Gönderen Konu: Tasarlayıp Yelkenli İnşaa Etmek-Çizimli  (Okunma sayısı 18901 defa)

selim

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: selim ozdil
  • Bulunduğu İl: mugla
  • Doğum Yılı: 1955
Ynt: Tasarlayıp Yelkenli İnşaa Etmek-Çizimli
« Yanıtla #45 : Ekim 18, 2017, 12:03:59 ÖS »

Tahtalarımızın kesim siparişini de verdik, henüz fiyat bilmiyorum. Bu ne biçim iş diyeceksiniz ama biz sizi üzmeyiz dediler ve ben, hababam birşeyleri beğenmeyip değiştirmek istiyorum, artık neyi beğenmiyorsak yaparken değiştiririz.
Bu arada (sanki bu bitmiş gibi!!) ikinci proje ne olur diye düşünüyorum.
Kite sörf benzeri bir şey, klasik tahta şeritten kano yapımı, bunun bezden yapımı, iskeletin aliminyumdan yapımı, hatta bezden yapılma bir yelkenli, köpükten (strafor) yapılma bir yelkenli. Tabii bunlar birkaçyüz lirayı geçmeyecek ve biz yüzerek sahile çıkmayacağız veya birileri bizi deniz veya gölün ortasında aramayacak.
Tabii ben sürekli olumsuz şeyleri düşündüğüm ve maceracılık yaşım geçtiği için, hepsinin birsürü olumsuz yanı çıkıyıyor, kiminde kullanma sorunu, kiminde risk, kiminde maliyet, kiminde inşaa zorluğu.
Mesela bezden bir kano yapalım dedim. Posta kalıpları yapılması ve tahtanın ısıtılarak bükülmesi lazım ve bir montaj tezgahı gerekli. Aliminyum iskelet bizi kalıp ve tezgah yapılması tahta bükmesi zahmetinden kurtardı, aliminyumları da perçinleriz dedik. Bez olarak polyester kumaş kullanırız dedik, yırtılmasın diye üzerini camyünü epoksi kaplarız dedik. Bunu aslında BALİSTİK NAYLON denen bir kumaşla kaplıyorlar.
Kürek çekemeyiz, kanoya yelken koyalım dedik, kano devrildi, devrimesin diye kenarlara HAWAİ kayığı usulü floatlar koyalım dedik, sonra kanonun içinde yeteri kadar hareket edeceğimiz yer olmadığından bezden bir yelkenliye çevirdik, sonra maden bu kadar camyünü epoksi kullanacağız abidik gubidik bir şey olacak, şöyle köpükten fiyakalı görüntüsü olan bir şey yapalım dedik, köpük kesmek kolaydı ama bükerken kırılır, düz hatlı bir şey olsun dedik şeklini beğenmedik, eğri yapalım dedik şablon işi çıktı, bunlarla ne uğraşıyorum git biraz daha büyük bir tekne yap dedik. Yani anlayacağınız GÖNÜL GEZDİRİP vakit geçiriyoruz.
Tabii bu gönül gezdirmeleri yaparken birsürü şey öğreniyorsunuz.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #46 : Ekim 20, 2017, 12:53:28 ÖÖ »
Kano için Hem güzel hem sağlam bir kumaş için şöyle bir fikir verebilirim. Ama tabi bunun denenmesi, olur olmazlığının iyi tartılması lazım. Ben daha önce yapmadım, ama reklam sektöründe kullanılan şeyler.

Reklamcılarda, dış cephe baskı yapanlarda genellikle laminasyon aletleri olur. dijital baskıyı malzemeye bastıktan sonra baskı mürekkebi çevre şartlarından etkilenmesin diye şeffaf pvc veya pet levhalarla sıcak rulo preste kaplanır. buna da laminasyon deniyor. Hani şu kimlikler pasolar pvc yöntemiyle kaplanır diyen teyp kaydı gibi. sadece ebat büyük.

Hani şu inşaatlarda sıva yada seramik yapıştırıcı tutsun diye kullanılan fileler olur. onlar genelde cam elyafıdır. iki pvc film arasına bu inşaat filesini koyup reklamcıda lamine ettirebilirseniz muhtemelen epeyce sağlam ve su geçirmez bir kaplama malzemeniz olur. Hem de şeffaf :)

Tabi bu bir fikir. deneyip görmüşlüğüm yok. imkanı ve vakti olan birisi küçük bir parça denetip mukavemetini test edebilir.

Pahalı teknolojik yelkenleri genelde bu mantıkla yapıyorlar. farklı olarak yelkenlerde pvc değil polyester film kullanılıyor.

