Gönderen Konu: Sıfırdan Başlıyoruz Seçim ve Süreç Hakkında Yardımlarınızı Bekliyoruz  (Okunma sayısı 3157 defa)

Ergin DEMIROGLU

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Ergin DEMİROGLU
  • Bulunduğu İl: Samsun
  • Doğum Yılı: 1980

Arkadaşlar Merhaba,
10-11 kişilik bir dost meclisimiz var. Birlikte zaman geçirmekten inanılmaz keyif aldığımız herkesin birbirini sevip saydığı ve bir araya gelme günlerini iple çektiğimiz arkadaşlar. Bizi bir araya getiren başlangıçta olta balıkçılığı olsa da sonradan her şeyi birlikte yapar olan insanlar olduk.

Ben Halı ve Züccaciye işi yapıyorum aramızda  Reklamcı,  Raf İmalatçısı, Balık Malzemleri Bayisi, Kondüktör, Harita Mühendisi, Doğal Gaz Tesisatçısı, Pazarlamacı ve Hastane Depo Sorumlusu var. Aramıda eli iş tutacak arkadaşlar olduğu gibi teminde ve araştırma konusunda da meraklı arkadaşlar var.

Ben naçizhane yıllardır bu işleri merak eder hem zamansızlıktan hem de tek başıma üstesinden kalkamam diye erteliyordum. Geçenlerde aklıma geldi gruba bundan bahsettim. Birlikte yapabilirize geldi olay.

Alet edavat konusunda çok sıkıntımız olacağını sanmıyorum. Raf imalatçısı arkadaşımız aynı zamanda montaj işleri de yapıyor.  Keza Doğal Gaz Tesisatı yapan arkadaşımız da bu konuda oldukça donanımlı. 

Sanırım başlangıç olarak doğru tekneyi seçebilmek gerekiyor.  Herkesin aynı anda aynı yerde olması çok muhtemel değil zaten. Yapım bittiğinde aynı anda 6 yada 7 kişi ağırlayabilecek birşey olmasını istiyoruz. O yüzden havuzluğu biraz genişçe olan bir tekne olması bizim için en önemli etken sanırım. Konaklama çok elzem olmasa da yine de 2-3 kişinin kalabileceği bir şey olursa hayır denmez. Aramızda ben dahil 3 arkadaşımızın daha ADB'si var. Benim naçizhane 5 metrelik bir motorlu kayığım da var. Ama yelkenden anlayan yok dolayısı ile motoryat olması sanırım daha mantıklı olacak Boy olarak 6.5-7m gibi birşeyin işimizi göreceğini düşünüyorum. Ama bu konuda tecrübeli olan arkadaşların başka önerilerini de dinlemek değerlendirmek isteriz. Ayrıca belirtmek isterim yapımı zamana yaymamız şart. Yani en az 1 yıl belki 1.5 yıl süreceğini düşünüyoruz.

Size göre bizim işimizi görebilecek modeller nelerdir? İyi bir plan olması için mutlaka ücretli planlara mı yönelmeliyiz? Ortama maliyetimiz ne olur. Daha önce böyle bir proje yürüten olmadığı için detaylı planlarına ulaşabileceğimiz  tekne modelleri hangileridir? 6-7 metrelik bir teknenin bize ortalama maliyeti ne kadar olur?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Konuyu daha önce görmüştüm ancak yazmak şimdiye kısmet oldu.
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz sefalar getirdiniz.Yazım biçimi ve anlatımınız iyi bir forum kullanıcısı olduğunu gösteriyor bu hassasiyetiniz için ayrıca teşekkür ederim.

Tahminlerinize katılıyorum 7-8 metrelik tekneler sizin söylemiş olduğunuz ihtiyaçlara fazlasıyla yetecektir.1-1,5 yıl yapım süresini siz uzun bir zaman gibi yazmışsınız ama bizim buralarda o zamanlar çok hızlı,jet zamanlar  :on ben 5 yıldan bu yana su ile kavuşturamadım teknemi siz düşünün. Ortalama ise 2,5-3 yıllarda geziniyor.Boyut büyüdükçe zamanda büyüyor.
7-8 metre motorlu teknelerden bahsediyorsak günümüz şartlarında tahmini söylemek gerekirse motor hariç 10-15 bini gözden çıkarmanız gerekir diye düşünüyorum. Tabi bu donanım isteklerinize vs göre artadabilir;pazarlık,araştırma gücünüze göre düşedebilir.
Bu maliyetler için ben tanınmış sitelerden ücretli plan almanızı tavsiye ederim.Küçük paralar değil neticesinde. Denizcilik tecrübeniz olsa da, tekne yapım konusunda kendini ispatlamış,daha önce yapılmış örneklerin olduğu,bol foto ve tasarımcı desteği sunan ücretli plan sizin için daha iyi olacaktır. Plan seçimi ve tekneyi yapacak yer bu işin en önemli noktaları.Ondan sonra hep beraber tekneyi suya indiririz zaten.
Aklınıza takılan her hangi bir şeyi sormaktan ve bize yazmaktan çekinmeyin lütfen.

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

cd

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: caner dirlik
  • Bulunduğu İl: muğla
  • Doğum Yılı: 1992
Sea Piper 35 modeli tekne 10 kişi için Karadeniz' e uygun bir seçim olabilir.

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
Kıyın paraya yapın şunu hjepiniz esnafsınız  ;)

https://www.devlinboat.com/wordpress1/2016/03/kingfisher-30/