Gönderen Konu: 7 m - 10 m arasında tekne alacak arkadaşlar bu yazıyı okusunlar.  (Okunma sayısı 10170 defa)

Sunarust

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Sunar Ustaahmetoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1990

Merhaba;

Öncelikle bu öğrenmek isteyeceğim bilgileri detaylı olarak anlatabilirseniz sevinirim.

Çocukluğum dan beri hayalim olan tekne merakını şu sıralar gerçekleştirmeye çok yaklaştım, fakat bu hep bir hayal üzerine kurulu olduğu için pek bir araştırma yapmam nasip olmadı. İlerisi diye düşündüğüm için çokta üsteleyemedim araştırmalarımı, aşağıda yazacaklarım belki sizin için çok basit ve saçma sorular gelebilir fakat hiç bir teknik detay bilmediğimi söylemek istiyorum. O yüzden kafamda soru işaretleri oluşmadan ilk buradan kayıt olarak profesyonel insanlardan tecrübe edenilmiş bilgileri almak istedim. Şimdiden sorularım için kusura bakmayın.

Konuya gelmek gerekirse; ben bir tekne almak istiyorum. Ama bu tekne ufak bir tekne şeklinde olmasını istemiyorum. Nedeni ise deniz le bütün olmayı o kadar çok seviyorum ki. O yüzden yeri geldiğinde sadece balık için değil kısa tatillerde yapmak istiyorum.
Almak istediğim tekne 9.5 yada 10m boyutlarında olmadı gerekli diye düşünüyorum. Ailem kalabalık olduğu için herkesi içeride bulundurmak istiyorum ve aynı Zaman'da balık avı işinde çok sevdiğimiz için ( her yaz buluştuğumuzda kesinlikle kiralık balık avı kayıkları ile balığa çıkarız ve hafta sonları da tatlı su kıyı avlanması yaparız). Büyük tekne istememin sebebi İstanbul'da oturduğum için yazları senelik iznin dışında hafta sonları Ada'lara tekne ile gidip demirleyip günlerimi orada geçirmek istiyorum. Bunun için öncelikle;

Bu tür hem amatör avlanma ve adaya gidip denizde konaklama için ne tür belgeler almalıyım?

Nasıl bir tekne almalıyım? Ahşap - fiber -kompozit

Alacağım teknede ne tür özelliklere dikkat etmeliyim?

Hangi marka motor , kaç beygirlik, dizel mi benzin mi, çift Zaman mı 4 zamanlımı, ve sıfır mı ikinci el mi almalıyım?

Teknemi ikinci el alınması mantıklı ise nelere dikkat etmeliyim?

Sıfır alırsam çok büyük bir fark oluşur mu? ( sıfır alımda sonuçta içerisini istediğin gibi dizayn edebiliyorsun. İkinci el araçlara tadilat yapmaktansa)

Arkasına bot taşıması için aparat yaptırmam gerekli mi? Yada o şekilde olan ikinci el teknelere mi bakmam gerekli.

Motoryat şekilde mi ? Yoksa sıradan gezi tekneleri tarzında mı düşğnmeliyim. ( benim kafamda düşğndüğüm ekte koyacağım tekne tarzları için beğenim var fakat bu Ekteki tekneler benim adaya gidiş gelişim de aorun teşkil eder mi? Motoryata göre daha mı riskli olur)

Almak istediğim tekne ile haşır neşir olduktan sonra şehir dışı gezilerine de gitmek istiyorum. ( Ege Karadeniz gibi) bu tekne tarzları uygun mudur?

Aklıma kurcalayan sorulardan birisi kıyılara yakın gitmek istediğim de kayalık olup olmadığını ( malum tecrübesiz bir kaptan adayıyım) görebilmek adına hangi cihazları kullanmamı önerirsiniz.

Minimum 8 maximum 9,5 10 m bir tekne aldığımı var sayarsam bunun alt bölümüne iki kamara bir mutfak ve birde banyo tuvalet sığdırabilmem mümkün olabilir mi?

Şehirler arası seyahat yapmam mümkün bu tekneler İle bunun içinde bir belge gerekli mi ?

Balık sonarı için ne tür birşey önerirsiniz? ( alınırsa iyi bişey olsun ) ve nereye Nasıl takılmalı ?

