Gönderen Konu: Lobster Outer Banks 20-Kendi Tekneni Kendin Yap  (Okunma sayısı 99918 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Lobster Outer Banks 20-Kendi Tekneni Kendin Yap
« Yanıtla #105 : Ocak 26, 2015, 11:55:17 ÖS »

Selam servet abi. Chine da bi kismi cok icerden kestigimi farkettim.Suan cay icerken bile gorunus itibariyle cok rahatsiz oluyorum. Once macunlayip sonra elyaf sermeti dusunuyorum hatta macundan once en az 4 mm plaka ile bi kat daha atmam gerekecek o bolgeye. Tabi macun sonrasi elyafin mukavemeti ne olacak hic bi fikrim yok

Epoksi macun direk olarak ahşaba uygulanmaz yani daha doğrusu uygulanırda başarılı olmaz zamanla atar üstünde elyaf olduğu için elyafıda atar haliyle tekneyi mafeder.Kalın ve ince numaraları iyi bir zımparadan sonra güzel bir temizlik ile elyaf gayet güzel olur ama dediğim gibi macun uygulamadan önce ilgili bölgeyi epoksi ile doyurup ondan sonra macun yapmak daha faydalı olur bu konuya dikkat.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

H@K@N

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: HAKAN HİLMİ KAVAKLIOĞLU
  • Bulunduğu İl: İZMİR
  • Doğum Yılı: 1973
« Yanıtla #106 : Ocak 29, 2015, 07:10:26 ÖS »
Selamlar herkese..Çok teşekkürler değerli yorumlarınız için. Sayenizde adım adım ilerlemeye devam ediyoruz.. Tekrar danışmak istediğim bir konu var,değerli yorumlarınızı esirgemezseniz çok sevinirim.. Dışardan bi abimiz bize yapıştırma işlemleri için poliüretan yapıştırıcı kullanmamızın epoksiye göre daha iyi  olacağını söyledi.. Sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda..
Öncelikle kolay gelsin gerçekten çok güzel bir model.İnşallah keyifle tamamlarsınız..
Poliüretan konusunda ben farklı düşünüyorum.Forumda daha önce de tartışması yapıldı herkezin kendisine ait düşüncesi var saygı duyuyorum.Yurtdışı forumlardan birinde(En kısa zamanda linkini bulup ekleyeceğim) 10-15 çeşit yapıştırıcıyla test yaptılar ve sonuçları görselleriyle birlikte paylaştılar.Epoksinin yüzeysel yapışma sağlarken poliüretan tutkalın bulduğu kanallardan ilerleyerek adeta ağaç kökü gibi ahşaba işlediğini ispat ettiler.Burada dikkat edilecek konu birleştirilen parçalara doğru bir şekilde işkencence uygulamaktır.Yüzeye sürüldükten sonra hacmen genişleyen poliüretan tutkal gözle görünmeyen su yollarından ağaca işlerken yeterince işkence yapılmaz ise iki parçayı birbirinden uzaklaştırır ve yeterli baskı olmadığı için en kolay yolu seçerek boşluğa sızar.
Aşağıdaki foto bir arkadaşımın yapmakta olduğu tekneye ait.Birleştirmede tek bir çivi yada vida kullanılmadı.Strenger ek yerleri ve tüm yapıştırmalar semperoks ile yapıldı.
Dikkat ederseniz bodoslama ve karina oval sekilde geliyor.El rendesiyle çalışmak için iki kişi günlerce bu teknenin üstüne çıktı ve saatlerce çalıştı.Bırakın ayrılma yada kırılmayı yerinden bile oynamadı.

Elbette söylediklerime katılmayanlar olacaktır ama ben bildiğimi paylaşayım herkez kendi seçimini yapar nihayetinde..

Tekrardan kolay gelsin.İlgiyle takipteyim..

sertac271

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: sertacser tac
  • Bulunduğu İl: kıbrıs
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #107 : Ocak 30, 2015, 12:41:33 ÖÖ »
Teşekkürler Volkan ilgilendiğin için. Biz inatla elyaf öncesi herşeyin hazır ve düzgün olmasından yanayız. Dediğin gibi yapacağız. Hakan bey merhaba. İlginiz için teşekkür ederim. Çok nizami bir çalışma olmuş. Poliüretan hakkında şöyle birşey savunulmuştu , yapışmasına yapışıyor ama ilerleyen zamanlarda sorun çıkarıyor diye söylendi. Biz epoksiden hiç şaşmadık.İlk defa bir tekne yapıyoruz ve çok amator çalışıyoruz. Dolayısı ile bizim hatalarımızı tolere edebilecek epoksi gibi tartışmasız sağlam bir ürün gerekliydi :)

