Gönderen Konu: Filikaya motor seçimi  (Okunma sayısı 7845 defa)

Deniz seven

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Ali
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1978
Filikaya motor seçimi
« : Ocak 09, 2015, 02:20:04 ÖÖ »

Arkadaşlar merhaba benim 10 metre boyunda gayet kullanışlı filikadan yapılma bir gezi teknem var içerisinde marine edilmiş mitsubişhi marka 55 bg gücünde motoru var motor gücü bence düşük olsada
Performansı fena değil gibi sizlere sormak istediğim soru şu motoru değiştirmek istersem kaç bg lik bir motor seçimi yapmalıyım ayrıca motoru büyütmenin bize hız Yada farklı bir konuda ne kadar faydası olur bilgi paylaşımı yapacak olan Arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Filikaya motor seçimi
« Yanıtla #1 : Ocak 09, 2015, 09:06:22 ÖÖ »
o motor fazlası ile yeter ..motorunu 250-300 hp de taksan..hızın 2-3 mil fark eder ancak..filikalar ağır deplesman
teknelerdir..su alanları geniştir...deplesman gövde tekneler su hattı boyları kadar hız yapar..yani bir filikaya 1000hp motorda taksan gövde yapısından dolayı,bir sürat teknesi gibi gitmez...55 hp motor yeterlidir..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #2 : Ocak 09, 2015, 09:23:55 ÖS »
Teknelerin hız vs gibi özellikleri gövde tipleri ile doğru orantılıdır. Örnek vermek gerekirse sürat tekneleri suyu yarıcı tiptedir ve hız yapmaya gövde olarakta uygundurlar. Anck filikaların önceliği hız yapmak değil tehlike anında hayat kurtarmaktır. Bu sebeple inanın uğraşınız ve emeğiniz kadar karşılık alamayacaksınız.O sebeple motorunuzla oynamayın derim.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Deniz seven

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Ali
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1978
« Yanıtla #3 : Haziran 15, 2015, 11:51:29 ÖS »
Merhaba benim Filikaya gerçekten motor küçük geliyor 6.5 mil ANCA Hız yapabiliyorum 120 bg mitsubişhi fuso kanter bir motor buldum ve takmak istiyorum yardım istiyorum bir bilenden

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #4 : Haziran 16, 2015, 06:39:21 ÖÖ »
Hız motor ilişkisi ile lgili yorumlara katılıyorum. Motor gücü artışı flikanızı daha hızlı götürmez, belki bir kaç knot hızlandırır. Daha hızlı tekne istiyorsanız ya tekne boyunu büyüteceksiniz ya da planening denilen gövdeye sahip sürat motoru alacaksınız.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #5 : Haziran 16, 2015, 08:01:04 ÖÖ »
Teknelerin hız vs gibi özellikleri gövde tipleri ile doğru orantılıdır. Örnek vermek gerekirse sürat tekneleri suyu yarıcı tiptedir ve hız yapmaya gövde olarakta uygundurlar. Anck filikaların önceliği hız yapmak değil tehlike anında hayat kurtarmaktır. Bu sebeple inanın uğraşınız ve emeğiniz kadar karşılık alamayacaksınız.O sebeple motorunuzla oynamayın derim.

Sanırım yukarıdaki ifade de yanlışınız var sayın adminim.  ::)  Sanırım sizin düzeltmeniz daha uygun olacaktır ;)
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #6 : Haziran 16, 2015, 07:49:30 ÖS »
Merhaba benim Filikaya gerçekten motor küçük geliyor 6.5 mil ANCA Hız yapabiliyorum 120 bg mitsubişhi fuso kanter bir motor buldum ve takmak istiyorum yardım istiyorum bir bilenden

marinize ettirmeden nasıl takacaksın? izmirde marinize yapan bir firmada yaptırmalısınız bu işi..motorunuza kafayı takmışsınız 55 hp o büyüklük ve ağırlıktaki tekneye yeter..salt motor büyütmeklede randıman alamazsınız sanzıman,pervane ve motor ayrılmaz üçlüdür..hesaplar birbirlerine yapılır...

