Gönderen Konu: Yelken Diregi Yapimi?  (Okunma sayısı 30315 defa)

abitbüküceler

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: abit büküceler
  • Bulunduğu İl: muğla marmaris bozburun
  • Doğum Yılı: 1975
  • Tekne Adı: KUZUM
Yelken Diregi Yapimi?
« : Eylül 09, 2012, 02:16:53 ÖÖ »

4 mt yelken direği yapmak istiyorum bu konu hakkında bana yardımcı olursanız çok sevinirim..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Yelken Diregi Yapimi?
« Yanıtla #1 : Eylül 09, 2012, 02:26:52 ÖS »
Yelken diregi yapiminda cok cesitli yontemler var. Hepsinin bulustugu nokta laminasyon. Bu konuda megep in cok guzel bir kaynagi var en kisa surede detayli sekilde paylasacagim o kaynagi.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #2 : Eylül 09, 2012, 03:32:27 ÖS »
 4 metre alumünyum direk çok maliyetli olmaz. Niye alumünyum direk düşünmüyorsun.

abitbüküceler

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #3 : Eylül 27, 2012, 01:16:38 ÖÖ »
bazı sitelerde & mt direk 800 tl bu sıralar bu parayı vermem pek mümkün değil oyüzden girişemedim ama ahşap ağır olmayan bir ağaçtan marangoza yaptırmayı yada danışmayı düşünüyorum Bursa da  olsam bu direk meselesi okadar sorun olmaz ancak yaşadığım yerde yani Bozburunda bir çok şeyden mahrum kalınıyor ve hal bu iken en hesaplısı neyse ona meylediyorum.. Bursa dan bu işle alakadar olacak bizler gibi bu işlere meraklı bir arkadaşım olmadığı içinde kimseden yardım isteyemedim.. Halbu ki aliminyum üretici yada profil satan yerlerde çift kanallı direkler var .. Olmazsa bu kış Bursa ya geldiğimde alakadar olurum... :(

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #4 : Eylül 27, 2012, 03:01:52 ÖÖ »
yelken diregi yapımı

abitbüküceler

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #5 : Ekim 04, 2012, 11:16:25 ÖS »
Link i açamadım ama direk konusunu çözdüm sayılır  ;)eğer bir sıkıntı olmazsa haftaya elime ahşap bir direk geçecek malesef seren ve diğer aksesuvarları yok ...   E okadar olsun onlarda sırasıyla yapılır.. Alakanıza çok teşekkür ederim.. Hafta başında teknemin zımpara temizlik ve boya işlerini yapmaya çalışacağım,burda yani Bozburunda yağmur mevsimi başlamak üzere..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #6 : Aralık 22, 2012, 11:19:59 ÖS »
Aklıma takılan bir soru var. Şimdi yavaştan salma,yeke ve direk için araştırmalara girdim bu soğuk günlerde . Kuşağızı denilen yöntemle uğraşmaktansa yukarıdaki megep yayınlarında ayrı bir yöntemolarak gösterildiği gibi 4 adet kerestenin birleştirilerek yapıldığı bir yöntem var daha sonrasında yuvarlatılıyor. İki yöntemden siz hangisini tercih ederisiniz ? Ayrıca kuşağızı için freeze mi gerekli yoksa tezgah testeremi ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #7 : Aralık 22, 2012, 11:26:40 ÖS »
Aklıma takılan bir soru var. Şimdi yavaştan salma,yeke ve direk için araştırmalara girdim bu soğuk günlerde . Kuşağızı denilen yöntemle uğraşmaktansa yukarıdaki megep yayınlarında ayrı bir yöntemolarak gösterildiği gibi 4 adet kerestenin birleştirilerek yapıldığı bir yöntem var daha sonrasında yuvarlatılıyor. İki yöntemden siz hangisini tercih ederisiniz ? Ayrıca kuşağızı için freeze mi gerekli yoksa tezgah testeremi ?

marangozluktan anlayanlar cevap verecektir...
ama yorma kendini al surdan bir alüminyum direk bak 8.5 metreside var. :)
ama ben üretecem,o zevki yaşayacam diyorsan,o ayrı....

http://www.atillakizavulinsaatltd.com/yelken_direkleri.htm

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #8 : Aralık 22, 2012, 11:35:05 ÖS »
Abi elimden gelse direk alirim ama ekonomik olarak cok zorlanacagim. Daha motoru falan da var bunun :D  Bunlarin fiyatlari nedir acaba ? Ben 7 95 lik diregi kullanacagim abi verseler 500 liraya yarin alirim :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #9 : Aralık 22, 2012, 11:41:47 ÖS »
firmayı yarın bir ara..bir ara 'kızılavul' nickli birini gördüm burda belki sitenin üyeside olabilir..1000 civarıdır en fazla..sedat bunuda sana sorayım bilirsin bu işleri..bazen kubaglıdereden gecerken ufak yelkenliler görüyorum..yelkenle,yelkencilikle çok ilgim olmadıgı için yorum veya kanaat sahibi olamıyorum..gördüklerimin diregi sanki dikişsiz celik boru,bunlardan iki tane alınsa kesilip fazlası ,gazaltı kaynak yapılsa olmazmı?

