Gönderen Konu: Kendi Yaptığın Tekneye Ruhsat Çıkarma?  (Okunma sayısı 53225 defa)

üzrek

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: mehmet üzrek
  • Bulunduğu İl: aydın
  • Doğum Yılı: 1958
Kendi Yaptığın Tekneye Ruhsat Çıkarma?
« : Ekim 06, 2013, 12:08:32 ÖÖ »

kendi yaptığım teknemi nasıl kayıt yaptırıp ruhsat çıkartabilirim

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: tekne ruhsatı
« Yanıtla #1 : Ekim 06, 2013, 12:14:16 ÖÖ »
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

andersen

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Selçuk YILDIZ
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1976
  • Tekne Adı: Voyager
Ynt: Tekne Ruhsatı
« Yanıtla #2 : Kasım 12, 2013, 04:12:32 ÖS »
kendi yaptığım teknemi nasıl kayıt yaptırıp ruhsat çıkartabilirim
Kendi yaptığım teknemi yeni kayıt yaptırdım.
Öncelikle yapım aşamasında kullandığınız malzemelerin adınıza fatura alarak biriktiriniz. (Kontraplak, epoksi boya-macun-yapıştırıcı vb., cam elyaf, nalburiye fişleri vb.)
Motor sıfır ise faturası, ikinci el ise prosedür farklı, onu bilmiyorum. Önemli Not: Sıfır motor alırken KDV dahil fatura kesiliyor. Eğer faturada %8 ÖTV Dahil diye bir yazı olmaz ise, Vergi dairesine giderek motorun ötv'sini yatırıp, makbuz ile liman başkanlığına gitmeniz gerekmektedir. Birde sıfır motorlar için, motor teknik özelliklerini gösteren ürün tanıtım kataloğu istenebilir).
Sonra,
https://atlantis.denizcilik.gov.tr/gemi_isim/web/basvuru_adim0.asp adresinden teknenize uygun adı sorgulatarak rezerve etmeniz.
Tekne ismini rezerve etme aşamasının sonunda Liman Başkanlığı'na vereceğiniz dilekçeyi yazdırabiliyorsunuz. (Dilekçe hazır geliyor)
İlgili Liman Başkanlığına Yazdırdığınız Hazır Dilekçe, Kimlik Fotokopisi, Biriktirdiğiniz faturalar, Motor faturası (Sıfır ise fatura ve vergi dairesi ÖTV dekontu),
teknenin planı (Ben Rusça planı A3'te verdim, değerler mm'lik olduğu için kabul ettiler), Yapım Aşaması fotoğrafları (Sizin yaptığınızı ispatlamak ve bilgi amaçlı bir kaç tane)
Teknenin adını ve bağlama limanını gösteren fotoğraflar (Sol yan, Sağ yan ve Arkadan çekilmiş) (Teknenin ismi en az 10cm yükseklik ve 2 cm genişliğindeki harflerle okunaklı olarak yazılması gerekiyor) (Ben reklamcılara folyo kesim yaptırarak istediğim fontta hazırlattım 35 TL)
Bu belgeleri liman başkanlığına teslim ediyorsunuz. Liman Başkanlığı tekneyi görmek ve ölçüm işlemleri için size tarih veriyor. (Bir kaç gün yada 1-2 hafta olabilir). Survey biriminden gelip, fotoğraflarını çekip, ölçüm işlemlerini yaptıktaktan sonra (en, boy, derinlik) liman başkanlığına giderek Bağlama Kütüğü Ruhsatname'nizi alıyorsunuz.
Liman Başkanlığı 5 yıl satılamaz diye dosyanıza işliyor.
İşlemleri istanbul'da yapmadığınız sürece kolay bitirirsiniz.
Selçuk YILDIZ
Sarıyer / İstanbul

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #3 : Kasım 12, 2013, 04:24:23 ÖS »
Selçuk Abi biraz yüksek sesle ve herkesin anlamasi icin Ce belgesi istenip,istenmedigini yazabilirmisin?

Piyasada bu konuyu istismar etmeye calişan akillilar mevcutta.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #4 : Kasım 12, 2013, 04:36:41 ÖS »
GEMİ İSİM TALEBİNDE, ONAYINDA VE TERKİNİNDE ARANACAK KRİTERLER
A- MÜRACAAT;
Müracaatlar internet üzerinden yapılır.
B- TALEP DİLEKCESİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR;

