Gönderen Konu: Hangisini Almalıyım ? Sancak yatçılığın 11 - Bavaria'nın 12,5  (Okunma sayısı 4989 defa)

Zorlu23

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Murat Zorlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1992

Selamunaleyküm öncelikle iyi günler dilerim.Arkadaşlar sıfır tekne alacağım.İki tekne arasında kaldım

Biri 2018 model sıfır sancak yatçılığın 11 metrelik kapalı kamaralı motoryatı fiyatı motor dahil 610.000 TL

Diğeri

Yine 2018 model sıfır Bavaria'nın 12,5 metrelik yelkenlisi buda 989.000 TL son olarak 942'ye biter.

Yelkenliyi çok istiyorum ama korkuyorum da çünkü daha önce bir deneyimim yok.E biraz kaliteli bir teknede istiyorum.Motoryatlara bakarsak bu yelkenli çok kaliteli bir tekne hoşuma gitti.Sevdiğim şeylerin bakımıyla uğraşmak hoşuma gidiyor.

Ama ilk tekne deneyimim sonuçta tekne ne kadar iyi olursa olsun benim bilgi birikimim yok.Ve yalnız gezeceğim.Yalnız öyle uzak gitmek değil 2-3 saat gezip tekrar marinaya bağlayacağım haftasonları vakit geçirmek için alıyorum.Demiz kokusu ile büyüdüğünden denizi seviyorum.

Biraz rahatımada düşkünümdür.

Sizce hangi tekneyi alayım ?

tcgberk

• Çırak Rehber
  • insanlar 3e ayrlır,yaşayanlar,ölüler ve denizciler
  • Ad Soyad: Tunç Aş
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1974
  • Tekne Adı: CJ 3B WILLYS
Ynt: Hangisini Almalıyım
« Yanıtla #1 : Şubat 27, 2018, 04:45:04 ÖS »
arkadaşım hayırlı olsun.
motor yat sahibiydim sattım
yelken eğitimim gençliğimde almıştım
motor yat keyif işidir amatör denizciler için tercih sebebidir...
yelkenli tekneler bir tık üstüdür ...biraz daha profesyonellik isterler ...
seyirde elin hep üstünde olacak ...halat boşla ,makara sar , orsaya mı düştün v.b ....ne bir martı ne bir balığı takip edemezsin...rüzgarın ve denizin sesini dinlersin sadece ...ha bu arada yanındakiler keyif sürer .
motorlu teknede yaşam alanı ve konfor biraz daha fazladır .
şahsi düşüncem motor yat alman

pruvanız neta deniziniz sakin olsun

Zorlu23

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #2 : Şubat 27, 2018, 05:00:16 ÖS »
arkadaşım hayırlı olsun.
seyirde elin hep üstünde olacak ...halat boşla ,makara sar , orsaya mı düştün v.b ....ne bir martı ne bir balığı takip edemezsin...rüzgarın ve denizin sesini dinlersin sadece ...ha bu arada yanındakiler keyif sürer .

Öncelikle teşekkür ederim

Bende motoryat çok istiyorum ama 950.000 TL bütçem var bu bütçedeki motoryatlarda kullanılan malzeme ile yukarıda dediğim yelkenli arasında fark var yelkenlide ki malzeme kalitesi yüksek

Ben kendim müteahhit olduğum Ve devamlı inşaatlarıma malzeme seçtiiim için malzeme standardı yüksek olan mesela kaplama Ve döşemelerde özellikle maun-Tik ve iryoko ağaçlarını arıyorum.

Zorlu23

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #3 : Şubat 27, 2018, 05:01:51 ÖS »
arkadaşım hayırlı olsun.

Öncelikle teşekkür ederim

Bende motoryat çok istiyorum ama 950.000 TL bütçem var bu bütçedeki motoryatlarda kullanılan malzeme ile yukarıda dediğim yelkenli arasında fark var yelkenlide ki malzeme kalitesi yüksek

Ben kendim müteahhit olduğum Ve devamlı inşaatlarıma malzeme seçtiiim için malzeme standardı yüksek olan mesela kaplama Ve döşemelerde özellikle maun-Tik ve iryoko ağaçlarını arıyorum.

