Gönderen Konu: DUO 800 BENZERİ TEK DİREKLİ KATAMARAN YAPMAK İSTİYORUM  (Okunma sayısı 7029 defa)

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
Ynt: DUO 800 BENZERİ TEK DİREKLİ KATAMARAN YAPMAK İSTİYORUM
« Yanıtla #15 : Ekim 10, 2017, 12:56:35 ÖS »

Baş tarafta çok fazla ölü alan var, bu kısma bir platform yapılırsa geniş bir alan kazanırsınız bu da size bayağı geniş bir açık yaşam alanı sağlar.

Tombik Cat

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: A. Selçuk YILDIRIM
  • Bulunduğu İl: İZMİR
  • Doğum Yılı: 18.11.1954
« Yanıtla #16 : Ekim 11, 2017, 09:31:09 ÖS »
      Baş tarafta çok fazla ölü alan var, bu kısma bir platform yapılırsa geniş bir alan kazanırsınız bu da size bayağı geniş bir açık yaşam alanı sağlar.
İbrahim Bey,
Söylediğiniz gibi, O alanı özellikle güneşlenme platformu olarak planlıyorum....

Tombik Cat

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #17 : Ekim 12, 2017, 11:43:05 ÖS »
https://drive.google.com/open?id=0BwB9RnThy8Z1c2RGU0NXRHQtZDA

https://drive.google.com/open?id=0BwB9RnThy8Z1OGJpdXgxQ09SNDQ

Değerli arkadaşlar
Gövdelerde ana omurganın altında resimdeki gibi kontra omurgamı yapmak gerekir?
Her gövdede hareketli balastsız salma mı yapmak daha iyi olacak.
Yoksa hiçbir şey yapmayayım mı?
Katamaranın boyunu 7 metre olarak hesaplamıştım. 9 metre olarak değiştirmek istiyorum. Bu daha çok bir kullanım alanı sağlayacak. Bu alanın fazla olmasının herhangi bir sakıncası varmı? Bu konuda fikri olan arkadaşlarımız varmı? 7 metrelik ve 9 metrelik boylarda çizimlerini göreceksiniz. Bu konuda arkadaşların eleştirel görüşlerini bekliyorum. 7 metrelik gövdede (gövde genişliği 60 cm, Gövde yüksekliği 100 cm) 30 cm lik su hattında (batmada) her bir gövde 800 kg yük taşımaktadır. Toplam deplasmanı 1600 kg olacak. 25 cm lik su hattında bu 1200 kg olmaktadır. Yapım tarzına göre tekne boş ağırlığını hesaplayıp tekne deplasmanını bulmalıyım. Gerekirse tekne gövde yapısıyla oynayıp gerekli düzeltmeleri yapmalıyım.
Konuya ilgi duyan arkadaşların görüşlerini bekliyorum
 Saygılarımla

Tombik Cat

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #18 : Ekim 12, 2017, 11:51:26 ÖS »
linkleri parantez dışına mı almalıydım? ://

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #19 : Ekim 12, 2017, 11:52:00 ÖS »
   Düzelttim.

Tombik Cat

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #20 : Ekim 13, 2017, 07:55:11 ÖÖ »

selim

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: selim ozdil
  • Bulunduğu İl: mugla
  • Doğum Yılı: 1955
« Yanıtla #21 : Ekim 13, 2017, 09:41:27 ÖÖ »
Sevgili Tombik, hemen söyliyeyim DİREĞİN YERİ DOĞRU DEĞİL.

Devam edeyim, model yapıp gerçeği hakkında bir fikir sahibi olmak istiyorsan, modelin gerçeğine dönüşüm faktörlerini (çarpanlarını) bilmek ve bu işin sadece sınırlı ve sayılı üniversitelerde DOĞRU olarak yapılabildiğini göz önüne almak gerekir. Model sana gerçek olacak olanın DAYANIKLIĞI (sağlamlığı) ile de BİR FİKİR VERMEZ.

Suyun gücünü çoğumuz farkedemeyiz ama farkedenler su ile metal kesiyorlar,

Ben tavsiyemi tekrarlıyorum. BİLİNEN VE TECRÜBE EDİLMİŞ BİR PLAN SATIN AL ve KILAVUZUNDA NE DİYOR İSE AYNEN KULLAN VE UYGULA.

