Gönderen Konu: Malzemeler  (Okunma sayısı 4302 defa)

mavici

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: emir can
  • Bulunduğu İl: mersin
  • Doğum Yılı: 1996
Malzemeler
« : Kasım 19, 2014, 02:14:22 ÖS »

Merhaba arkadaşlar. Bu sitede gördüğüm ve yapmaya karar verdiğim bi sandal için gerekli malzemelerin neler olduğunu bilmiyorum. Belki sizde daha önce denk gelmişsinizdir kartondan yapılan bi sandal vardı üstüne yapıştırıcı elyaf ve macun vuruyorlardı. O malzemelerin tam adını bilmiyorum. Bilen varsa yardımcı olsun. Şimdiden teşekkürler :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Malzemeler
« Yanıtla #1 : Kasım 19, 2014, 02:28:44 ÖS »
Merhaba arkadaşlar. Bu sitede gördüğüm ve yapmaya karar verdiğim bi sandal için gerekli malzemelerin neler olduğunu bilmiyorum. Belki sizde daha önce denk gelmişsinizdir kartondan yapılan bi sandal vardı üstüne yapıştırıcı elyaf ve macun vuruyorlardı. O malzemelerin tam adını bilmiyorum. Bilen varsa yardımcı olsun. Şimdiden teşekkürler :)

O tekne Scalica marin tarafından deneysel olarak yapıldı.  Epoksi yapıştırıcıdan mı bahsediyorsunuz?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

mavici

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Kasım 19, 2014, 02:33:47 ÖS »
Evet ondan bahsediyorum. Deneysel olarak derken? Yani kullanılabilir mi?  Yoksa göstermelik mi yapıldı?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #3 : Kasım 19, 2014, 02:38:28 ÖS »
Evet ondan bahsediyorum. Deneysel olarak derken? Yani kullanılabilir mi?  Yoksa göstermelik mi yapıldı?

Malzemelerin dayanıklılığını göstermek ve denemek için yapıldığını biliyorum ama durgun suda denedilerde.
Ancak normal bir sandal gibi uzun süreli ve performanslı kullanılabilirmi ondan emin değilim. Onu Arda abi bu mesajları gördüğünde kendisi yazacıktır.

O malzemeler ise epoksi yapıştırıcı ve epoksi macundur.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

mavici

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Kasım 19, 2014, 04:45:37 ÖS »
Çok teşekkür ederim :). Arda beyi bekliyorum :)

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
« Yanıtla #5 : Kasım 19, 2014, 05:21:35 ÖS »
emircan merhaba;

tekneye ait video  linki

tekneyi Volkan ın dediği gibi deneysel başladık, ama gayet güzel bir kayık çıktı ortaya dere kenarında basit bir deneme yaptık su alıyormu vs. diye bir sıkıntı gözlemlemedik, hava şartlarından dolayı ve de tekne tam olarak bitmediğinden geri getirdik, hala daha tamamlanmayı bekliyor, gelen müşterilere gösteriyoz  vs...  Hatta siteden İbrahim abi bizzat gördü tekneyi, ona da tekneyi sorabilirsin.

şimdi tekneyi kartondan mı yapacaksın ? biz karton + köpük kullandık, hesap etmediğimiz bir konu ortaya çıktı, tekne çok hafif oldu ( 50 - 55 kg ) , çok hafif olduğundan suya istediğimiz kadar batmadı, en ufak bir harekette sallanmaya başladı, ama devrilme vs yaşamadık, ben videoda gözükenden daha fazlasını denedim... , yapacağın tekne ağır olsun biraz yada belki yelkenlilerde olduğu gibi salma benzeri birşey olması lazım bu benim şahsi fikrim.

onun dışında kullanılan malzemeler scalica epoksi reçine ve laminasyon macunu , laminasyon macunu diye piyasada bildiğim kadarı ile böyle bir ürün yok, o bizim deneme amaçlı yaptığımız bir ürün ( güzelde oldu :D ), kartonları reçine ile doyurup, sudan etkilenmesini engelledik, 1 kat reçine + elyaf ( ki gerek olmadığını görük) , üzerine laminasyon macunu + elyaf uygulaması yaptık. lamisyon macunu dediğimiz düşük yoğunluklu bir tür epoksi macun, elyafı ıslatacak kadar cıvık fakat akmayacak kadar yoğun , ikisi arası birşey, bunu yapmamızın sebebi , ki burada forumdaki yorumların çok faydası oldu, çoğu kişinin  ( bizde dahil) reçine ile elyaf laminasyon yaparken elyafın çekmesi , sabitlenememesi, hava kabarcığı yapması vs. gibi etmenelerdi, macunla bu iş daha rahat oldu.

Kısmet olursa bu kış içerisinde komple köpükten bir tekne yapmayı deneyeceğiz, istersen onu bekle :D , bir nevi strafor yapıştırıcı üzerinde çalışıyoruz, olursa 4 - 4,5 m , bu sefer kullanmalık :D bir tekne  kısmetse yapacağız.

Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
« Yanıtla #6 : Kasım 19, 2014, 05:24:59 ÖS »
çok uzun yazmışım , özetlersek,  teknenin gördüğün halini alması için, kartonları doyurmak için epoksi reçine kullandık, elyaf laminasyon için epoksi reçine ve laminasyon macunu kullandık, dışına epoksi macun çekip boya atmak lazım ve iç dekorasyon gerekli ...
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

mavici

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Kasım 19, 2014, 07:46:02 ÖS »
Yazınız için teşekkürler arda bey :) şimdiden köpükten olacak olan sandalınız için sabırsızlanıyorum. Bu saatten sonra her adımınızı takipteyim :D lütfen yapımına başlayınca beni haberdar edin :)