Talep sahibince internet üzerinden yapılan başvuruyla ilgili olarak bilgisayardan alınan dilekçe ilgili Sicil Liman Başkanlığına teslim edilir.
•   Talep dilekçesi;
     a) Gemi sahibi tarafından verilmiş ise, imzalanmış,
     b) Firma yetkilisi tarafından verilmiş ise, imzalanmış, mühürlenmiş/kaşelenmiş,
     c) Yetkilinin vekili tarafından imzalanmış ise, yetkilendirme yazısı, kararı veya vekalet      örneğinden birisi, belge suret ise, noter tasdikli  veya aslının suret ile birlikte ibrazı halinde      Liman Başkanlığı tarafından “aslı gibidir” ibaresi yazılarak onaylanmış sureti,
     d) İsim talep eden kişi/firma geminin sahibi değil ise; geminin sahibi/işleticisinden alınacak      yeni isim talep etmeye, geminin mevcut ismini değiştirme işlemlerini yapmaya      yetkilendirildiklerini belirtir “Yetki Belgesi”nin aslı,
        olacaktır.
•   Talep dilekçesi ekinde, Talep dilekçesinde beyan edilen şahıs/firma/gemi ile ilgili bilgileri doğrulayan belgelerin aslı veya belge suret ise, noter tasdikli  veya aslının suret ile birlikte ibrazı halinde Liman Başkanlığı tarafından “aslı gibidir” ibaresi yazılarak onaylanmış sureti verilecektir.
C- İSİM SEÇİMİNDE UYGULANACAK KURALLAR;
A- Genel kurallar;
•   Talep edilen isim daha önceden verilmemiş ve halen sicile kayıtlı olmamalıdır.
•   Gemi sahibi/işleticisi talep ettiği ismin onaylanmasından sonra  2 ay içerisinde sicile kaydettirmek mecburiyetindedir. Bu süre içinde işlem yapılmadığı takdirde verilen isim iptal olunur.
•   Geminin yeni satın alınması durumunda donatan isterse yeni isim talebinde bulunabilir. Gemiyi satan donatan sattığı gemi isminin değiştirilmesini veya iptalini talep edemez.
•   Satış  haricinde, çok özel bir gerekçe olmadığı ve bu gerekçe belgelenemediği durumda gemi ismi değişikliği talep edilemez. Satış durumunda ise, satış tarihinden itibaren 3 ay içerisinde talep edilmek kaydıyla gemi isim değişikliği yapılabilecektir.
•   Kaçakçılığa karışmış olan gemilerin isimleri değiştirilmez. Ancak, geminin Mahkeme kararı veya Cebri İcra yolu ile satışlarında yeni satın alan şahıs/firma yetkilisi tarafından talep halinde isim değiştirilir.
•   Terkin edilen isim 1 yıl süre ile bloke tutulur. Bu süre içerisinde önceki malik tarafından talep edilmesi durumunda onaylanır.
B- Yazımla ilgili kurallar;
•   İsimlerin yazılışlarının imla kurallarına uygun olması gerekir. Tereddüt halinde; Türkçe kelimelerde Türk Dil Kurumunun WEB sayfasındaki www.tdk.gov.tr adresinden veya MEB onaylı imla klavuzlarından, yabancı kelimelerde sözlüklerden veya WEB’deki ilgili sayfalardan yararlanılır.
•   İsimlerin tamamı büyük harflerle yazılır.
•   İsmin sonuna hiçbir noktalama işareti konulmaz.
•   İsimden sonra romen rakamı römorkörler haricinde konulmaz. Römorkörlerde isim ile romen rakamı arasına bir karakter boşluk ( ) veya tire (-) işaretlerinden biri  yazılır (SÖNDÜREN II veya SÖNDÜREN-II) gibi.
•   İsimden önce rakam yazılmaz. Rakam verilmesi gereken durumlarda (aynı isimden birden fazla olması gibi) isim ile rakam arasına bir karakter boşluk ( ) veya tire (-) işaretlerinden biri yazılır (DENİZ 1, KAPTAN 3,DENİZ-1, KAPTAN-3) gibi  ve rakamdan sonra harf ilavesi yapılmaz.
•   İsim içerisinde harfle kısaltma var ise, kısaltma harfinden sonra bir karakter boşluk ( ) veya nokta (.)  konduktan sonra isim yazılır (A DENİZ, H KAPTAN,A.DENİZ, H.KAPTAN) gibi.
•   İsim, firma veya kişi isimlerinden oluşan iki kelimenin  kısaltılmasıyla oluşacaksa ve iki kelimenin ayrımı yapılmak isteniyorsa, araya bir karakter boşluk ( ) veya nokta (.) konarak isim yazılır (İSTANBUL DENİZCİLİK, İS DEN veya İS.DEN) gibi.
•   Yazım kurallarına göre bileşik yazılmayan isimlerde ve birden fazla kelimeden oluşan isimlerde  her kelime arasına bir boşluk verilir (FATİH REİS, HASAN KAPTAN) gibi.
•   İsmin sonuna bir veya birkaç harften oluşan, tek başına mana ifade etmeyen,  fakat herhangi bir kelimenin kısaltması olan harf yada harf dizini eklendiğinde, kelimeden sonra bir karakter boşluk ( ) veya tire (-) işaretlerinden biri konduktan sonra harf ya da harf dizini eklenir. Ancak, yazılacak harfler romen rakamlarından (I,L,M,X,V gibi) olmaması gerekmektedir (KAPTAN S, NUMAN ST ,KAPTAN-S, NUMAN-ST) gibi.
•   İsim sonuna eklenecek harfler (‘) veya (/ ) işaretiyle ayrılmaz DENİZ’S, DENİZ/S gibi.
•   İsim içindeki kelimeler arasına ( & # / + ) gibi işaretler konulmaz.
D- SİCİL LİMAN BAŞKANLIĞI DEĞERLENDİRMESİ;
Sicil Liman Başkanlığı, talep dilekçesi ve ekinde verilen, şahıs/firma/gemi ile ilgili beyan edilen bilgileri doğrulayan belgeleri dosyasına konmak üzere talep sahibinden aldıktan sonra,     gerekli değerlendirmesini de yaparak, EK-B’ deki hazır matbu dilekçeyi doldurup imzalayıp, Deniz Ticareti Genel Müdürlüğüne onay için gönderir.
Genel Müdürlüğümüzce onaylanmış isim,  2 ay içerisinde sicile kaydedilmediği takdirde, Sicil Liman Başkanlığı tarafından iptal edilmesi için Genel Müdürlüğümüze bildirilir.