Niye böyle sert yazı yazıyorsun dersen, mesleğim değildir ama ben 25 senedir model uçak yaparım, Ankara Model Uçak Kulübünün üyesiyim birkaç dönem de başkanlık yaptım. Model uçak da tasarlarım, aralarında dünya ikincisi ve Türkiyede birkaç sene üst üste ilk üç sırayı almış iki uçak da vardır. Kendi tasarladığım bazı uçakların başlarına neler geldiğini, ve kendisine hedef koyarak uçak tasarlayıp yapan arkadaşların uçaklarının yol açtıklarının da neler olduğu hakkında da hatırı sayılır bir bilgim vardır.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #22 : Ekim 13, 2017, 10:39:18 ÖÖ »

Ben tavsiyemi tekrarlıyorum. BİLİNEN VE TECRÜBE EDİLMİŞ BİR PLAN SATIN AL ve KILAVUZUNDA NE DİYOR İSE AYNEN KULLAN VE UYGULA.

Niye böyle sert yazı yazıyorsun dersen, mesleğim değildir ama ben 25 senedir model uçak yaparım, Ankara Model Uçak Kulübünün üyesiyim birkaç dönem de başkanlık yaptım. Model uçak da tasarlarım, aralarında dünya ikincisi ve Türkiyede birkaç sene üst üste ilk üç sırayı almış iki uçak da vardır. Kendi tasarladığım bazı uçakların başlarına neler geldiğini, ve kendisine hedef koyarak uçak tasarlayıp yapan arkadaşların uçaklarının yol açtıklarının da neler olduğu hakkında da hatırı sayılır bir bilgim vardır.

Kesinlikle katılıyorum..tekne plan,imalatında bir sürü parametre var..ekmegi fırından almak en dogrusu..
Bizim burda verecegimiz fikirler de yanlış olur,arada dogrularımız olsa da çünkü biz amatörüz.
9 metre tekne de binlerce liralık malzeme ve yüzlerce saat emeginiz ,heba olabilir..bunlardan daha önemlisi can güvenligi..Yada Mehmet Köstekçi arkadaş gibi 2-3 yıl ciddi anlamda ders çalışacaksınız tasarım konusunda kaynak ve bu konudaki materyalleri okuyacaksınız.
kendini kanıtlamış bir sürü plan var, imalatın bütün giderleri baz alındıgın da plan fiyatları  çokta yüksek degil.
mesela şu tasarım enim çok hoşuma gidiyor.
http://www.wallerdesign.com.au/wal880.html

Tombik Cat

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #23 : Ekim 17, 2017, 11:23:43 ÖS »
Sevgili Tombik, hemen söyliyeyim DİREĞİN YERİ DOĞRU DEĞİL.

Devam edeyim, model yapıp gerçeği hakkında bir fikir sahibi olmak istiyorsan, modelin gerçeğine dönüşüm faktörlerini (çarpanlarını) bilmek ve bu işin sadece sınırlı ve sayılı üniversitelerde DOĞRU olarak yapılabildiğini göz önüne almak gerekir. Model sana gerçek olacak olanın DAYANIKLIĞI (sağlamlığı) ile de BİR FİKİR VERMEZ.

Sevgili Selim,
Direğin yeri fazla geride, bunun farkındayım. Autocad de stretch yaparken direği tutmamışım. Yerini düzeltip tekrar koyuyorum.
https://drive.google.com/open?id=0BwB9RnThy8Z1U004N29MYVBHYms

Modelin gerçeğine dönüşüm faktörleri (Motor Sanat Enstitüsü çıkışlıyım) teknik resim dersimizde ilk öğretilenlerdendi. Daha sonra Makine Mühendisliği eğitimimde de Akışkanlar Mekaniği dersinde merak ettiğim birçok konuyu pekiştirmiştim.  Aldığım mukavemet derslerinde de malzemelerin dayanımları konusunda epey bilgi sahibi oldum. Elimizin altında da İnternet gibi bir bilgi hazinesi var ki eksikliklerimizi buradan tamamlayabiliyoruz.
Ne güzel bir uğraşın var. Sudan 1000 kat daha az yoğun bir ortamda cisimleri uçurmak, güzel dizayn edersen, iyi bir aerodinamik tasarımıyla güzel şeyler ortaya çıkarmak hoş bir şey. Havadan ağır olan şeylere şekil vererek uçmasını sağlamak dünyanın en güzel şeyi olsa gerek.
Ben, suyun kesme gücünden çok kaldırma gücüyle ilgileniyorum. Zira yoğunluğu 1 olan ortam içinde biraz arşimed yasası, biraz mukavemet, biraz aerodinamik, biraz hidrodinamik, biraz teknik resim, biraz autocad, birazda estetik birlikte olursa aramızda fikir alışverişiyle çok güzel şeyler ortaya çıkaracağıma inanıyorum ve bunu bu ortamda arkadaşlarla paylaşmaktan zevk alacağım.
Yapacağım katamaranın da forumda açıkladığım gibi DUO 800 benzeri ama açık alanı fazla, okyanuslara açılmadan, kıyıdan, kıyıdan, belki Ege Adalarına doğru uzanmak, denize girip balığımı tutmak, temel ihtiyaçlarımı giderecek malzeme koyma yerlerine sahip olan bir tekne olsun (Çok mu şey istedim) istiyorum. Bunu tasarlayıp imalatını tamamlayacağım. Sizlerin önerileri sayesinde daha kullanışlı, hatasız bir tekne olacağını umuyorum.

