Gönderen Konu: Deniz Sizin İçin Ne İfade Ediyor ?  (Okunma sayısı 13541 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Deniz Sizin İçin Ne İfade Ediyor ?
« : Mart 21, 2012, 01:27:45 ÖÖ »

Denizrehberim üyeleri olarak bizler sürekli ahşap,epoksi,elyaf,plan vs gibi şeylerle meşgul olmaktan bence en önemli şeyi denizi unuttuk. :(
Bu anlamda hem bu güzel havalarda yaz günlerini yaşarken yaza bir adım daha yaklaşmış oluruz hemde güzel teknelerimizi asıl yapma amacımız olan Deniz ile olan bağımızı bir nebze olsa paylaşmış oluruz.

Lütfen herkes ufakta olsa görüşlerini duygularını yazarsa çok sevinirim :)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
Ynt: Deniz Sizin İçin Ne İfade Ediyor ?
« Yanıtla #1 : Mart 21, 2012, 12:07:33 ÖS »
      Deniz, kısaca dinginlik,huzur,rahatlama benim için. Hoş şu an yaşadığım Mordoğan zaten sessiz,sakin,stressiz bir yer ama Deniz başka bir güzellik.

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #2 : Mart 22, 2012, 01:21:54 ÖÖ »
özgürlük, hayallerimi gerçekleştirebilme arzusu, dinginlik,huzur.....

Mehmet SARIKAYA

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #3 : Mart 25, 2012, 01:05:40 ÖÖ »
Deniz anlatılması çok zor birşey stres yok rahatlık var huzur var sakin bir ortam kısacası ilaç gibi birşey .. :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #4 : Mart 29, 2012, 11:13:33 ÖS »
Amatör tekne yapımcılarımız nerelerdesiniz deniz sizin için bukadarmı önemli :(
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

izci04

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Ersin İzci
  • Bulunduğu İl: Yalova
  • Doğum Yılı: 1985
« Yanıtla #5 : Nisan 07, 2012, 12:31:28 ÖÖ »
Deniz benim için özgürlük,sakinlik ve sahiplik ifade ediyor.

Issız bir koya gittiğinizde orada sizden başka kimsenin olmadığını bilmek ve orası ile başbaşa kalmak kadar güzel bir duygu varmı acaba ?
Ersin İzci
1985/Armutlu

tasar

• Kıdemli Üye
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Nisan 08, 2012, 12:41:27 ÖÖ »
henüz yeni doğmuşken suya sokmuşlar beni daha 2 haftalıkken.
İskenderun da doğdum ben. her yaz 4 ay kadar Arsuz da sudan çıkmazdım. 4 yaşında oltayla tanıştım, 6 yaşımda optimistle.. Herhalde anne karnında suda olmakla denizde olmak benzer duyguları çağrıştırıyor insana.. Rahatlama ve huzur .. Denizi, dalgaları balık parlamalarını görürdüm, izlerken günüm geçerdi. sandalların patpat seslerini duyduğumda hala o çocukluk günlerime giderim. Sahilin kokusu bu gün bile burnumdadır. 
10 yaşımda İstanbul a gelerek koptum o doğadan.. Lagos, Orfoz, Karides, Mavi yengeç çocukluğumun ana menüsü idi.
İstanbul a gelince hepsi geçmişin hatıraları olarak kaldı.. Zaten yıllar geçtikçe denizlerin verimi de kalmadı, İskenderunda kalanlar da bu nimetlerden pek faydalanamadı .. Balıklar tutulduğu gibi Lokantalara gönderilmeye başlandı.. Ben daha bu ticaretin farkında değilken Kılıç balıkları orkinoslar hep aşırı avlandı, ve bazısı ithal edildi, bazısının soyu tüketildi.. Şimdi Denizlerimizin hali malum..
2005 yılında Bodrum güvercinlik te bir evimiz oldu, o civarı baya öğrendim, ufak tefek balık tutuyorum, bir süre windsurf eğitimi verdim. 
Şimdilerde kendi teknemi yapıp bodrumdaki evimden göceğe gidebilmek istiyorum.
Bunun için 540 boyunda plywood _ polester- elyaf takviyeli yelkenli bir tekne yapmak niyetindeyim. çekek yerim de var.. ancak bu tekneyi yapacak yerim yok.. şimdilerde 40-50 m2 bir yer arayışındayım ki hayalimdeki tekneyi yapıp bir adaya çıkartma yapabileyim:)
İstanbul sanayide veya Bodrumda böyle bir yer bulursam kendi tasarlayacağım bir tekne oluşturacağım.
Mesleğim endüstriyel tasarım. 15 yıldan fazladır iç mimarlık yapıyorum ve gerek malzeme gerek çizim teknikleri olsun konuya vakıf sayılırım. ,hidrodinamik konusundaki eksikliğimi yapılmış tekne planlarını bilgisayarda modifiye ederek giderebileceğimi umuyorum. Yani kendime en yakın bulduğum ücretsiz planı modifiye ederek yeni bir plan oluşturmak bana uyacak.
şimdilerde s650 nin kesitlerini çıkarttım, modelledim ancak bu modelin burun kısmında sıkıntılar var, bu akşam 540 waller ile uğraştım biraz, çok modifiye edersem bana göre bir tasarım olabilir. ön güverte kısmını kabine katmakla başlayabilirim modifikasyona..
Şimdilik bu kadar ..
Denizler kolayınıza olsun :)

