Gönderen Konu: Lobster Outer Banks 20-Kendi Tekneni Kendin Yap  (Okunma sayısı 98795 defa)

sertac271

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: sertacser tac
  • Bulunduğu İl: kıbrıs
  • Doğum Yılı: 1984
Ynt: Lobster Outer Banks 20-Kendi Tekneni Kendin Yap
« Yanıtla #45 : Kasım 01, 2014, 08:19:14 ÖS »

Hemen hemen bütün alet edevatı makita aldık çok da memnunuz. Bir sorum olacak tecrübeli abilerimiz,kardeşlerimiz destek olursa sevinirim. Teknenin planında kabuk için elyaf laminasyonu 10 oz(283 gr)  1 kat diyor. Bu pek mantıklı gelmedi bana. Hafiflik açısından bu şekilde olduğunu anlatmış ama 1 kat epoksi-elyaf laminasyonu ile ne kadar saglıklı olacak ? Muhtemelen kat sayısını arttırıcaz fakat kaç kat yapmalı bu konuda bi fikrim yok ?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #46 : Kasım 01, 2014, 11:35:25 ÖS »
Hemen hemen bütün alet edevatı makita aldık çok da memnunuz. Bir sorum olacak tecrübeli abilerimiz,kardeşlerimiz destek olursa sevinirim. Teknenin planında kabuk için elyaf laminasyonu 10 oz(283 gr)  1 kat diyor. Bu pek mantıklı gelmedi bana. Hafiflik açısından bu şekilde olduğunu anlatmış ama 1 kat epoksi-elyaf laminasyonu ile ne kadar saglıklı olacak ? Muhtemelen kat sayısını arttırıcaz fakat kaç kat yapmalı bu konuda bi fikrim yok ?

Ben birçok kişiden görüş aldım elyaf konusunda. Çok katı savunanlarda oldu,tek katın yeterli geleceğinide söyleyenler oldu. Ama temel olarak ayrıldıkları ortak nokta şu. Teknenin yapısını korumak,konstruksiyonu sağlamlaştırmak ve su izolasyonunu sağlamak için tek kat elyaf yeterli olur ancak tek katın tek dez avantajı darbelere karşı.
Canlı bir örnek vermek gerekirse Secgilim C teknesinin sahibi Fatih abi bir keresinde 'imkanım olsaydı tekneyi bordaya kadar 1 veya 2 kat daha fazladan elyaflardım geçen gün çapa taramış ve teknenin başı iskeleye vurmuş macunu gecmiş,elyafıda geçmiş kontplağa kadar dayanmış'demişti.

Tasarımcı bu şekilde belirttiğine göre bildiği elbet vardır ve yeterli görmüştür ancak bu tekneye siz biniyorsunuz bence gönlünüzün rahatlaması için hem elyaf grmını arttırın hemde 2 kat atın.Tekneyi ağırlaştıracaktır ancak ona göre motor seçimi yaparsınız.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

sertac271

• Çırak Rehber
« Yanıtla #47 : Kasım 02, 2014, 12:58:17 ÖÖ »
Anlaşılan en az 2 kat yapılacak..Örgü elyaf ve diğer düz elyaf için konuşmak gerekirse hangisi altta hangisi üstte olması gerekir.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #48 : Kasım 02, 2014, 11:59:01 ÖS »
dokuma denilen elyafı kullan...

sertac271

• Çırak Rehber
« Yanıtla #49 : Kasım 03, 2014, 12:19:01 ÖÖ »
Onu kullanıcaz zaten ama düz elyaf kullanmıcaz mı? Burada her bilen yorum yaptığı için kafamız karıştı.. En son kat dokuma olmaz diyen, ilk katı düz elyaf yap sonra dokuma yap diyen vs vs.. Herkesi dinleme kulaksız kalırsın dedikleri olaya döndü bizimkisi :) Maliyeti az yada fazla olanı değil, bu işin olması gerekeni nedir ?

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #50 : Kasım 03, 2014, 02:32:18 ÖÖ »
eger  sırf fiberglas yapsaydın tekneni bir kat dokuma bir kat keçe elyaf kullanacaktın...kontraplak üstü yapıyorsun o yüzden kullanacağın elyaf dokuma olacak...iki katıda dokuma at..yetiştirebilirseniz iki katı peş,peşe atın hem daha iyi yapışma olur hem az epoksi gider..yok yetiştiremezseniz ikinci katı atmadan zımpara yapın,tozları uzaklaştırıp,yüzeyi asetonla silip ikinci katı atın...düz dediğin arada dağınık elyaf parçacıklarının bulunduğu türmü??
keçe elyaf budur..birde bunun birbirine yapışkanla baglanmamıs ''kadayıf' gibi olan türü var :)..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #51 : Kasım 03, 2014, 02:36:24 ÖÖ »

buda senin kullanacağın dokuma türü elyaf...

