Gönderen Konu: Yelken Direği Tepesi-Tabanı Ve Diğer Bölümlerin Tasarımı  (Okunma sayısı 10779 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo

Yelken direğime resmi olarak sahip olduğum için tepe-taban-gurcata-bumba bağlantı konularına kafa yormaya başlıyorum artık  :-[

Direğimin ölçüleri bunlar 2. el olarak aldım kendisine sormadığım için isim vermem yanlış olur kendiside teknesini yapmış bir abimiz.

Direk tabanımda daha tamamlanmamış hali ile bu.

Direk tepesi ve tabanı için nasıl birşey yapabilirim benim şartlarımda ve basit olarak düşünürsek nasıl birşey kullanışlı ve yapımı basit olur ?

Taban için düz bir plaka bu plakaya kaynaklanmış direğin yanal uzunluğu olan 111 mm genişliğinde 2 plaka nasıl olur ? Bu plakaların arasına direği koyup karşılıklı 3 veya 4 civata ile sabitlemek ? veya bunun 3 ayaklasını 2 yanda-1 önde olmak üzere ? Tiny 17 lerde vardı bu sistem incelemiştim birzamanlar ama tarif edemiyorum.

Direk tepesinide bu ölçülere uyacak şekilde dikdörtgen yaptırsam nasıl olur ? Yani şimdi ben autocadde çizicem,gidip yine uygun kalınlıkta ( bu arada kaç mm lik paslanmaz saç aramalıyım ? çarmış bağlantılarımın 2mm olması lazım yapmış olduğum. ) hurdadan sac bulup cnc de kestirtip aynı yerde de büktürüp,kaynağını yaptıracağım. Küçük işler olduğu için işyerleri çok alengirli iş oldumu uğraşmıyor ve başından atıyor. Hemen pratik tık tık işleyen işler oldumu kolayca yaptırabiliyorum ve ucuz oluyor.

Açıkçası bu yönde fikirlere tamamen açığım. Hayalgücümü bu konuda kullanmak istemiyorum çünkü hayalgücümü tölere edebilecek bir yer değil kritik bir yer.  :-[

Taban aşağıdaki resmini koyduğum şekilde olurmu acaba veya bunun 3 lüsü ?

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Yelken Direği Tepesi-Tabanı Ve Diğer Bölümlerin Tasarımı
« Yanıtla #1 : Mart 07, 2017, 09:56:28 ÖÖ »
Yardımı olurmu bilmem,benim filikada da ufak bir direk var..
20-20 gibi bir flanş koymuşlar altına aluminyumdan, 6 civata ile kamara üstüne baglanıyor.Flanşın üstünde de 25cm gibi ,diregin oturacagı yuvarlak bir kılavuz boru var..
Ama senin kamara altından da, kontra bir flanşla , sintineye kısa bir destek diregi de indirmen lazım sanırım..
Bumba baglantısı icinde kaz boynu gibi bir baglantı yapıp,alttanda bir destekle direge destek baglantısı yapman lazım.
google görsellerine bak,fikir verir..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #2 : Mart 07, 2017, 10:09:29 ÖÖ »
Direk şapkasını da yine direge oturacak aluminyum bir boru kestirerek yaptım..
Aluminyumdan iki tane önde iskele,sancaga dogru capraz ayak kaynattırdım..birinin üstüne cakar,digerinin üstünde telsiz anteni olacak,tepesinde ise demir feneri..
5mm aluminyum malzemeydi,sen 8mm paslanmazdan filan yap direk sapkasını alu yumusak malzeme,yada dogru alu malzeme bulmak lazım.yük binince egilip bükülmesin

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #3 : Mart 07, 2017, 07:25:31 ÖS »
     Direk dibine yaklaşık 30 x 35 gibi 5 cm kalınlıkta bir ahşabın üzerine, Servetin anlattığı şekilde direğin iç çapına uygun 3 cm lik lamine kontrplaktan bir parça yapıştırıp vidaladım. Bu parça direğin içinde kalıyor ve direk dibinin oynamasını engelliyor.Tekne icinden de direk altına bir kiriş atıldı. Direk başı için 40 cm uzunlukta 2 mm kalınlıkta krom saçtan, direğin genişliği kadar bir genişlikte cakada U büktüm ve alt alta iki krom civatayla direğe bağladım, ana yelken, pasarella ve boom makaralarıda bu U nun içine yan yana dizildi. Üst kısmına da demir feneri ve rüzgar gülü takıldı. Gurcatalar gürgenden kasildi, arka tarafa krom saç vidalandı, bu sactan da direğe vidalandı.   

