Gönderen Konu: Omurga Yapimi? Tek Parcami Laminasyonmu?  (Okunma sayısı 13929 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Omurga Yapimi? Tek Parcami Laminasyonmu?
« : Ocak 30, 2012, 02:13:23 ÖÖ »

S-650 ilerledikce sorular olusmakta. Postalar kismi olarak bittigi icin yavas yavas bu aralarda diger adimlari gerceklestirmek istiyorum. Omurga icin neler oneririsiniz?   Boy 7 metre en max 20 cm ve yukseklik 3 ,5 veya 4 cm lik kereste kestirme sansim varmis diye soyledi keresteleri aldigim yer.
Sizce bu islemi direk butun agaclami yapmaliyim yoksa kucuk parcalari laminasyon yaparak omurgaya mi ulasmaliyim?  Laminasyon diyorsaniz yontemi nasil olmalidir?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Omurga Yapimi? Tek Parcami Laminasyonmu?
« Yanıtla #1 : Ocak 30, 2012, 11:14:36 ÖÖ »
senin 6.50 liğin omurgasını yanılmıyorsam kalınlıgı 2cm çam 2 cm mese olarak veriyor mimar yani toplam 4 cm..
bu durumda boydan çok parcalı laminasyona hiç gerek yok.! bence hepsini meşe olarak kullan omurganın suya ve darbelere daha mukavim ağaçtır, omurga kalınlıgı 1cm veya 2cm (agaçın esneme durumuna göre) lamine edersin ama boydan ek yapmana hiç gerek yok birde agaçta budak,çatlak olmasın dikkat et..
laminasyonu mikrofiber takviyeli epoksi ile agaçları birbirine işkenceleyerek yapabilirsin tabi önce kalın zımpara ile tutunma yüzeyi olustur..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #2 : Ocak 30, 2012, 11:27:45 ÖÖ »
yani sen boy 7 metre mese al (fazlalıgı tekne üzerinde kesip alırsın)
eni bilmiyorum ne vermiş planda muhtemelen postalara göre en daralıp genişliyordur( ortalarda genişler sanırım baş tarafta daralır)..
 bir iki metre mese al esnemesine bak duruma göre 1cm yada 2cm kalınlıkta biçtirir sonrada sırayla yerlerinde yapıştırarak lamine edersin..(benim mantığım böyle diyor)..yinede bu işi iyi bilenler belki farklı bir yöntem önerebilirler..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #3 : Ocak 30, 2012, 12:21:53 ÖS »
Servet abi omurga bende meşe düşünmekteyim. Çam kullanmıcam sonuçta omurga herşey ona bakıcak biraz.

Ama karar veremedim işte abi boydan parça parçamı yoksa direk ağaçmı kullanayım diye. Abi 2 cm lik 2 plaka veya 1 cm lik 4 plaka  7 metrelik kereste al diyorsun yani esneme durumuna göre. En leri max 20 cm minimum 8 cm dediğin gibi daralıp genişliyor.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2
« Yanıtla #4 : Ocak 30, 2012, 12:37:33 ÖS »
Volkan
Eğer tek parça ağaç bulabiliyorsan tek parça meşe derim.
yok o boyda tek parça bulamıyorsan zaten lamine yapmak gerekecek.
madem keresteciler bulunur demiş bence tek parça yapmak en iyisi.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #5 : Ocak 30, 2012, 12:45:53 ÖS »
Laminasyon yöntemi nasıldır abi ?

Mesela 7 metre için 3.5 3.5 nasıl laminasyon yapılacak ? Veya daha değişik
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #6 : Ocak 30, 2012, 01:26:08 ÖS »
boyu tek parca kullan boydan laminasyonu genellikle uzun teknelerde o boy agaç bulamadıkları için kullanıyorlar..senin tekne boyunda rahat bulunur..kalınlık olarak lamine edersin..laminasyonun tek parcaya göre daha saglam daha dirençli oldugu yazılıyor...çeşitli boy lamine usulleri var,eğer boy lamine etmek istiyorsab o usullerden birini kullanabilirsin..bilgi için megepin omurga bölümüne bak kapsamlı teknikler var,mojonun sayfasınada bakabilirsin..
birde önemli nokta mesela 3.5 metre 2cm kalınlıkta 4 adet agacı lamine edecen,yapıştırma yerleri aynı noktaya gelmesin sasırtmalı yap...

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #7 : Ocak 30, 2012, 01:43:24 ÖS »
boyu tek parca kullan boydan laminasyonu genellikle uzun teknelerde o boy agaç bulamadıkları için kullanıyorlar..senin tekne boyunda rahat bulunur..kalınlık olarak lamine edersin..laminasyonun tek parcaya göre daha saglam daha dirençli oldugu yazılıyor...çeşitli boy lamine usulleri var,eğer boy lamine etmek istiyorsab o usullerden birini kullanabilirsin..bilgi için megepin omurga bölümüne bak kapsamlı teknikler var,mojonun sayfasınada bakabilirsin..
birde önemli nokta mesela 3.5 metre 2cm kalınlıkta 4 adet agacı lamine edecen,yapıştırma yerleri aynı noktaya gelmesin sasırtmalı yap...

