Gönderen Konu: Süper Ultra Post Modern Şerit Testere  (Okunma sayısı 4657 defa)

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
Süper Ultra Post Modern Şerit Testere
« : Nisan 23, 2019, 05:11:56 ÖS »

Kış mevsiminin uzatmalı son projesini apar topar tamamlayıp az bir görüntü sunayım dedim. Aslında geçen kış ilk denememi yapmıştım. Olmadı. Bu kış 2-3 kez yine denedim. Olmadı. Sonunda olur gibi bir duruma getirdim. Paylaşayım dedim.

Malum şerit testereler geleneksel olarak iki büyük kasnak ve şeritten oluşuyor. İki büyük kasnak epeyce yer kaybına neden oluyor ve özellikle mini şerit testerelerde çalışma alanını ( en ve/veya yükseklik) çok kısıtlıyor.

Bunu aşmak için iki büyük kasnak yerine üç dört veya daha fazla küçük makara kullanarak deneme yapanlar da var. 4 makaralı çalışıyor ama bükülme açısı çok yüksek olduğu için şerit ömrü azalıyor.

Bunu aşmak için, sanki büyük kasnak varmış gibi, onun kullanılan kenarı boyunca çok sayıda küçük makara kullanırsak, bükülme açısını bozmadan  ve bir büyük kasnak çapı kadar yer kazanıp, aynı sonucu alabilirim diye düşündüm. Tabii çok sayıda küçük makarayı daire üzerinde tam hizalı dizmek de ayrıca zor. Ona da pratik bir çözüm buldum. Kasnak dairesini temsilen bir bisiklet jantının yarısını kullandım. Yarısı üst kasnak için, yarısı da alt kasnak için. Bunun içine küçük küçük makaralar yerleştirmek imkansız değilse de çok zor. Ben de şerit testere genişliğinde bakla genişliği olan zincir kullandım. Zinciri jantın içine döşedim. Oldu size hepsi kolayca hizalı çok sayıda burçlu makara.

Şeridin bu zincir sisteminde dolaşımında sorun yok da, hareketi vermek kolay değil. Tam iki yarım çember kullanınca zaten yer kalmıyor. Alttakini biraz kırptım, oraya makara koydum. Olmadı. Alt zinciri iki dişli yardımı ile tam tur attırıp şeridi sürmeyi denedim olmadı. Ana direğin yan yüzüne zincir koydum. Şeridi lastik takozla sıkıştırıp sürdüm. Olur gibi oldu ama pek güven vermedi. Sonra makaraya geri dönüp lastik taktım, keramet lastikte imiş. Oldu ama gücü yetmedi. Makara yeterince şeridi sarmalayıp güç alamıyor.

İstemeye istemeye aşağdaki zinciri tamamen kaldırıp oraya bir makara daha koydum. Oldu.

Şimdi 2cm kalınlığında kuru tahtayı bile kesiyor. Videoda kesimi de göstermek istedim ama ellerim yetmedi. Cebime koyup oradan çekeyim dedim, kaydı gitti. Artık kısa bir kavramsal tanıtım yapmış olayım. Nasıl olsa bu prototip dedim. Yazlıkta bunu yeniden son ve sağlam bir şekilde yaparım. Bu eldeki malzemelerle pek bir uyduruk oldu. Aynı tasarımı baştan sağlam ve düzgün olarak yeniden yapar o zaman kesimi de çeker koyarım.

Artık paketlenme zamanı. Yazlık için geri sayım ve toparlanma başladı...

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Ynt: Süper Ultra Post Modern Şerit Testere
« Yanıtla #1 : Nisan 24, 2019, 08:07:28 ÖS »
Alttaki cemberin icindeki zincirin ustune bi kayis gersen, kayisi da motorla cevirsen aslinda olur yine diye dusunuyorum. Yarim cemberi korumus olabilirsin gibi.

Zincir super fikir olmus. Aklina saglik.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #2 : Nisan 24, 2019, 09:21:17 ÖS »
Alt çemberde zincir zincir üstünde çevirmiştim ama o sıra daha lastik olayını hiç denememiştim. Yarım çember içinde yarım çemberlik sabit zincir üstünde dönen D şeklinde diyebileceğim bir zincir daha koyup iki dişli (biri tahrik diğeri avare) ekleyip zinciri çevirdim. Şerit de en üstte idi. Boşta fena değil zincir dönüyor gibi yapıyor ama, yükleince/gerdirince şerit kalıyordu.

Dediğin gibi kayış ile denesem belki olurmuş ama, şimd söktüm şu an deneme şansım yok. Bakalım, son halini yapmadan önce bir de onu denerim yazlıkta.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #3 : Nisan 26, 2019, 02:43:26 ÖÖ »
Söktüğüm parçaları yazlığa götürmek üzere yerleştirirken aklıma "kısmi deneme" fikri geldi. Sadece alt parçanın zinciri üzerine kayış geçirip çevirmeye çalıştım. Dönmüyor. Tutunup kalıyor. Ama zincir zincir üstünde kayış geçirirsem dönüyor. Bu haliyle kauçuk geçirilmiş kasnağa benzemiş oluyor. Yani olma umudu var. Biraz daha karmaşık olacak. Bakalım toplayınca  ne göreceğiz.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #4 : Nisan 26, 2019, 02:41:19 ÖS »
Deneme imkanin oldugunda calisirsa bence guzel bir icat olacak :).

