Gönderen Konu: Teknenin Limana Kaydı Hikayesinde son durum  (Okunma sayısı 23905 defa)

ulu1

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Ahmet Ulukut
  • Bulunduğu İl: Muğla-Milas
  • Doğum Yılı: 1949
  • Tekne Adı: Böçek
Teknenin Limana Kaydı Hikayesinde son durum
« : Temmuz 07, 2012, 04:08:11 ÖS »

Sevgili dostlar,

Bildiğiniz gibi 14 foot bir yelkenli kayık imal ettim. Seriven bundan sonra başladı. Faturaları alıp Güllük Liman Başkanlığına müracaat ettiğimde memur bana CE Belgesi olmadan bu kayığı kaydettiremiyeceğimi söyledi. Forumda bu durumu paylaştığım zaman arkadaşlar sağ olsun kanun ve yönetmelikler önerdiler. Onları indirip yeniden limana gittiğimde Liman Başkanına çıktım. Sağolsun çok yardımcı oldu ve memurun aksine CE gerekmediğini ancat Motor takmamak kaydı ile Limana kaydının Yapılacağını bunun için faturalar ile Vergi dairesine başvurmamı ve ÖTV ödedikten sonra kayıt işlemine başlanabileceğini belirtti.
Faturalarla Milas Vergi Dairesine başvurduğumda beni Değer tespit Komisyonuna havale ettiler. Bir dilekçe ekinde faturaların birer kopyasını aldılar ve bana iki kişilik bir heyetin gelip kayığı göreceğini söylediler. 2 gün sonra telefonla arayıp heyeti almamı istediler. Kendilerini aldın gelip baktılar sorular sordular ve sonra tekrar Milasa bıraktım. 2-3 gün sonra raporun hazır olduğunu söylediler ve gidip aldım. Ben 2.000TL. lik fatura ibraz ettim onlar neye dayanarak 3.000TL değer biçtiler anlamadım ama iş uzamasın diye Vergilendirme kısmına gittim. Bomba orada patladı benden ŞASE NUMARASI istediler benim itirazlarım üzerine Liman Başkanlığını aradılar binbir çabadan sonra Liman Başkanı (Herhalde bu benin şansım) bir üretiçiden şase numarası alıp gönderdi de ÖTV mizi yatırdık.
Ben hasta olduğum için Limana gidemedin ama pazartesi gidip işin sonunu getieceğim. Sonu sizinle paylaşırım.

Saygılarımla,
Ahmet Ulukut

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: TEKNENİN LİMANA KAYDI hikayesinin son durum
« Yanıtla #1 : Temmuz 07, 2012, 07:17:25 ÖS »
Vergi olarak nekadar ödediniz Ahmet Abi ?  Bu ötv yanılmıyorsam tek seferlik alınan birşey bunun devamı olmayacaktır 5 metreden küçük olduğu için tekne.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #2 : Temmuz 07, 2012, 07:20:36 ÖS »
ötv ne kadar ödediniz?
Ne mutlu Türküm diyene.

serkanavci

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Serkan Avcı
  • Bulunduğu İl: Kocaeli
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #3 : Temmuz 07, 2012, 08:20:31 ÖS »
Herkese merhaba,

Mevzuatlar bu kadar açıkken hemen hemen her liman başkanlığının bilgi eksikliğinden veya farklı uygulamalarından dolayı sorunlar çıkarması birazcık bu işten soğumama sebep oluyor. Bu tür vukuatları duydukça "günahıyla sevabıyla al bir belgeli tekne ne çıkarsa bahtıma" diyesim geliyor.

Zorluk çıkartan liman başkanlıklarına;
Bu ülkede denizciliğin gelişmesine destek olmuyorsunuz bari köstek olmayın.

Saygılarımla
İ.Serkan AVCI
1976-Körfez/KOCAELi

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #4 : Temmuz 08, 2012, 03:19:41 ÖÖ »
ötv % 8 olması lazım...

malesef kamu kuruluşlarında çalışan memurlar kurumlarının işleyişini bilmiyor,öğrenmek gibi bir dertleride olmuyor,yaptıkları hatalarıda vatandaşa yıkmaya çalışıyorlar...

iki hafta önce yaşadıgım olayı anlatayım..bir yere ödemem gereken parayı vaktinden evel kadıköy postanesi vasıtası ile havale ettim..para gidecegi yere ulasınca o kişiyi telefonla arayıp paranın geldiğini söyleyeceklerdi...aradan bir buçuk yıl geçti geçenlerde kapıya gelen bir icra kagıdını bu neyin nesi diye arastırırken paranın alınmadıgı o kişiye haber verilmediği ve dönen paranında normalde haber verilmesi gerekirken banada haber verilmediği paranın 1.5 yıldır postanede durdugunu tespit ettim..parayı faizi ve masrafları ile karsı tarafa ödedim tabi....kadıköy ve şişli postanelerine gidip niye karşı tarafa alınmadıgındada bana haber verilmediğini sordugumda müdür düzeyindeki insanlar böyle bir uygulamaları olmadığını söyledi.!!! oysa doldurulan form ve internet sitelerinde bu uygulamanın oldugu yazıyor...ankara merkezlerine mail attım gelen cevap sehven bir yanlışlık olmus özür dileriz..hem itibarın gidiyor hem parayı ,iki katı ödüyorsun. karşılıgı kuru bir özür..şimdi dava açsam haklıyım,memleketin adalet sistemide ortada en çapsız dava 3-5 yıl sürüyor bir sürü avukat mahkeme masrafı vb..yani türkiyede devlet yapısı bürokrasi herseyi vatandasa yüklüyor...vatandasta normal koşullarında yürümesi gereken işi yaptırmak için ya rüşvet yada bir dayı bulmak zorunda kalıyor..sen seri tekne üretmiyorsunki senden sasi numarası istiyor,o tekneyi kendin kullanmak için yapıyorsun CE gerek yok ,bu yüzden zaten 5 yıl satamama kaydı konuyor..bu kanunlarda genelgelerde var.!! var olmasına varda o kurumun memuru amiri konusuyla ilgili yeni düzenlemeleri zahmet edip okumuyorki..olmaz hemşerim diyor sen yırtın dur artık oluyor diye.!!