Tansu

mtursucu

• Yeni Rehber
  • **
  • Muharrem Turşucu
« Yanıtla #7 : Nisan 08, 2012, 03:13:54 ÖS »
Gün olur alır başımı giderim
Denizden yeni cıkmış ağların kokusunda
O ada senin şu ada benim
Yelkovan kuşlarının peşi sıra

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #8 : Nisan 12, 2012, 12:29:38 ÖÖ »
henüz yeni doğmuşken suya sokmuşlar beni daha 2 haftalıkken.
İskenderun da doğdum ben. her yaz 4 ay kadar Arsuz da sudan çıkmazdım. 4 yaşında oltayla tanıştım, 6 yaşımda optimistle.. Herhalde anne karnında suda olmakla denizde olmak benzer duyguları çağrıştırıyor insana.. Rahatlama ve huzur .. Denizi, dalgaları balık parlamalarını görürdüm, izlerken günüm geçerdi. sandalların patpat seslerini duyduğumda hala o çocukluk günlerime giderim. Sahilin kokusu bu gün bile burnumdadır. 
10 yaşımda İstanbul a gelerek koptum o doğadan.. Lagos, Orfoz, Karides, Mavi yengeç çocukluğumun ana menüsü idi.
İstanbul a gelince hepsi geçmişin hatıraları olarak kaldı.. Zaten yıllar geçtikçe denizlerin verimi de kalmadı, İskenderunda kalanlar da bu nimetlerden pek faydalanamadı .. Balıklar tutulduğu gibi Lokantalara gönderilmeye başlandı.. Ben daha bu ticaretin farkında değilken Kılıç balıkları orkinoslar hep aşırı avlandı, ve bazısı ithal edildi, bazısının soyu tüketildi.. Şimdi Denizlerimizin hali malum..
2005 yılında Bodrum güvercinlik te bir evimiz oldu, o civarı baya öğrendim, ufak tefek balık tutuyorum, bir süre windsurf eğitimi verdim. 
Şimdilerde kendi teknemi yapıp bodrumdaki evimden göceğe gidebilmek istiyorum.
Bunun için 540 boyunda plywood _ polester- elyaf takviyeli yelkenli bir tekne yapmak niyetindeyim. çekek yerim de var.. ancak bu tekneyi yapacak yerim yok.. şimdilerde 40-50 m2 bir yer arayışındayım ki hayalimdeki tekneyi yapıp bir adaya çıkartma yapabileyim:)
İstanbul sanayide veya Bodrumda böyle bir yer bulursam kendi tasarlayacağım bir tekne oluşturacağım.
Mesleğim endüstriyel tasarım. 15 yıldan fazladır iç mimarlık yapıyorum ve gerek malzeme gerek çizim teknikleri olsun konuya vakıf sayılırım. ,hidrodinamik konusundaki eksikliğimi yapılmış tekne planlarını bilgisayarda modifiye ederek giderebileceğimi umuyorum. Yani kendime en yakın bulduğum ücretsiz planı modifiye ederek yeni bir plan oluşturmak bana uyacak.
şimdilerde s650 nin kesitlerini çıkarttım, modelledim ancak bu modelin burun kısmında sıkıntılar var, bu akşam 540 waller ile uğraştım biraz, çok modifiye edersem bana göre bir tasarım olabilir. ön güverte kısmını kabine katmakla başlayabilirim modifikasyona..
Şimdilik bu kadar ..
Denizler kolayınıza olsun :)

