Gönderen Konu: BOA Aydın Marin Gururla Sunar :)  (Okunma sayısı 19751 defa)

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Ynt: BOA Aydın Marin Gururla Sunar :)
« Yanıtla #135 : Şubat 17, 2021, 10:50:06 ÖS »

Deliklerden birisini delik yerine cap*1.5 uzunlugunda kanal gibi yaparsaniz sanirim delikleri tutturma sorunu olmaz. Iki parcada da ayni yondeki delikler kanal yapilirsa montaj sonrasi cakismama sorunu da olmaz.

yk34

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: yusuf koçak
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1969
« Yanıtla #136 : Şubat 17, 2021, 11:45:51 ÖS »
Selamlar.
Ne teknik çalışıyorsunuz böyle.
espiri yapmadan olmayacak bu iş.
Aya gidecek ekiptesiniz galiba!

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #137 : Şubat 18, 2021, 05:10:32 ÖÖ »
Selamlar.

Degiliz. :gk imkan sunulsaydi da o ekipte yer almak istemezdim kendi adima. Zira faydasiz islere harcayacak enerjim yok.

Once elin parmaklarini gececek kadar bilim adami yetistireydik. Var olanlari yurt disina kacirmayaydik...

Zaten elin roketiyle aya da gidilmez.
Bu bir basari da sayilmaz. Bu basari sayilacaksa insanlari helikopterle everestin tepesine biraksinlar. Adamlar gunlerce olumle burun buruna karda kiyamette zirveye cikmaya calisiyor.

Biz bildigin siradan insanlariz  :tav
Ilgi alanlari bircok insandan farkli oldugu icin belki roket muhendisligi gibi gorunebilir ama isin asli anca muhendislerin yaptiklarini anlayip uygulama cabalarindan baska birsey degil bizim isler.  :tav

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #138 : Şubat 18, 2021, 09:39:38 ÖÖ »
Aslında ben dünya gözü ile dünyayı dışarıdan görmek isterim ölmeden, ama tabi bu "ekip"le değil.

Bu 3d işine bizi kurucu Volkan kardeşimiz bulaştırdı; tekne işine bulaştırdığı gibi.

Her ne kadar basım işini pek beceremediysem de elbette yeni (uygun ve doğru) teknolojilerin uygun yerlerde, uygun şekilde kullanılmasından yanayım. İlle de teknenin kabuğunu basmak gerekmiyor. "Kendi işini kendi gören" insanlar olarak nerede ihtiyaç var ve nerede kullanabiliyorsak, kullanalım.

Nitekim kurucu Volkan kardeşimiz yelken donanımının küçük parçalarından bastı ve anladığım kadarı ile çok başarılı oldu; şimdi de Karavancı Volkan arkadaşımız böyle bir olasılık görmüş, düşünmüş, denemek istemiş.

Malzemeden anlamam, basım tekniğinden az çok haberim var. Burada basılacak parça enjeksiyon kalıp ike yapılan plastik kadar hem sağlam hem esnek olur mu bilmem?

Denemekle pek birşey kaybetmeyiz. Olmasa bile olmadığını öğrenmiş oluruz. Denemekte yarar var. Bir Volkan'ınki oldu, diğer Volkan'ınki neden olmasın?

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #139 : Şubat 18, 2021, 02:40:32 ÖS »
Selamlar.

Degiliz. :gk imkan sunulsaydi da o ekipte yer almak istemezdim kendi adima. Zira faydasiz islere harcayacak enerjim yok.

Once elin parmaklarini gececek kadar bilim adami yetistireydik. Var olanlari yurt disina kacirmayaydik...

Zaten elin roketiyle aya da gidilmez.
Bu bir basari da sayilmaz. Bu basari sayilacaksa insanlari helikopterle everestin tepesine biraksinlar. Adamlar gunlerce olumle burun buruna karda kiyamette zirveye cikmaya calisiyor.

Biz bildigin siradan insanlariz  :tav
Ilgi alanlari bircok insandan farkli oldugu icin belki roket muhendisligi gibi gorunebilir ama isin asli anca muhendislerin yaptiklarini anlayip uygulama cabalarindan baska birsey degil bizim isler.  :tav

Kadirin bu yorumuna kesinlikle katılıyorum; boş vaadlerle insanları oyalamaktansa, insanları nasıl yoksulluktan kurtarır, insanca yaşatırız sorusuna kafa yormak çok daha yararlı olur.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #140 : Şubat 19, 2021, 08:22:39 ÖÖ »
Ben parçaların .STL dosyalarını buraya eklemeye çalışayım. ilgilenen olursa buradan alır 3d yazıcda bastırır. Yaklaşık 1 saat sürüyor her biri.

