Gönderen Konu: Plan Hataları  (Okunma sayısı 18989 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Plan Hataları
« Yanıtla #30 : Aralık 16, 2012, 11:47:45 ÖS »

MC 31 in iki versiyonu var...
Yapımına başlamak istediğimiz versiyonun planın detaylarını luisden bekliyorum..Pazartesi göndereceğini söyledi.
Diğer versiyonun planlarını gönderdi.

İki versiyonunda alt karina kısmı aynı üst kabin tasarımları farklı..
Biz plan alırken roberto amcanın en çok yapılan modeller arasından seçim yapmaya çalıştık..Anladığım kadarıyla bu luis işe sonradan dahil olmuş ve kendi çapında iş yürütmeye çalışıyor..
pantanal 25 te pop 25 teki hataların olduğunu sanmıyorum..Çünkü daha eski bir tasarım pantanal 25..Bu adamın son çıkan tasarımlarından kaçınmakta fayda görüyorum..Tekne boyu bizim için belirleyici olmasaydı roberto amcanın mc 28 teknesinin planlarını alırdım..97 tane bitirilmiş örneği var..Hata varsada artık düzeltilmiştir diye düşünüyorum....Mc 31 için gördüğüm 4-5 bitirilmiş örnek var..Ben Ömer Kırcal'ın Evrenselini görmeseydim bu işe cesaret edemezdim sanırım..Yapılmış örnekler plan seçiminde bize referans oldu aslında..

Luis maillere geç cevap verince işten ötürü düzenli internet erişiminden yoksun olduğunu söyledi..
2012 yılında ticaretle uğraşan biri neden bir akıllı telefon kullanmaz,internetten satış yapan biri neden maillerini düzenli kontrol etmez ? gibi sorular haliye oluşuyor..

Umarım aldığımız planda problem yoktur..Üzerinde çalıştıkça,işi pratiğe dökmeye başladığımızda göreceğiz..

Ayfon daha oralara ulaşmamış heralde :D 
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

ozngms

• İleri Üye
  • Ad Soyad: ozan gümüş
  • Bulunduğu İl: Aydın
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #31 : Aralık 16, 2012, 11:53:18 ÖS »
Ömer kardeşim pop25 in hatalarını düzeltip hayata geçirdiğinde bu plan başka amatörler için referans olacak.. İşlerinizin kolay yürümesi temennisiyle..
YAPIM MACERAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN www.facebook.com/RBMC31

ozngms

• İleri Üye
« Yanıtla #32 : Aralık 16, 2012, 11:55:22 ÖS »
Volkan ulaştığına eminimde luis inki işine geldimi cevap verme olayı..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #33 : Aralık 17, 2012, 12:18:57 ÖÖ »
birde söyle bir durum var: mimarlar bu tip ticaret işleriyle uğrasmamak için planlarını bu tarz sitelerede satabiliyorlar,alanlarda bu işe çok vakıf olmuyorlar..2-3 yıl önce internetten boatplans.com du sanırım çelik tekne planı almıstım..planlar gelince üstündeki damgadan avustralyada bir tasarım ofisi tarafından çizildiği anlasılıyordu,planları satanda bir amerikan firmasıydı..yine aynı sitede bir yelkenli ile ilgilenip firmaya bir mail atmıştım,gelen cevapta çizerinin eğer yaşıyorsa 97 yaşında oldugu, sordugum konu hakkında bir bilgileri olmadıgını yazdılar..muhtemelen o planıda satış haklarını tasarımcısı yada varisleri çok önceden firmaya satmıslardı..

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #34 : Aralık 17, 2012, 12:33:02 ÖÖ »
Abi bu plan alma işi ne kadar tehlikeli imiş ya...

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #35 : Aralık 17, 2012, 01:40:49 ÖS »
Biz bu sztrandekleri geliştirelim, değiştirelim kendi planımız olsun atla deve değildir herhalde ;)

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #36 : Aralık 17, 2012, 03:29:47 ÖS »
Biz bu sztrandekleri geliştirelim, değiştirelim kendi planımız olsun atla deve değildir herhalde ;)

Vallahi Sedata katılıyorum. Ne uğraşıyoruz elin Louisi ile falan. Geliştirelim , hele bir denize inmeye başlasın tekneler , neler yaparız , neler? Aslında yapımı devam eden tüm tekneler için bu geçerli , planlar zaten ücretisiz , yapımınıda bizler yapıyoruz , işin mutfağındayız , eh kullanacak olanlarda bizleriz sonuçta , tüm fikir ve bilgi paylaşımlarımız ile bu planları içselleştirebiliriz. Benim s650 - 750 - 495 vs. gibiler ile ilgili ilk endişem bizim denizlere nasıl cevap vereceği idi zaten.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #37 : Aralık 17, 2012, 04:07:40 ÖS »
        Evet bende katılıyorum bu düşünceye. Osman, kuzey denizleri için tasarlanmış olan bu teknelerin bizim sularda sorun çıkaracağını sanmıyorum.

