Gönderen Konu: Dolgu / Katkı Malzemesi Olarak Perlit Kullanımı  (Okunma sayısı 4069 defa)

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
Dolgu / Katkı Malzemesi Olarak Perlit Kullanımı
« : Aralık 22, 2017, 05:35:22 ÖS »

Konu başlığı tam doğru oldu mu bilmiyorum ama, büyük kompozit malzemelerin yapıştırılmasında, özellikle iki dik parçanın, ince kenarlı parçaların yapıştırılmasında bir takım dolgu maddeleri kullanılıyor(muş).

En yaygın olanları kırpık pamuk (flocked cotton - ya da flox) ve micro plastik/cam kürecikler(miş).

Muhtemelen sizler biliyor ve/veya kullanıyorsunuzdur, ben yeni yeni okuyarak öğreniyorum ve yeni/farklı şeyler deniyorum.

Flox bulmak mümkün mü bilmiyorum, belki Scalia'da vardır. Zaten deneme amaçlı çok da birşey gerekli değil. Oturup kendim kırpmaya başladım ama, baktım çok uğraştıracak, aklıma perlit kullanmak geldi. Gerçi elimdeki perlit tarım perliti (patlatılmış perlit) idi. O nedenle iri taneli ve tabii gözenekli idi, ama biraz ufalayıp epoksi ile macun gibi yapıp kullandım. Sonuç çok başarılı oldu. Muhtemelen inşaat perliti olsa kullanımı daha kolay ve daha başarılı olur. Perlit ucuz bir malzeme. Ben 2 sene önce 80-100 litresini 20 liraya almıştım. Başka maddelerle reaksiyona girmiyor; o nedenle suya, aside, alkole vs. dayanıklı.

Ben hala ve hep polikarbonat üzerine denemeler yapıyorum ama, muhtemelen diğer maddelerde daha da başarılı olur, çünkü epoksi kendi başına polikarbonat üzerinde pek tutunamıyor. 6mm oluklu polikarbonat parçalarını birinin kenarı diğerinin üzerine dik gelecek şekilde yapıştırdım. Az bir miktar diplerden (yani yan dıştan) da sürmek gerekiyor. Çok sağlam tutundu, ayrılmıyor. Daha fazla zorlarsam muhtemelen polikarbonat kendisi yırtılacak. Daha önceki saf epoksi, saf Derby, Zag Jel yapıştırmarından çok çok daha başarılı.

Bir de zorlanma noktalarında destek maddesi olark kullanmayı denedim. Yani diyelim bir yüzeye delik açıp oradan cıvata geçirilecek, ya da halka, oradan da tekneyi bağlayacaksınız. O cıvata deliğinin çevresi sağlam olmalı. Kompozit yapılarda bile o bölgeye ahşap parçalar konuyor, bir anlamda cıvatayı tutan ahşap olmuş oluyor.

Ben yine polikarbonatın kanallarını (cıvata deliğinden pulun çapının iki katı kadar bir alanı) bu perlit/epoksi  macunu ile doldurdum. Kuruyunca alanın ortasından delip cıvata geçirip somunları sıktım. Bir yerden sonra sıkamıyorum. Malzeme ezilmiyor. Yani ahşap gibi dayanıklı bir katman elde etmiş oldum.

Benden başka kimsenin işine yarar mı bilmem ama, bilgi bilgidir deyip paylaşayım dedim. Bilginize.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Dolgu / Katkı Malzemesi Olarak Perlit Kullanımı
« Yanıtla #1 : Aralık 22, 2017, 09:37:44 ÖS »
Gözlerimiz yollarda,kulaklarımız muhabetsiz kaldı. <>
Bu foruma Denizrehberim Üniversitesi-Araştırma Fakültesi kuracağım başına da senin rektör olarak geçmeni isteyeceğim abi  :tur :tur
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #2 : Aralık 22, 2017, 10:25:55 ÖS »
... malum araştırmalarım nedeni ile bir süre ekranlardan uzak kaldım, affola  :gk

Çok teşekkürler Volkan, da; ben rektör olursam araştırmaları kim yapacak?

