Gönderen Konu: Tatlı su yapıcılar?  (Okunma sayısı 10051 defa)

izci04

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Ersin İzci
  • Bulunduğu İl: Yalova
  • Doğum Yılı: 1985
Tatlı su yapıcılar?
« : Kasım 05, 2011, 10:05:39 ÖÖ »

teknemizde kullanabileceğimiz tatlı su yapıcılar hakkında bilgisi olan varmı? tam olarak bu sistem nasıl çalışır ? yaptığı suyun güvenilirliği nedir mikrop açısından ?
Ersin İzci
1985/Armutlu

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Tatlı su yapıcılar?
« Yanıtla #1 : Kasım 08, 2011, 05:07:49 ÖS »
Tatlı su yapıcılar hakkında çok bilgim yok malesef Ersin Abi ancak temel mantık olarak denizden aldığı tuzlu suyu bazı filtreler ve işlemlerden geçirerek normal su yapmakta.Bu suyun içilebilip içilemeyeceği hakkında bir bilgim yok filmlerde içmekteler :D Ancak duş,bulaşık vs gibi tatlı su ihtiyacının olabileceği yerlerde kullanılabilirler.Fiyatları nasıl acaba bunların biraz araştırayım ben.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #2 : Kasım 09, 2011, 08:01:27 ÖÖ »
tatlı su yapıcıların büyük çoğunluğu ters ozmoz ile çalışıyor. Tuzlu suyu basınç ile  zarın diğer tarafında tatlı su birikiyor. Ülkemiz gibi kıyı seyrine daha uygun olan denizlerde fiyatları ve kapladıkları yer nedeni ile gereksinim düşük olur. Daha çok açık denizde karadan tatlı su alamayacağınız denizlerde kullanımı uygundur.  Suiçinde pislik vs kullanımlarını engellemezse de petrolün suya karışmış olması bozabiliyor. Ozmoz çok ince zardan suyun geçişi olduğundan büyük olan bakteri ve virüs  geçemez. Su içinde başka minerallerde bulunmaz.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #3 : Kasım 09, 2011, 07:12:19 ÖS »
Ahmet abi yaşayan ansiklopedi gibisin imreniyorum sana açıkçası.İnşallah bizlerde deniz,tekneler konusunda senin bilgilerine erişebiliriz.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #4 : Kasım 09, 2011, 10:53:16 ÖS »
Sizinle benim aramdaki fark, sizin tekne inşasına soyunmanız, benim ise hazır teknelerde denizde keyif çatmam. Siz iki ahşabı nasıl birleştirelim diye düşünürken, ben demiri zincire nasıl bağlarsam düşmez diye kafa yoruyorum.  Tekne nasıl inşa edilir az çok bilmeme rağmen, inşa edilmiş bir teknenin iyi olup olmadığını çok daha iyi bilirim.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.

izci04

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Ersin İzci
  • Bulunduğu İl: Yalova
  • Doğum Yılı: 1985
« Yanıtla #5 : Kasım 11, 2011, 01:17:46 ÖÖ »
Türkiye sularında heleki bizim için amatörler için bencede gereksiz ancak çalışma prensipleri hakkında merak ettiğim şeyler vardı. Sayın celenoğlu cevabınız için çok teşekkür ederim.
Sadece suyun geçebildiği bir filtre sistemi.
Ersin İzci
1985/Armutlu

mhmtfth24

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Kasım 17, 2012, 01:44:03 ÖÖ »
Diğer bir yöntemde(çoğu gemilerde de bu sistem kullanılır). Deniz suyu, çözülmüş tuzdan ayrılması için kaynatılır.  Su buharı yükselir, tuz, tankın dibinde kalır. Tabi bu işlemi basınçlı bir ortamda yapınca kaynama noktası bir hayli düşer(30 derece civarı). Bu işlem gemi makinasının sıcaklığından faydalanılarak yapılır böylece gemi makinası çalıştığı sürece bedava tatlı su elde edilmiş olur. Daha sonra buhar, daha serin olan başka bir tanka aktarılır ve burada tekrar sıvı duruma dönüşür.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #7 : Kasım 17, 2012, 09:24:28 ÖÖ »
Sistem doğru ise basınçlı yerine düşük basınçlı olması gerekir. Basınç arttıkça suyun kaynaması daha yüksek derecelerde olur (düdüklü tencere örneği)

