Gönderen Konu: Yelkenli Direği Nasıl Tamir Edilir ? Cahilcesareti.com  (Okunma sayısı 4933 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Yelkenli Direği Nasıl Tamir Edilir ? Cahilcesareti.com
« : Ocak 04, 2016, 11:03:23 ÖS »

Cahilcesareti.org'da belirtilen direk tamirini burada paylaşmak istedim. Kevlar elyaf ve epoksi ile mükemmel bir tamirat yapılmış,ihtiyacı olan olabilir şöyle bir kenarda dursun.

Daha detaylı bilgiler için;

http://www.cahilcesareti.org/galeri.php?gno=98
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Ynt: Yelkenli Direği Nasıl Tamir Edilir ? Cahilcesareti.com
« Yanıtla #1 : Temmuz 04, 2017, 11:53:46 ÖS »
Selam, Güzel tamirat olmuş. Ancak tam yerinde olmadığını ve hatta bir iki tane de hata diyebileceğim şeyi belirtmek isterim. Buna benzer tamiratlar yapacak arkadaşlara faydalı olur.

Öncelikle, direkteki hasarlı bölgeyi etrafından genişçe bir alanı kesip çıkartarak doğrusunu yapmışlar. Ancak kestkileri alanların köşeleri keskin kenar olarak kalmış. Sürekli strese maruz kalan metallerde bu keskin köşelerden çatlak yürümesine ve yırtılmaya meyil vardır. Doğru yolu ise şu olmalı. Bir diktörtgen kesecekseniz, dörtgen'in köşelerine öncelikle genişçe delikler açın. daha sonra testereyle bu geniş deliklerin arasını kesin. o kadar ince testere derseniz, metal kesim ucuyla dekupaj testere kullanılabilir.

İşiniz bittiğinde elinizde kenarları yuvarlanmış bir delik olmalı. böylece çatlak oluşumu yada yırtılmanın önüne geçilir. Bu tamiratta ne kadar epoksi kullanılsa da, metalle kompozitin esnemeleri aynı olmayacağından, metal bu keskin köşelerde stres yaşamaya devam edecek. Elinizde tamir edemeyeceğiniz çatlaklar varsa, matkapla çatkal uçlarına çatlağa göre büyükçe delikler açarak çatlağın ilerlemesini durdurabilirsiniz.

İkinci belirtmek istediğim ise farklı elyafların beraber kullanılmış olması. iki elyaf da aynı mekanik özelliklere sahip olmadığından, yalnızca o anki maruz kaldığı etkiye en çok dayanabilen bütün yükü üstlenecek, diğer tip elyaf o sırada boş yatacaktır.
Örneğin karbon fiber neredeyse esnemezken, cam elyafı epey esner. eğer bir kat karbon 1 kat cam elyaftan bi laminasyon yapar ve esneterek koparmaya çalışırsanız, karbon esnemeyeceği için bütün yük karbon'a gelirken cam elyaf esnekliği yüzünden karbon dayandığı sürece hiç bir iş yapmayacak. Karbon dayanamaz kırılırsa bu sefer bütün yük cam elyafına gelecek ve karbonun dayanamadığı yerde cam elyafı da dayanamayacaktır.
Bun yerine imkan varsa iki kat karbon imkan yoksa iki kat cam elyafı kullanmak daha sağlıklı ve mantıklı olacaktır.

Kevların özelliklerinden emin olmamakla birlikte, kevlar + cam elyafı kullanmaktansa tamamı kevlar veya tamamı cam elyaf kullansalar daha sağlam bir direk elde ederlerdi sonucuna ister istemez varıyorum.

Tabi bunlar benim düşüncelerim %100 doğru olacak diye bişey yok. :)

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #2 : Temmuz 06, 2017, 01:13:15 ÖS »
sessizsakin'e katılıyorum. Değiişik malzemelerin değşik esneme miktarları bu tür bir onarım için mümkün olduğu kadar tek malzeme kullamayı daha doğru kılar. Bana göre ftp yerine alüminyum kullanmak en doğrusu olurdu. Ne kullanırsanız kullanın direk üzerindeki perçin sayısı yetersiz, en az 2-3 kat daha fazla olmalı. Perçin sayısı birleştirme için yeterli görünse de daha çok sayıda perçin esneme boyunu azaltacaktır, malzemeler birbirine bağlı oldukları noktalar arasında esner. Bu mesafeler kısaldığında iki malzeme birbirini tutar ve esneme azalır. Fiberglass üzerinde perçin uygulamasının da çok iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum. Perçin yapılacak yerler perçin altına gelecek şekilde metal pullarla desteklense (aynı civata altına pul taktığımız gibi) yük fibere daha dengeli yayılırdı.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #3 : Temmuz 07, 2017, 11:23:58 ÖÖ »
Ben de perçinden pek emin olamadım ama haklısınız. en azından fiber üstünden geniş pullarla desteklenebilirdi. perçin tehlikeli yaw. Bir de antartikaya gideceklermiş. :/ Ben de kendi teknesini yapıp dünya turunda antartikaya da uğrama hayalinde olan birisi olarak o denizleri bol bol araştırıyorum.  Umarım sıkıntı yaşamazlar.