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #7 : Haziran 16, 2015, 09:20:04 ÖS »

Sanırım yukarıdaki ifade de yanlışınız var sayın adminim.  ::)  Sanırım sizin düzeltmeniz daha uygun olacaktır ;)

Yarıcıyı-kayıcı olarak değiştirelim :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

osman topcu

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: osman topcu
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1971
  • Tekne Adı: OSMAN TOPCU
« Yanıtla #8 : Nisan 14, 2018, 07:39:55 ÖS »
farzet 120 bg motor taktırdın , 2 mil daha hızlı gitmek için 3 misli mazot yakarsın , ne paran dayanır , ne de depon
libgen.io sitesi dünyanın en büyük ücretsiz teknik kitap kaynağı, kayıt olmadan , boat, boat plan , boat building , boat design , sailboat diye aratın , binlerce kitap bulursunuz , mustafa umut ve benim tekne planlarımız orada , kat kat var , hidrodinamik , yat hidrodinamiği binlerce kitap , 4321 hangi linkte varsa

osman topcu

• Çırak Rehber
« Yanıtla #9 : Nisan 14, 2018, 07:43:32 ÖS »
tekne maksimum hızı boyun karekökünün 1.4 ile çarpımı ile çıkar , senin teknenin hızıda saatte 5.5 mil olur
libgen.io sitesi dünyanın en büyük ücretsiz teknik kitap kaynağı, kayıt olmadan , boat, boat plan , boat building , boat design , sailboat diye aratın , binlerce kitap bulursunuz , mustafa umut ve benim tekne planlarımız orada , kat kat var , hidrodinamik , yat hidrodinamiği binlerce kitap , 4321 hangi linkte varsa

osman topcu

• Çırak Rehber
« Yanıtla #10 : Nisan 14, 2018, 07:59:53 ÖS »
maksimum hızdan bahsediyorum ,5.5 mil maksimumdur , teknen burun kaldırırsa , ki 10 metrelik bir teknede bu zor , o zaman biraz daha hızlı gidersin ama 2000 liralıkta mazot yakarsın

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #11 : Nisan 14, 2018, 08:42:33 ÖS »
Hesap kitapta da teknen zaten ancak 6.5 mil kadar hizli gidebilir gorunuyor.  Tekneniz 10 ton bile olsa, 6.5 mil hiza verimli ulasmak icin 30hp motor da yeter gorunuyor. 50 55hp motor da motorun zorlanmadan isini yapmasi icin de uygun gorunuyor.
Hesap kitaptan yurursek yine, teknenizin 10 mil hiz yapmasi icin 250 hp motor gerekiyor gibi duruyor.

Su linki hesap icin kullanabilirsiniz

http://www.psychosnail.com/boatspeedcalculator.aspx

%100 dogru sonuc veremez tabi, her teknenin yapisi farkli oldugundan sonuc da degisecektir. Ancak yaklasik olarak bir deger veriyor ve yaklasik olarak da tutacaktir.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #12 : Nisan 14, 2018, 08:43:48 ÖS »
Gövde hızı bir teknenin basş dalgasının kıçına ulaştığı ve teknenin sadece başı ile kıçı üzerinde yüzdfüğü hızdır. Tekne kendi dalga çukurunda kladığından bu hızın üzerine çıkmak için yüksek beygir gücü gerekir. Tekne 10 metre olduğuna göre 9 m civarında su hattı (gövde) boyu olduğunu varsayarsak 55 Hp motor ile tam yolda 10,5 knot civarında hıza ulaşabilirsiniz. Motorlar genellikle tam beygir güçlerinin %80 civarında kullanılırlar. 55 x 0,80 = 44 Hp ile seyrederseniz 9,5 knot'a yakın hız yapabilirsiniz. 120 Hp bu boyda bir teknede emniyet sınırlarının üstüne çıkar bu nedenle kullanmanız önerilmez. Bu tekneye azami 65 Hp motor önerilir.

Yukarıda verilen hızlar tekne altının kirlenmesi, pervane kirliliği ve benzer sebeplerle aşırı derecede düşecektir.

Bu boy bir tekne 4Hp ile 6 knot hız yapabilirken beygir gücünü 12'ye çıkardığınızda hızınız 7 knot olur. 

Yukarıdaki beygir güçleri şaft beygir gücüdür. Motor beygir güçlerinın bir kısmı, şarj ,soğutma, sürtünmeler ve şanzımanlardaki kayıplar nedeni ile kaybedilir. Motor gücü'nün azami %90 kadarının şafta ulaştığı varsayılabilir.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71