Huyum kurusun (ille de pek bilimsel olmasa da) "yav bu nasıl olur" diye denemekten alıkoyamıyorum bir türlü kendimi. Olur ya da olmaz, saçma veya mantıklı, hesaplı veya hesapsız, ille de denemem lazım. Aklıma düştü mü bir kere, ille deneyip görmem lazım. Başkaları olmaz dese de, ille de oldurmak için ne yapabilirim diye deneyip duruyorum işte.

Olana kadar katlanacaksınız artık... :-\

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #3 : Aralık 24, 2017, 05:54:36 ÖS »
Abi birileri birşeyleri denerken bilinçli yada bilinçsiz keşifler yapmamış olsa, teknoloji bu gün bulunduğunun yarısı kadar yol alamazdı. :) O yüzden ben de seni sonuna kadar destekliyorum.
Bu konuyu daha önce gördüm ama, perlit ile ilgili tek bildiğim iyi ısı yalıtımı yaptığı. o da kulaktan dolma, gerçekte neye benzediğini bile bilmediğimden gereksiz kalabalık yapmayım dedim :D

Yapıştırıcıya dolgu konması genelde hep aynı mantıktan oluyor. Mesela saf cimento ile bir blok yaptığınızda, içine uygun kalite ve oranda kum ve çakıl  konmuş betondan çok daha zayıf kalıyor. Yapıştırılara konan diğer dolgular da aynı etkiyi yapıyor olsa gerek.

Bu tarz dolgulu işlerde en iyi bildiğim oran'ın önemli olduğu. Farklı oranlar deneyerek daha sağlam sonuçlar da elde edebilirsin belki.

Ben bi ara çimento - reçine denemiştim makine gövdesi yapımı için. Normal betona göre çok daha sağlamdı.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #4 : Aralık 24, 2017, 09:37:55 ÖS »
Birileri birşeyler deniyor; iyi ya da kötü bir takım sonuçlar çıkıyor. Onun aklına gelmeyen, ya da denemediği/deneyemediği bir şeyi bir başkası bir zaman bir nedenle deniyor. Oluyor, olmuyor... devam ediyor. İşe yarar birşey çıkarsa, tutarsa o zaman keşif oluyor.

Şu sıralar mikro katkı maddeleri moda. Çimentoya da mikro demir parçaları koyup daha sağlam beton elde etmişler. Mikro küreler de bu amaçla üretilmiş zaten.

O zaman mikro küreye yakın ne bulabiliriz?

Perlit elimde var olduğu için denediğim birşey. Gözenekli olduğu için kırılgan olabilir, hiç işe yaramayabilir. Çok iyi su emer, o da kötü bir özellik olabilir. Ama epoksyi de çok iyi emip gözeneklerini tıkayıp sert bir madde de oluşuyor olabilir. Hafif bir madde olduğu için destek malzemesi olarak da kullanılabilir. Bunları görmek için denemek lazım. Eh, pamuk kırpmak da zor gelince perlite bir bakayım dedim.

Flox ve mikro kürecikler için de kullanım oranı olarak şöyle tanımlar var:

- Kuru: Çok az epoksi, dökülmeyecek kadar.
- Islak: Yeterli epoksi, akmayacak kadar
- Akışkan: Bolca epoksi, yerinde duramayacak kadar.

Oldukça bilimsel tarifler. Islak için kabaca, hacim olarak 1:1 diyorlar.

Deneyip görmek lazım. Önceki denemeler kuruya oldukça yakın idi. Bugün perliti iyice öğüttüm. Çok ince eledim. Islaktan fazla akışkana yakın bolca epoksi koydum. Henüz ıslak, sabaha kurur. Akşama kadar beklerim, sonuçları yazarım.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #5 : Aralık 26, 2017, 10:45:08 ÖÖ »
Macunun ıslak olması ya da perlit taneciklerinin daha küçük olması pek sonucu etkilemedi.