Tombik Cat

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #24 : Ekim 17, 2017, 11:31:16 ÖS »

Kesinlikle katılıyorum..tekne plan,imalatında bir sürü parametre var..ekmegi fırından almak en dogrusu..
Bizim burda verecegimiz fikirler de yanlış olur,arada dogrularımız olsa da çünkü biz amatörüz.
9 metre tekne de binlerce liralık malzeme ve yüzlerce saat emeginiz ,heba olabilir..bunlardan daha önemlisi can güvenligi..Yada Mehmet Köstekçi arkadaş gibi 2-3 yıl ciddi anlamda ders çalışacaksınız tasarım konusunda kaynak ve bu konudaki materyalleri okuyacaksınız.
kendini kanıtlamış bir sürü plan var, imalatın bütün giderleri baz alındıgın da plan fiyatları  çokta yüksek degil.
mesela şu tasarım enim çok hoşuma gidiyor.
http://www.wallerdesign.com.au/wal880.html
Servet Bey,
Göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederim. Düşündüğüm tekne yapısında açık alan fazla olsun istiyorum. Stiletto vb. teknelerin üstüne kamara konmuşu ve trambolin kısmı küçük, daha fazla platform alanlı olsun diye düşünüyorum. 1/5 ölçek çalışmam sonradan meydana çıkacak hataları önlemek için. Ölçeklemede bazı şeyleri yerli yerine oturtursam 1/1 de rahat bir imalat olacak ve keyifle kullanabileceğim tekneye sahip olacağım. İki gövde de ayrılabilir olsun istiyorum. Kolay bir taşıma için gövdeler hareketli (birbirine yanaşabilir) olacak şekilde planlıyorum. Rıhtıma bağlı iken de gövdeler yan yana olacak ve denize açılırken gövdeler ayrılıp (Voltran gibi   :P ) seyir pozisyonuna gelecek. Böyle bir çalışmayı internette araştırdım ama benim düşündüğüm tarzda hepsi bir arada bir model bulamadım. Dolayısı ile tasarımda iş başa düştü. Sizlerden kullanımla ilgili geri bildirimler alabilirsem güzel bir tasarımın ortaya çıkacağına inanıyorum.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #25 : Aralık 18, 2017, 01:24:58 ÖS »
Artık 4 yıl filan oluyor sanırım kendi tasarımım katamaranı yapmaya karar vereli. Haftada 2 gün gibi ciddi mesai harcayıp ne öğrenmem gerekiyorsa sırayla öğreniyorum. Hala da öğrenecek çok şey var girişmeden önce.

Netekim, gelelim senin fikrine.
Bunların hepsi teorik edinilmiş bilgiler olsa da, çoğunun bir çok tasarımcının uyguladığı temel kurallar seviyesinde olduğunu gördüm.

Direğin konumunu doğru hesaplamak yelken performansını etkiliyor. Tekneye yandan baktığında su altında kalan ve suya yanal olarak direnç gösteren yüzeylerin direnç gösterdiği merkezi bul. Bu genellikle geometrik merkezle aynı yada yakın oluyor.

Daha sonra muhtemel yelkenlerin center of effort denilen, etki merkezlerini bulman gerek. Sailing ve center of effort yazsan yeterince kaynak bulursun. Yelken direğinin konumu için bu iki değer lazım.
Mühim olan, center of effort'un, yanal direnç merkezinin önünde kalması. Ancak çok fazla da önünde olmaması.  Bu şekilde ayarlandığında, yelkenin kuvveti mümkün olduğunca tekneyi ileri itmeye aktarılabiliyor. Bu ayar ne kadar hatalı olursa, yelkenin efor'undan o kadar ziyan etmiş oluyoruz. İşin aslı, Çok saçmalamadıkça amatör yapım bir teknede muazzam bir fark yaratmayacaktır. Ancak yine de yelkenin beklendiği gibi çalışması ve yaptığın işe değecek sonuç almak bakımından hesap kitap yapmak lazım. Neticede suda hareket halinde iken hem c.o.e, hem de yanal direnç merkezi sürekli değişiyor. Biz de üstüne hatalı iş yaparsak bu yelkeni niye diktik ki bir işe yaramıyor durumuna düşmemek lazım.

