Gönderen Konu: Lobster Outer Banks 20-Kendi Tekneni Kendin Yap  (Okunma sayısı 98787 defa)

sertac271

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: sertacser tac
  • Bulunduğu İl: kıbrıs
  • Doğum Yılı: 1984
Ynt: Lobster Outer Banks 20-Kendi Tekneni Kendin Yap
« Yanıtla #60 : Kasım 29, 2014, 01:47:51 ÖÖ »

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #61 : Kasım 30, 2014, 07:54:39 ÖS »
Merhabalar. Kaplama islemine basladik fakat sikintimiz var. Yan stringer tahtasinin postalara yapistigi yerden bazilari, kaplamayi mengeneye alirken yerlerinden cikti. Ikinci sefer oldu bu epoksi canimi sikmaya basladi. Dema kimyanin epoksisini kullaniyordum fakat artik degistiricem sanirim. Hava 10 derecenin altina dusmedi henuz bu sartlarda bile tam sertlesme 3 gunde dahi olmuyor. Ozellikle epoksinin kopan yerdeki parcalari lastik gibi.Hata bizde mi anlamadim ama prosedure uygun islem yaptigimizi dusunuyorum. Iyi bir epoksi markasi soylerseniz sevinirim. Geri kalan insayi bu epoksiyr guvenerek yapamam.

epoksinin kuruması en fazla 45 dk sürer...ya karışımı hatalı yaptın yada farklı bir tür epoksi o...bence o epoksi ile devam etme..yapıştırdığın yerleri ayırmayı dene ayrılıyorsa söküp işlemleri yeniden yap..teknomarin iyi bir marka ben menmunum..kullanan arkadaşlar scaliadan da menmun..epoksiye biraz talaş karıştır..yapıştırdığın yerler 1.5 gün mengenede kalsın,2-3 saat sonra sökmeye kalkma mengeneyi..ortam sıcaklıgıda önemli ,uygun sıcaklık 20 derece civarı,ortamda nem olmamalı epoksi ile çalışırken..

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #62 : Kasım 30, 2014, 10:05:38 ÖS »
1. Kıbrıs' ta hava herhalde burası (Antalya) ile hemen hemen aynıdır; ben de epoksi kullanıyorum ve kürlenme suresi bu hava sıcaklığında 24 saate kadar uzadı. Daha fazla uzaması düşük ısıdan olamaz.
2. İkinci ihtimal epoksi karışım oranı vs gibi hazırlamada bir hata yapıyor olabilirsin.
Eğer buna hayır diyorsan Servet Beyin dediği gibi epoksini değiştir.

Ben site üyesi Arda beyin (Çalıca) epoksisini kullanıyorum, memnunum. Yalnız bu epoksiyi alacaksan Ardanın kötü bir huyu var, büyük ambalajla gönderiyor. Ambalajın yarısı boş geliyor. Önceden kendisiyle konuşun, yoksa Kıbrısa çok kargo ücreti ödersin (Arda'nın kulakları çınlasin)
Ne mutlu Türküm diyene.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #63 : Aralık 01, 2014, 11:35:58 ÖS »
Ürünün kendi sitesindeki şu ifade dikkatimi çekti;

Uygulama :
EPO-300 yapıştırıcı ana malzeme ve sertleştirici kendi ambalajında karıştırılmalı, daha sonra
sertleştirici ana malzemeye yavaş yavaş yedirilerek düşük devirli bir karıştırıcı ile karıştırılmalıdır.
Aderansı azaltacak toz,kir,yağ ve yabancı maddeler mekanik yollarla temizlenmeli ve 910 tiner ile
silinmelidir.

Ayrıva 60/40 gibi bir oran verilmiş bu nedir?
Acaba ürün kaç komponentli ?

