Gönderen Konu: Acil Yardım!!! Ahşap-epoksi kaplama  (Okunma sayısı 15496 defa)

tnrmmt

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: TANER MEMET
  • Bulunduğu İl: BURSA
  • Doğum Yılı: 1988
Acil Yardım!!! Ahşap-epoksi kaplama
« : Aralık 05, 2015, 11:27:55 ÖS »

Mursan trophy 520 teknemin ahşap kısımları ile başım belada arkadaşlar.İlk yaptığımda su kontrası yaptım marongoz üzerine epoksi vernik attım dedi bir sezon geçti kontra namına birşey kalmadı kap kap kalktı dediler kontra plakların marin değilmiş kandırmışlardır seni her neyse dedik gecen yıl 15 mm su kontrasına 180 tl ödeyerek aldırttım yat verniği at arkana bakma dediler yine olmadı sürekli güneş altında kaldığı için vernik sezonu çıkarmadan yanmaya ve kap kap atmaya başlıyor ve sonuç malum kontralar dökülüyor kabarıyor mantar yapıyor.

Bir kaç gün önce mursanı aradım durumu anlattım sağ olsunlar marangoz arkadaşlarla detaylı görüşüp dönelim dediler 15 dk sonra aradılar malzeme olarak marin kontraplak kullanıyor ve üzerine 9 kat vernik atıyoruz dediler fakat yinede ömürlük olmadığını 2 ila 5 yıl arası kullanıma bağlı olarak dayandığını ister iseniz 520 tl ye yapa bileceklerini söylediler ama kesin çözümün tik olduğunu fakat maliyetin çok yüksek olacağını söylediler  kendilerini esnaflıklarından dolayı taktir ediyorum kullandıkları ürünü ve uygulama şekillerini detaylıca anlattıklarından ve hemen geri dönüş yaptıklarından dolayı.
  YARDIM LÜTFENN
  bu ahsap kısımları ne ile yapsam uzun süreli çözüm elde ederim kontraplak ağaç çam kayın tik çok maliyetli olur mu yapabilecek kendi marangozum var
   kayın marin kontra plak ile bunları yapsam üzerine epoksi reçine sürsem güneşten etkilenmeyecek ve ahşap görünümü korucak bir dayanıklı yüzey elde edebilir miyim  üzerine cam elyaf kaplamak gerekir mi?
   Boyamak istemiyorum çünkü ahşap kısımlar tekneyi çok asil gösteriyor
   Başka çare yok boya der iseniz ne ile boyamalı ne gibi işlemler uygulamalıyım yardımlarınızı bekliyorum
Taner MEMET

BURSA

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Acil Yardım!!! Ahşap-epoksi kaplama
« Yanıtla #1 : Aralık 06, 2015, 09:13:05 ÖÖ »
En sonda yazdiginiz gibi marin kontrplak + epoksi reçine çözumunuz olur.Ancak tek basina epoksi recinede gunese maruz kaldiginda sararma yapacaktir.Ve pek önerilmez.Yinede sizi uzun sure idare eder..Boyamayi dusunursenizde ahsap rengi,kahverengi vs gibi renklerde p.u boya ile boyayabilirsiniz.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #2 : Aralık 06, 2015, 11:04:53 ÖÖ »
Epoksi güeşe dayanıksızdır,  üstüne mutlaka  başka  bir  kat  gerektirir.  Hakiki marinepoksi deneyebilirsiniz. Genellikle içinde  güneş  etkisini azaltan kimyasallar  vardır. Poliüretan  vernikendoğrusu  gibi görünüyor.Epoksi üzerine  de  uygulayabilirsiniz.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