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #5 : Nisan 26, 2019, 05:33:25 ÖS »
Evet, ciddi ciddi patent başvurusu yapmayı düşünüyorum. Kasnaksız Şerit Testere.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #6 : Mayıs 11, 2019, 09:18:36 ÖS »
Epeyce bir uğraştım. Zincir ile istediğim gibi olmadı. Çalışıyor da, kararlı değil. Lastik bant ikide bir zincirin üzerinden çıkıyor, testere duruyor. Ne yaptıysam kaymayı - çıkmayı engelleyemedim.

Başka daha basit çözümler denedim. En kolayı doğrudan sıkıştırma sürtme ile. "Aktif Kılavuz" dediğim sistemde, klasik pasif kılavuz (bıçağı araya alan iki rulman) yerine iki lastik takoz kulanıp, birini matkapla döndürünce oluyor. Ama bu çok yüksek güç ve hız, ve de milimetrik hassasiyet gerekiyor. Yüksek güç ve hız lastik takozun çok kısa sürede eriyip gitmesine neden oluyor, kısa sürede sistem çalışmaz oluyor. İki zincir arası sıkıştırma / sürtme de benzer sonuçlar verdi.

Döndüm yine alt tarafta makaraya. 5 makara koyup lastik bant ile çevirdim. Yine aynı sorun. Band fırlayıp çıkıyor. Göremediğim birşey var. Baktım fazla uğraştıracak, döndüm eski yapıya, kesim videosu çektim. Şimdilik bu kadarı ile kalsın. Bu senenin işlerine başlayalım, buna da vakit kalırsa kaldığı yerden devam ederim.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #7 : Mayıs 15, 2019, 09:55:38 ÖS »
... dedim, ama tabi hemen aklıma başka birşey denemek geldi.

Bu Aktif Kılavuz olayını lastik yerine madeni yapsak, olmaz mı? Tabi benim çelik işleme şansım yok. Torna şansım yok. Güzel örnekler var, bir düz bir bombeli iki çelik disk arasında alüminyumu gezdirip şekillendirdikleri, ama benim yapma şansım yok öyle şeyleri. Elde ne varsa.

Sonuçta bir makara ve bir rulman ile işi hallettim. Önce ayaralanabilen bir sıkıştırma düzeneği yaptım sözde ama, o pek işe yaramadı. İyice sıkıştırıp deneyince istediğim oldu.

İlk başta düşündüğüme yakın bir resmi elde etmiş oldum. Altta üstte yarım çember ve içinde zincir. Altta küçük bir motor veya benzeri bir sürücü. Gerisi boş bir makina! Önemli olan o boşluk.

Hemen bir video daha yaptım. Bu oldukça havalı.

Zincirli sistem çalıştığına göre artık patent başvurusu da yapabilirim...

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #8 : Mayıs 16, 2019, 12:07:17 ÖÖ »
Abi bence guzel olmus.

Motorun cevirdigi makaraya lastik sarsan, diger taraftaki rulman yerine de  bilyali yumusak mobilya tekeri kullansan cok daha iyi bir performans alirsin diye dusunuyorum. Metal metale surtunme az olacagindan motor gucunu tam aktaramaz seride zannimca.

ben yakinlarda acacagim bir site icin bir cok open source kendin yap proje hazirliyorum.

Musadenle bu fikri de projelendirmek isterim  ^-^ ^-^ ^-^

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #9 : Mayıs 16, 2019, 09:15:01 ÖÖ »
Aktif Kılavuz dediğim yapı ilk başta zaten lastik takozlardan oluşuyordu. Çalışıyor tabii, güzel de oluyor. Daha da sessiz, sarsıntısız. Ama çok kısa sürede lastikleri yiyip bitiriyor. O nedenle vazgeçmiştim.

Metal-Metal sürtünmesi az tabii. O nedenle bir ayarlayıcı ile sıkıştırmak gerekiyor. Şu bağlantıda alüminyum şekillendirmek için kullanılan iki disk var. Dakika 5:54'de güzel görünüyor. Onun gibi birşey düşündüm, yaptım ama, tabii eldeki malzemelerle olduğu kadar. Pek de başarılı olmadı. Ama mutlaka buna benzer birşey olmalı.

Memnuniyetle sitene misafir olabilir bu proje. Ben patent için başvuracağım ama, sanırım ona engel oluşturmaz.

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
« Yanıtla #10 : Mayıs 16, 2019, 11:26:02 ÖS »
güzel sonuç almışsınız elinize sağlık

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #11 : Mayıs 17, 2019, 10:06:16 ÖÖ »
Sağolun, çok teşekkürler.

serdarcik

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: serdar SAYIN
  • Bulunduğu İl: antalya/alanya
  • Doğum Yılı: 1983
« Yanıtla #12 : Haziran 20, 2019, 11:15:40 ÖS »
Abi normalde testerelerde kullanilan kasnaklar volan gorevi yapiyor diye dusunuyorum. Yani sende agir bi kasnak eklersen bence daha basarili olur.
Iyi calismalar
serdar sayin
Alanya/antalya