Gönderen Konu: Samoa 28 Tekne Yapımı-Selim LOKUMCU  (Okunma sayısı 65839 defa)

Hopa

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Selim LOKUMCU
  • Bulunduğu İl: Samsun
  • Doğum Yılı: 1963
Ynt: Samoa 28 Tekne Yapımı-Selim LOKUMCU
« Yanıtla #165 : Aralık 13, 2017, 05:30:00 ÖS »

Tamam 0lcay sana bir özür borçluyum. Özür dilerim. Linklerin harika şimdiden faydalı olduğunu söyleyebilirim.Selamlar.

Hopa

• Çırak Üye
« Yanıtla #166 : Aralık 13, 2017, 06:01:56 ÖS »

yk34

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: yusuf koçak
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1969
« Yanıtla #167 : Şubat 07, 2018, 01:18:06 ÖS »
Selamlar selim bey .
Bir sorum olacak.
Çitalarda kullandığınız freze uçlarını nerden aldınız.
Şu kırmızı olanlar.
Bu freze uçlarının adı piyasada ne olarak geçiyor?
Bu arada biz daha doğru dürüst başlamadan siz tekneyi bitireceksiniz.
Kolay gelsin.

Perşembe pazarında hırdavatçılar çarşısında görmüştüm. Caddeden çarşıya girişte sağdaki yolu takip edin ortalarda biryerde solda bir dükkandı. Sanırım karşısındaki dükkandada vardı...

iki kere gezdim perşembe pazarını bulamadım.
Selim Bey bu freze uçlarınızı nereden temin ettiğini yazabilirmi?
Tekne çok güzel olaçak. kolay gelsin.

Hopa

• Çırak Üye
« Yanıtla #168 : Şubat 13, 2018, 09:57:08 ÖS »
 Yusuf bey merhaba .Ben net ten sipariş vermiştim. Aradan çok zaman geçti. Mersinde bir firma olduğunu hatırlıyorum.Bende işe yaramadı. Çıta işlemlerini bir marangoza yaptırdım. Zora gelmediler frezede göbeklerinden eğildiler.Kolay gelsin.

yk34

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: yusuf koçak
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1969
« Yanıtla #169 : Şubat 13, 2018, 11:04:17 ÖS »
Teşekkürler bilgi için. 

muratugurlu

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
  • Ad Soyad: murat ugurlu
  • Bulunduğu İl: Bolu
  • Doğum Yılı: 83
  • Tekne Adı: KARAYEL GM
« Yanıtla #170 : Şubat 16, 2018, 09:57:10 ÖS »
Bu konuyu nasil gormemisim. Kolay gelsin abi. Elyaf kaplamada multichinede mat ve cloth diye iki tur elyafi sirayla kaplaniyor. Benim inceledigim mc 34 36 nin  planinda mat yani kece elyaf ilk olarak atiliyor. Ardindan cloth yani orgu +- 45 derece . Bu sirayla 7 kat elyaf ile kaplaniyor. 4 kat kece 3 kat orgu elyaf kullaniliyor.
 Elyaf icin kompozit.net e bakabilirsin .
Burada kafama benim bir soru takildi. katlar arasi beklenip zimparalanmali mi yoksa 7 kat birden cok isciyle yavas sertlestiricili bir epoksi sistemi kullanilarak mi kaplanmali?
Epoksi kur olduktan sonra ustune kat atildiginda mi daha saglam olur yoksa katlar arasi kuruma beklendiginde mi?
Karanliga kufredecegine kalk da bir mum yak

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #171 : Şubat 18, 2018, 12:00:22 ÖÖ »
Bu konuyu nasil gormemisim. Kolay gelsin abi. Elyaf kaplamada multichinede mat ve cloth diye iki tur elyafi sirayla kaplaniyor. Benim inceledigim mc 34 36 nin  planinda mat yani kece elyaf ilk olarak atiliyor. Ardindan cloth yani orgu +- 45 derece . Bu sirayla 7 kat elyaf ile kaplaniyor. 4 kat kece 3 kat orgu elyaf kullaniliyor.
 Elyaf icin kompozit.net e bakabilirsin .
Burada kafama benim bir soru takildi. katlar arasi beklenip zimparalanmali mi yoksa 7 kat birden cok isciyle yavas sertlestiricili bir epoksi sistemi kullanilarak mi kaplanmali?
Epoksi kur olduktan sonra ustune kat atildiginda mi daha saglam olur yoksa katlar arasi kuruma beklendiginde mi?

İkinci şıktan başlıyayım..
Eger yetiştirebiliyorsanız bütün elyaf katlarını bir kere de,ıslakken atın..
Birinci şık,mat dediğin keçe elyaf,örgü ve fitil elyaf denilen iki türü daha var..iki yüz gram dışında örgüye rastlamadım..
Fitil elyaf yabancılar WR diyor cam elyafın ürettiği piyasa da bolca bulunan bir tür..

Ben de keçe ve bu türü bir arada kullandım,ama son dönem denk geldiğim iki yabancı kaynak bu iki kombinasyonu epoksi ile beraber kullanmayın diyor,açıklama kısa yapısal sorunlardan dolayı diyor,polyester ile kullanılmasın da bir sakınca yokmuş..
Ben onların yalancısıyım..Bilgi notu olarak buraya ekliyeyim..

