Gönderen Konu: Birebir (1:1) Ölçekli Çizimlerin Kontraplak Levhaların Üzerine Aktarılması..  (Okunma sayısı 30082 defa)

ozngms

• İleri Üye
  • Ad Soyad: ozan gümüş
  • Bulunduğu İl: Aydın
  • Doğum Yılı: 1984

Yarın ilk postamızı hazırlamak üzere testeremizi kontraplaklarla buluşturacağız..

Aydın'da cnc kesimi yapabilecek iyi bir yer bulamadığımızdan birebir çizimleri kendimiz kontraplaklara aktarmaya karar verdik..A0 6 tane kağıdın birbirine iliştirilmesi suretiyle birebir posta çizimlerimiz oluşuyor...Aklımızda birkaç yöntem var bunun için fakat daha önce edinilen tecrübeleri bir başlık altında toplamak hem bizim için hemde paylaşımımız açısında faydalı olur diye düşündüm..

Birebir ölçekli çizimler kontraplaklara nasıl aktarılmalıdır ? Fikirlerinizi bekliyorum..
YAPIM MACERAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN www.facebook.com/RBMC31

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ben bu şekilde uygulamadım ama keşke uygulasaymışım diye hep hayıflandım.
Çizim öncelikle kontraplak üzerine iyice gerdirilerek yapıştırılır. Daha sonrasında köşelerine ince çiviler çakılır. Daha sonra bu çiviler çıkarılır.Çizim kontraplaktan ayrıldıktan sonra çiviler boşluklara yeniden oturtulur.Gergin bir ip veya bu iş için hazırlanmış çizim ipleri ile çiviler geçilerek çizim yapılır. Eğer yuvarlak hatlara sahip değilse büyük bir cetvel ile iki çivi bir doğruyla birleştirilir.
Bana en kolay gelen yöntem bu oldu. Ama kendim uygulayamadım akıl edemedim :D Birdahakine inşallah :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
Birebir (1:1) Ölçekli Çizimlerin Kontraplak Levhaların Üzerine Aktarı
« Yanıtla #2 : Mayıs 23, 2013, 07:50:06 ÖS »
Postaları ahşap çıtadan yapıyorsak en kolay yöntem nedir?
Ne mutlu Türküm diyene.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
    plan üzerinde ahşapşarı iki kat lamine etmek. RÜZO görsellerde örnekleri var.

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
Planı düzgünce serip postaları bu plan üzerinde kesip yapıştırıyorsunuz. Bu yöntemde uygulamada kolaylık sağlayacak tecrübelerinizi sormuştum.
Ne mutlu Türküm diyene.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
ben gecen sene sirkeciden 40*60 karbon kagıdı almıştım 10 tane..tekneye baslarsam aklımdaki fikir söyleydi,halada aynı şeyi düşünüyorum...plan üzerinde ek yapacagın yerleri kurşun kalemle belirle...kontraplaga karbon kagıtları yay,planı gerdirerek seloteyp yada zımbayla çak ve cetvel yardımı ile düzgünce çiz...gerçi bugün konuştuk ama fikrimi yazayım dedim :)..

KARANLIK

• Onursal Üye
Planı düzgünce serip postaları bu plan üzerinde kesip yapıştırıyorsunuz. Bu yöntemde uygulamada kolaylık sağlayacak tecrübelerinizi sormuştum.

Sunay bey, pek bir sorunla karşılaşmazsınız; sadece iki katın ek yerlerinde derzler üstüste gelmesin (Rüzo göeseller resim 9-10) birde işkenceleri sıkarken plandan kaçma olmasın. Ben, ek parçaları çok, büyük çerçevelerde işkence yerine direk olarak vidalama kullandım. Sıkmaya yetecek kadar vide attım.