ulu1

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #5 : Temmuz 08, 2012, 11:37:34 ÖÖ »
Selam Dostlar,

Herkezin yakarışı ayni. Malesef tüm yetlili, yönetici memurlarımız AT gözlüğü ile bakıyor olaylara. İnsan biraz vizyon sahibi olur araştırır falan nerdeeee.
Gelelim ödediğim ÖTV ye 3.000 TL üzerinden %8 ÖTV tahakkuk etti 240 TL ve Damga vergisi 22,85 TL Toplam 262,85 TL ödedim.

Herkeze selamlar.

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #6 : Temmuz 08, 2012, 02:28:00 ÖS »
Bu konudaki kanun ve genelge müracaat esnasında yanımızda olmalı, gerekirse açıp okuyarak ilgiliyi utandırmalı.
Ne mutlu Türküm diyene.

Hayırlı

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: AYKAN ANIL
  • Bulunduğu İl: DALAMAN MUĞLA
  • Doğum Yılı: 1957
« Yanıtla #7 : Temmuz 08, 2012, 02:45:56 ÖS »
Bende ayni soruyu soracağım ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) olarak % kaç tahsil ediyorlar?
Ve vergiye herşeyi dahilmi ediyorlar yoksa sadece belirli kalemlerinmi vergisidir.
Biliyorsunuz karavanlarda 5 yaşına kadar % 84 ÖTV alınıyor! ;)

Hayırlı

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: AYKAN ANIL
  • Bulunduğu İl: DALAMAN MUĞLA
  • Doğum Yılı: 1957
« Yanıtla #8 : Temmuz 08, 2012, 02:48:42 ÖS »
Kusura bakmayın cevaplar aşağıdaymış iletimi yok sayın.

ulu1

• Yeni Rehber
  • **
Ynt: TEKNENİN LİMANA KAYDI hikayesinin son durum (Belgemi Aldım)
« Yanıtla #9 : Temmuz 16, 2012, 05:12:33 ÖS »
Herkeze Selamlar

Nihayet BAĞLAMA KÜTÜĞÜ RUHSATNAMESİNİ aldım. Darısı diğer arkadaşların başına.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #10 : Temmuz 16, 2012, 06:57:13 ÖS »
Hayırlı uğurlu olsun biraz uğraştınız ama sonunda belgenizi almışsınız :) Amatör tekne yapımcıları mevzuatı herzaman yanında bulundurmalı bence :)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

göksu

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Serkan Ceylan
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #11 : Temmuz 17, 2012, 04:02:15 ÖS »
Ahmet Bey, öncelikle hayırlı uğurlu olsun. Teknenizi keyifle kullanmanızı dilerim.

İlk mesajınızda bağlama kütüğü kaydı sürecinizi anlatırken, CE Belgesi ile ilgili olan kısım biraz kafamı karıştırdı. Memurların CE belgesi olması gerektiğini belirtmesine karşın Liman başkanının motor takmamak kaydı ile gerekmediğini söylediğini belirtmişsiniz. CE belgesi gerekip gerekmemesinin kesin kıstası tam olarak nedir acaba? Biraz araştırdım ama net bilgiye ulaşmadım. Edinebildiğim bilgilerde 2005 den sonra üretilen teknelerde bu belgenin olması gerektiği. Ancak kendi teknesini yapanlar için bu durumun ne şekilde olacağına ulaşamadım. Ticari amaçla üretilip üretilmemesi durumuna göre bu şartın aranıyor olması gibi bir sonuca yaklaştım ama emin olamadım. Bu işlemleri çok yeni tamamladığınız için size sormak istedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Saygılarımla
Serkan Ceylan
Beykoz / İstanbul

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #12 : Temmuz 17, 2012, 04:40:26 ÖS »
Serkan Bey doğru bir kanıya ulaşmışsınızdır. Kendisine,amatör olarak tekne yapan birisine kimse CE belgesi soramaz. Çünkü bizler bu işten para kazanmıyoruz. Birilerine bir standart sağlama gibi bir kaidemiz yok.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

göksu

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Serkan Ceylan
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #13 : Temmuz 17, 2012, 05:03:29 ÖS »
Çok teşekkürler Volkan.

Az önce şu başlıkta yazışmaları buldum. Orada da belirtmişsin. Ayrıca o başlıkta Sadri Dilek (denizci57) n belirttiği mevzuatta 6 ve 7. maddelere konuyu açığa çıkarıyorlar. 

http://www.denizrehberim.com/empty-t220.0.html;msg5816#msg5816 

Saygılarımla
Serkan Ceylan
Beykoz / İstanbul

akdenizkompozit

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: Akdeniz Kompozit
  • Bulunduğu İl: Balıkesir
  • Doğum Yılı: 1988
« Yanıtla #14 : Kasım 23, 2014, 10:25:46 ÖS »
Ce belgesi çok önemli imalatçı olduğum için imal ettiğim tekneleri kestiğim faturalarla sorunsuz kayıt ettiriyorlar.
Akdeniz Kompozit
Edremit/Balıkesir
Balıkesir İl Temsilcisi