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #64 : Aralık 02, 2014, 12:25:17 ÖÖ »

Uygulama :
EPO-300 yapıştırıcı ana malzeme ve sertleştirici kendi ambalajında karıştırılmalı, daha sonra
sertleştirici ana malzemeye yavaş yavaş yedirilerek düşük devirli bir karıştırıcı ile karıştırılmalıdır.
Aderansı azaltacak toz,kir,yağ ve yabancı maddeler mekanik yollarla temizlenmeli ve 910 tiner ile
silinmelidir.

yorum yapıyorum,anladıgım kadarı ile kutular açıldığında kendi içinde karıştırın diyor(boya,kimyasal maddeler vb dibe bir çökme olur genelde)..iki kompenatlı bir ürün buda,bizim kullandıklarımız gibi..karışım oranı A %60,B %40...bu tür temel ürünlerde piyasada bilinen,olumlu referansları olan ürünleri tercih etmede yarar var...

sertac271

• Çırak Rehber
« Yanıtla #65 : Aralık 02, 2014, 03:46:49 ÖÖ »
1/1 oranlı olduğu yazıyor kutuda. 2 komponentli bir ürün. Epoksi kısmı beyaz, sertleştiricisi kahverengi. Ürünü ısıtmayı da denedik. Zaten kutuyu açmadan çok iyi çalkalayıp, sonra kendi kutusunda karıştırıyoruz ama bazen güzel tutunmalar alsak da kimi zaman donmayan ve güçlü olmayan yapışmalar ile karşılaştık. Bugün yeni bir ürün bulduk ve deneyeceğiz. 2 epoksi / 1 sertleştiri olan bir ürün. Ve bu istediğim gibi şeffaf epoksi. Markasını henüz bilmiyorum.Denemek için az miktarda aldık.3 litresinin fiyatı 70 euro. Muhtemelen Türkiye de bulunmayan bir üründür. Ümit ediyorum bu daha iyi olacak..

sertac271

• Çırak Rehber
« Yanıtla #66 : Aralık 02, 2014, 03:50:48 ÖÖ »
Hiç vida kullanmadan yapmayı hedefliyorduk fakat bu iş kesinlikle vidasız olmaz. 9mm kontrayı ön kısımda eğdirdik. 1 gün sonra karinanın bir kısmı kırıldı bir kısmı da haftalar önce epoksi ile yapıştığı yerden çıktı. Vida, epoksi ve epoksi-elyaf olarak bütün birleşim yerlerini değiştireceğiz.

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
« Yanıtla #67 : Aralık 02, 2014, 07:50:57 ÖÖ »
1. Kıbrıs' ta hava herhalde burası (Antalya) ile hemen hemen aynıdır; ben de epoksi kullanıyorum ve kürlenme suresi bu hava sıcaklığında 24 saate kadar uzadı. Daha fazla uzaması düşük ısıdan olamaz.
2. İkinci ihtimal epoksi karışım oranı vs gibi hazırlamada bir hata yapıyor olabilirsin.

Ben site üyesi Arda beyin (Çalıca) epoksisini kullanıyorum, memnunum. Yalnız bu epoksiyi alacaksan Ardanın kötü bir huyu var, büyük ambalajla gönderiyor. Ambalajın yarısı boş geliyor. Önceden kendisiyle konuşun, yoksa Kıbrısa çok kargo ücreti ödersin (Arda'nın kulakları çınlasin)

Sunay abi ne yapsam yaranamadım sana :D
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #68 : Aralık 02, 2014, 03:32:16 ÖS »

Sunay abi ne yapsam yaranamadım sana :D
Arda'cığım seni seviyoruz :)
Ne mutlu Türküm diyene.

