Gönderen Konu: Multichine mi Radius chine mi ?  (Okunma sayısı 3738 defa)

muratugurlu

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
  • Ad Soyad: murat ugurlu
  • Bulunduğu İl: Bolu
  • Doğum Yılı: 83
  • Tekne Adı: KARAYEL GM
Multichine mi Radius chine mi ?
« : Eylül 25, 2017, 12:03:20 ÖÖ »

Estetik radius diyor ama teknik acidan cok farki var midir
Roberto b. Multichine 34 36
Didi 34 radius chine
Hangisini tercih ederdiniz.
Karanliga kufredecegine kalk da bir mum yak

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Multichine mi radius chine mi
« Yanıtla #1 : Eylül 27, 2017, 12:25:09 ÖÖ »
Didi 34 radius chine

Diğer konuların hızından dolayı bu konu bir anda aşşağılarda kalmış   :h

İki teknede denenmiş,yapılmış örnekleri olan tekne abi. Ben sztrandeklerden dolayı çeneli görüntüye alıştığım için multichine tercih ederdim şahsen. Multichine planlarını bizzat görmüş biri olarakta planların çok detaylı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.Hı bu demek değilki didi 34 planları eksik vs. Onu görmediğim için yorum yapamıyorum yoksa çamur atmak için değil.
34-36 modeller büyük modeller seçim iyice incelenip öyle yapılmalı başladıktan sonra boşluk bırakmak pek bu teknelerde kabul edilebilir olmaz.
En kısa zamanda karar verip yeni tekneye başlanması dileğimle  <>
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

muratugurlu

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
Ynt: Multichine mi Radius chine mi ?
« Yanıtla #2 : Eylül 27, 2017, 01:08:59 ÖS »
Tesekkurler volkan.  Tayinim boluya cikti. Tasindiktan ve uygun yer bulduktan sonra basliyoruz. Tahminim 5 yil surecek. Birlikte bir tekneyi daha suya indiricez...

selim

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: selim ozdil
  • Bulunduğu İl: mugla
  • Doğum Yılı: 1955
« Yanıtla #3 : Eylül 27, 2017, 10:21:25 ÖS »
Tartışması çok uzun olabilecek bir konu. Belirtilen tipler konusunda da bir bilgim yok ama konuyu basitleştirmek için TEKNİK AÇI'yı ikiye ayırabiliriz. Buna belki EKONOMİKLİK de eklenebilir. Biri tekneyi inşaa  etmek, diğeri teknenin performansı.
İnşaa konusunda ahşap kullanacaksanız, multichine bence ciddi oranda kolaylık sağlar diye düşünüyorum, Kompozit yapacaksanız nasıl bir yöntem kullanacağınız önemlidir. Kompozit ve kalıptan yapacaksanız, multıchine kalıp yapmak, inşaa kolaylığı açısından daha avantajlıdır ama köpük ve kompozit yapacaksanız RADIUS derim.
Performans konusunda RADIUS tartışılmaz. Çok ciddi fark vardır. radiuslu sanıyorum %10-15 performans sağlar, tabii bu temiz hidrodinamik şekiller işin geçerli ve motor ile sudan çıkmadan gidecekse.
Yelkenli olacak ise burada teknenin formundan daha önemlisi, ilk sırada AĞIRLIK, ikinci sırada Skipper niteliği, üçüncü sırada yelken donanımı önemli. Donanım olarak en performanslısı bana SLOOP gibi geliyor hatta Cenova yerine asimetrik Jib bom kullanılması özellikle orsa seyrinde avantajlı. Yelkenlide tekne formunun sırası bunlardan daha sonra geliyor diye düşünüyorum.
Ekonomiklik açısından çok ciddi fikir yürütemiyorum. Kendiniz yapacaksanız ve vakit önemli değilse pek fark yok gibi gözüküyor.
Benim uzman ve tecrübeli biri olduğumu falan sakın düşünmeyin, sadece meraklıyım. Birkaç senedir model yelkenli teknelerle ilgileniyorum, gerçek teknelerle hiç ilgim olmadı ve bir iki hafta önce 3.5 m basit bir yelkenli tekne yapmaya karar verdim ve multichine (2), şu anda üzerinde çalışıyorum.

