Gönderen Konu: Sinop Pilgrim 590 Yapımı  (Okunma sayısı 30502 defa)

denizci57

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: SADRİ DİLEK
  • Bulunduğu İl: SİNOP
  • Doğum Yılı: 1973
Ynt: Sinop Pilgrim 590 Yapımı
« Yanıtla #30 : Ocak 11, 2013, 02:38:07 ÖS »

Sadri Bey, tekneniz çok güzel olmuş, son durumunun fotoğrafı varsa bekleriz. Ayrıca postaları nasıl kurdunuz (hizaladınız) , planlarda bununla ilgili bir bölüm göremedim.
Sunay Bey teşekkür ederim. Posta çizimlerinin olduğu resimde her postanın en dışında kesik çizgilere bir ölçü verilmiş (P590-frames). Postaları yaptıktan sonra, Önceden hazırladığımız iskeleye ters yerleştirirken, her posta için verilen ölçüye göre yerden yüksekliklerini ayarlayıp dikmelere sabitliyorsun. Elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. Size kolay gelsin

denizci57

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #31 : Ocak 21, 2013, 08:13:30 ÖS »
Soğuk havalar nedeniyle çalışmalarıma ara verdim. Bu arada İnternette sürekli araştırma halindeyim. Aşağıdaki linkte yapılmış olan trimaran  tasarımlara kafayı takmış durumdayım. Benim  pilgrim'e de iki kanat eklesem.Ekstra salma ve safra ağırlığı yapmaktan kurtulsam, kumsallara çok daha yakın olsam. Çok daha fazla iç ve dış mekana sahip olsam. Uzun yolculuklara çıksam. Ne güzel olurdu :' :) :).
http://www.f-boat.com/pages/trimarans/index.html
http://www.trimarans.com/boats/dragonfly-28/photo-gallery.aspx

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #32 : Ocak 21, 2013, 09:26:33 ÖS »
Sadri Bey, tekneniz çok güzel olmuş, son durumunun fotoğrafı varsa bekleriz. Ayrıca postaları nasıl kurdunuz (hizaladınız) , planlarda bununla ilgili bir bölüm göremedim.
Sunay Bey teşekkür ederim. Posta çizimlerinin olduğu resimde her postanın en dışında kesik çizgilere bir ölçü verilmiş (P590-frames). Postaları yaptıktan sonra, Önceden hazırladığımız iskeleye ters yerleştirirken, her posta için verilen ölçüye göre yerden yüksekliklerini ayarlayıp dikmelere sabitliyorsun. Elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. Size kolay gelsin
Teşekkürler.
İnşa esnasında tekneyi daha hafifken çevirmek maksadıyla, başlangıçta tekne düz olarak başlansa, acaba bitene kadar tekne daha kolay mı çevrilir? ( Düz olarak başlamak daha avantajlı mı olur?)
Ne mutlu Türküm diyene.

denizci57

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #33 : Ocak 21, 2013, 10:30:13 ÖS »
Teşekkürler.
İnşa esnasında tekneyi daha hafifken çevirmek maksadıyla, başlangıçta tekne düz olarak başlansa, acaba bitene kadar tekne daha kolay mı çevrilir? ( Düz olarak başlamak daha avantajlı mı olur?)
Sunay bey tekeneyi ters çevirmeyi sorun etmeyin. 5-6 kişi ayarlarsanız bu işi yaparsınız. Düz olarak başlayınca gövdeyi kaplayamazsınız. Planda değişiklik yaptığım için ben tekneyi 2 sefer çevirdim

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #34 : Ocak 21, 2013, 11:12:37 ÖS »
Ben 10 kişiyle çok rahat çevirdim :D :D :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #35 : Ocak 22, 2013, 03:41:32 ÖÖ »
Soğuk havalar nedeniyle çalışmalarıma ara verdim. Bu arada İnternette sürekli araştırma halindeyim. Aşağıdaki linkte yapılmış olan trimaran  tasarımlara kafayı takmış durumdayım. Benim  pilgrim'e de iki kanat eklesem.Ekstra salma ve safra ağırlığı yapmaktan kurtulsam, kumsallara çok daha yakın olsam. Çok daha fazla iç ve dış mekana sahip olsam. Uzun yolculuklara çıksam. Ne güzel olurdu :' :) :).

ilk linkteki fotografa baktımda pilgrime iki kanat eklense olacak gibi sanki..geniş atık su boruları oluyor içine pu köpük dışınada ince kontraplak iki katta elyaf,al sana iki adet kanat..içimizde bir gemi mühendisi olsa birak teori,biraz pratik destek olacak şeyler aslında...yap boz olmadı zaman ve ekonomik kaybı göze alırsanız olmayacak iş değil aslında..bol bol yüzen trimaran videosu izlemeli davranış,kanatların suya değiş acısını filan gözlemeli..