Salma yada daggerboard konusu:
Amatör tasarım ve küçük bir katamaran olduğunu düşünürsek, keel denilen sabit kısa salmalar katamaranın hem stabilitesine, hem de doğru çizgide gitmesine yardımcı olacaktır. Öte yandan hızını düşürecektir. Amacınız uçayım jet gibi gideyim değilse, sabit kısa salmalar düşünebilirsiniz.

Öte yandan daggerboard denen çekilebilir salmalar %100 çalışma felsefesine hakim olmasam da rüzgar durumuna göre aşağı salınarak yelken performansını ve stabiliteyi artırmada kullanılıyor. Sürtünme azlığı ve hafiflik avantajları var.
Ayrıca sürtünmeyi çok artırmadan yanal direnci artırmak için de kullanılıyor. bu da yelken performansını artırıyor.

Omurgaya gelirsek, doğru anladıysam hull'ların altında boydan boya uzanan parçalardan bahsediyorsunuz sanırım.

Bence 9 metre boyunda ve çok da yük çekmeyecek bir tekne için mümkün olduğunca sade bir gövde yapısını korumak lazım.
Ben olsam, o çıkıntı omurga yerine 6mm kontraplak kullanıyorsam 9mm kontraplak kullanır, tek kat dikine tek kat 45, tek kat da -45 yönüne unidirectional elyaf ile 3 kat elyaf atardım. Neticede çok hafif olmasa da çok sağlam bir gövde olurdu.

Katamaranda gövdeyi bütün düşünmek lazım. yani üst güvertesini de gövdeyle beraber elyaflayarak mümkün olduğunca monokog mantıkta yapmak lazım. Böylece hafiflik ve sağlamlık paralel gidebilir.

Katamaranın küçük ve hafif olacaksa, Suyla sürtünecek yerler mümkün olduğunca sade ve sürtünmeye yol açacak çıkıntılardan arındırılmış olmalı. Zira küçük teknede küçük de olsa ekstra sürtünmeler daha çok performans kaybına sebep olacaktır.

Güverte yüksekliği : ( bridge deck clearance )
Güvertenin altının sudan uzaklığı, bir çok başarılı tasarımda minimum 70cm civarı kabul ediliyor. Dalgalarla güvertenin herhangi bir etkileşimi hem gövde bütünlüğüne hem performansa hem de konfora oldukça zarar. Bu ölçüye özellikle dikkat etmekte fayda var.

Başarılı katamaranlarda güverte, teknenin burnundan mümkün olduğunca uzak yapılıyor. Sebebi se, büyük dalgalarla karşılaştığında, güvertenin dalgayla yüzleşmeden önce katamaranın burnunun dalgaya tırmanmasını sağlamak. böylece daha konforlu ve güvenli bir tekne elde ediliyor. üstelik performansa da çok faydası var.
Ancak unutulmamalı ki, teknenin kaldırma gücü merkezi ile ağırlık merkezi hemen hemen aynı dikey doğrultuda yer almalı.
Böyle olmazsa tekne denizde düz durmakta zorlanacak, hesaplanan center of effort ve yanal direnç merkezleri anlamını yitirecek ve performans saçmalayacaktır.

Son olarak da ağırlık merkezi ne kadar başarılı yapılırsa yapılsın, ağırlık teknenin uçlarına doğru oldukça az, kaldırma gücü merkezine doğru oldukça yoğun olmalı. Böylece Tekne maksimum dengeli ve verimli olabilir.

Ayrıca ağırlık merkezi dikey doğrultuda ne kadar şağıda olursa o kadar dengeli ve güvenli olacaktır.

Maketinizi yaparken konstrüksiyonu düşünmediniz diye varsayıyorum.
Ayrıca bence üst yapıyı biraz daha eforla daha ayrodinamik yapabilirsiniz. Bu boyuttaki bir tenede o üst yapı ile rüzgar direnci yüzünden performans kaybınız çok olur diye düşünüyorum.

Son olarak, biraz daha geniş olması gerekiyormuş gibi geliyor. Ölçülerinden emin değilim ama görsel olarak, biraz daha geniş olması stabilite olarak size geri dönecektir. Dar olmasının size pek bir faydası olacağını düşünmüyorum.

Toplanablir tasarım fikri güzel :) umarım başarırsınız.