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
« Yanıtla #69 : Aralık 02, 2014, 07:10:48 ÖS »

Uygulama :
silinmelidir.

yorum yapıyorum,anladıgım kadarı ile kutular açıldığında kendi içinde karıştırın diyor(boya,kimyasal maddeler vb dibe bir çökme olur genelde)..iki kompenatlı bir ürün buda,bizim kullandıklarımız gibi..karışım oranı A %60,B %40...bu tür temel ürünlerde piyasada bilinen,olumlu referansları olan ürünleri tercih etmede yarar var...

servet abi kimyasallarda çökme olur da, reçinede olmamalı , reçine saf olmalı , çökme yapıyorsa bir sıkıtı vardır, anca reçinece soğuk havada kristallenme olur, o durumda ısıtınca geçer.
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
« Yanıtla #70 : Aralık 02, 2014, 07:12:47 ÖS »
1/1 oranlı olduğu yazıyor kutuda. 2 komponentli bir ürün. Epoksi kısmı beyaz, sertleştiricisi kahverengi. Ürünü ısıtmayı da denedik. Zaten kutuyu açmadan çok iyi çalkalayıp, sonra kendi kutusunda karıştırıyoruz ama bazen güzel tutunmalar alsak da kimi zaman donmayan ve güçlü olmayan yapışmalar ile karşılaştık. Bugün yeni bir ürün bulduk ve deneyeceğiz. 2 epoksi / 1 sertleştiri olan bir ürün. Ve bu istediğim gibi şeffaf epoksi. Markasını henüz bilmiyorum.Denemek için az miktarda aldık.3 litresinin fiyatı 70 euro. Muhtemelen Türkiye de bulunmayan bir üründür. Ümit ediyorum bu daha iyi olacak..

abi 3lt 70 euro nasıl bir fiyattır biz en fazla kiloluk ambalaja 35 TL diyoruz onda bile kavga çıkıyor :)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #71 : Aralık 02, 2014, 08:47:12 ÖS »

abi 3lt 70 euro nasıl bir fiyattır biz en fazla kiloluk ambalaja 35 TL diyoruz onda bile kavga çıkıyor :)

International HT9000 Epiglass Epoksi olabilir...

sertac271

• Çırak Rehber
« Yanıtla #72 : Aralık 03, 2014, 02:14:43 ÖÖ »
Çökme bol miktarda vardı. Markasını bilmiyorum denemek için aldık normal bidonda geldi bi miktar. 3. günde bile donmuyordu epoksi. Bugün yenisini sürdük bakalım olursa olur olmazsa artık bi şekilde Türkiyeden getirmeye bi çare bulucaz.

lodosum

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: hakan ozcan
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: lodosum
« Yanıtla #73 : Aralık 04, 2014, 03:03:18 ÖS »
Merhabalar. Kaplama islemine basladik fakat sikintimiz var. Yan stringer tahtasinin postalara yapistigi yerden bazilari, kaplamayi mengeneye alirken yerlerinden cikti. Ikinci sefer oldu bu epoksi canimi sikmaya basladi. Dema kimyanin epoksisini kullaniyordum fakat artik degistiricem sanirim. Hava 10 derecenin altina dusmedi henuz bu sartlarda bile tam sertlesme 3 gunde dahi olmuyor. Ozellikle epoksinin kopan yerdeki parcalari lastik gibi.Hata bizde mi anlamadim ama prosedure uygun islem yaptigimizi dusunuyorum. Iyi bir epoksi markasi soylerseniz sevinirim. Geri kalan insayi bu epoksiyr guvenerek yapamam.

bu dema kimyayı  öğrendiğim iyi oldu. fuarda görmüştüm.. uzak durmak lazım bu firmadan.  3 günde donmayan epoksi olmaz..

sertac271

• Çırak Rehber
« Yanıtla #74 : Aralık 06, 2014, 11:28:57 ÖS »
Son aldigimi seffaf epoksiden cok memnunum. Stringer citalarini orgu elyaf ile lamine ederek yapistirdik. Acemiler icin cok da kolay bir islem olmadigini gormus olduk. Danismak istedigim yeni bir konu var. Surekli birseyler danismakla mesgul ediyorum sizi kusura bakmayin. Epoksiyi karistirinca icinde baloncuklar oluyor. Ve surerkende ayni sekilde balonlu kaliyor. Bu baloncuklara ne yapmak lazim bunun bir onemi var mi varsa caresi nedir acaba.