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #4 : Mart 07, 2017, 08:35:28 ÖS »
     Direk dibine yaklaşık 30 x 35 gibi 5 cm kalınlıkta bir ahşabın üzerine, Servetin anlattığı şekilde direğin iç çapına uygun 3 cm lik lamine kontrplaktan bir parça yapıştırıp vidaladım. Bu parça direğin içinde kalıyor ve direk dibinin oynamasını engelliyor.Tekne icinden de direk altına bir kiriş atıldı. Direk başı için 40 cm uzunlukta 2 mm kalınlıkta krom saçtan, direğin genişliği kadar bir genişlikte cakada U büktüm ve alt alta iki krom civatayla direğe bağladım, ana yelken, pasarella ve boom makaralarıda bu U nun içine yan yana dizildi. Üst kısmına da demir feneri ve rüzgar gülü takıldı. Gurcatalar gürgenden kasildi, arka tarafa krom saç vidalandı, bu sactan da direğe vidalandı.

Abi bunlarin fotografi varsa bana gonderebilirmisin ? Anladim dediklerini ama fotoda görsem mantigini oturtsam cizimini yaprim kolaylikla. Malzeme olarak 2 mm paslanmaz sac bulmam gerekiyor oncelikle onu oturttum ona gore calismalara baslayayim.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #5 : Mart 07, 2017, 10:38:31 ÖS »
sildim. :)

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #6 : Mart 07, 2017, 10:39:17 ÖS »
     Volkan, mayısta direği indireceğim ozaman fotofraflayabilirim. Şimdi fotoğraf çeksem ayrıntı gözükmez, telefo la cekecem cünki. Paslanmazcilarda parça saçlar oluyor onlara bak. Sana 40 a 30 - 35  bir parça yeterli olur, gurcata bağlantılarında 1,5 luk sacta olur.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #7 : Mart 07, 2017, 10:47:00 ÖS »

Neyi sildin abi göremedim  :crying
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #8 : Mart 07, 2017, 10:48:34 ÖS »
     Volkan, mayısta direği indireceğim ozaman fotofraflayabilirim. Şimdi fotoğraf çeksem ayrıntı gözükmez, telefo la cekecem cünki. Paslanmazcilarda parça saçlar oluyor onlara bak. Sana 40 a 30 - 35  bir parça yeterli olur, gurcata bağlantılarında 1,5 luk sacta olur.

Bursa'da olsam rahat bulurum da şimdi Balıkesir'de hurdacıları gezmem lazım öncelikle onlardan bulmam lazım. Ben Servet abi'nin dediği gibi google amcanın fotolarına bakınıyorum bakalım işe yarar birşey çıkarmı.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #9 : Mart 07, 2017, 10:53:32 ÖS »

İbrahimden foto istemisin..ben dogum günü kutlamasından geliyorum bana sanıp cevapladım.(kafa bir dünya tabi :))
onu sildim..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #10 : Mart 07, 2017, 10:56:17 ÖS »

İbrahimden foto istemisin..ben dogum günü kutlamasından geliyorum bana sanıp cevapladım.(kafa bir dünya tabi :))
onu sildim..

Dilimini alan çekilsin kalabalığız  :di
Bizde bir pasta keselim ozaman abi  ^-^ Doğum günün kutlu olsun :)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #11 : Mart 10, 2017, 12:30:14 ÖÖ »
Direk Tabanı ile ilgili kafamda yavaş yavaş birşeyler canlanmaya başladı. Anlatmak istediğimide nette bulunca daha kolay oldu.

Yukarıda resimde görülen ahşap tabanım var. bunu cebe koyduk.

1-Bunun üzerine aynı ölçülerde kontrplak plaka ve kontrplak plakanın ortasınada direk iç çapı ölçülerinde direğin oturacağı 5-6 cm lik lamine bir çıkıntı yapılıp yapıştırılacak.

2-Aşağıdaki resimlerde görülen çeşit bir bağlantı  parçası çıkarmak istiyorum paslanmazdan. Autocadde çizimini ona göre yapmam ve mümkün olduğu kadar basit olmalı ama kafamda bunlar gibi birşey yapmak var. Bu krom bağlantıda sağ ve sol yanlardan olmak üzere,teknenin içinde alttan yapıştırılmış olan lamine parçaya 4 veya 6 adet civata ile bağlanacak. Aynı zamanda direğide karşılıklı olarak en az 2-3 civata ile tutacak. Hem bu şekilde römorka almak için indirmek istediğimde direği kolay indirebilirim.

Direk tepesi için araştırmalarım sürmekte. Tabi daha bumba var,çarmıhlar var  ://

Birde tekne içindeki kirişin 5x5 kereste olması yeterli olurmu kalınlaştırmak gerekirmi ?

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #12 : Mart 10, 2017, 02:25:29 ÖS »
    Tekne içindeki kiriş 4 x 7 gibi. Kare kesit dirençli olmaz, dikdörtgen kesit olacak. Yarın tekneye gidince direk dibi ve iç kirişin fotolarını atarim sana.

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #13 : Mart 10, 2017, 05:17:19 ÖS »
Direk dibi fotoları.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #14 : Mart 10, 2017, 07:18:04 ÖS »
İbrahim senin direk sabitmi?
Volkan hareketli istiyor sanırım diregi..
 Volkan,koydugun direk dibi resmin de cıvata ile üst yapıya baglanacak flanşın payı az,yada resim yanıltıyor..