ozngms

• İleri Üye
  • Ad Soyad: ozan gümüş
  • Bulunduğu İl: Aydın
  • Doğum Yılı: 1984
Bilgiler için teşekkürler. .Bu konuda yaşadığım tecrübeleri paylaşmaya çalışacağım..Saygılar.
YAPIM MACERAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN www.facebook.com/RBMC31

tolga3010

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: tolga yılmaz
  • Bulunduğu İl: isparta
  • Doğum Yılı: 06.11.1977
  • Tekne Adı: ( HURİ )
benim yaptıgım yöntemde kontraplakları yere serdim plan kagıtların arkalarına da pirit yapıştırıcı kullanarak kontra plaklara yapıştırdım daha sonra hiç planları oynatmadan veya 2. bir çizim yapmadan dekupaj kestik,yanlız dekupaj ucununun en incesini al tahtayı tiftik tiftik yapmasın 4 veya 5 adet al yedek dursun  önerim budur

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
Cevaplar için teşekkürler. Bir başka sorum olacak:
Postalar kısa kısa çıtalardan yapıştırma olarak yapılıyor, bu yöntem hem zor hem daha zayıf hem de görünüş olarak pek düzgün olmayabilir. Bunun yerine postaları MDF den kessek (komple bir postayı 2 veya 3 parça olarak ) daha kolay ve daha sağlam olmaz mı?
Ne mutlu Türküm diyene.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Postalar kısa kısa çıtalardan yapıştırma olarak yapılıyor, bu yöntem hem zor hem daha zayıf hem de görünüş olarak pek düzgün olmayabilir. Bunun yerine postaları MDF den kessek daha kolay ve daha sağlam olmaz mı?

Sunay Abi mdfler direk su ile temas etmeyecek ama sonuçta nemli ortamlarda bulunacak. Bu anlamda mdfnin suyla ilişkisini göz önünde bulundurmak gerekir.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
Postalar kısa kısa çıtalardan yapıştırma olarak yapılıyor, bu yöntem hem zor hem daha zayıf hem de görünüş olarak pek düzgün olmayabilir. Bunun yerine postaları MDF den kessek daha kolay ve daha sağlam olmaz mı?

Sunay Abi mdfler direk su ile temas etmeyecek ama sonuçta nemli ortamlarda bulunacak. Bu anlamda mdfnin suyla ilişkisini göz önünde bulundurmak gerekir.
Evet haklısın, üzeri tekrar epoksi macun ve boya olacak diye düşünmüştüm
Ne mutlu Türküm diyene.

KARANLIK

• Onursal Üye
Postalar kısa kısa çıtalardan yapıştırma olarak yapılıyor, bu yöntem hem zor hem daha zayıf hem de görünüş olarak pek düzgün olmayabilir. Bunun yerine postaları MDF den kessek (komple bir postayı 2 veya 3 parça olarak ) daha kolay ve daha sağlam olmaz mı?

Sunay bey, tam olarak hangi tekneyi yapacağınızı ve hangi tekneden bahsettiğimizi tam bilmiyorum ama @-650 veya aynı yöntemle inşa bir tekneden bahsediyorsak, 9-3 ve 0 çerçeveler hariç diğerleri olur. zira onlar gövde kaplamadan sonra çıkartılıyor. Hatta sunta veye osb den de olabilir.

Sunay Gönenden

• İleri Rehber

Sunay bey, tam olarak hangi tekneyi yapacağınızı ve hangi tekneden bahsettiğimizi tam bilmiyorum ama @-650 veya aynı yöntemle inşa bir tekneden bahsediyorsak, 9-3 ve 0 çerçeveler hariç diğerleri olur. zira onlar gövde kaplamadan sonra çıkartılıyor. Hatta sunta veye osb den de olabilir.
Tekneye henüz karar veremedim, ama pop25 veya natali 850 den biri olacak herhalde.Kaplamalı mdf olursa içten boya işi azalacak ve güzel bir görünüşü olacak gibi geliyor. MDF nin kenar kısımları da epoksi macunla nemden iyice tecrit edilebilir mi?
Ne mutlu Türküm diyene.

KARANLIK

• Onursal Üye
 Hııı ! Şimdi iş değişti. Pop 25 ve Natali perde sistemiyle inşa edilen tekneler hatırımda kaldığınca ve Bunlardaki perde çerçeveler teknenin birer sabit parçası olarak kalıyor. Bu durumda MDF (hele hele OSB-Sunta kesinlikle) önerilmez. Zaten orjinal planlarında da (kalınlığı hatırımda değil) Marin kontrplak gösteriyor. Epoksi kaplasanız bile ben MDF'yi pek önermiyorum.