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #8 : Kasım 19, 2012, 10:22:29 ÖÖ »
Tatlı su yapıcılar hakkında çok bilgim yok malesef Ersin Abi ancak temel mantık olarak denizden aldığı tuzlu suyu bazı filtreler ve işlemlerden geçirerek normal su yapmakta.Bu suyun içilebilip içilemeyeceği hakkında bir bilgim yok filmlerde içmekteler :D Ancak duş,bulaşık vs gibi tatlı su ihtiyacının olabileceği yerlerde kullanılabilirler.Fiyatları nasıl acaba bunların biraz araştırayım ben.

:) :)
OOOO!!! Volkan denizde bulaşık ve duşu tatlı su ile mi yapacağız.

serdarcik

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: serdar SAYIN
  • Bulunduğu İl: antalya/alanya
  • Doğum Yılı: 1983
« Yanıtla #9 : Kasım 19, 2012, 11:01:21 ÖÖ »
evlerde kullanılan osmos sistemiyle denizde kullanılanların arasında ne fark varki bu kadar asırı fiyat farkı var?
serdar sayin
Alanya/antalya

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #10 : Kasım 21, 2012, 01:40:03 ÖS »
evlerde kullanılan osmos sistemiyle denizde kullanılanların arasında ne fark varki bu kadar asırı fiyat farkı var?

Filtresinden kaynaklanıyor kardeş zannedersem. Ozmos sistemde su mikro filtreden geçerek içindeki birçok şeyden arınıyor temel mantık olarak. Evdekiler tatlı su , denizdeki tuzlu su olunca problem oluyor. Yani ozmos sistemle deniz suyunu arındırsak bile tuzdan tam olarak kurtarmak mümkün olmuyor diye biliyorum.

mhmtfth24

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Kasım 21, 2012, 05:10:54 ÖS »
Sistem doğru ise basınçlı yerine düşük basınçlı olması gerekir. Basınç arttıkça suyun kaynaması daha yüksek derecelerde olur (düdüklü tencere örneği)

:) afedersiniz dediğiniz tamamıyle doğrudur vakum sistemi yani diğer adıyla alçak basınçlı bir sistemdir. Alçak basınçta, makina ceket suyu ile kaynatılarak elde edilir.

serdarcik

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: serdar SAYIN
  • Bulunduğu İl: antalya/alanya
  • Doğum Yılı: 1983
« Yanıtla #12 : Kasım 22, 2012, 01:38:08 ÖÖ »

Filtresinden kaynaklanıyor kardeş zannedersem. Ozmos sistemde su mikro filtreden geçerek içindeki birçok şeyden arınıyor temel mantık olarak. Evdekiler tatlı su , denizdeki tuzlu su olunca problem oluyor. Yani ozmos sistemle deniz suyunu arındırsak bile tuzdan tam olarak kurtarmak mümkün olmuyor diye biliyorum.

denizde kullanılan sistemde osmos sistemi degilmi?
serdar sayin
Alanya/antalya

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #13 : Kasım 22, 2012, 10:04:36 ÖÖ »
Hocam büyük gemilerde osmos sistem kullanıldığını gördüm bir çok kez ancak küçük yatlar için kullanılan sistem temelde osmos sistemle arındırma işlemi yapılıyor fakat cihaz içindeki farklı kartuşlarla sudan çıkarılacak şeyleri çıkarıp (bakteriler gibi) eklenecekleri (mineral gibi) ekliyor ve suyu bir elektroliz işlemindende geçiriyor , bunun sonucu ph ını içilebilecek kadar ayarlıyor. Ancak çok iyi bakım ve sürekli masraf gerektiren bir sistem diye duydum. Okyanus geçmeyeceksek zannımca gereksiz. Hatta okyanus geçsek bile gereksiz. Biraz lüks bir tüketim kanısı oluşturuyor bende , çölde buzlu çay içmek gibi  :)