Hal böyle olunca 1 trilyon üzeri fiyatlar ile karşılaşıyorum görünüme çok önem veriyorum

Zorlu23

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #4 : Şubat 27, 2018, 05:04:42 ÖS »
arkadaşım hayırlı olsun.

Hocam birde yanımda hiç kimse olmayacak tek başıma olacağım.Tek başıma süreceğim

tcgberk

• Çırak Rehber
« Yanıtla #5 : Şubat 27, 2018, 06:04:24 ÖS »
arkadaşım hayırlı olsun.

Hocam birde yanımda hiç kimse olmayacak tek başıma olacağım.Tek başıma süreceğim

kesinlikle motor yat.

Zorlu23

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #6 : Şubat 27, 2018, 06:16:15 ÖS »
arkadaşım hayırlı olsun.

kesinlikle motor yat.

Hmm 3vaydır araştırıyorum 12-14 metre arası motoryatları bütçe 950.000 TL bu bütçeye istediğim 2017 veya 2018 kullanılmamış sıfır bir motoryat tam benim istediğim gibi yok.Bu yelkenli tam istediğim gibi bir yat.

Birde motoryat'ı özel yaptırayım dedim bu seferde yedek parçadan korktum.

Seri üretimlerde bu fiyatlara herşeysi 1 sınıf olan sıfır teknelerin arka kısmı açık kapısız hoşuma gitmedi.Motoryat alırsam trawler olmazsa da lobster tarzı istiyorum.Tabi onlarında herşeysi lüks olan motoryatları 1 trilyonu geçiyor.

tcgberk

• Çırak Rehber
« Yanıtla #7 : Şubat 27, 2018, 06:59:50 ÖS »
ben selah tersanesinde ticari gemilerin elektronik elektrik proje sorumlusuyum
tersanenin yat imalat bölümüyle konuşursanız size yardımcı olurlar
firma ismi ES-LİNE
istediğiniz modeli söyleyin ,mutlaka yardımcı olurlar 

Zorlu23

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #8 : Şubat 27, 2018, 08:06:58 ÖS »
ben selah tersanesinde ticari gemilerin elektronik elektrik proje sorumlusuyum
tersanenin yat imalat bölümüyle konuşursanız size yardımcı olurlar
firma ismi ES-LİNE
istediğiniz modeli söyleyin ,mutlaka yardımcı olurlar

Teşekkür ederim şuan için özel düşünmüyorum yedek parça sıkıntısı olur diye.

Benim bacanak'ta Sedef tersanesinde çalışıyor o da söylemişti sizin çalıştığınız tersaneyi

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
« Yanıtla #9 : Şubat 27, 2018, 09:37:41 ÖS »
Yelkenli - Motor yat seçimi tamamen kişiseldir. Her ikisinde beklentiler farklıdır. Kullanma konusunda ise her iki teknede de sorunla karşılaşmazsınız. Yelkenli bir teknede yelkenleri rüzgarı hissettikçe trim etme tamamen yarışçılara özgüdür. Bir yelkenli gezi teknesinde ortalama bir trim yapar, kaybedeceğiniz bir kaç sanıye veya dakikaları önemsemezsiniz (o saniyeler size yarışı kazandıran veya kaybettiren sürelerdir), amaç bir yere çabuk vaermak değil denizde olmaktır. Bir motor yatta ise amaç bir ytere ulaşmaktır. Ulaşırsınız bağlanır  veya demirlersiniz, amacınız ulaştığınız yerde keyif yaparsınız.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

Zorlu23

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #10 : Şubat 28, 2018, 12:16:45 ÖÖ »
Yelkenli - Motor yat seçimi tamamen kişiseldir. Her ikisinde beklentiler farklıdır. Kullanma konusunda ise her iki teknede de sorunla karşılaşmazsınız. Yelkenli bir teknede yelkenleri rüzgarı hissettikçe trim etme tamamen yarışçılara özgüdür. Bir yelkenli gezi teknesinde ortalama bir trim yapar, kaybedeceğiniz bir kaç sanıye veya dakikaları önemsemezsiniz (o saniyeler size yarışı kazandıran veya kaybettiren sürelerdir), amaç bir yere çabuk vaermak değil denizde olmaktır. Bir motor yatta ise amaç bir ytere ulaşmaktır. Ulaşırsınız bağlanır  veya demirlersiniz, amacınız ulaştığınız yerde keyif yaparsınız.