Malzeme seçimi de sizlere kalmış...

Dişi Ve Erkek Parça İndirme Linki :

https://drive.google.com/file/d/1JO_e4fbeCPSWrP15LQTCxcM6fLo3UjsF/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1AD6vggKQuueo6w6p5QDV1fTWfJwbSxna/view?usp=sharing

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #141 : Şubat 19, 2021, 08:37:03 ÖS »
Ben parçaların .STL dosyalarını buraya eklemeye çalışayım. ilgilenen olursa buradan alır 3d yazıcda bastırır. Yaklaşık 1 saat sürüyor her biri.

Malzeme seçimi de sizlere kalmış...

Indirip baktim dosyalari. Boylari 4.5mm filan geliyor. Tabi sorun degil. baski yapilacak yazilimda 10 kat buyutulmeleri lazim gibi.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #142 : Şubat 19, 2021, 08:41:56 ÖS »
Evet 10xölçeklendirmek gerekiyor....   nedense?!

Ben birimsiz 45 vermiştim.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #143 : Nisan 01, 2021, 02:31:50 ÖS »
Gencler selam.

Birkac hassas olculu parca basayim dedim. Tabi bunun icin epeyce ince ayar yapmak gerekiyor. Velhasil, makinenin ince ayarlari, Cura'nin ince ayarlari derken X ve Y yonlerinde 0.1'den hassas olculer almayi basardim.

Ancak ne ayari yaparsam yapayim Z ekseninde her daim 0.3 civari bir olcu farki oluyordu. Ancak bu olcu net de degil. Yani 0.27, 0.36 gibi bir aralikda rastgele degisiyordu surekli.  Hassas parca basarken de 0.1 bile buyuk ve ben bu miktar toleransa razi iken, 0.3 tabiki kabul edilemezdi.

Sonra farkettim ki butun parca boyunca olusmuyor hata. Farkli sekilli parcalar tasarladim ve birkac deneme yaptim. Ilk 1mm'den sonraki butun Z olculeri 0.1 mm den daha hassas bir sekilde tutuyordu. Oncelikle hatanin bed level hatasi oldugunu dusundum ve son derece hassas sekilde baski yatagini ayarladim. Yine ayni hata.
Z ekseni vida ile calistigindan, vidadaki bosluk  sorun oluyordur diye internette arastirma yaptim. Herkes Z ekseni tek yonde hareket ettigi icin vidadaki bosluk sorun olmamali diyordu.
Evet hakliydilar. Ancak sonra dank etti. Baski boyunca Z ekseni tek yonde hareket ediyor. Ancak baskinin baslangicinda makine home pozisyonuna gittikten sonra once yukari hareket edip, sonra baskiya baslayacagi yere ulasmak icin de tekrar asagi hareket ediyor ve vidadaki bosluk sebebi ile olcu hatasi olmasi kacinilmazdi.

Zilyon tane testten sonra sorunun buradan kaynakli oldugundan emin oldum.

Yine de cozum kolay olmadi. Cunku Mantiken, yine de Z ekseninin agirligi sebebi ile boslugun sorun olmamasi gerekir. Sonra farkettim, Z eksenini yataklayan herhangi bir rulman vs yok. Z ekseni, kelimenin tam anlamiyla Step motorun rulmanlari ile destekleniyor. Step motorlarda da en arkada kucuk bir yay pul bulunur. Zorlandiginda motor milinin ileri geri oynamasina izin verir.  Dahasi, Motor ile vida milini birlestiren kaplin de yay seklinde olanlardan. Kisacasi Z eskeni dikey dogrultuda kelimenin tam anlami ile 2 tane yay'in uzerinde duruyor. Sorunun buradan kaynaklandigini anladim. Zira, eger sorun sadece vida milindeki bosluk olsaydi, surekli sabit miktar ( mesela 0.33 ) bir hata olusmasi gerekirdi. Ancak sorunun ana kaynagi yay kaplin ve step motorun yay pulu olunca, yaylarin farkli farkli esnemesi sebebi ile surekli rastgele olcu hatasi olusuyordu.

Sorunu tespit ettikten sonra kokten cozmeye karar verdim.
1 - Vida milindeki boslugu, anti-backlash somun ile ortadan kaldirdim. Yay sayesinde somun parcalari birbirini iterek vida ve somunlar arasindaki boslugu kompanse ediyor. Anti-backlash somun montajinda dikkat edilmesi gereken husus, vidanin ters yonde montaj edilmesinin gerekmesi. Cunku somun yayi, somun parcalarini disari itiyor. Z eksenine sabit somun parcasi normal montaj yonunde, yay tarafindan Yercekiminin zit yonde ittiginden, Somun yayinin z ekseni agirligini yenmesi de gerek. Ancak bu mumkun degil. Diger yonde bagladiginizda Z ekseni agirligi zaten Somunu asagi bastiriyor. Yay da asagi bastiriyor. Boylece somunun surekli vidaya oturdugundan emin olabiliyoruz.