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #4 : Eylül 28, 2017, 12:20:14 ÖS »
Bu teknelerin her ikisinide, internette bulup bakma şansın oldu o nedenle daha önce yazdığım bazı hususları düzeltmek gerekiyor. Benim zannettiğim gibi biri multichine diğeri yuvarlak değilmiş.
Her iki tekne de multichine, yalnız Didi'de paneller hafifçe radiuslanmış. Planlar nasıl bilmiyorum ama eğer yontarak radiuslanmış ise bir sorun yok çünkü uzama şansı olmayan veya çok az olan bir malzemeyi iki eksende bükme şansınız yoktur ama eziyet edilerek (torturing plywood) yapılabildiği söyleniyor. Nasıl bir tekniktir ne miktarda yapabilirsiniz ben bilmiyorum.
Her iki tekne de Cenova jibli sloop, yanlızca biri diğerinden, 2 ton daha ağır. Hangisi tam hatırlamıyorum, yanılabilirim ama didi hafif (4.5 T) olanı idi diye aklımda kalmış, diğeri 6.5 T. Bu aynı boydaki tekneler için çok ciddi bir ağırlık farkı.
YANLIZ, 6.5 T olanda 2 T balast var, diğerinde böyle bir bilgi bulamadım, balast konamıyor veya yok mu? yoksa 4.5 T ifadesi satıcı şikesi mi tam anlayamadım.
Kontraplaktan yapacaksanız ben Roberto Multichine'yi tercih edin derim.
Ben eziyetle kontraplağı iki boyutlu bükme yöntemini bilmiyorum ama böyle bir işin de kolay olmadığı düşüncesindeyim. Eğer radiuslar raybalanarak yapılıyorsa, ben kereste kullanmanızı öneriririm çünkü kontraplağı raybalamak biraz sıkıntılıdır ve kontraplağın mukavemet kaybını (inceldiğinden DEĞİL) etlkiler.
Bu söylediğime tam itibar etmeyin, sadece kanıdır, fikir olsun diye söylüyorum. Eğer ağırlıkları aynı ise Didi daha hızlı bir tekne gibi gözüküyor. Eğer ağılıklar 4.5T/6.5 T ise hafif olanı daha hızlıdır. Ben bilmiyorum ama yelken alanının ıslak yüzeye ve toplam ağırlığa oranı, belirli bir deplasmanda su hattının uzunluğu, ağırlık merkezi, bunun yüzme merkezine mesafeleri vs vs  vb hususlar performansı değerlendirmek için önemli hususlardır.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #5 : Eylül 28, 2017, 02:18:50 ÖS »
Didi 34 radius chine

İkisi de kendini ispatlamıs tekne,sanırım ikisi de torpil yada fin salma...
Ben full keel bbir tekne tercih ederdim..
Asagıda sallanan 1.5 metre çıkıntı,rahatsız ederdi beni..

muratugurlu

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
« Yanıtla #6 : Ekim 05, 2017, 09:44:46 ÖS »
2 ton salma icin kursun kullansam kilosu 5 veya 6 liraymis. En az 10.000 tl sadece salmaya gidecek. Way anam way... bu tekneyi 150.000 200.000 arasina mal edicez galiba. Hesap makinasi yanimda vazgecicez bu gidise...

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #7 : Ekim 07, 2017, 09:59:26 ÖÖ »
2 ton salma icin kursun kullansam kilosu 5 veya 6 liraymis. En az 10.000 tl sadece salmaya gidecek. Way anam way... bu tekneyi 150.000 200.000 arasina mal edicez galiba. Hesap makinasi yanimda vazgecicez bu gidise...
Abi bizim gibi fakir işi yapıcak olsan beton vs gibi alternatifler önerirdim ama simdi senin bu yakisiklilara boyle bir oneri yapmaya utanirim açikcasi  :dedv o yüzden hesap makinasi biraz sapitabilir bu surecte Allah kolayliklr versin  :h
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #8 : Ekim 07, 2017, 10:29:51 ÖÖ »
    İki ton salmalı bir teknede beton olmaz, özgül ağırlığı yetmez. Kurşuna en yakın döküm salma, onun bile özgül ağırlığı kurşuna göre 5 gr düşük. Kurşun 11 gr/cm3  doküm 7 gr gr/cm3.   

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #9 : Ekim 07, 2017, 12:03:30 ÖS »
Planda teknenin ağırlık merkezinin nerede olduğunu ve şeklini nasıl vermiş ben bilmiyorum ama salmanın ağırlık merkezinden gidebiliriz. Neticede salma ağırlığı teknenin ağırlık merkezini biryere getirmeye çalişiyor.
2000 kg kurşun .............................. 177 dm3 yapar .... örnek 150x30x40 cm bir blok
2000 kg çelik saç .............................254 dm3 yapar.....örnek  200x30x40 cm bir blok
2000 kg ince çakıl veya ağır beton...... 770 dm3 yapar.... örnek 300x30x83 cm bir blok
Hacımsal ebat olarak çeşitli kombinasyonlar çıkarabilirsiniz. Burada verdiğimiz ebat örneklerine göre çelik yaparsanız AYNI KESİTTE boyunu %33 uzatmanız yetiyor, Çakıl veya beton olursa aynı genişlikte boyunu ve derinliğini iki katına çıkarmak gerekiyor tabii bu durumda salmanın derinliği de (83-40)/2=21.5 cm artıyor.
Bir örnek daha verelim, boyu ve genişliği aynı kalsın istiyoruz ve kursun yerine çelik kullanacağız. Bu durumda 150x30x56.5 cm bir blok kullanmamız, yani derinliği %33 arttırmamız gerekir, bu durumda da salmanın derinliği (56.5-40)/2= 8 cm artar. Hesaplar çok yuvarlama oldu!!! ve tabii ki salmanın şekli, büyük bir olasılıkla dikdörtgen ve köşeli değil ve salmayı hep ortalayarak düşündük. Ben bakış açısı için bir fikir olsun istedim.
Salmanın yeri ve şekli ne olursa olsun, bana göre ÇELİK sorunsuz OLABİLİR gibi gözüküyor, ancak 2 ton kurşunu kendiniz dökebilirsiniz ama çelik için dökümcüye gitmeniz lazım. Çelik yerine pik demir daha ucuz olabilir, yoğunluğu hemen hemen aynıdır.
Gemilerde balast tankları vardır, çoğunlukla gemi yüksüz iken veya dağınık yük ağırlığında kullanılırlar, tankların su doldurulmasının temel amacı geminin ağırlık merkezini istenen yere getirmektir, dolayısı ile salma ile aynı amacı taşırlar, yani yelkenlide pratik olmayabilir ama salma için teknik olarak su dahi kullanılabilir. Ben internette su kullanan yelkenliler gördüm.