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #47 : Ekim 20, 2017, 03:39:40 ÖS »
Bilgi için çok teşekkür ediyorum, ben model yelkenliden laminasyonlu yelken yapma tekniğini biliyorum ama benim harcım değil, beceremem. Bizim işlerde teknolojik konular olmayacak, kes ve yapıştır yani. Gördüğünüz gibi bunu bile beceremeyip tahtaları router'cıda kestiriyoruz.
Kanoda polyester bezin ben gayet güzel iş göreceğine inanıyorum, ortalıkta gezinip duruyoruz ama bir bakarsınız neticede kano yapmak ortaya çıkar. Mantıken en doğrusu gözüküyor. tabii daldan dala zıplama gibi bir huyumuz olduğu için konu döne dolaşa şişme bota geldi.
Ben şişme botla ilgili bir konu açtım, belki farketmişsinizdir, çünkü ben çoğu zaman dikkatimi çekmedikçe konuların ne olduğunu farkedemiyorum. Siz bu konuda bayağı bilgilisiniz ve paylaşımcısınız. Bunun için de ayrıca teşekkür ediyorum.
Volkan bey nerelerde?, şişme botla ilgili onun da bildiklerini paylaşmasını bekliyoruz. Hazırlık yapıyor olabilir. :P

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #48 : Ekim 20, 2017, 08:56:53 ÖS »
Bilgi için çok teşekkür ediyorum, ben model yelkenliden laminasyonlu yelken yapma tekniğini biliyorum ama benim harcım değil, beceremem. Bizim işlerde teknolojik konular olmayacak, kes ve yapıştır yani. Gördüğünüz gibi bunu bile beceremeyip tahtaları router'cıda kestiriyoruz.
Kanoda polyester bezin ben gayet güzel iş göreceğine inanıyorum, ortalıkta gezinip duruyoruz ama bir bakarsınız neticede kano yapmak ortaya çıkar. Mantıken en doğrusu gözüküyor. tabii daldan dala zıplama gibi bir huyumuz olduğu için konu döne dolaşa şişme bota geldi.
Ben şişme botla ilgili bir konu açtım, belki farketmişsinizdir, çünkü ben çoğu zaman dikkatimi çekmedikçe konuların ne olduğunu farkedemiyorum. Siz bu konuda bayağı bilgilisiniz ve paylaşımcısınız. Bunun için de ayrıca teşekkür ediyorum.
Volkan bey nerelerde?, şişme botla ilgili onun da bildiklerini paylaşmasını bekliyoruz. Hazırlık yapıyor olabilir. :P
Abicim ben İstanbuldayım gurbetlerde. bilgisayarım yanımda degil,mobil olarak takip edebiliyorum konulari.Pazar günü evime dönmüş olucam bilgisayarıma kavuştuğum gibi konuya müdahil olucam.Şimdilik izlemekle yetinebiliyorum  :crying
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #49 : Kasım 26, 2017, 10:38:41 ÖÖ »
Nihayet tahtalarımız elimize ulaştı. Hayatımda hiç bu kadar kalitesiz kontraplak görmemiştim üstelik üzerlerinde 1.sınıf ve MARİN diye damgalar var. Uzaktan kumanda etmemek gerektiğini biliyorduk ama başka imkanımız yok diye düşünmüştük, neyse tekneyi yapmamıza engel değil. Biraz fazla budaklı bir tekne olacak.

Birkaç kontraplakçı gezmiştim, onlar da benzeri kontraplakları, "bunlarla tekne yapılıyor" diye tanıtmışlardı ve üzerlerinde benzer damgalar vardı, demek ki bu işin piyasası bu şekilde.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #50 : Kasım 26, 2017, 12:24:44 ÖS »

Hayırlı olsun, sonuçta azgın sulara açılmadıktan sonra pek sıkıntı olmaz sanırım.

Damga yaptırmak zor değil. Bir denetimi, şikayet etseniz de bir yaptırımı yoksa hele... 20 liraya yaparlar damgayı.  Hele kurumsal firmalar, yasal gösterebildikleri bütün üçkağıtları uygulamak için yarışmaya başladı resmen.

Memlekette hele hammaddenin sertifikalısını kalitelisini bulmak imkansız. Ben plastik ve çeliklerden biliyorum. Adamın A malzeme diye satıp sertifikasını da verdiği çelik ürün kaynak tutmayınca analize gönderiyoruz. A dışında herşey çıkıyor malzeme. Ama sertifikası var :) Yani adama dava açsak mahkeme rahatlıkla şunu diyebilir : "Sertifikası var"... Sertifikayı veren kuruluşun da yasal bir yaptırımı yok. Ama sertifikalı olduğu için fiyatı sertifikasızdan da fazla :D.