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #10 : Aralık 22, 2012, 11:51:39 ÖS »
bir ara izmirde bir firmanın linkini koymustum ibrahim gidip konusacaktı,birde ona sor fiyat almısmı..
birde pc den bir çıktı al (yelken diregi kesiti) bursadaki alüminyum profil satanları dolaş,bir ihtimal bulabilirsin..

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #11 : Aralık 23, 2012, 01:07:36 ÖÖ »
firmayı yarın bir ara..bir ara 'kızılavul' nickli birini gördüm burda belki sitenin üyeside olabilir..1000 civarıdır en fazla..sedat bunuda sana sorayım bilirsin bu işleri..bazen kubaglıdereden gecerken ufak yelkenliler görüyorum..yelkenle,yelkencilikle çok ilgim olmadıgı için yorum veya kanaat sahibi olamıyorum..gördüklerimin diregi sanki dikişsiz celik boru,bunlardan iki tane alınsa kesilip fazlası ,gazaltı kaynak yapılsa olmazmı?

Tam nasıl olacak anlayayım bi, olur muhtemelen

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #12 : Aralık 23, 2012, 08:04:05 ÖS »
Abi demir profilden bende düşünmüştüm ama kime ve nereye gittiysem olmaz dediler. Şöyleki abi . ne yaparsan yap denizin korozif etkisinden korumak mümkün olmuyormuş , içinin boyanması lazım yada et kalınlığının fazla olması lazımmış , eh içi boyanınca elektroliz , daldırma astar ve boya derken alüminyumdan pahalıya geliyor zaten. Diğeride kalın olunca ağırlık olayı çok zorluyor. Bizim yapmış olduğumuz teknelerin kapasitesi belli zaten. Birde abi he ebatta daire profil bulmak mümkün olmuyor. Ben o zaman baktığımda şöyle birşey bulmuştum 139 mm çapında profili en düşük 2 mm et kalınlığında bulmuştum , onunda metreye düşen kilosu 7 kg civarı idi , ham şekli ile. Bir türlü olmamıştı. Tabi Sedat bu işin içinde , metal hakkında fikir verebilir bize.

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2
« Yanıtla #13 : Aralık 23, 2012, 08:10:16 ÖS »
Korozyon dan fazla ağırlık sıkıntı yaratır .
planda öngörülen alüminyum direk alınamazsa en iyisi hafif ağaçtan yapmak. kuş gözi sistemi çaışma olarak zor geliyor bana. Onun yerine Volkanın daha önce belirttiği dört parçadan oluşan içi boş , köşeleri daha sonra yuvarlatılan sistem yapılabilir. içi boş olmak içinden kablo vs geçirmek için uygun olsada içi boş olmanın kazandıracağı ağırlık avantajı na bakılarak içi boş veya dolu olmasına karar verilebilir.

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #14 : Aralık 24, 2012, 01:30:45 ÖS »
Abi demir profilden bende düşünmüştüm ama kime ve nereye gittiysem olmaz dediler. Şöyleki abi . ne yaparsan yap denizin korozif etkisinden korumak mümkün olmuyormuş , içinin boyanması lazım yada et kalınlığının fazla olması lazımmış , eh içi boyanınca elektroliz , daldırma astar ve boya derken alüminyumdan pahalıya geliyor zaten. Diğeride kalın olunca ağırlık olayı çok zorluyor. Bizim yapmış olduğumuz teknelerin kapasitesi belli zaten. Birde abi he ebatta daire profil bulmak mümkün olmuyor. Ben o zaman baktığımda şöyle birşey bulmuştum 139 mm çapında profili en düşük 2 mm et kalınlığında bulmuştum , onunda metreye düşen kilosu 7 kg civarı idi , ham şekli ile. Bir türlü olmamıştı. Tabi Sedat bu işin içinde , metal hakkında fikir verebilir bize.
Galvaniz yaptırmak gerekir, aliminyum direk ne kadar, anlamlı olur mu?, bir de bu direği indir kaldır ( en azından benim için :) ) çok zor olur