Gönderen Konu: Ankara dan selamlar.  (Okunma sayısı 16901 defa)

mka.mka

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: Mesut Kerim Arıkan
  • Bulunduğu İl: ankara
  • Doğum Yılı: 1978
Ynt: Ankara dan selamlar.
« Yanıtla #45 : Nisan 19, 2014, 07:26:07 ÖS »

Bu şekilde. Karton kalınlığından kaynaklı kasmalar oldu.  Ojinalinde nasil olur bilmiyorum tabii

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #46 : Nisan 19, 2014, 07:33:50 ÖS »
Bu şekilde. Karton kalınlığından kaynaklı kasmalar oldu.  Ojinalinde nasil olur bilmiyorum tabii

Karina borda ara parça dediğimiz parçanın sivri ucundan sonra borda ile karina parçalarının üstüste binmeden yüzbeyüz olacak şekilde yapışması gerekirdi ki, baş profili daha düzgün çıksın, bunun dışında bir sorun görünmüyor, teknenin kıç aynası böyle değil elbette, karton yapıyı fixe etmek için bu şekilde yapıldı, tebrikler, şimdi projeyi hakettiniz. ;) birkaçgün içinde bitirir yayınlarım. elinize sağlık aynı sürat ve performansı tekneyi yaparkende bekliyoruz. Şimdiden bir isim bulun bence. Sizin uygun görmediğiniz birşey varmı?

mka.mka

• Çırak Rehber
« Yanıtla #47 : Nisan 19, 2014, 07:43:59 ÖS »
Teşekkürler. Sayenizde olacak  Ilk defa gemi maketi yaptim puf noktalarını bilmiyorum tabi :) projenin adi Ehitay tekneni adi Aras Olacak inşallah ;) tekneyi bu kadar hizli yapabilirmiy bilmiyorum maddi avantaj açısından zamana yaymayi düşünüyordum :)

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #48 : Nisan 19, 2014, 07:56:01 ÖS »
Teşekkürler. Sayenizde olacak  Ilk defa gemi maketi yaptim puf noktalarını bilmiyorum tabi :) projenin adi Ehitay tekneni adi Aras Olacak inşallah ;) tekneyi bu kadar hizli yapabilirmiy bilmiyorum maddi avantaj açısından zamana yaymayi düşünüyordum :)

Zaman ve para, ikisi bir araya pekzor gelir genellikle. :) Beğendiyseniz mesele yok projede montaj, kesim, şasi imalatı ve parçaların ara imalatlarına dair dosyalar olacak, Kesim dosyasında nesting (1plk kontrayı efektif kullanım için yerleştirme) detayları olacak, dxf uzantılı bu dosyaları görebilmek için bugün yayınladığım (dwg-dxf görüntüleme) deki prg mı pc nize kurun. Diğer dosyaları pdf olarak yayınlarım. Yapımda hervakit yazabilirsiniz sorularınızı. Şimdiden kolay gelsin. ;)

mka.mka

• Çırak Rehber
« Yanıtla #49 : Nisan 19, 2014, 08:01:11 ÖS »
Nasil teşekkür edebilirim bilmiyorum.  Forumdan Bircok kişi bu plandan faydalanacak eminim. Peki bu rekne bitince 25-30 hp 4 zamanki motor düşünüyorum ywrerli gelirmi acaba?

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #50 : Nisan 19, 2014, 08:11:24 ÖS »
Nasil teşekkür edebilirim bilmiyorum.  Forumdan Bircok kişi bu plandan faydalanacak eminim. Peki bu rekne bitince 25-30 hp 4 zamanki motor düşünüyorum ywrerli gelirmi acaba?

