Gönderen Konu: Amatör Yapımcı Kaç Metre Tekne Yapmayı Tercih Eder?  (Okunma sayısı 60244 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Amatör Yapımcı Kaç Metre Tekne Yapmayı Tercih Eder?
« : Ocak 29, 2012, 12:48:59 ÖÖ »

Amatör yapımcılar veya amatör yapımcı adayları olarak fikirlerinizi bekliyoruz. Bakalım Amatör Yapımcı ağırlıklı olarak kaç metreleri tercih ediyor.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

izci04

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Ersin İzci
  • Bulunduğu İl: Yalova
  • Doğum Yılı: 1985
Ynt: Amatör Yapımcı Kaç Metre Tekne Yapmayı Tercih Eder?
« Yanıtla #1 : Ocak 29, 2012, 12:59:24 ÖÖ »
Amatör olduğu için bence fazla büyümemesinin faydası var.2.50 3.99 seçeneği bana mantıklı geliyor.Hı bu soruyu 2. Kez Teknesini yapacak amatör diye değiştirirsek eğer ozaman 6 51 9 veya 9 11 seçimim olurdu.
Ersin İzci
1985/Armutlu

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #2 : Ocak 29, 2012, 10:42:51 ÖÖ »
proje paylaşımı konulu topikte yılların deneyimli ismi cem gür cevabını veriyor aslında sorunun..
bir çok faktör var teknik konulara hakimiyet,el becerisi,müsait yer , ekonomik güç,deniz,göl,suya açılacak insan sayısı,teknenin nerde barınacagı vb..4-6 metre arası düşünürdüm ben..motorlu teknelerde alabora olma ihtimali 5 metreye 1.90 en teknelerin daha dirençli olduguna dair bir yazı okumustum..

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #3 : Ocak 30, 2012, 06:33:03 ÖS »
3.'yle +. arasında kaldık :D Ne yapcz şimdi. Son ayın problemi bu zaten bizim evde volkan :D :D

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #4 : Ocak 30, 2012, 06:40:16 ÖS »
Gözleri karartmak lazım artık :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #5 : Şubat 07, 2012, 12:07:33 ÖS »
 Beceri ve imkanları doğrultusunda 4.00- 6.50 normal. ama iyi bir ekip çalışması ve paylaşımlarla 11.00 üzeri niye yapılmasın.

hürkuş

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Şubat 15, 2012, 10:02:57 ÖS »
bende tek seferde 12 16 metre bir şey yapmak istiyorum zaten bu iş bir seneler alıyo bari büyük olsun içine girip yatarım yani boşuna dememişler büyük düşün diye....

Asyayatcekek

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Şubat 16, 2012, 02:10:27 ÖÖ »
 Bir laf vardır ya hani ''Türk gibi başlayıp alman gibi bitirmek'' biz Alman gibi bitiremiyoruz maalesef ben ilk etap ta 4 metreyi aşmamanızı tavsiye ederim baktınız ki bu iş oluyor eliniz yatkınlığının arttığını fark ettiniz çıtayı yükseltin .Bir anda orta gelirliler için söylüyorum tabi en başta büyük bir tekne 10  metre  ve üstü civarı gerçekten ciddi bir altyapısal yönden (malzeme ekipman) hazırlık istemektedir bu büyük bir maaliyettir. Bu emeklemeden koşmaya benzer ve ne kadar sağlıklı bir işin ortaya çıkacağıda tartışılır tabi. Başta söylediğim gibi ilk etapta 4 metreyi geçmeyin gözünüzle işe hakim olursunuz her noktayı görebilirsiniz yaparken  tek başınızada rahat çalışabilirisiniz. Olası yanlış bir uygulamada maddi kaybınız az olur elinizin yatlıknlığını böyle arttırın ki sonra büyük işlere kalkışın ben teknesini kendi tadilat etmek isteyen böyle büyük sayılabilecek tekne yapmaya kalkışıp beceremeyip pes eden ustadan yardım isteyen  işi ustaya tamamen teslim eden kişilere şahit oldum. 