2 - Z motor kaplininden hemen sonra bir rulman blogu yerlestirdim. 2 adet 608 tip flansli rulman ve bir sabitleme parcasi ile vida milini sabitledim. Boylece vida milinin motor ve kaplin yaylari yuzunden yaylanmasini onlemis oldum. Simdi butun Z eksenini bu iki rulman yukleniyor. T8 vida olcusunde bastigim plastik vida ile de rulmanlari birbirine yukledim. Boylece bosluk yok.

3 - Tepeye Vida milinin saga sola sallanmasini onleyecek bir tane daha 608 tip flansli rulman yerlestirdim. Ayrica, filament'in zaman icerisinde epey kir toz topladigini gorunce, Hazir bu rulmani ekliyorken, bir de filamentin icinden gececegi bir sunger yuvasi yaptim. Epey faydali oldu. Tavsiye ederim. Ileride nozzle tikanmalarinin onune gecmek icin basit ama etkili bir yontem.

Bu islemlerden sonra sonra Bastigim birkac parcada da hata payi 0.1mm nin altina dustu. Eh, birinci sinif hassas cnc'lerde bile 0.05'ten hassas olcu elde etmek icin epey titiz calismak gerektigini dusunursek, Ucuz 3d printerda 0.1'den kucuk hata payini opup basima koyup son derece mutlu oluyorum  :on

Butun parcalari PLA ile bastim.

Filament, filament sensorune uygun bir aciyla girmediginden hem extruder motoru gereksiz zorlanabilecegi hem de filament sensoru zamanla asinacagi icin, Daha once filament sensoru ustune de filament'i destekleyecek ve rahat donen bir teker basmistim. O da epey faydali oldu. Ondan once ara ara makineyi kontrol etme geregi duyuyordum ve cogu zaman da filament makarasini manuel cevirerek makineyi rahatlatma ihtiyaci duyuyordum. Bu tekerden sonra kontrol etme ihtiyaci hissetmedim.

Sizin de hassas olcu basmaniz gerekirse isinizi kolaylastirir diye dusundum.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #144 : Nisan 01, 2021, 04:19:07 ÖS »
Eline sağlık, tam profesyonel bir yazıcı olmuş. Filament temizliğine kadar herşeyi düşünmüşsün. Filament eğri geldiği için zaten girişi hatta içerideki yolu bile zorluyor, çoğunlukla karşılamıyor, kasıyor. İtici motor baya güçlü, ben elle öyle itemiyorum.

Makarayıı dediğin gibi elle desteklemek gerekiyor. Tam bırakıp gidemiyorsun. Birkaçç şey denedim ama, bazan filament kendisi de karışıyor, sıkışıp kalıyor.

0.1mm ne kelime? 1mm hassasiyetle basabilsem devam edecektim ama, özellikle yamulmalar en çok moralimi bozan şey oldu.

z eksenini yukarıdan yukarıdan yataklamayı ben de düşünmüştüm. Sonra şimdi hassas yapamazsam bir de durduk yerde kastırmaya başlar diye vazgeçtim. Genelde 2nci Z motorunu koyuyorlar ve sistem de ona hazırlıklı aslında, yapanlar da var.

Epeyece denemelerden sonra ben de tamamen lazer cnc ye geçtim. istediğim güçte değil ama, 5-6 turda 4mm  kontrplak kesiyor. O da kavak olanı. Kayın olanı öldürüyor.

y-eksenini uzattım. 33.5 cm yaptım. biraz daha uzun parçalar kesebiliyorum. SOnra aklıma sonsuz y ekseni fikri geldi. Baktım öyle makinalar da varmış. Elimdeki işleri bitirince belki gelecek kış onu denereim. elimde motor çok. İki tamburla kolayca hallolabilecek gibi görünüyor.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #145 : Nisan 01, 2021, 05:53:28 ÖS »

0.1mm ne kelime? 1mm hassasiyetle basabilsem devam edecektim ama, özellikle yamulmalar en çok moralimi bozan şey oldu.

z eksenini yukarıdan yukarıdan yataklamayı ben de düşünmüştüm. Sonra şimdi hassas yapamazsam bir de durduk yerde kastırmaya başlar diye vazgeçtim. Genelde 2nci Z motorunu koyuyorlar ve sistem de ona hazırlıklı aslında, yapanlar da var.