Almak istediğim veya alacağım teknede hız tutkunu bir özelliğe sahip değilim. Tercihim az yakıt tüketimi olan bir seviye olması. Bu ekonomik olması için Nasıl bir motor seçimi yapmalıyım? Eğer motoryat olacak ise tavsiyeniz güçlü ve yakıt tüketimi fazla olan bir motor mu kullanmak zorundayım.

Boğaz da kullanım için uygun mudur bu bahsettiğim tekneler?

Bu büyüklük teki tekneyi Marine yada limana mı bağlamak zorundayım yoksa Pendik'te kıyıda bağlı bir şekilde durabilir mi? Ve bunlar içim Nasıl bir yol izlemeliyim? Ne tür evrak ve belge sahibi olmalıyım?

Tekne içinde maximum kaç kişi binebilmesi sınırı nedir? Bınu neye göre belirliyoruz kamara ve koltuk sayısına göre mi yoksa tekne boyutuna göre mi belirleniyor?

Yatak sayısı kadar kişi ile mi denizde konaklayabiliyorum ? Örneğin büyük adaya Demir'le diğim de teknemde 7 kişilik yatak var ise 9 kişi yada 10 kişi kalması mümkün mü?

Başka şehirlere çıkma durumum uygun ise? Bu tekneler ile oradaki liman yada marinelere günü birlik yada 1 yada 2 gün bağlama şansım olabiliyor mu?

Şehirler arası yolculuk yapmak istenildiğinde telsiz ehliyetli gerekli mi? ( Türkiye içerisinde dolaşım olacaktır)

Eğer şehirler arası yolculuğu elverişli bir tekne değil ise alacaklarım bu maximum 9.5 m olan tekneyi römork ile taşımam mümkün müdür? O boyut için bir römork var Mıdır?

Çekici aracım 2016 ford ranger 4*2 bu römork çekici için uygunmudur.

Römork lar için bir belge yada Nasıl bir resmi yol izlemeliyim?

Aracıma Çekici yaptırmam gerekli bınun için Nasıl bir yol izlemeliyim?

Ahşap olursa tekne ne kadar sürede kaldırıp bakımı zehrini yapmalıyım? Fiber olursa ne kadar sürede en sağlıklı bakım yapmış olurum?

Görmüş olduğum bazı teknelerde güneş enerji panelleri sayesinde elektrik kullanımına şahit oldum. Bu özellik mantıklı bir özellik mildir? Yararı değecek kadar varmı ? Ücretine. Tavsiye edermisiniz?

Elimde olan jetski yi teknede gittiğim yere taşımak için bir bölüm yada aparat yada vinç türü birşey mümkün müdür?

Bu tarz bir tekne için ödeyeceğim vergi türü nedir? Lüks sınıfa mı giriyor ve yeni yapılmış bir tekne için ödeyeceğim fiyat. Ve eski yapım olan ikinci el bir tekne için ödeyeceğim fiyat nedir?

Römork için önerdiğiniz yerler yada markalar var Mıdır?

Tekne yakıtı için nerelerden dolum yapmam gerekli? Yada dolumu Nasıl yapmalıyım ? ( 100 lt yada 200 lt yakıt tankını benzin istasyonlarından doldurmak sorunlu bir durum)

Aklıma gelen sorular bunlar. Konuşmalar açıldıkça benim unuttuklarımı diğer yorumlarda olduğu gibi siz iletiyorsunuz zaten. Bu kadar çok soru sorduğum için tüm okuyuculardan özür diliyorum, ama eminim ki benim gibi hayali olupta bilgi eksiğimi çok olan insan vardır. Bu yazımız sayesinde bir çok kişi baştan sona bilgi açışından rahatlayacaktır. Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Aşağıda eklediğim resimdeki tekneler beğendiğim ve almak istediğim teknelerdir. Yukarıda yazdığım isteklerime uygun olanları sol üst , sol orta, sol alt ,san üst be sağ alt olarak niteleyebilirsiniz.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
Ynt: 7 m - 10 m arasında tekne alacak arkadaşlar bu yazıyı okusunlar.
« Yanıtla #1 : Eylül 15, 2016, 12:03:20 ÖS »
Nasıl bir tekne almalıyım? Ahşap - fiber -kompozit

Yeni veya çok iyi bakılmış ahşap, ozmozsuz ve darbesiz bi fibe veya kompozit olabilir. Ahşap ve kompozit seri üretimde nadiren bulunur.