tnrmmt

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #3 : Aralık 06, 2015, 12:37:18 ÖS »
Anlayamadığım şu özellikle maun diye gecen teknelerde bütün kısımlar ahşap üzerinde vernik olması gerekli bu tekne tamamen su ile temas halinde bile dayanıklılık gösterebiliyor benim 3 parça ahşap suya direk olarak temas etmeden 5 ayı çıkaramıyor.Birde kafama takılan şu var yıllar önce evin çatısına şu reno tahtası dedikleri kontra plak gelmişti bir yerlerden bu kontraplak en az 5-6 yıl kar yamur güneş geçti üzerinden bozulmadı hiçbir vernik vesaire uygulanmadan ne oldu derseniz kırıp kırıp mangal yaktım  ;D ;D ;D ;D bu kadar uzun süre dayandı marin kontraplak die aldığımız kontra plaklar vernik uygulamasına rağmen 1 yıl sonra hurda.ağaç kullansam ne ağacı ile yapsam sağlıklı ve ekonomik olur tikin metre küpünü sorayaım dedim 3-4 bin euralardan bağsediyolar. kereste ağaç kullanarak yapsam daha sağlam bir dayanım elde edebilirmiyim?
Taner MEMET

BURSA

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #4 : Aralık 06, 2015, 12:57:06 ÖS »
Deniz şartlarına dayanıklı  ağaçlar tik ve maundur. tik ağacını da artık plantasyon  olarak yetiştirdikleri için eskisi (Birmanya tiki) kadar dayanıklı değil. Yerli olarak ise meşe ve kestane suya dayanıklıdır.  Kestane çok fazla ağlar (siyah bir su bırakır), bu nedenle  iyi ustalar ağacı uzun süre denizde bıraktıktan sonra kurutup işlerler. Meşe daha dayanıklıdır ama cilasız bırakırsanız o da kararır.  Su içinde ise kızıl ağaç çok dayanılıdır, genellikle dere kenarlarında yetişir, kestiğinizde sabun kalıbı kadar beyazdır, su ile temas ettiğinde kırmızı olur, kereste olarak zor bulunur. Söylenen göre tüm Venedik temelleri kızıl ağaçmış.

Tik ve maun  pahalı geliyorsa meşe kullanmanızı öneririm, kurutulmuş meşe biraz zor işlenir ama uzun süre de dayanır. Kararması hoş değildir, üzerine vernik uygulamak doğru olur.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.

tnrmmt

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #5 : Aralık 06, 2015, 02:36:05 ÖS »
poliüretan vernik bildiğimiz araç verniği değil mi metalik boyalar üzerine atılan ayrıca bu verniklerin parlakları yarı matları falan var hangisi daha güzel olur epoksi 40 tl üzerine p.ü  vernik 100 tl 180 kontraplak bunları almak için yakılacak mazot marangoz arkadasım ama yinede bişey istemiyor ama yinede vericem el hakkı sonuçta en az 50 tl desem kabaca 40+100+180+50+30=400 tl vernik işciliği epoksi işçiliği kendimden (ahşap tekne ne kadar masraflıdır ki diyen arkadaşlara selam olsun) ömür konusu şüpheli bu üçüncü yapışım olacak 1000 tlden fazla para harcamış olucam sadece 4 parçaya bitsin artık bu kabus kafam çok karıştı kökten çözmem gerekli
Taner MEMET

BURSA

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #6 : Aralık 06, 2015, 10:06:34 ÖS »
Otomobillerde ne kullanıldığını bilmiyorum.  Ahşap için  teknede kullanılması gereken solventsiz iki komponentli poliüretan verniktir. bilgi için  örnek olarak:

http://www.duratek.com.tr/urunler/deniz/urun-listesi/

sayfasında AY430'a bakabilirsiniz.