Sen abs kullaniyordun sanirim. Ben hic abs kullanmadim. Petg ve pla basarken brim kullaninca hic bir carpilma sorunu yasamiyorum ben.

Bir cok deneme parcasi bastim. Ikinci z motorunu ihtiyac olarak gormuyorum bu yazicida. 3d print yaparken kopruye herhangi bir yuk binmediginden, kopru hizasini basta duzgun ayarlarsan oyle gidiyor.
Tabi cnc modunda is degisir. Eksenin zemine baski yapmasi gerektigi icin kafa motorsuz tarafa gittiginde z olcusunde kaymalar olabilir.

Lazerde de saglam lazer bulmak zor. Gecen bi reklam gordum 80w lazer diyot. Tek pass da 8mm kontraplak keser diyordu. Ama reklama bakmadim. Belki bu kriterlerle ararsan bulabilirsin.  Lazerlerin youtube reviewlerini inceleyip, akla yatanin affiliate linkinden yurumek lazim.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #146 : Nisan 01, 2021, 06:03:36 ÖS »
Kadir abi bu modifikasyonların çizimlerini paylaştın mı bir yerde ? Valla özellikle sünger olayını çok beğendim bende bu modifikasyonu yapmak isterim.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #147 : Nisan 01, 2021, 08:38:19 ÖS »
Kadir abi bu modifikasyonların çizimlerini paylaştın mı bir yerde ? Valla özellikle sünger olayını çok beğendim bende bu modifikasyonu yapmak isterim.

Bi thingiverse hesabi acicam ama henuz pek vaktim olmadi o konuya egilmeye.

Bu mesaja ekledim stl dosyasini. Ne yazikki uzun yillardir 3d studio max ile calistigimdan cad formatinda modelim yok.
Model ters gelebilir slicer'a. Bir yuzeyi komple duz. O yuzeyini zemine cevirirsen support gerekmeden basabilirsin.

Rulman yuvasi 608 flansli rulmana gore. Genelde olculerde 0.2mm tolerans veriyorum rahat gecmesi icin. Baski hatalari ve biraz atesli bir nozzle ile yumusak bir gecme oluyor.

Vida delikleri M5X20mm civataya uygun. M4 de kullanilabilir zannimca.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #148 : Nisan 01, 2021, 11:42:53 ÖS »
Bende bu ara bu arkadas ile ugrasiyorum. Daha prototip halinde. Kolay kurulum vida dişli tarzında birşey ortaya cikarmaya calisiyorum bakalim olucakmi.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #149 : Nisan 02, 2021, 07:35:44 ÖÖ »

Sen abs kullaniyordun sanirim. Ben hic abs kullanmadim. Petg ve pla basarken brim kullaninca hic bir carpilma sorunu yasamiyorum ben.

Bir cok deneme parcasi bastim. Ikinci z motorunu ihtiyac olarak gormuyorum bu yazicida. 3d print yaparken kopruye herhangi bir yuk binmediginden, kopru hizasini basta duzgun ayarlarsan oyle gidiyor.
Tabi cnc modunda is degisir. Eksenin zemine baski yapmasi gerektigi icin kafa motorsuz tarafa gittiginde z olcusunde kaymalar olabilir.

Lazerde de saglam lazer bulmak zor. Gecen bi reklam gordum 80w lazer diyot. Tek pass da 8mm kontraplak keser diyordu. Ama reklama bakmadim. Belki bu kriterlerle ararsan bulabilirsin.  Lazerlerin youtube reviewlerini inceleyip, akla yatanin affiliate linkinden yurumek lazim.

ABS ile başladım, PLA ile de denedim. Kalın olunca (5mm), yamulma başlıyor. Bir de genelde tutarsızlık oluyor. Hah diyorsun, bu baskı güzel, devam edeyim. Bir sonraki baskıda acaip şeyler oluyor. Anlaşamadık gitti.

Piyasda 10 15 20 watt diye satılan lazer diyotlar aslında 2.5 3 wattlık bilemedin 5 wattlık aletler. Verdikleri rakam giriş değeri, yani harcadığı enerji, lazer çıkış gücü değil. Bunlar 1mm bile kesemiyor.

En babası 7 watt, onlar da 30 40 diye satılanlar. Bunlar da 1-2 mm kesebiliyor. Odaklaya odaklaya 5 6 tur yaparak aşağı inersen sonunda kesiliyor.

Kesen aletler var tabii de fiat farkları korkunç. Biz tabi oyuncak fiyatna alıp profesyonel iş yapmaya çalışyoruz, sorun orada.