabarcıkları kalabiliyor ve ozmoz teorilerinden biri de bu kabarcıkların ozmoz olasılığını arttırdığı yönünde. Bu nedenle fiberglass teknelerde ozmoz genellikle keçe elyaf tabakasında oluşuyor ve bu tabakada kalıyor. Ozmozlu bir teknenin onarımı için öncelikle bilen birine danışmanızı öneririm. Mutlaka ozmozun iç tabakalara (dokma elyaf katına) geçip geçmediği incelenmeli ve tedavi ona göre yapılmalıdır. 

mertbese

• İleri Üye
  • Ad Soyad: Mert BEŞE
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1989
  • Tekne Adı: ŞAKA
« Yanıtla #7 : Şubat 12, 2016, 11:23:11 ÖÖ »
Keçe elyafı genelde cam elyaf yapılan yüzeylerin üzerine veya hali hazırda elyafsız da güçlü olan düz yüzeylere uygulanması tavsiye edilir. Keçe elyaf, cam elyafa oranla çok fazla reçine ile doyacağından uygulama öncesinde keçenin çalışma tezgahında vinil yapışmaz bir film ile korunarak reçine ile doyurulması ondan sonra gövde üzerine oturtulması tavsiye edilir. Keçe elyafı düz yüzeylerde uygulamak mümkündür, eğimli, kıvrımlı köşe yapması gereken yerlerde keçe elyaf uygulaması oldukça zor olacaktır.

Bu arada Arda bahsettiğin malzemenin resmi var mıdır? Keçe elyaf kaç tiptir? Nasıl ayırt edebiliriz?

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #8 : Şubat 12, 2016, 07:31:49 ÖS »
keçelerin birde pres ve tutkalla kombine edilmiş bir türü var..bir kere denk gelmiştim elyaf alırken..diğer keçeler gibi elle ayrılmıyor,dökülmüyor..bütünleşik bir yapısı var..

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #9 : Şubat 12, 2016, 10:12:57 ÖS »
keçelerin birde pres ve tutkalla kombine edilmiş bir türü var..bir kere denk gelmiştim elyaf alırken..diğer keçeler gibi elle ayrılmıyor,dökülmüyor..bütünleşik bir yapısı var..
Ben de gordum, oldukca ince bir yapısı vardi.  Satıcı ' örgü elyaf uygulamasının üzerine  uygulandığını ve böylelikle orgu elyafın püruzlülugünun veya çukurluklarinin giderilerek daha düzgün bir satıh sağlandığını ' anlattı.
Ne mutlu Türküm diyene.

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
« Yanıtla #10 : Şubat 15, 2016, 07:53:39 ÖÖ »

Resimlerdeki iki tip malzeme elime geçmişti, ikisinden de  memnun kalmadım zamanında .
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
« Yanıtla #11 : Şubat 15, 2016, 07:56:56 ÖÖ »
biraz büyük olmuş fotolar :D

Resimlerdeki iki tip malzeme elime geçmişti, ikisinden de  memnun kalmadım zamanında .

ikinci resimdeki takviyeli diye geçiyor ama bildiğin iplik dikmişler :)

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
« Yanıtla #12 : Şubat 15, 2016, 09:05:32 ÖÖ »
bu da farklı bir elyaf , iki keçe nin arasındaki de örgü elyaf mesela ( fotonun orta üst kısmına bakarsanız az bir örgüsü kalmış orada ) :D , elyaflar çok fark ediyor kendi içinde :D

Mustafa Umut Sarac

• Çırak Üye
Ynt: Örgü Elyaf Yerine Keçe Elyaf Kullanmak
« Yanıtla #13 : Temmuz 25, 2016, 09:43:41 ÖÖ »
valla iyi güzel anlatmışsınız ama biliyormusunuz dünyada üretilen fiberglas teknelerin büyük kısmı keçe elyafla ve tabancayla püskürtülerek yapılıyor , yani kimse uzun elyafı elle yatırarak kullanmıyor , tabii bu dediğim seri tekne üreten bruce farr gibi tasarımcılara tasarım yaptıran dünyanın en büyük üreticileri , böyle antika devirde kalmış yarım yamalak ingilizceyle salaklar için yapılmış yabancı internet sitelerinden okursanız , böyle uzun elyaf ne güzel masallarına inanırsınız , türkiyede herkes bir ağızdan bir kaç dandik dergide yazılanları koro gibi söyler zaten

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
Ynt: Örgü Elyaf Yerine Keçe Elyaf Kullanmak
« Yanıtla #14 : Temmuz 25, 2016, 10:36:44 ÖÖ »
Ben inşaatlarda demiri bağlayan işçi çok gördüm ama kimsenin kısa demirleri çimento ile karıştırıp inşaat yaptığını görmedim. Cam elyafı keçe olarak sadece teknenin dış yüzeyinde düzgün yüzey elde etmek için kullanılır, içi ise dokuma elyaftır. dokuma elyaf 90 derece birbirine dikey dokunmuş kumaştır. Bazı üreticiler bu dokumayı 45 derece açı ile elyaf kullanarak çekme yönü açısından güçlendiirler. İmalatta reçine ölçüsü gramaja göre bire bir olduğuna göre benim önerim bir tabaka yatay döşenirse ikinci tabaka 45 derece açı ile döşenerek aynı etki elde edilebilir. Betonun içinde çimento basıca, demi ise gerilime karşı kullanılır ve birbiini tamamlar. CTP de aynı mantıkla çalışır, cam elyafı gerilime karşı, polyester ise basınca karşı kulllanılır.  Başka türlü tekne yapmak mümkün müdür? sorusunu cevabı olabilir ama yapmayın'dır. Beton tekneler aynı ev inşası gibi içine demir kafes yapılarak üstü beton ile kaplanır. Üç boyutlu bilgisayar yazıcısına da tekne yaptırılabilir ama plastikler tek başına tekne yapımı için yetersiz kalırlar.

Polyester içinde koyulan keçe elyaf sadece yüzey düzgünlüğü içindir, daha kısa elyaf veya cam tozu karıştırarak macun da yapabilisiniz ama tüm tekneyi keçe elyaf ile yapmaya kalkışmayın.