E- ONAY;

Gemi ismi ile ilgili talep Deniz Ticareti Genel Müdürlüğüne ulaştığında en kısa sürede gerekli araştırma ve değerlendirmeler yapıldıktan sonra ismin verilmesi ile ilgili bir engel olmadığı takdirde, uygun olan  isim onaylanarak ilgili Sicil Liman Başkanlığına gönderilir.
            Bu kriterlere aykırı olan, önceki uygulamalar emsal gösterilemez.

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2
« Yanıtla #5 : Kasım 12, 2013, 06:11:54 ÖS »
Motor ikinci el ise noterden satış sözleşmesi isteniyor.

andersen

• Çırak Üye
« Yanıtla #6 : Kasım 12, 2013, 09:06:41 ÖS »
Selçuk Abi biraz yüksek sesle ve herkesin anlamasi icin Ce belgesi istenip,istenmedigini yazabilirmisin?

Kendiniz için ürettiğiniz teknede CE belgesi aranmamaktadır.
Motoru ben yeni aldığım için, satıcıdan motorun CE belgesini fotokopi olarak alıp liman başkanlığına vermiştim. Ama sadece motor için.
Kendi ürettiğiniz tekneyi 5 yıl satamamak koşuluyla CE belgesiz olarak işletiyorsunuz.
Selçuk YILDIZ
Sarıyer / İstanbul

merd

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: merd ercansungur
  • Bulunduğu İl: izmir-varna
  • Doğum Yılı: 1994
« Yanıtla #7 : Kasım 19, 2013, 11:19:44 ÖS »
  arkadaslar  merhaba  öncelıkle     ben  4-90    uzunlugunda  bır katmaran  yaptım     suanda bıtme  asamasına  az kaldı  ınce  ıslerı   dıyelım  kısaca   ruhsat   olayı  ıcın    tum  gerekenler  elımde  mevcut ancak  motor  konusunda   ne yapacagımı  bılmıyorum  kendım  uydurdugum   bır    dıstan takma    6.5  beygırlık  motor  var daha  dogrusu   cım   bıçme  motorunu    dıstan  takma   motora  adapte ettım  ne   yapmam  gerekıyor   motor  konusunda    ruhsat  olayı sartmı    ve    telsız vs   gereklımı    bılgılendırırmısınız 

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #8 : Kasım 20, 2013, 01:13:45 ÖÖ »
telsiz şart değil ister takar ister takmazsında..o motoru nasıl ruhsata işletecen onu bende bilmiyorum..
liman baskanlıgına bir sor..olmadı yelken ve kürekle hareket eden tekne diye motorsuz al belgeni..denize indirdiğinde imal ettiğin motoru takarsın..

merd

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: merd ercansungur
  • Bulunduğu İl: izmir-varna
  • Doğum Yılı: 1994
« Yanıtla #9 : Kasım 20, 2013, 10:58:25 ÖÖ »
 elımde bırtane  dıstan takma  motor  var  ama  ruhsatı  yok  muhtardan   sahıplık  belgesı alabılırmıyım    onun ıcın