Parçalar yerinden sökülmedi ama polikarbonat yırtıldı.

Sıkıştırma deneyi de yine aynı şekilde bir yerden sonra sıkamıyorum. Malzeme ezilmiyor.

Burada malzeme dediğim çıplak polikarbonat. Yani etrafı elyaf sarılı değil. Sardıktan ve epoksi ile kapladıktan sonra yırtılma sorunu çözülecektir diye umuyorum. Ezilme zaten yok ya da minimum (ya da daha az gözle görülür).

Elyaf sarma deneyi bir sonra diyeceğim ama, sanırım kimyasal deneylere bir süre ara vereceğim. Zehirlendim mi nedir, birdenbire tansiyon ve nabızda oynamalar başladı. Sebep anlaşılıncaya kadar bir süre kimyasallardan uzak duracağım.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #6 : Aralık 26, 2017, 11:47:19 ÖÖ »
Macunun ıslak olması ya da perlit taneciklerinin daha küçük olması pek sonucu etkilemedi.

Parçalar yerinden sökülmedi ama polikarbonat yırtıldı.

Sıkıştırma deneyi de yine aynı şekilde bir yerden sonra sıkamıyorum. Malzeme ezilmiyor.

Burada malzeme dediğim çıplak polikarbonat. Yani etrafı elyaf sarılı değil. Sardıktan ve epoksi ile kapladıktan sonra yırtılma sorunu çözülecektir diye umuyorum. Ezilme zaten yok ya da minimum (ya da daha az gözle görülür).

Elyaf sarma deneyi bir sonra diyeceğim ama, sanırım kimyasal deneylere bir süre ara vereceğim. Zehirlendim mi nedir, birdenbire tansiyon ve nabızda oynamalar başladı. Sebep anlaşılıncaya kadar bir süre kimyasallardan uzak duracağım.

yapıştırılan yerden degil,kuvvet uygulamalarında malzeme baska noktalardan kopup,yırtılıyorsa,kullanılan malzeme basarılı ,iş görüyor demektir...polikarbonat,elyaf,epoksi üçlüsünüde denemek lazım,birbirleri ile ne kadar uyumlu,kuruduktan sonra elyaf,malzemeden ayrılıyormu diye..ayrılma olmazsa,polikarbonatta yırtılma olmayacagına eminim,elyaf bunu önler...
epoksinin bazı bünyelerde alerji yaptıgını biliyorum,ama tansiyon ve nabzı etkilediğini duymadım..yine de tedbirli olmak lazım,geçmiş olsun..
gerçi şimdi havalar kış,güneş çok yok..epoksi,elyaftan sonra malzemeyi güneşe maruz bırakmayın,o zaman elyaf yapışmamış yerlerden tabiri caizse amerikan bezi gibi yırtılıyor...
ben tekne de bazı yerlerde kece ve örgü elyafı birlikte kullandım,yaptıgım denemeler de oluşturulan elyaf kabugun yırtılmaya daha mukavim oldugunu gördüm..
ama yaklaşık bir ay önce okudugum yabancı kaynaklı bir yazı da epoksi ile keçe ve örgü elyafın bir arada kullanılmaması yazıyordu (yapısal nedenlerden dolayı) baska da bir açıklama yoktu..polyesterle birlikte kombine edilmesin de sorun yokmuş..

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #7 : Aralık 26, 2017, 07:58:58 ÖS »
Evet, yapışma yerinden kopmuyor. Orası sağlam kalıyor. Malzemenin kendisi zaten zayıf sayılır. Dolgu/sargı olmayan desteksiz ilk yerden yırtılıyor. Elyaf sararsam sorun kalmaz.