Gönderen Konu: Emektar Bluer'e Direct Extruder yaptim  (Okunma sayısı 706 defa)

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Emektar Bluer'e Direct Extruder yaptim
« : Aralık 19, 2023, 07:22:28 ÖS »

Volkan'in tavsiyesi uzerine aldigim emektar Bluer 3D printer'in degistirmedigim mekanik parcasi kalmadi sanirim.
Son olarak hotend sicakligini oldugundan dusuk okumaya basladigi icin filament nozzle'dan neredeyse buharlasarak cikmaya baslamisti.
Zaten bowden tipinden dolayi ozellikle PETG ile retraction problemleri yasadigim icin direct Extruder'i olsa ne guzel olur diyordum.

Kabaca 1 gunde tasarladim, 2. gunde de parcalari basip donusumu gerceklestirdim.
Hali hazirda makinenin kendi uzerinde bulunan BMG klonu extruder ve motorunu kullandim.
Hotend olarak da teflonsuz, tamami metal E3D V6 klonu ve volcano kullandim. Nozzle olarak da 0.6mm tercih ettim.

Kabaca 100gr PETG filament gitti.
E3D V6 klonunu radyatoru, bimetal heat breaker'i ve heatblock'lari ayri parcalar halinde aldim. Her biri kabaca 2.5Euro tutuyor. Butun Hotend, 50W Isitici ve sensorle beraber kabaca 15Euro ya maloldu.
50mm blower fan ve 40mm normal fan toplam 5 Euro.
kabaca 50cm teflon hortum, filament yonlendirmek icin, kabaca 2.5 euro.
Isiya yakin olan yerlere de aluminyum bant ile temel bir yalitim yaptim. Neticede PETG 80 dereceden sonra sakizlasiyor. Aluminyum infrared isinlarla yayilan isiyi bloke ettiginden epey faydali.

Peki yaptigima degdi mi?

Retraction problemleri gitti.
Extruzyon cok daha tutarli hale geldi. Yuzey kalitesi epey artti.
Eritme hizi epey artti. 0.8mm duvar kalinligini 120mm/s de veriyorum ve hic yetisememe sorunu olmuyor.
Extruder'in ana govdesini biraz zayif yapmisim. Esnek olmus. O sebeple biraz fazla hizli olunca dur kalk hareketleri sonucu esneyip duzensizliklere sebep oluyor. Daha rijit olarak yeniden tasarlamak lazim.

Bowden haline nazaran bir dezavantaj olmadi. Ayni hizlanma ayarlari ile cok daha iyi sonuc aliyorum.

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
Ynt: Emektar Bluer'e Direct Extruder yaptim
« Yanıtla #1 : Aralık 19, 2023, 10:16:11 ÖS »
Direkt Extruder dediğin filament sürücü doğrudan nozzle'ın üstünde mi?

Uzaktan ittirmece dengeli mi olmuyor?

Benim yıldızım bir türlü barışmadı bu 3d işiyle. birinciyi lazere çevirdim ikinciyi aldım. bu da habire tükürüyor, çok kirli çalışıyor. herhalde nozzle dibinden kaçırıyor.

Geçen gün koruyucu dolap gibi birşey yapıp denedim. yine yamuk yumuk birşey çıktı. Gittim pprc boruyu aldım. koydum kullanacağım rayın içine. ocağın üstüne. yarım saatte hamur gibi olup rayın şeklini aldı. üç sefer birer saat harcayıp yapamadığım şeyi yarım saatte yaptım.

Tabi herşey bu kadar basit değil. becerebilsem yapacak çok şey var. ama olmuyor...

Bravo sana...

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #2 : Aralık 19, 2023, 11:19:57 ÖS »
Evet. Direk nozzle'in ustunde.

Uzaktan ittirince filament esniyor. Bowden tupu bir miktar etkisini azaltsa da, kafa hareketiyle cok az da olsa extruder'den nozzle'a olan uzaklik degistigi icin uzun cizgilerde birakilan materyal homojen olmuyor vs.  Bir de geri cekme ayari cok dertli. Hem teflon tup, hem filament esnedigi icin, her defasinda ayni calisan geri cekme ayari pek mumkun olmuyor.

Direk nozul'un ustunde olunca bu sorunlarin hepsi ortadan kalkiyor. Dezavantaji X eksenine hareket ettirecek epey agirlik binmesi. Cok yuksek hizlarda bu kadar agirligi it cek zor is. Ama zaten bu printer oyle yuksek hizlara musait olmadigindan sorun degil.

Ben printer'in etrafini bildigin koliden bozma kartonla kapattim. Isiyi tutmaktan ziyade etraftaki hava akimlarini engellesin diye.

Valla sende cok eksik yok. 3 boyutlu baski epey emek ve tecrube istiyor. Ben ilk zamanlarda sacimi basimi yoluyordum. Sorun cogu zaman nemli filament cikiyordu gerci :D
Bi kere genel mantigi anlayip olasi butun sorunlara haftalar harcayinca artik ne bekleyecegini yada ne yaparsan neyin yanlis gidecegini az cok kestirir hale geliyorsun. Ama o halde bile hala cok is.

Eger kafam rahat olsun diyeceksen bazi yeni printer modelleri epey sorunsuz ve kullanici dostu. Ama cok para.

Belki sana direk bi cnc router lazimdir.

Ben bi ara open source ekonomik ve rijit bir router yapip internete atmayi dusunuyordum. Ama ona sira gelemedi. Polar printerlarda kaldim.

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #3 : Aralık 20, 2023, 11:04:18 ÖÖ »
Çok sabırlı değilim artık, doğru. Bir seferde doğru çalışmalı. Uğraşnak zor geliyor. Dediğin gibi onun da bir bedeli var.

Bi de filamenti ipe asıp iyice kurutayım bari...

CNC ağır iş. İyi birşey yapayım dersen sıkı bir motor lazım. onu destekleyecek alt yapı sağlam olacak falan. Derken ciddi ağır, sanayi tipi birşey çıkıyor ortaya. 3d amatörler için dada uygun ve geleceğinin parlak olduğunu da düşünüyorum. Ama ben beceremedim.

Senin Polar nasıl gidiyor? Epey biryerlere getirdin sanırım. Hala devam ediyor musun?

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #4 : Aralık 20, 2023, 09:02:04 ÖS »
Valla ne yazik ki oyle. Benim de yas 40'i gecti. Artik hersey gozumde buyuyor. Sadece oluversin istiyorum ama modern dunya ayni fikirde degil. Her neye elini atsan yarin degistiriyorlar. Hem de ayni sonuclari almak icin  :// ://

Filamentler firinda kuruyor. Ben genelde mutfak firinini 50 dereceye ayarlayip atiyorum elimdeki filamentleri sigdigi kadar. 4 - 5 saat sonra iyi kotu kurumus oluyorlar. Malum plastikler icine nem emiyor. O nem de nozzle filamenti eritirken buhar'a donusup hem nozzle'dan cok isi emiyor, plastigin erimesini duzensiz hale getiriyor, hem de buhar plastigin kimyasini bozuyor filan. Emilmis nemden kurtulmak epey sorunu bastan cozuyor.

Polar printerlarda en son Marlin yazilimina polar kinematiklerini kodladim. Bu sayede marlin'e de polar gelmis oldu. Iki tip polar printer yayinladim. Yilbasindan sonra dusunuyorum biraz daha guncelleme yapmayi ama cok vakit istiyor :/