Gönderen Konu: Şişme bot da ideal boy düşünceleri...  (Okunma sayısı 3911 defa)

cemhob

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Cem Yeşilçimen
  • Bulunduğu İl: Aydın, Kuşadası
  • Doğum Yılı: 1973
Şişme bot da ideal boy düşünceleri...
« : Nisan 30, 2018, 02:20:21 ÖS »

Arkadaşlar Sıfır veya ikinci el CE belgeli faturalı bir bot almayı düşünüyorum...Daha evvel kullanmış olduğum 255 seamaster aslında 2 kişi için ideal di fakat ben kilo aldıkça botun kumaşı zayıf gelmeye başladı oturaklara falan oturmak mümkün olmadı ve sattım...Şimdi aradığım 4 kişilik ailem ile ufak balık maceraları yaşayabileceğim bir bot fakat 1 veya 2 kişi 2 50 civarı botlar kullandım 4 hp motorla çok kolay suya indirme katlama barındırma vs gerçekleştirebiliyorum Deniz de manevra ve seyir keyfi inanılmaz pratik tek handikapı 2 kişi dışında kullanımı maalesef pek mümkün değil...Bu sonuçlar aslında maximum 3 metre bot da sıkıntı yaşamayacağımı gösteriyor ama dediğim gibi işi 4 kişilik ailemi de alayıma taşıdım mı bazı düşünceler beni sıkıyor...Mesela sanırım katlama denize indirme barındırma sorunu başlayacak, hadi bunları aştım bu seferde motoru büyütmem lazım en azından 9 luk bir motor almalıyım hadi onu da aştım ki bunlar aşabileceğim şeyler...Beni en çok düşündüren 3 60 yada 3 80 çıktım mı denizde seyir ve manevra kabiliyeti...Uzun lafın kısası 3 60 ve ya 3 80 botla 30 kg 40 kg 65 kg 120 kg toplamda malzemeler motor dahil 300 kg civarı Seyir ve Manevra sıkıntısı yaşarmıyım ...Saygılar,

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Şişme bot da ideal boy düşünceleri...
« Yanıtla #1 : Nisan 30, 2018, 02:31:43 ÖS »
3.60-8 hp parsun ve 3.20-9.9 jhonson kombinasyonlarini kullandim. 3.60 olan botumu 4 kisi kullandim 4 yetiskin olarak soyle diyebilirim alan olarak tam ucu ucuna geliyor. Yani ayakkabi numaraniz 45 se tam 45 numara ayakkabi ama rahat etmek icin 45,5 falan alinir ya 3.80 daha rahat olur.Buyuk bot ile kucuk botun yani kabul edilebilir boylarda olanlarin kullaniminda bir farklilik veya zorluk yok.Assagi yukari ayni sayilir.Sadece metre arttikca kg artiyor ve kurmak dert haline geliyor. 3.60-3.80 botlarda 50-60 kg civarlarinda diye hatirliyorum en son.Motor konusunda bu botlar icin ve aileniz icin 9.9 dan assagisini kesinlikle dusunmeyin.8 hp orta dalgali bir havada 4 kisi ve o agirligi saglikli olarak tasiyamaz. Uygun motor kombinasyonu yapip guvenlik onlemlerinide alirsaniz ne seyirde nede manevrada hicbir problem yasamazsiniz.Az cok botlarin sudaki davranislarina asina oldugunuz icin problem cikmaz.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

cemhob

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #2 : Nisan 30, 2018, 03:59:52 ÖS »
Teşekkür ederim çok dalgalı yada çırpıntılı suda işim çok olmaz en azından ailemle (tek başıma sıkıntı yok denizden korkmam:) ) Elbette suda aile ile olsun olmasın bot la yada tekne ile kamara wc vs yoksa saatlerce kalınmasını da pek sevmem o bakımdan bot tercihim oluyor Nokta atışı saatlerde 2 bilemediniz 3 saat yeterli buluyorum Özellikle sabahları...Sorma sebebim bazı arkadaşların işte 3 60 botum var kontrol etmekte zorlanıyorum demesinden ve izlediğim videolarda (tabi bilinçsizce kullanımlara da şahit oluyorum) zorlanılıyor muş gibi geldiği için endişe ettim bu problem değil ise o zaman yapılacak 2 şey var motoru  büyütmeye gitmek ve ya şu fikir de fena gelmiyor al iki mevcut 2 40 botuma 4 hp yanına 1 tane 3 00 ve 9 luk motor ev halkı uyum sağlamazsa tek başıma çıkarken zorlanmayayım:) (imkanlar el verirse :) ) 3 00 bot da 9 luk motorla sanırım uçarım da :) Şaka gibi gelmesin neden olmasın değil mi :)  Hem bu ustalar beni bu gidişle amatör usta yapınca işçilik masrafından kısmalarım bu işe yarar :):):)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #3 : Nisan 30, 2018, 08:10:33 ÖS »
Kontrol etmekte zorlaniliyordan kasit nedir yani ne gibi endişeler var ben elimden geldigince aciklayayim?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

cemhob

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #4 : Mayıs 02, 2018, 10:33:44 ÖÖ »
Kontrol etmekte zorlaniliyordan kasit nedir yani ne gibi endişeler var ben elimden geldigince aciklayayim?

Teşekkür ederim...
Hafta sonu 3 90 fiber taban bir bot a bindim bazi tereddütlerim gitti fakat şu sebepler de var dı bir kere fiber taban dı 20 lik honda motor takılı idi bir de tüp genişliği oldukça tatminkar dı yani kocaman bir şey di kaba tabiri ile...
Neyse benim endişelerim hafif olmasından dolayı burnu havaya çok dikecekmiş gibi geliyor sağdan soldan çok yalpalayacak gibi geliyor fiber taban olmazsa tabi ki çünkü o ağırlık yapıyor bu tedirginliklerim olmuyor...
(ki fiber taban da düşünmüyorum nitekim fiber tekne alayım daha iyi nitekim arkadaş işte römork la neredeyse fiber tekne zahmeti ile suya indirdi ve rampa bulması gerekiyordu ben ahşap taban ile kumsal dan vs her yerden gireyim istiyorum...)
Uzatmayayım burnu dikmesi yalpalaması ve ağırlık merkezi için çok dikkatli olmam gerekliliği tekne içinde rahat hareket edebilecekmiyim? Mesela çapa 2 40 da taş bağla çamaşır ipine sallandır yetiyor bunda kullanacağım çapa ne olacak ve o çapayı çekmek çok zahmetlimi olacak?