Tansu

S650'nin burun kısmında nasıl bir sıkıntı tespit ettiniz acaba paylaşabilirmisiniz ? Ben o tekneyi yaptığım için bana yardımı olabilir :(
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

tasar

• Kıdemli Üye
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Nisan 12, 2012, 09:11:40 ÖS »
Selamlar,
 autocad de açtığım kesitleri yerlerine tam oturttum, 3 boyutlu ortamda boydan giden çıtalar genelde çok uyumlu olsada, burundan bir arkadaki postada kıvrım sertleşiyor. hem göze hemde mantığa uymayan bir eğri çıkıyor. Bu akşam neden bahsettiğimi gönderirim . o yüzden kendim bazı noktaları modifiye edebilirmişim gibi hissediyorum. şimdilik projeyi satın alabilme durumum yok. o yüzden bedava planda bu tip bir iki santimlik hatalar normal sanırım. Ayrıca ben internetten bulduğum hareketli salmalı modeli yan kesitte baz aldım, 2 yan çizim daha var. farklılıklarını kontrol etmedim. , yanlış yan kesiti örnek almış olablirim de. onu kontrol edecek zamanım olmadı.
Kolay gelsin.
Antiparantez;Roberto Barros un pop 25 i ne kadar hoşuma gitti anlatamam. onu şimdi daha ufak yapabilirmiyiz onu düşünüyorum. hani ocquetau tilapia 650 gibi mesela. çift sabit salma, ama çok derin değil..

kenanalkılıç

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Nisan 18, 2012, 01:01:44 ÖS »
 ;)-işin gereği 8 yıl bir ayda 6 yada 7 bin km yol yapıyordum 81 vilayetede gittim nezaman denizin olmadığı biryerde konaklamak zorunda kalsam.ALLAHIM sana sonsuz şukürler olsunki ATAKUM'da benim dunyaya gelemi nasip etmişsin diye duva ederdim.denizin nekadar büyükbir nimet ve ALLAHIN insanlara ne büyük bir lutfu olduyunu dahada iyi anlarsınız.ve bu zamanla insanda yaşam tarzı haline gelir.Deniz olmayan yerde yaşamak zorunda kalanlar yada orada doğmuş büyümüş olanlar zaten denizin ne anlama geldiğini sahilde yetişmiş biri kadar anlayabilme ihtimallerinin olduğunu sanmıyrum.Deniz benim için özgürlük,sonsuzluk,ve aynı zamanda yaşam tarzı demek. deniz sevgisi doğduğumuz yerinde çok büyük etkisi var tabiki olmaması mumkündeğil zaten.fakat tekne tutkusu çok daha başka birşey 1977 babam ilktenesini aldı ve bana bu güzel tutkuyu aşıladı.şimdi benimde 8,8mt boyunda tek kamaralı bir teknem var bende 12 yaşıdaki kızım ve 5 yaşındaki oğluma bu sevgiyi aşılamaya çalışıyorum.geci oğlum yarıyarıya kaptan sayılır.
yavuzkenan

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #11 : Nisan 18, 2012, 01:47:49 ÖS »
Degerli goruslerinizi bizlerle paylastiginiz icin cok tesekkurler. Teknenizin fotograflarini benim teknem bolumunde gormek isteriz :)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Hopa

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Selim LOKUMCU
  • Bulunduğu İl: Samsun
  • Doğum Yılı: 1963
« Yanıtla #12 : Mayıs 25, 2012, 01:48:48 ÖS »
Ne kadar özgür olduğumuzu , çocukluğum ve gençliğimi ifade ediyor.ona tekrar dönmeyi ifade edi
yor.Biraz kısa oldu ama şimdilik bu kadar.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #13 : Mayıs 25, 2012, 06:52:11 ÖS »
Selim Bey görüşlerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Mesut Ali

• Çırak Rehber
  • Vira Bismillah (Gözyaşım )
  • Ad Soyad: Ali
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Tekne Adı: Vira Bismillah ( Gözyaşım )
« Yanıtla #14 : Haziran 09, 2012, 10:32:17 ÖS »
Aranıza yeni katıldığım için DENİZ ile ilgili birşeyler yazmak istedim.
DENİZ     İnsanın  nekadar aciz ve güçsüz olduğunu hatırlatıyor bana
DENİZ     Huzur ile birlikte kavga ve savaşlarımızı hatırlatıyor dalgalı fırtınalı ve fırtına sonrası hali ile
DENİZ     Hiç bitmeyecekmiş gibi gelen arzu ve isteklerimi anımsatıyor taki kara görünene kadar
DENİZ     ...........................hatırlatıyor hatırlatıyor hatırlatıyor sen neyi hatırlamak istersen!