Referans teknenin motor gücü 75-90 hp arasında verilmiş, 30 hp tekneyi götürür tabiki, ama planing performansında düşüş olcaktır, süratle işim yok derseniz sıkıntı olmaz, memurun yakıtada dikkat etmesi gerekir. :D Bana teşekkürünüz teknenin yapım fotoları olacaktır. ;) Birde epoksi elyaf kullanırım dediğiniz için parçaların ekleri alın alına olacak bindirme payı ve detayı vermeyeceğim, bilginiz olsun.

asukan

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Ahmet Sukan
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1959
« Yanıtla #51 : Nisan 30, 2014, 11:42:53 ÖÖ »
Konu başlığına tıklayıp bakayım dedim son sayfaya kadar keyifle okudum Erol Bey sizi tebrik ederim hem çok yardımcı oluyorsunuz hem teşvik ediyorsunuz gerçekten bunu misyon edinmişsiniz. Bu forumların sizin gibi insanlara çok ihtiyacı var. Bende eski tasarımcı-reklamcıyım son yıllarda hem delftship, freeship gibi açık kaynak ve çok kullanışlı programları öğreniyorum hemde hidrostatik konularıyla ilgili fırsat buldukça makaleler okumaya çalışıyorum çizimlerini yaptığınız modelin pdf çıktısında transom deadrise 10 derece yazıyor fakat çizim olarak sanki çok daha derin duruyor dikkatimi çekti arkadaşımız 30 beygir civarı bir motor düşünüyorsa acaba derin V gibi duran alt yapıda dereceleri biraz daha düşürmek zaten performans iddiası olmayan bu modelde daha ekonomik bir seyir sağlar mı. Birde en/boy oranları x2.7-x3.2 değerlerinin çok dışında değil mi acaba.

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #52 : Nisan 30, 2014, 01:58:22 ÖS »
Ahmet Bey foruma hoşgeldiniz.
Teknenin seyirde kullandığı eni eskizle izah ettim. Yelken teknelerinde 1/3 -1/5 civarında olan enboy oranı dailyboat sınıfı güç teknelerinin güverte ihtiyacı nedeniyle genellikle aşılıyor. Uygun motorla tekne 28-30 mil hız yapabilir. Endüstrinin çeşitli dallarında akışkanların mekaniğine dair 40 yılın üzerinde çalışmama rağmen bir tekne mimarı değilim elbette. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #53 : Nisan 30, 2014, 02:27:28 ÖS »
Sizi Türkçe konusmaya davet ediyorum :D :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #54 : Nisan 30, 2014, 02:36:50 ÖS »
Haklısınız, teknik terimler, denizcilik jargonu, vb. pekçok mevzu olunca zaten dolmuş olan harddiskim Türkçe kelime bulmakta zorlanıyor. Beynimi resetliyecek bir yol olsa çok iyi olacak. :(

mka.mka

• Çırak Rehber
« Yanıtla #55 : Nisan 30, 2014, 02:39:11 ÖS »
Haklısınız, teknik terimler, denizcilik jargonu, vb. pekçok mevzu olunca zaten dolmuş olan harddiskim Türkçe kelime bulmakta zorlanıyor. Beynimi resetliyecek bir yol olsa çok iyi olacak. :(
Bi ufak kapıp  geliyorum abi :D

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #56 : Nisan 30, 2014, 02:43:46 ÖS »
Bi ufak kapıp  geliyorum abi :D

Ufakla gargara yapıyorum, favorim Jack ve Daniels kardeşlerin bourbon ateşsuyu, gerçi oda ölçüsüz tüketildiğinden makina error veriyor. :D :D

Ayhan Şahin

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Ayhan Şahin
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #57 : Aralık 03, 2015, 09:04:00 ÖÖ »
Ankara dayım,Yelkenli yapacaksanız yardımcı olurum.Suda motorboat damperli kamyon,yelkenli otomobil,hele multihull olursa limuzin.Esenlikler.

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #58 : Aralık 03, 2015, 01:03:56 ÖS »
Mesut bey bu forma yakın ücretsiz tekne planları sitemizde mevcut , bir inceleyin derim , öreneğin kuzey 420 var , örneğin ehitay projemiz var. Neden bunları değerlendirmiyorsunuz?

Ayhan Şahin

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Ayhan Şahin
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #59 : Mayıs 01, 2017, 02:07:51 ÖS »
       Mesut bey merhaba
       Bende Ankara dayım,18 sene denizde kaldıktan sonra.Denize niçin limuzin dururken,damperli kamyonla çıkmak istiyorsunuz.Yelkenli yapmak isterseniz,her türlü yardıma hazırım,yelkenli kullanmayıda 1-2 günde ücretsiz öğretirim.Esenlikler.
       Ayhankaptan