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #10 : Kasım 20, 2013, 11:04:44 ÖÖ »
malesef alamazsınız. Sahiplik belgesi olayı çok suistimal olduğu için kaldırıldı.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

andersen

• Çırak Üye
« Yanıtla #11 : Kasım 21, 2013, 05:26:32 ÖS »
  arkadaslar  merhaba  öncelıkle     ben  4-90    uzunlugunda  bır katmaran  yaptım     suanda bıtme  asamasına  az kaldı  ınce  ıslerı   dıyelım  kısaca   ruhsat   olayı  ıcın    tum  gerekenler  elımde  mevcut ancak  motor  konusunda   ne yapacagımı  bılmıyorum  kendım  uydurdugum   bır    dıstan takma    6.5  beygırlık  motor  var daha  dogrusu   cım   bıçme  motorunu    dıstan  takma   motora  adapte ettım  ne   yapmam  gerekıyor   motor  konusunda    ruhsat  olayı sartmı    ve    telsız vs   gereklımı    bılgılendırırmısınız
Size önerim motorsuz olarak teknenizi kaydettiriniz. İleride motor ayarlayabilirseniz, onuda işletirsiniz, yada başka bir uydurma motor takar kayıt dışı kullanırsınız.  Telsiz diğer iletilerde belirtildiği gibi zorunluluk yoktur. Seyir fenerleride küçük teknelerde zorunlu değil. Siz bitirdiğiniz de hemen liman başkanlığında işlemlerinizi başlatmanızı öneririm. Olur ya yılbaşında yönetmelik değişir bir şey olur, sıkıntı yaşamayınız.
Selçuk YILDIZ
Sarıyer / İstanbul

andersen

• Çırak Üye
« Yanıtla #12 : Kasım 21, 2013, 05:33:52 ÖS »
malesef alamazsınız. Sahiplik belgesi olayı çok suistimal olduğu için kaldırıldı.
Sahiplik belgesi olayı gerçekten çok suistimal edilmiş. Yalova'da bir tekne alacaktım. Sahiplik belgesinden, Bağlama kütüğüne geçmiş. Kocaeli Liman Başkanlığı motor numarası silinmiş motoru kaydetmiş. Bir de en az 10 yıllık motoru, 2009 model yazmışlar. Sorarsan motor 2009 model, korozyondan motor numarası silinmiş :-) İnsanları ne güzel kazıklıyorlar. Motor numarası motor üzerinden tek bir neden için silinir, çalıntı olduğu için. Bunun başka açıklaması yoktur. Sahiplik belgesi ile çalıntı motorlar tekrar kullanıma sokulmuş. Kimse de bir şey demiyor ya, ona daha çok şaşırıyorum.
Selçuk YILDIZ
Sarıyer / İstanbul

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #13 : Kasım 21, 2013, 05:41:18 ÖS »

Kendiniz için ürettiğiniz teknede CE belgesi aranmamaktadır.
Motoru ben yeni aldığım için, satıcıdan motorun CE belgesini fotokopi olarak alıp liman başkanlığına vermiştim. Ama sadece motor için.
Kendi ürettiğiniz tekneyi 5 yıl satamamak koşuluyla CE belgesiz olarak işletiyorsunuz.

Amatör yapım teknelerde ticari kaygı olmadığı için CE belgesi istenmiyor,yalnız tekneyi 5 yıl satamıyorsun..Ama amatör yapımcılar isterse CE belgesi alarakta tekne imal edebilir ve istediği zaman satabilir..Ama bunun prosedürü uzun,masraflı ve zor bütün kullanılan ekipman ve malzemelerin denize uygunluk belgesi olması lazım..plana imalat asamasında harfiyen uymak lazım,türk lyodunun gözetiminde yapıyorsun zaman,zaman lyod sörveyi gelip yapım asamalarını denetliyor vb..Piyasadaki akıllılar söyle istismar ediyordur volkan,daha önce imalatcı olanlara tekne imal belgesi müktesep hak olarak verildi sanırım..bunlar senin yaptıgın tekneye belli bir bedel karşılığı fatura kesiyorlar sanırım..

andersen

• Çırak Üye
« Yanıtla #14 : Kasım 21, 2013, 05:58:08 ÖS »
İşin boyutu ticarete girdimi prosedürler başıyor.
Şirket kurmak , vergi mükellefi olmak , Sanayi Bakanlığından üreteceğin model için CE belgesi almak, iş gücü oluşturmak, pazarlamak.
mak maklar çoğaldıkça işte zorlaşıyor. İş ya büyük olacak yada olmayacak. Küçük tekne üretip, ucuz üretim yapanlarla rekabet etmek çok zor ve gereksiz.
Amatörler kendi yaptığı sağlam ve iyi teknelere binsinler, işi bilmiyenlerde ucuz dandik tekne alıp hevesini gidersinler :-)
Selçuk YILDIZ
Sarıyer / İstanbul