Gönderen Konu: Hypalon kumaşmı PVC kumaşımı?  (Okunma sayısı 9344 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Hypalon kumaşmı PVC kumaşımı?
« : Eylül 12, 2011, 07:20:28 ÖS »

Botunuzu nerede kullanmayı düşündüğünüz, kabuğunun materyalini seçmeniz için karar vermenizde ana faktördür.  Seçenekler birçok gelişmiş deniz şişme botlarında kullanılan PVC kaplı poliüretan kumaş veya daha değişik modellerinde kullanılan Hypalon (neoprene ? kaplı naylon)dur.  Her iki materyal de sert, dayanıklı ve her duruma dayanıklıdır.  Ama seferlerinizin çoğunu tropik şartlarda yapıyorsanız UV aşınmalarına karşı dayanıklılığı olan Hypalon bot daha uzun süre dayanıcaktır.

PVC ve Hypalon?un yapıları oldukça değişik olmasına karşın her ikisinin de kullanım güvenirliliği yüksektir.  Bazı üreticiler PVC panellerini birbirilerine ?lehimlemek? için ısıtarak yapıştırma tekniğini kullanarak materyalin kendisinden daha da güçlü hava geçirmez birleşme yeri üretirler.  PVC kaplama Hypalon?dan daha fazla hava geçirmez olduğundan Hypalon botları gibi sonuna kadar şişirmeye gerek yoktur.

Hypalon şişmeler (ve bazı PVC botlar) yüksek güçte ve iki kısımlı yapıştırıcılarla yapıştırılmıştır.    Bu PVC?nin otomatik lehimleme işinden daha fazla iş gücü gerektirdiğinden ucuz fiyatlandırılmış botların genel zayıf noktasıdır ve bu yüzden düzgün bir şekilde ele alınmalıdır.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

baronpaf

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: onur turan
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 1970
Ynt: Hypalon kumaşmı PVC kumaşımı?
« Yanıtla #1 : Aralık 06, 2012, 01:13:25 ÖS »
Volkan bey merhaba.
Ben amatör olarak 2. hovercraftımı yapıyorum. İlk yaptığım modelin vidosunu youtube'da "baronpaf" kelimesini aratarak bulabilirsiniz.
Uygun etek kumaşı için araştırma yaparken sizin yukarıdaki yazınıza rastladım. Aradığım kumaş neopren ya da vinyl kaplı naylon ve hypalon uygun görünüyor. Bu kumaşı nereden tedarik edebileceğim konusunda yardımcı olabilir misiniz?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #2 : Aralık 06, 2012, 09:22:36 ÖS »
Pvc kumaş talebiniz olsaydı o çok kolay bulunuyordu. Ama bahsettiğiniz kumaşlar azda olsa değerli olduğu için en ufak bir fikrim yok. Takip etmişsinizdir ben bu tür fazla maliyet gerektiren ne olursa olsun uzak duruyorum :D :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

baronpaf

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: onur turan
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 1970
« Yanıtla #3 : Aralık 07, 2012, 10:25:45 ÖÖ »
Doğrudur yurtdışı fiyatları bile oldukça yüksek.
Peki PVC kaplama için tedarikçi ya da link öneriniz var mı? Sonuçta bir malzeme kullanmak zorundayım.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #4 : Aralık 07, 2012, 10:39:30 ÖÖ »
http://www.kumasci.com/shop/

Bu sitede aradığınız her kumaşı bulabilirsiniz.Sol linkten aşağıya doğru çeşitler mevcut.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

karavan

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Serdar Kansoy
  • Bulunduğu İl: antalya
  • Doğum Yılı: 1953
« Yanıtla #5 : Şubat 16, 2014, 08:20:26 ÖS »
Volkan bey merhaba.
Ben amatör olarak 2. hovercraftımı yapıyorum. İlk yaptığım modelin vidosunu youtube'da "baronpaf" kelimesini aratarak bulabilirsiniz.
Uygun etek kumaşı için araştırma yaparken sizin yukarıdaki yazınıza rastladım. Aradığım kumaş neopren ya da vinyl kaplı naylon ve hypalon uygun görünüyor. Bu kumaşı nereden tedarik edebileceğim konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Üstad yazını tesadüfen gördüm ve videonu izledim.
Valla ne diyeyim harika olmuş eline sağlık.
Hani bir halk tabirimiz var ya biraz kaba olacak ama eşşeğin aklına karpuz kabuğunu düşürdün yani. :)

Şimdi senden ricam yapım ve aşamaları ile ilgili biraz buradan bilgi versen diyorum.Çok özel değilse.İlgilenenler olabilir.Başta ben.