Her ne kadar hepimiz amatör olsak da, teknik ve teknoloji ilerliyor. Mühendislik konuları eskiye göre daha kolay. Bence Yapmak isteyenler neye giriştiklerinin farkındalarsa mümkün olduğunca desteklemek lazım. Ama yine de amatör olduğumuzu ve dünyanın parasını yatıracağımız ilk tasarımımızda "aaa onu hiç bilmiyordum" yada " hiç öyle düşünmemiştim" diyeceğimiz çok şey olacaktır.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #26 : Aralık 18, 2017, 01:34:24 ÖS »

Detaylı bir şekilde yazildigi icin bende tekrar etmek istemiyorum.

Sadece strip plankta ahşap yerine,şeritler halinde kesilmis uygun kalınlıklarda (ince iki kat daha mantikli) su kontrplağı da kullanıldigini gordum.Size bir alternatif olabilir.

Polyester zor bir malzeme,ben tecrubeli olmama ragmen deneme yapayım diye hazirlarken ısıyı bir hayli yükselttim,tehlikeli.Ve epoksi kadar üst seviye bir kimyasal değil.Amatörlügude her turlu makyajlayabilen bir malzeme.Yani hata varsa sizin hatalarınızıda kapatır.O yüzden epoksiden şaşmayın  <>

şeritler halinde su kontraplağı kullanmak strip plank mantığına pek hizmet etmez diye düşünüyorum. zira, bu yöntemde şeritler, şeritlerin dizildiği yönde mukavemet sağlarken, fiber ise 90 derece zıt veya 45'lik derecelerle zıt yönlerde mukavemet veriyor. su kontraplağını kestiğimiz anda kesilen çizgiye dik yönlerdeki  mukavemeti kayboluyor. her ne kadar yapıştırsak da, fiber'lerin bütün olmasının çok fazla mekanik avantajı var. burada kontraplağın kesim çizgisine dik yöndeki bu avantajı kayboluyor.

Yani  10mm kalınlığında keresteyle yapmanıza nazaran, 10mm kontraplakla yaptığınızda %50'ye varan mukavemet kaybı söz konusu. Diye düşünüyorum. kontraplak ile geniş yüzeyler imal etmek çok pratik ve güçlü, ancak küçük yüzeyler ince hatlar keresteyle güçlü.

Kontrplakta okadar yüksek kalınlıklara çıkmaya gerek yok söylediğim yöntemde. 4 mm birbirine açılı şekilde iki kat olarak yapılıyor genellikle.İlk kat //// bu yönde yapılıyorsa ikinci kat \\\\ bu şekilde yapılıyor. İki kat uygulandığı içinde mukavemet konusunda herhangi bir problem yaşanmıyor. 4 kat uygulayanlarda görmüştüm ayrıca. 4mm x 4 kat. Uygulamalarını bulabilirsem yükleyeceğim.

Bu söylediğiniz kontraplakla değil de, ahşap yapraklarla yapılan yöntem olabilir. onlar kontraplaktan ziyade kontraplağın katmnları gibi malzeme. dolayısı ile her kat'taki ahşap fiberleri tek yönde akıyor. Dolayısı ile mukavemeti ile ağırlığı paralel oluyor.

Şöyle düşünün. elinizde 10mm kontraplaktan 100 x 10cm bir parça kestiniz. 10cm yönünde akan fiberler çok kısa. Yan yana kontraplakları yapıştırsanız bile, bu fiberler kısa kaldığı için performansa neredeyse hiç bir katkıları bulunmaz. 100x10cm kontraplağı birbirine dik yapıştırsanız bile, her parçadaki 10cm tarafında akan fiberler yine işe yaramaz. Dolayısı ile boşa ağırlık yaparlar. Onun yerine düz kereste kullanılırsa, en azından kerestedeki bütün fiberler kereste boyuna akacağından, o yönde ağırlık yapan bütün fiberler mukavemete %100 katkıda bulunur. Kontraplakta ise bu durum yarıya düşmüş oluyor.

Öte yandan, ingilizcesi veener gibi birşey olan 2 - 3 - 4mm gibi yapraklardan oluşan malzemeler var. bunları sizin dediğiniz gibi enine ve boyuna 45'er derece olacak şekilde tekne gövdesine dizerek tekneyi bütün bir kontraplak gibi üretiyorlar. O yöntem dayanıklılık ve hafiflik bakımından efsane. Ancak yapması çok zahmetli ve çok uzmanlık gerektiren bir yöntem. Zira yapraklar arasında boşluk kalmaması ve çok iyi yapışması gerekiyor. Ki bu da çok fazla işçilik ve ustalık gerektiriyor.