Alacağım teknede ne tür özelliklere dikkat etmeliyim?

Kullanımınıa uygun olmalı.

Hangi marka motor , kaç beygirlik, dizel mi benzin mi, çift Zaman mı 4 zamanlımı, ve sıfır mı ikinci el mi almalıyım?

Dizel motor Yanmar tercih edilmelidir. Beygi gücü 9-30 HP olabilir. Planining çk daba yüksek beygir güçleri gerekir.

Teknemi ikinci el alınması mantıklı ise nelere dikkat etmeliyim?

İyi bakılmş olmasına

Sıfır alırsam çok büyük bir fark oluşur mu? ( sıfır alımda sonuçta içerisini istediğin gibi dizayn edebiliyorsun. İkinci el araçlara tadilat yapmaktansa)

Seri üretim teknelerde içini tasarlayamazsınız.

Arkasına bot taşıması için aparat yaptırmam gerekli mi? Yada o şekilde olan ikinci el teknelere mi bakmam gerekli.

Botu kıçta taşımak çok doğru değildir. Özellikle pupa seyrinde dalga botu alabiiir, baş üstü veya sönük taşımak daha doğrudur

Motoryat şekilde mi ? Yoksa sıradan gezi tekneleri tarzında mı düşğnmeliyim. ( benim kafamda düşğndüğüm ekte koyacağım tekne tarzları için beğenim var fakat bu Ekteki tekneler benim adaya gidiş gelişim de aorun teşkil eder mi? Motoryata göre daha mı riskli olur)

Almak istediğim tekne ile haşır neşir olduktan sonra şehir dışı gezilerine de gitmek istiyorum. ( Ege Karadeniz gibi) bu tekne tarzları uygun mudur?

Uygundur.

Aklıma kurcalayan sorulardan birisi kıyılara yakın gitmek istediğim de kayalık olup olmadığını ( malum tecrübesiz bir kaptan adayıyım) görebilmek adına hangi cihazları kullanmamı önerirsiniz.

Öncelikle büyük ölçekli bir harita, ek olarak derinlik göstegesi, paranız varsa front scanning sonar(ileriyi tarayan sonar)

Minimum 8 maximum 9,5 10 m bir tekne aldığımı var sayarsam bunun alt bölümüne iki kamara bir mutfak ve birde banyo tuvalet sığdırabilmem mümkün olabilir mi?

Bir çok teknede dedikleriniz var, yine de 10m civarında bir tekne seçersenz ahat edersiniz.

Şehirler arası seyahat yapmam mümkün bu tekneler İle bunun içinde bir belge gerekli mi ?

Herhangi bi ek belge gerekmez

Balık sonarı için ne tür birşey önerirsiniz? ( alınırsa iyi bişey olsun ) ve nereye Nasıl takılmalı ?

Almak istediğim veya alacağım teknede hız tutkunu bir özelliğe sahip değilim. Tercihim az yakıt tüketimi olan bir seviye olması. Bu ekonomik olması için Nasıl bir motor seçimi yapmalıyım? Eğer motoryat olacak ise tavsiyeniz güçlü ve yakıt tüketimi fazla olan bir motor mu kullanmak zorundayım.

Motorlar her 20 HP güç için 4litre dizel kullanırlar

Boğaz da kullanım için uygun mudur bu bahsettiğim tekneler?

Uygundur

Bu büyüklük teki tekneyi Marine yada limana mı bağlamak zorundayım yoksa Pendik'te kıyıda bağlı bir şekilde durabilir mi? Ve bunlar içim Nasıl bir yol izlemeliyim? Ne tür evrak ve belge sahibi olmalıyım?

Marinalar olmadan önce teknelerimiz hep sahillerde tonozdaydı. Tek soun lodos çıkacaksa geçici olarak sığınacak bi yer bulmaktır. Eskiden birarada dururduk. Lodos çıksa bile aşırı endişelenmezdik, tekne sahiplerinden bir veya bir kaçı, diğer tekneleden çekebileceği kadarını çeker ve sağlama alırdı. 

Tekne içinde maximum kaç kişi binebilmesi sınırı nedir? Bınu neye göre belirliyoruz kamara ve koltuk sayısına göre mi yoksa tekne boyutuna göre mi belirleniyor?