Hopa

• Çırak Üye
« Yanıtla #172 : Şubat 18, 2018, 11:11:35 ÖS »
Servet Merhaba
 Nasılsın işlerin iyi gidiyordur umarım. Örgülüyü attınktan sonra kurumadan mat 200 atmak sakıncalımı demek istiyorsun.Ben yanlış mı anladım yoksa . Benim planda 300 lük atın diyor. Ama benim tekneden yapanların kimi 300 lük atmış kimisi atmadan zımparaladıktan sonra direk Epox macun çekmiş. Videolardan izlediğim kadarıyla. Ama ben plana sadık kalmayı düşünüyorum.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #173 : Şubat 19, 2018, 01:45:02 ÖÖ »
Servet Merhaba
 Nasılsın işlerin iyi gidiyordur umarım. Örgülüyü attınktan sonra kurumadan mat 200 atmak sakıncalımı demek istiyorsun.Ben yanlış mı anladım yoksa . Benim planda 300 lük atın diyor. Ama benim tekneden yapanların kimi 300 lük atmış kimisi atmadan zımparaladıktan sonra direk Epox macun çekmiş. Videolardan izlediğim kadarıyla. Ama ben plana sadık kalmayı düşünüyorum.

Yabancı bir kaynakta öyle yazıyordu..açıklama '' epoksi ile yapısal nedenlerinden dolayı örgü ve keçeyi bir arada kullanmayın diyordu''..gerçi ikisini bende bir arada kullandım,nasıl bir olumsuzluk oluyor bilemiyorum..yalnışta yönlendirmek istemem...tasarımcıya bir sor istersen,böyle diyorlar diye..yine aynı kaynakta okudugum polyester recine ile bir sorun olmuyormus..ama biz epoksi kullanıyoruz...ilk uygulamam da şu dikkatimi çekmişti ilk katı örgü atmıştım,ikinci katı keçe..sanki delamine olma egilimi var gibiydi..sonraki uygulamalarımda ilk katı keçe,ikinci katı örgü yaptım,gözlemlediğim bir sıkıntı olmadı..olurmu? bilemiyorum..

Hopa

• Çırak Üye
« Yanıtla #174 : Şubat 20, 2018, 09:06:15 ÖS »
           Proje tek yönlü 500 lük kumaş 10 cm şerit halinde siyer çizgisine 45 derece açıyla sağlı sollu atıldıktan sonra 300 lük mat komaş ile tamamını lamine edin diyor. Kilo gram olarak da 36 metre kareye 36 kg eltaf atılması gerekir diyor. Benim aldığım kumaş 500 lük iki yönlü örgülü elyaf. Eğer ben 45 derece ile iki yönlü kumaşı tek seferde lamine edersem projeye uymuş olurmuyum ve kg karşılar mı tartıp göreceğiz.  Kg karşılamasa ne olur bilemiyorum  . Acaba tek sefer yeterli olur mu.Tasarımcıya sordum olur dedi ancak kg karşılaması gerektiğini söyledi. Ağırlık bakımından mı yoksa yeterli olmaz anlamında mı bilmiyorum. 300 lük matı atmadan direk macuna geçilebilir mi. Kafam karışık. İlgili arkadaşlara duyurulur. Selamlar

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #175 : Şubat 21, 2018, 11:33:07 ÖS »
           Proje tek yönlü 500 lük kumaş 10 cm şerit halinde siyer çizgisine 45 derece açıyla sağlı sollu atıldıktan sonra 300 lük mat komaş ile tamamını lamine edin diyor. Kilo gram olarak da 36 metre kareye 36 kg eltaf atılması gerekir diyor. Benim aldığım kumaş 500 lük iki yönlü örgülü elyaf. Eğer ben 45 derece ile iki yönlü kumaşı tek seferde lamine edersem projeye uymuş olurmuyum ve kg karşılar mı tartıp göreceğiz.  Kg karşılamasa ne olur bilemiyorum  . Acaba tek sefer yeterli olur mu.Tasarımcıya sordum olur dedi ancak kg karşılaması gerektiğini söyledi. Ağırlık bakımından mı yoksa yeterli olmaz anlamında mı bilmiyorum. 300 lük matı atmadan direk macuna geçilebilir mi. Kafam karışık. İlgili arkadaşlara duyurulur. Selamlar

Agırlık bakımından olacagını sanmıyorum,15-20 kg eksik yada fazlanın tekneye bir etkisi olmaz..
2 kat atmanın zararı degil yararı olur,tabi maliyet biraz artar ama sonuçta tekneye sen bineceksin..

Hopa

• Çırak Üye
« Yanıtla #176 : Şubat 22, 2018, 08:01:07 ÖS »
  Servet Selamlar.
  Dış kaplamada maliyetten kaçmam herhalde .Sen de onayladığına göre İki kat kaplamak en doğrusu sanırım.Teşekkürler Servet.

XX

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: hasan ilbay
  • Bulunduğu İl: mersin
  • Doğum Yılı: 1985
« Yanıtla #177 : Aralık 05, 2019, 03:07:22 ÖS »
 Elinize saglik selim bey, çok iyi isçilik çikarmissiniz.
Üst gövdeyi nasil kaplamayi düsünüyorsunuz yine kestane citalardan mi yoksa kontraplak kullanmayi düsünüyormusunuz.
Dekotadan yapanlar üst gövdeyide dekotadan kapliyordu pentenal25 de.
Sizde kestaneyle kaplamaya devam edecekmisiniz.

Hopa

• Çırak Üye
« Yanıtla #178 : Ocak 19, 2020, 03:09:35 ÖS »
Hasan bey uzun süre formada yoktum yanıtım bira geç oldu kusura bakmayın.Güverte ve havuzluğu marin kontra ile kaplıcam.

Hopa

• Çırak Üye
« Yanıtla #179 : Ocak 22, 2020, 10:32:18 ÖS »
Aşağıdaki linkte Samoa28 resimlerini takip edebilirsiniz.

https://photos.app.goo.gl/7RWQRwkxaJXWYVWE9