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #52 : Kasım 03, 2014, 03:57:13 ÖÖ »

dokuma elyaf...önceki resimler bir şekilde yok olmuş..umarım bu olmaz. woven roving diye geçiyor...keçe ise fibre mat diye geçer..planla gelen imalat bilgisinde de hangi tip elyafı kullanacağında yazması lazım..

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #53 : Kasım 03, 2014, 05:38:23 ÖS »
Birçok imalat videosu var; tavsiyem bunları izleyin, hatta birkac defa izleyin. İnanın birçok dorunuza cevap bulacaksınız.
Mesela kaç kat olursa olun hep örgü elyaf kullanıldığını göreceksiniz.
Ne mutlu Türküm diyene.

sertac271

• Çırak Rehber
« Yanıtla #54 : Kasım 10, 2014, 11:40:24 ÖS »
Selamlar herkese..Çok teşekkürler değerli yorumlarınız için. Sayenizde adım adım ilerlemeye devam ediyoruz.. Tekrar danışmak istediğim bir konu var,değerli yorumlarınızı esirgemezseniz çok sevinirim.. Dışardan bi abimiz bize yapıştırma işlemleri için poliüretan yapıştırıcı kullanmamızın epoksiye göre daha iyi  olacağını söyledi.. Sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #55 : Kasım 10, 2014, 11:45:26 ÖS »
Selamlar herkese..Çok teşekkürler değerli yorumlarınız için. Sayenizde adım adım ilerlemeye devam ediyoruz.. Tekrar danışmak istediğim bir konu var,değerli yorumlarınızı esirgemezseniz çok sevinirim.. Dışardan bi abimiz bize yapıştırma işlemleri için poliüretan yapıştırıcı kullanmamızın epoksiye göre daha iyi  olacağını söyledi.. Sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda..

Sakın derim!!

Ben burada canlı olarak Hayrettin abi ile tecrübe etmekteyim. Pu yapıştırıcı ile yapışan a'dan z'ye en ufak aşağıdaki resimde paylaşıp işaretlediğim yerler dahi dayanamayıp attı.Resimde yakınlaştırıp bakarsanız bir adet boşluk var zaten.Şuan 8 adet yapıştırılmış yer attı. Bunuda en basit örnek olduğu için gösteriyorum yani kaporta kapağı bu yanlış anlamayın posta falan değil.Yapıştırıcıda nispeten kaliteli polisan. Teknenize bulaştırıp kendinizi üzmeyin.

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #56 : Kasım 11, 2014, 02:43:09 ÖÖ »
yaşadığımız yıllarda gerek amatör gerek profosyenel tekne yapımcıları,gerek bu işin uzmanları kararını netleştirmiş zaten..inşada yapıştırıcı olarak epoksi kullanılacak..ha deniz tutkalı kullanan geleneksel üreticilerde var,ama onlar birazda ne yaptıklarını bilerek kullanıyorlar..ayarında zımparalıyor,ayarında tutkalı sürüyor,yeterli zaman ve sıkılıkta mengeneleri sıkıyorlar..biz amatör yapımcıyız bizim hatalarımızı kullandığımız malzemeler telore edecek..bu anlamda yapıştırıcı epoksi olmalı..

gullauch

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ATIL CAN
  • Bulunduğu İl: İST
  • Doğum Yılı: 1990
« Yanıtla #57 : Kasım 16, 2014, 10:46:32 ÖS »
Çok hoş bir seçim tebrik ederim. Şimdiden kolay gelsin YDO yeni mezunum, para biriktirip başlamayı düşündüğüm bir projeydi. merakla çalışmalarınızı bekliyorum..

sertac271

• Çırak Rehber
« Yanıtla #58 : Kasım 18, 2014, 01:01:21 ÖÖ »
Cevaplar ve yardımlar için çok teşekkürler. Yavaş yavaş ilermeye devam ediyoruz. Mümkün olduğunca paylaşımlara devam edeceğiz.

sertac271

• Çırak Rehber
« Yanıtla #59 : Kasım 29, 2014, 01:41:05 ÖÖ »
Merhabalar. Kaplama islemine basladik fakat sikintimiz var. Yan stringer tahtasinin postalara yapistigi yerden bazilari, kaplamayi mengeneye alirken yerlerinden cikti. Ikinci sefer oldu bu epoksi canimi sikmaya basladi. Dema kimyanin epoksisini kullaniyordum fakat artik degistiricem sanirim. Hava 10 derecenin altina dusmedi henuz bu sartlarda bile tam sertlesme 3 gunde dahi olmuyor. Ozellikle epoksinin kopan yerdeki parcalari lastik gibi.Hata bizde mi anlamadim ama prosedure uygun islem yaptigimizi dusunuyorum. Iyi bir epoksi markasi soylerseniz sevinirim. Geri kalan insayi bu epoksiyr guvenerek yapamam.