Teşekkür ederim benim amacım keyif yapmak ama bütçeme göre istediğim kalitede seri üretim bir motoryat bulamadım.

Sürat teknesi tarzı Ve kamaralı olan motoryatlardan buldum onlarında üstü komple açık olduğu için tereddüt içinde kaldım.

Yelkenli ile bir motoryat gibi veya yakın keyif için kullanmam mümkün olabilir mi ? Diyorum Eğer bu olabilirse bavaria'yı 940'a alacağım

Olmaz ise bir sürat teknesi alacağım o da 900 milyar.crownline 325 scr

muratugurlu

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
  • Ad Soyad: murat ugurlu
  • Bulunduğu İl: Bolu
  • Doğum Yılı: 83
  • Tekne Adı: KARAYEL GM
« Yanıtla #11 : Şubat 28, 2018, 11:43:14 ÖÖ »
o bütçeyle iyi kalite en az 4 yelkenli yapılır.
Karanliga kufredecegine kalk da bir mum yak

Zorlu23

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #12 : Şubat 28, 2018, 12:17:47 ÖS »
o bütçeyle iyi kalite en az 4 yelkenli yapılır.

Teşekkür ederim iyi kalite derken İnşaat işi yaptığımdan aynı zaman mobilya firmamızda var.O yüzden ahşaptan felan çok iyi anlıyorum. 

Mesela adama kaplama Ve döşemede maun-tik ve iryoko'dan başka olmaz dedim.Ahşap tekne olursa gövde ve iskelette 3 yıl evvel kışın biçilmiş çok iyi kurutulmuş kestane dedim.Dünen ahşap dedim.Dümende ahşap döner koltuk.

Gps-telsiz-pusula-halat usturnaca-tekneye binerken özel açılır kapı-marinadan binmek için karaya kadar inen merdiven-deri tekstil ve yastıklar-Tüm klozet ve musluklar vitra marka-camlar şişe cam'ın basınca dayanıklı katman ile yapılmış camı ( ki bu camın metresi 1.000 tl )

Camların etrafına paslanmaz suya dayanıklı alüminyum kaplama-Buzdolabı-2 gözlü ocak- mutfak Ve tuvalette febirt mermer ( bu mermer'in metresi 4.000 tl )

Motor içten yanmar : 121 hp bir motoru 80-90 milyar civarı.

2 kat epoksi kaplama Ve zehirli boya ( ki bu durumda 260 kilo gidiyor ) ki kilosu 650 TL'lik international marka istiyorum.O zama 180 milyarlık boya işi çıkıyor.

Yani yaptırma ile esnaf ile anlaşmam zor.Böyle seri üretim 3 tekne beğendim her birinin aynısından firmada var birazdan her biri ile yarımşar saatlik gezi yapacam bugün alacağım bakalım.

1- kapalı büyük motoryat

2- crownline 325 scr sürat teknesi tipi motoryat.

3- bavaria 41 yelkenli

Bakalım nasip hangisi

Zorlu23

• Yeni Rehber
  • **
Sonunda aldım
« Yanıtla #13 : Şubat 28, 2018, 03:13:21 ÖS »
Arkadaşlar Teknemi aldım.Gerçekten çok zor bir seçim oldu.Tam 3 ay internetten ve marinelerden ; satış bayilerinden araştırdım.Ve sonunda

Crownline scr 325'i 879.000 TL fiyat ile aldım.10 metre boyunda sürat teknesi tarzı fiber bir motoryat.

Tabi şimdi sıra yer bulmaya geldi 25 gün içinde bağlayacak bir yer bulmam gerekiyor. Yaklaşık 35 metrelik bir yer lazım.

muratugurlu

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
  • Ad Soyad: murat ugurlu
  • Bulunduğu İl: Bolu
  • Doğum Yılı: 83
  • Tekne Adı: KARAYEL GM
Ynt: Sonunda aldım
« Yanıtla #14 : Şubat 28, 2018, 03:45:39 ÖS »
Hayırlı olsun. Volkancım konuyu artık alınmış tekneler kategorisine taşıyabilirsin...
Karanliga kufredecegine kalk da bir mum yak