msceylan

• Usta Rehber
« Yanıtla #38 : Aralık 17, 2012, 08:34:56 ÖS »
650'yi uzatalım 700 yapalım, iç  dizaynları değiştirelim biraz, postaları, Nataliler, kavalier vs gibi kontradan perde şeklinde yapalım, olmaz mı?

Ama esas önemlisi etik olur mu?

Aslında bauyağı farklı bir proje oluyor böylece

serkanavci

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Serkan Avcı
  • Bulunduğu İl: Kocaeli
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #39 : Aralık 17, 2012, 09:36:37 ÖS »
Bu planları paylaşan Polonyalılar'ında hoşuna gider bence. Etiklik açısından bakılırsa bunlar bu planlardan para kazanma niyetinde değiller. Öyle olsa herkese açık olarak yayınlamazlar. He 7 mt yapsak bile yinede sztrandek demek lazım.
İ.Serkan AVCI
1976-Körfez/KOCAELi

msceylan

• Usta Rehber
« Yanıtla #40 : Aralık 17, 2012, 10:33:55 ÖS »
isimden yana sıkıntımız yok ne olursa ;)

Ha bu arada Luis cevap yazmış;

Hi Sedat;

Yes. I have started a design of 21 feet daysailer.  Probably the plans will be ready in about two months because I am working in different designs at the same time.  I am sending the initial drawing attached to this e-mail.

We have some Pop 25 being build in different countries and most of the people are impressed with its easiness to build and how that plans are easy to understand.   Meanwhile, there is only one client in almost 40 who have bought the plans that is complaining that the drawings are not enough detailed or are wrong, and that person is from Turkey.  There is one Pop 25 almost completed, some with the hull ready and many that have started the construction, if there where so many problems with the plans more people would be complaining to us and thats is definitely not happening. 
My suggestion to you is to search in the links section of our website for the people that are building these boats and try to contact them.  Many will be able to understand and write in English and you will be able to have different opinions regarding the designs.

21 feet daysailer ile ilgili ilk tasarımları göndermiş bunu nasıl buraya koyarım onu Volkan düşünsün :D (mailde pdf dosyası)yaklaşık iki ay içinde hazır olacakmış çünkü aynı zamanda farklı dizaynlar üzerinde de çalışıyormuş diyor ve devam ediyor;

"Birçok ülkede pop25 yapılıyor çoğu insanda planın kolay anlaşılabilirliği ve kolay yapım tekniğinden etkilenmişler. +0 tane den birisi planların yeterince detaylı olmadığından yada yanlış olduğundan şikayet etti. Bu kişi de Türkiye'den bir tane pop25 hemen hemen bitti, bazılarının kabuğu bitmek üzere, çoğu da inşaaya yeni başladı, Planlarda hata olsaydı, bize bir sürü şikayet gelirdi ki bu olmadı.
Benim önerim websitemizdeki bu tekneyi inşa edenlerle temas kurmanız yönünde .Çoğu ingilizceyi anlayıp yazabilecek durumda , böylece dizayn hakkında farklı fikirlere sahip olabilirsin."

Kabaca böyle , yorumlarınızı bekliyorum :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #41 : Aralık 18, 2012, 12:39:03 ÖÖ »
Sen bana mail olarak at abi ben bir yolunu bulurum :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

ozngms

• İleri Üye
« Yanıtla #42 : Aralık 18, 2012, 01:09:35 ÖÖ »
Luis in pop 25 le ilgili Türkiyeden büyük ticari kaygıları var. Şirketin web sitesine en çok giriş Türkiye yapılmış. Derdini herkese anlatmak zorunda. Madem bir problem yok Ömerin Maillerine neden cevap vermiyor . Bunu sormak lazım...

tcgberk

• Çırak Rehber
  • insanlar 3e ayrlır,yaşayanlar,ölüler ve denizciler
  • Ad Soyad: Tunç Aş
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1974
  • Tekne Adı: CJ 3B WILLYS
« Yanıtla #43 : Mart 08, 2018, 09:40:19 ÖÖ »
konu çok eski ama hortalatalım
bir pop 25 olmasa da elimde bir riviera planı mevcut.
paylaşıyorum
1/1 ölçekte
pruvanız neta deniziniz sakin olsun