Abi zaten ağaç bulmada sıkınıtı yok 7 metre diyorum ben hani 'sorun payı'nıda işin içine ekliyorum ne olur ne olmaz diye. Normalde 6.50 den de daha az uzunlukta bir ağaç gerekecek. Burdan çıkan parça ile baş bodoslama çalışması yaparım diye düşünüyorum ondanda biraz fazla sipariş vereceğim bulursam belki 7.50 falan.

Bahsettiğin gibi bende laminasyonun daha sağlıklı olduğunu bir yerlerde okudum( Ne nerede artık çok karıştı :D) bu yüzden sormak istedim.

Tekneyide planda bahsedildiği gibi ters değilde Mehmet Ünsalan abilerin yaptığı gibi düz kuracağım. Kafamda öyle canlandırıyorum. Ray yapacağım ray üzerine omurgayı koyup üzerindede postaları oturtacağım. Ters kurduğum zaman 5.6 parçanın yüksekliğini ayarlamam gerekir ki bunu pek beceremem. Düz kurunca sadece baştaki postanın yüksekliği ile oynamam gerekecek diye düşünüyorum şimdilik.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #8 : Ocak 30, 2012, 01:49:54 ÖS »
aslında en zorlanacak yer bana göre baş bodoslama orda ekleri birleştirmek için ne gibi bir yöntem kullanıyorlar bilmiyorum,resimlerdede pek belli olmuyor...ordaki birleşimin çok saglam olması lazım...
megep'in ahsap omurga kısmına bak..orayıda sanırım paralı yapmıslar,çok ziyaret ediliyorsa kazanalım demişlerdir :)..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #9 : Ocak 30, 2012, 02:00:09 ÖS »
nasıl rahat çalışır işin altından kalkarım dersen öyle kur..ama ters kurup çalışma sanki acemi için daha rahat gibi bir izlenim oluştu bende..sonuçta düzde kursan omurga yere paralel gitmeyecek postalara göre önde ve arkada eğim alarak gidecek..you tubede çeşitli videolar olacak onları izle bol bol..
JİG teknelerin kurulduğu tezgaha diyorlar,6.50 nin jig planı vardı sanırım..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #10 : Ocak 30, 2012, 02:00:56 ÖS »
Baş bodoslama ile ilgili şuan tek bildiğim omurga ile arasındaki açının 120 derece olacağı :D Üstten 6.50 ye tamamlanıcak arada büyük ihtimal 20 cm lik bir fark olacak yani omurga 6.30 da bitecek.

Bende bir iki kere denedim erişiminiz yok diye uyarı aldım :D Omurga ile bodoslamayı birleştirmede bodoslamayı omurgadan çalarak tek parça yapsak nasıl olur peki ? Tam anlatabildimmi bilmiyorum ama omurga için 6.30 diyelim bunu 6.30 yerine 6.10 yapıp bodoslamanın omurga kısmını uzatıp omurgaya lamine etmek ? Mantıklı olabilirmi ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #11 : Ocak 30, 2012, 02:04:45 ÖS »
Jıg planı mevcut işte abide ters kuruluyor işin ters tarafı o :( Birde şöyle bir durum var tekneyi ters başlattıkmı alt tarafının kontraplağının elyafının epoksisinin boyasının macununun astarının hepsinin bir kerede tamamlanması gerekirki bence bu rahat olur yani bu malzemelere bir kerede ulaşabilecek insanlar için. Ancak benim şuan için 1 ayda 2 3 bin lira bir kerede çıkarabilecek gibi bir durumum yok sadece bu iş için. İşin bu kısmıda biraz düşündürüyor.

Düz kurduğumda o eğiklikler daha rahat olurcak diye düşünüyorum ama tabikide bu benim düşüncem baştada postaları sadece vida ile yapmayı düşünüyordum :D Sonuç ? :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #12 : Ocak 30, 2012, 02:56:39 ÖS »
Yanlış hatırlamıyorsam, laminasyon kaburgalarda düz ahşaba göre daha güçlüdür, çünkü ahşap lifleri hep büküm yönünde olur. omurga içinse düze çok yakın olduğundan yekpare ağaç daha doğru olur diye düşünürüm.  Yine de omurgtanın oldukça düz lifli bir ağaçtan ve budaksız olmasına dikkat edilmeli.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #13 : Ocak 30, 2012, 08:00:14 ÖS »
Yanlış anlamadıysam planda (sayfa 10 A kesiti) 2 adet 2X20 ve 1 adet 2X10 dan oluşan yönleri farklı laminasyon var, bodoslama 124 derece görülüyor. Bu tarz tekneler hep ters inşaa ediliyor. hem ona göre de kalıpları verilmiş. Derdin çevirmek se gelir çeviririz artık :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #14 : Ocak 30, 2012, 10:37:19 ÖS »
Abi dediğim gibi daha karar veremedim şimdilik planlarım o yönde. Ters çevirince birde postalarımda delik açmaya kıyamıyorum sabitlemek için :D :D :D

Birde ters başladıkmı alt tarafın herşeyini bitirip öyle döndürmek lazım oda biraz zor iş maliyet açısından. 1 ayda tüm tekne maliyetini çıkartman gerekiyor nerdeyse. Epoksiyi alıcaksın,kontraplak alıcaksın,astar boya alıcaksın,elyaf alıcaksın vs. Tamam bunları alacağızda ben ay ay parça parça almayı planlıyorum.Ekonomiyi sarsmadan.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com