denizci57

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #36 : Ocak 22, 2013, 11:23:02 ÖÖ »
ilk linkteki fotografa baktımda pilgrime iki kanat eklense olacak gibi sanki..geniş atık su boruları oluyor içine pu köpük dışınada ince kontraplak iki katta elyaf,al sana iki adet kanat..içimizde bir gemi mühendisi olsa birak teori,biraz pratik destek olacak şeyler aslında...yap boz olmadı zaman ve ekonomik kaybı göze alırsanız olmayacak iş değil aslında..bol bol yüzen trimaran videosu izlemeli davranış,kanatların suya değiş acısını filan gözlemeli..
Servet abi incelediğim trimaranların ana gövde ölçüleriyle pilgrim neredeyse aynı.Hatta bizimkinin içi daha kullanışlı. maliyette pilgrim' e yapacağım salma ve safra maliyetine denk geliyor. Ben biraz daha kafa yorayım Projesini bir çizeyim. Kanat bağlantılarını Dragonfly gibi Kontraplaklara şekil vererek lamine edip epoksi elyafla kaplarsam imal edebilirim.

makgun34

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: mehmet akgün
  • Bulunduğu İl: çanakkale
  • Doğum Yılı: 1950
  • Tekne Adı: DELGEÇ
« Yanıtla #37 : Ocak 22, 2013, 11:59:34 ÖÖ »

Güzel iş çıkartmışsın tebrikler. Hele salma ve safradan kaçma fikri tam benlik :)
hem az yelken çok sürat ve salınımı çok güzel olur rahat edersin hemde ağ kurup yeni platform elde edersin kolay gelsin.
ARTIK SADECE DENİZ VE DENİZCİLİK VAR

denizci57

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #38 : Ocak 24, 2013, 02:01:43 ÖS »
Mehmet bey teşekkür ederim.Yan gövdelerin çizimine başladım. Hesaplarıma göre yaklaşık 5m boyunda 80x50 cm ölçülerinde yaparsam 7 tabaka kontraplak'tan imal edebilirim, kollar içinde haraketli mafsallı bağlantı yapıp limanda daha az yer tutmasını sağlayabilirim. Bazı modellerde olduğu gibi sabit yapıp üst kısımı platform şeklinde yapmayı düşündüm . Eni 6.5 metre oluyor, güverte çok genişliyor ama pek estetik durmuyor.
http://www.trimarans.com/swingwing/presentation.aspx

makgun34

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: mehmet akgün
  • Bulunduğu İl: çanakkale
  • Doğum Yılı: 1950
  • Tekne Adı: DELGEÇ
« Yanıtla #39 : Ocak 24, 2013, 02:39:14 ÖS »
Mehmet bey teşekkür ederim.Yan gövdelerin çizimine başladım. Hesaplarıma göre yaklaşık 5m boyunda 80x50 cm ölçülerinde yaparsam 7 tabaka kontraplak'tan imal edebilirim, kollar içinde haraketli mafsallı bağlantı yapıp limanda daha az yer tutmasını sağlayabilirim. Bazı modellerde olduğu gibi sabit yapıp üst kısımı platform şeklinde yapmayı düşündüm . Eni 6.5 metre oluyor, güverte çok genişliyor ama pek estetik durmuyor.

Katamaran ve trimaranların amacı estetik görüntü değil. Rahat etmek ve teknenin nimetlerinden azami istifade etmek.
ARTIK SADECE DENİZ VE DENİZCİLİK VAR

denizci57

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #40 : Ocak 30, 2013, 04:38:34 ÖS »
Yapmayı düşündüğüm trimaranın benzerini nette buldum. Yan gövde çizimini ve perspektif resmini ekledim https://plus.google.com/u/0/photos/101325451008277030830/albums/5822282604351983025/organize

denizci57

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #41 : Ağustos 02, 2018, 06:30:37 ÖS »

denizci57

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #42 : Ağustos 02, 2018, 06:44:19 ÖS »
PİLGRİM 590 EVRİM GEÇİRMİŞ SON HALİ

https://photos.google.com/u/1/album/AF1QipPVeLjWxHr6ENqTFRUVJ2XkrOtyPVWbwc-hiCdK/photo/AF1QipMog7sJ7SC8T_bTFcv5erk_3EoxP60EtgW3NN5      -          ;D
Uzun soluklu bir çalışma oldu. İlk kesimlere 2007 yılında başlamıştım, son 4 aydır işleri hızlandırdım.Nasipse 2019 sezonuna yetiştirmeye çalışıyorum. Bu uzun süreçte benim planlarda değişti tabi ;D Pilgrim 590 Pilothouse modeline dönüştürdüm. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #43 : Ağustos 03, 2018, 01:25:29 ÖÖ »
Abi fotoğraflar görünmüyor,linki yenilemen gerekicek. :crying
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

denizci57

• Yeni Rehber
  • **