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
« Yanıtla #7 : Aralık 07, 2015, 08:01:50 ÖÖ »
Otomobillerde ne kullanıldığını bilmiyorum.  Ahşap için  teknede kullanılması gereken solventsiz iki komponentli poliüretan verniktir. bilgi için  örnek olarak:

Ahmet abi bir günde benim reklamımı yap :D

Taner bey ; isterseniz koruyucu vernik ürünüm var, denemenizi öneririm. ben şimdiye kadar bir şikayet almadım. ama bu ürün solventlidir, isterseniz solventsizi için de çalışma yaparız.

http://www.sanalpazar.com/Scalica-Scadur-Vernik-06-Kg-Set__isp19030128
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #8 : Aralık 07, 2015, 08:52:19 ÖÖ »
Reklam pazarı açıldı, kelimesi $10.- , ürününü  söyle tanıtalım. Şaka bir  yana,marka verince reklam oldu biliyorum ama, solventsiz epoksiyi bir  tek orada iyi bir açıklama ile buldum. Sizde de yok zaten.  :)

tnrmmt

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #9 : Aralık 08, 2015, 01:19:30 ÖÖ »
Yorumlarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar su kontarası üzeri epoksi sürüp ardından ince bi zımpara yapıcam üzerine poliüratan vernik atıcam tabanca ile karar verilmiştir.insallah bu sefer en azında bi 3 yıl idare eder bakıma kadar bozulmadan kalsa yine sıkıntı değil ince bi zımpara ike tekrar vernik yenilemesi yapılabilir eski yaptıklarım ne yazıkki sezonu bitiremedi    :( :( :( :(
Taner MEMET

BURSA

tnrmmt

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #10 : Aralık 08, 2015, 01:22:41 ÖÖ »
Ürünlerinizi takipteyim Arda bey inşallah bu sezon sizinle çalışmak kısmet olur birde size şu sorum olucak solventli ile solventsiz arasında uv ışınlara dayanım açısından far var mıdır yoksa sadece koku olayımı?
Taner MEMET

BURSA

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
« Yanıtla #11 : Aralık 08, 2015, 10:18:23 ÖÖ »
Ürünlerinizi takipteyim Arda bey inşallah bu sezon sizinle çalışmak kısmet olur birde size şu sorum olucak solventli ile solventsiz arasında uv ışınlara dayanım açısından far var mıdır yoksa sadece koku olayımı?

solventin UV ile bir alakası yok UV reçine ile ilgilidir.
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

kemarine

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
  • Ad Soyad: Kağan Erdoğan
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #12 : Aralık 09, 2015, 11:43:07 ÖÖ »
epoxy uv dayanımı zayıftır. oto gurubu vernikler polıurethane akriliktir ama uzun ömürlüdür,bazı araçalrın tavanlarında vernik kalkmasını görürsünüz. ahşabın üzerine  epoxy uygularsanız düzgün yüzey elde edemezsiniz dalgalı yüzey gözükür. düzgün yüzey elde etmek için kontra plağa renksiz emreyne astar atınız .sonra dolgu verniği ile doldurunuz. sonra akrılır vernık atınız

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #13 : Aralık 09, 2015, 03:03:56 ÖS »
epoxy uv dayanımı zayıftır. oto gurubu vernikler polıurethane akriliktir ama uzun ömürlüdür,bazı araçalrın tavanlarında vernik kalkmasını görürsünüz. ahşabın üzerine  epoxy uygularsanız düzgün yüzey elde edemezsiniz dalgalı yüzey gözükür. düzgün yüzey elde etmek için kontra plağa renksiz emreyne astar atınız .sonra dolgu verniği ile doldurunuz. sonra akrılır vernık atınız

Tam isabet olmuş... Renksiz emprenyeler bu gün yapı marketlerde dahi mevcut. Bir kaç kat atmanızı tavsiye ederim. Yalnız katlar arası zamanlama çok önemli , zira çok beklerseniz ikinci kat ilk katı büzüştürüyor , deri kırışması gibi bir görüntü oluşuyor.

tnrmmt

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #14 : Aralık 09, 2015, 06:07:33 ÖS »
Arkadaşlar bu emprenye ye baktın nette o kadar çok çeşit var solvent bazlı su balı epoxi vernik yazan var verda var şunun tam ismini söyleseniz daha yardımcı olabilirsiniz birde fırça ile uygulanır yazıyor yicem kafayı yaww  ??? ??? ??? ??? ??? ???
Taner MEMET

BURSA