Yani neticede bir çok bakımdan buralar hala dağ başı :D

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #51 : Şubat 02, 2018, 09:11:26 ÖÖ »
Bir miktar ilerledik. Kontralar kabarıyor, özellikle 10 mm son katta sorun var, zaten daha önce bazı hataları kontraplakçı tashih edip gazlamış, be de kontralaraı suladım, kabaran yerleri tamir ederek gidiyorum, resimde gördüğünüz alacalı bulacalı yerler tamir yerleri.
Yapıştırmayı, mısır nişastası+epoksi ile yaptık, yapıştırma yerlerine çektiğimiz epoksi bantı da cam yünü kumaştan, keskin bir makasla 100-150 mm genişliğinde keserek yaptık.
Kontranın kabarması ve kötü işçiliğimiz hariçinde bir sorun gözükmüyor.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #52 : Şubat 02, 2018, 10:34:35 ÖÖ »
Selim abi ben bu konuyu devam eden inşalara taşısam nasıl olur ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #53 : Şubat 06, 2018, 01:39:30 ÖS »
olur, bir sorun yok.

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #54 : Haziran 01, 2018, 11:17:28 ÖS »
Biraz ilerlememiz var. Teknemizin dışını camyünü epoksileyip, içini de sadece epoksi ile boyadık.

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #55 : Eylül 16, 2018, 08:36:04 ÖÖ »
Sona doğru yaklaşıyoruz, yelkeni de diktirmeye verdik.

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
« Yanıtla #56 : Eylül 16, 2018, 12:02:57 ÖS »
selim bey ellerinize sağlık güzel olmuş.Yelken kumaşını ne aldınız kaç liradır dikimi ile ne kadara mal olacak

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #57 : Eylül 16, 2018, 01:31:46 ÖS »
Kumaşı kumaşçıdan aldım.
https://www.kumasci.com/urun/polyester-kumas-beyaz/5608
1.5 m eninde, 210gr/m2 ağırlığında, polyester, geçirimsiz bir kumaş, farklı renkleri de var. Şemsiyelik Kumaş diye nitelendiriyorlar.
Yelken küçük (4 m2 civarında) olduğu için ben 210 gr'lık kumaş seçtim, daha büyük yelkenler için kullanılabilecek daha ağırlarının da olduğunu zannediyorum.

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #58 : Eylül 16, 2018, 01:41:36 ÖS »
Ben aldığımda fiyatı 15TL/m idi, şimdi biraz artmış. Brandacıya diktiriyorum, dikimi için de 150 TL vereceğim. Brandacının ilk söylediği fiyat, pazarlık yapmadım. Fitilleri ve takviyeleri ve kuşgözlerini brandacı kendi sağlayacak, yani fiyata dahil. Ben brandacıya ölçüleri verip nasıl dikeceğini söyledim.

USD 4 TL civarında iken bir yelkenci ile konuşmuştum, bu yelkeni yapmak için 1.500 TL istemişti.

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #59 : Eylül 16, 2018, 02:11:09 ÖS »
Bir de direk ve bomla ilgili bilgi vereyim.
Planladığım veya bu konudaki gördüğünüz plana göre, direk ve bomu T6 veya T7, 60 ve 40 mm çapında, 1.5 mm kalınlığında aliminyum borudan yapacaktım, fakat bir tekneyi yapmakta yardımcı olan arkadaşın ısrarı üzerine, elinde yelkenli ve çıkma malzemeleri olan bir tanıdığından bu aliminyum boruları aldık. Bunlar düşük mukavemetli 50 mm çapında, 2 mm kalınlığında aliminyum  borular. Tabii başka bir gerekçe de, ben köyceğizde oturduğumdan, Istanbuldan Köyceğize iki boy boru nakliyatı sorun olacaktı, tercihin bir başka gerekçesi de bu nakliyat sıkıntısı idi ama Istanbul veya civarında iseniz, mukavemetli aliminyum boru alma şansınız olabilir.
Ben biryer bulmuştum, geçen sene konuşmuştum, fiyatlarını tam hatırlamıyorum ama gayet makul aliminyum boru fiyatları idi.
İlgilenecek arkadaşlar için:
http://www.garantialuminyum.com/borular.asp
6XXX cinsi denilen borular piyasada T6 diye nitelendirilir, çok büyük ihtimalle ısıl işlem görmüşlerdir, aslında T6 ısıl işlem görmüş 6XXX serisi aliminyumdur, ısıl işlem görünce ALAŞIMLI aliminyumun mukavemeti artar ama ALAŞIMSIZ aliminyumların mukavemetleri artmaz. 6XXX veya 7XXX aliminyum boru alacaksanız, ısıl işlem görüp görmediğini sorun.