CE standartları gereği teknede azami kaç kişi olabileceği belirtilir

Yatak sayısı kadar kişi ile mi denizde konaklayabiliyorum ? Örneğin büyük adaya Demir'le diğim de teknemde 7 kişilik yatak var ise 9 kişi yada 10 kişi kalması mümkün mü?

Mümkün ama unutmayın tekne otel değildir.

Başka şehirlere çıkma durumum uygun ise? Bu tekneler ile oradaki liman yada marinelere günü birlik yada 1 yada 2 gün bağlama şansım olabiliyor mu?

Elbette, günlük 100TL gibi bir ücret düşünün, aşağı veya yukarı olabilir.

Şehirler arası yolculuk yapmak istenildiğinde telsiz ehliyetli gerekli mi? ( Türkiye içerisinde dolaşım olacaktır)

Teknede telsiz varsa ehliyet de olmalıdır.

Eğer şehirler arası yolculuğu elverişli bir tekne değil ise alacaklarım bu maximum 9.5 m olan tekneyi römork ile taşımam mümkün müdür? O boyut için bir römork var Mıdır?

Tekne enini kontrol edin.  Karayollarında romörk ie taşımak için genişse önde ve arkada geniş yük araçları olmadan taşıyamazsınız

Çekici aracım 2016 ford ranger 4*2 bu römork çekici için uygunmudur.

Römork lar için bir belge yada Nasıl bir resmi yol izlemeliyim?

Aracıma Çekici yaptırmam gerekli bınun için Nasıl bir yol izlemeliyim?

Ahşap olursa tekne ne kadar sürede kaldırıp bakımı zehrini yapmalıyım? Fiber olursa ne kadar sürede en sağlıklı bakım yapmış olurum?

Her tekne her sene çekilmelidir, özellikle Marmara'da.

Görmüş olduğum bazı teknelerde güneş enerji panelleri sayesinde elektrik kullanımına şahit oldum. Bu özellik mantıklı bir özellik mildir? Yararı değecek kadar varmı ? Ücretine. Tavsiye edermisiniz?

Uygun boyutta bir güneş paneli sizi karaya bağımlı olmaktan kurtarır. tavsiye ederim

Elimde olan jetski yi teknede gittiğim yere taşımak için bir bölüm yada aparat yada vinç türü birşey mümkün müdür?

Evet

Bu tarz bir tekne için ödeyeceğim vergi türü nedir? Lüks sınıfa mı giriyor ve yeni yapılmış bir tekne için ödeyeceğim fiyat. Ve eski yapım olan ikinci el bir tekne için ödeyeceğim fiyat nedir?

Tekne boyuna göre yıllık hafç veeceksiniz.

Römork için önerdiğiniz yerler yada markalar var Mıdır?

Tekne yakıtı için nerelerden dolum yapmam gerekli? Yada dolumu Nasıl yapmalıyım ? ( 100 lt yada 200 lt yakıt tankını benzin istasyonlarından doldurmak sorunlu bir durum)

Hemen tüm marinalarda bağlanıp yakıt alabilirsiniz

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

Sunarust

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Sunar Ustaahmetoğlu
  • Doğum Yılı: 1990
« Yanıtla #2 : Eylül 16, 2016, 04:15:16 ÖS »
Teşekkürler bilgileriniz için fakat bu bahsettiğiniz 9-30 hp gücündeki motor 10 m maximum büyüklükteki bir yat için düşük değil mi ? Ve aynı Zaman'da şehirler arası dolaşım için bu hız ideal midir ? Sorun yaratır mı?

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
« Yanıtla #3 : Eylül 16, 2016, 05:55:31 ÖS »
Tekne planening hull dediğimiz su üstüne çıkıp adeta per  vanesi üzerinde giden gövde yapısına sahip değilse  bu hız hızı su hattı boyunun kae kökü ile bağlantılıdır. 10 metre bir tekne için bu hız 6 bilemediniz 7 knottur. Gövde hızı aşılamaz değildi ancak aşmak için motor gücünü bir kaç attırmanız geeki ve kazancınız da knot'un kesirleri kadar olur. Tekne hızını bulduktan sonra bu hızı sağlayabiecek motor gücü tablolardan veya hesaplayarak bulunur. Üeticiler bu gücü neredeyse iki ile çarparak uygulamaya başladılar.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71