msceylan

• Usta Rehber
« Yanıtla #8 : Şubat 16, 2012, 05:39:11 ÖS »
Aslında hep okuyunca basit bir 4 m. ile başlamak gerekiyor diye düşünüyor insan ama inşaa dönemi ailenin ( özelliklede hanımın desteğini almak gerekiyor, hele benim gibi evde yapılması gereken işler sıraya girmişken ;D ) onların desteğini alabilmek için asgari şartları sağlamak gerekiyor. Bizim evde asgari şart kapalı wc ve ocağın önünde kafanı eğmeden durabilmek. İlk defa tekne yapacağımız içinde basit ve az maliyetli bir şey baktık, geldik geldik s650 ve Nat700' e tosladık, Nat700'ün kabin içi yüksekliğini modife etmemiz gerektiğinden, ona da şimdilik cesaret edemedik. Çünkü kendimi biliyorum planın dışına bir çıkmaya başladımı Allah versin tut tutabilirsen?
Ankara'da olduğumuz için çekilebilirlikte önemli Nat700'ün salma alttan bir miktar daha düşük, römork indirme bindirme de sıkıntı olacağını düşündük. Velhasıl s650' yi yapacağız inşallah. Karar veremediğimiz Volkan'ın tekniklemi yapsak :D Daha sağlam olur :D :D

Eğer bu işi başarabilirsek alnımızın akıyla gönlümüzde yatan Woods dizaynı Gipsy adlı katamaranını yapmak ;D ;D ;D

Okan

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Okan Başaran
  • Bulunduğu İl: Aydın
  • Doğum Yılı: 1973
« Yanıtla #9 : Nisan 08, 2012, 12:15:10 ÖS »
İlk başalayacaklar için aslında 4,5 m ile 5,0 m arası uygun.Dışarıdan kolay gibi gelen iş aslında hassas noktalara girdiğinizde ve danışacak birisini bulamadığınızda işiniz zor.Hele bir de denizden uzaksanız bu işten anlayan birine danışmak istediğinizde kafanıza göre de hareket edemiyorsunuz.İnternet ortamı bir yere kadar şu anda faydalı olabiliyor. Aslında kendi teknesini kendisi yapmak isteyenlere önlerine planlarını sunarak hem de CNC tezgahlarında parçalarını kesip hazırlayarak sunan firmalar olsa çok güzel olacak.İnsanın kendi teknesini yapması kadar güzel bir şey yok.Youtube gibi sosyal paylaşım sitelerine girdiğinizde epoksi hazırlamadan tutun da teknesini nasıl yaptığını gösteren videolara ulaşmak mümkün.Ancak,özellikle Amerika'da az önce bahsettiğim hizmetleri veren şirketler var.Siz planı beğeniyorsunuz onlar kesip gönderiyorlar.Siz gönderilen plana göre üzerindeki kodlara göre birleştiriyorsunuz.Kasıldığınız noktada firma ile temasa geçip yardım alabiliyorsunuz.BU nedenle onlar amatör oldukları halde iddialı tekneler yapabiliyorlar.Ayrıca bir önemli husus da birlik olma üzerine..Yine aynı videoları izlediğimde ilgimi çeken bir nokta adamlar bir tekneyi el birlik yapıyorlar.Bizde bu iş biraz zor gibi.. Arkadaşınızı hadi buldunuz diyelim bu sefer de bu işe zaman ayırma lüksü olmuyor.Amacım kimseyi umutsuzluğa sürüklemek değil ancak bu konuda araştırma yapmış biri olarak söylüyorum.Maddi sıkıntısı olmayan sırayla birbirimizin teknesinin imalatında yardımcı olacağımız arkadaşlar aramak üzere yola çıkmış biri olarak Aydın'da kilitlendim kaldım desem yalan olmaz.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #10 : Nisan 08, 2012, 01:41:34 ÖS »
didi teknelerinin türkiye mümessili ertug mühendislik var onlar plan ve cnc hizmeti veriyor ,kesip kit olarak yolluyorlar bazı modellerini bildiğim kadarı ile..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #11 : Nisan 15, 2012, 01:13:38 ÖÖ »
Anketten kabataslak şu sonucu çıkartmalıyız heralde.
Şuana kadar 51 oy kullanılmış 20 ve 17 olarak 4 metreden 9 metreye yayılmış. Amatör yapımcı için boy aralıklarının bukadar büyük çıkması beni şaşırttı açıkçası.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

msceylan

• Usta Rehber
« Yanıtla #12 : Nisan 15, 2012, 08:49:36 ÖS »
Sen aralığı geniş tutmuşsun ;D

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #13 : Mayıs 15, 2012, 12:25:32 ÖS »
Oylamamız devam ediyor lütfen görüşlerinizi esirgemeyin :)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

ugurk

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: uğur keçelioğlu
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 1966
« Yanıtla #14 : Haziran 19, 2012, 07:56:19 ÖS »
bu tercih kullanım amacına kullanılacak yere beceriye finansal duruma ailenin boyutuna göre değişir aslında bu soru bi tekne kaç paraya yapılır sorusundan farksız ben emekli olunca 12 metrelik bir yelkenli yapmayı planlıyorm bu konuda kendimi yaklaşık 15 yıldır bilgi ile donatmaya çalışıyorum umarım herşey gönlümüzce olsun