H@K@N

• Çırak Rehber
« Yanıtla #108 : Ocak 31, 2015, 11:57:06 ÖÖ »
Teşekkürler Volkan ilgilendiğin için. Biz inatla elyaf öncesi herşeyin hazır ve düzgün olmasından yanayız. Dediğin gibi yapacağız. Hakan bey merhaba. İlginiz için teşekkür ederim. Çok nizami bir çalışma olmuş. Poliüretan hakkında şöyle birşey savunulmuştu , yapışmasına yapışıyor ama ilerleyen zamanlarda sorun çıkarıyor diye söylendi. Biz epoksiden hiç şaşmadık.İlk defa bir tekne yapıyoruz ve çok amator çalışıyoruz. Dolayısı ile bizim hatalarımızı tolere edebilecek epoksi gibi tartışmasız sağlam bir ürün gerekliydi :)
Merhaba..
Bunu yapan arkadaşım da amatör.Kendi mobilya atölyesinde yaptığı 3. tekne bu.İki kardeş canları sıkıldıkça tekne yapıyorlar anlayacağın.Dede yadigarı 1930 model yelkenlileri de var ayrıca.Dileyen sığacık limanına gidip görebilir.Hiçbir yerinde epoksi yok ama yıllara meydan okuyor..
Yapıştırıcılar hakkında ortada yanlış bilgi var.Sonuçta epoksi hayatımıza dün girdi.Özellikle laminasyon için çok iyi bir malzeme.Bende Arda beyden bol miktarda aldım fakat çevrenizdeki imalathaneleri gezerseniz poliüretanın çok yaygın olarak kullanılan ve yıllardır güvenilen bir malzeme olduğunu işiteceksiniz.Bende yapmakta olduğum teknenin birçok bölümünde poliüretan kullandım.Şimdi epoksinin geçerli olduğu bölümlerine geldim.sonuçta tercih meselesi.Tek amacım dar bütçeyle tekne yapmaya çalışan amatörlere ucuz ve güvenilir alternatif ürünlerin de olduğunu göstermek.
Kolay gelsin..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #109 : Ocak 31, 2015, 02:11:34 ÖS »
geleneksel imalatçılar daha ucuz,daha kolay işlem yapabilmek adına P.Ü tutkalları tercih edebilir..ama bu işin teknoloji ve ilerlemesini ne bunlar sağlıyor nede bilimsel anlamda bir katkıları var..teknoloji ve bilimi kullanan  ülkelerde amatör ve profosyenel tekne yapımcıları epoksi ile çalışmakta ve önermekteler...epoksi pahalı ve kullanım prosesi daha zahmetli,çalışma zamanı (reaksiyonu) daha kısa bir üründür..gerek uluslar arası tekne yapım forumlarında,gerek plan yapım sitelerinde önerilen bir yapıştırıcı türüdür..Türkiyede geleneksel,yöresel babadan,dededen öğrenilen metodlarla tekne yapan atölyelerin dünyadaki gelişmeleri ,yöntemleri izlemedikleri,adapte olmadıkları bilinen bir gerçektir..Türkiyedeki geleneksel yapımcılar polyester ilede (daha ucuz olduğu için) ağaç ve fiber yapıştırması yapıyor..şimdi onlar kullanıyor diye polyesteri bu proseste kullanmak uygunmudur,doğrumudur?

H@K@N

• Çırak Rehber
« Yanıtla #110 : Ocak 31, 2015, 02:39:29 ÖS »
Servet bey ben de yıllardır epoksiyle çalışıyorum.Epoksiyi kötülemedim zaten.Ama kesinlikle teknenin heryerinde kullanmak şart değil.Lamine edilecek bölümlerinde zaten elde epoksi varken başka şey kullanmak günümüz şartlarında pek de mantıklı değil.Ama poliüretan tutkalla yapılan tekne dağılır demek eşyanın tabiatına aykırı.Bunca yıldır epoksi yoktu ama insanlar okyanusları geçmeyi başardılar.Yukarıda resmini koyduğum arkadaş geçen hafta Almanya daki boatshow daydı.Kendisi Dünya çapında ünlü (Türkiye nın tek CE belgeli üreticisi) tekne dümenlerini imal eden biri.6 ay ABD de yaşadı ve hep bu işlerle içiçe olan biri.Kırk kat kaplamadan oluşan dümenleri epoksiyle lamine ediyor.Üstelik Dünya çapında bir marka olduğu için piyasadaki epoksileri kullanmıyor.Çok yüksek fiyatlara yutdışından getiriyor.Söylemek istediğim geleneksel bir üretici değil.Aksine Dünyayla iç içe biri.Dusseldorf daki boat Show da da birçok Dünya markasıyla bağlantılarını çoğalttı.Ama teknesini bu aşamaya kadar poliüretan ile birleştirdi.Bundan sonraki aşamalarda sadece epoksi kullanacak..Yani hiçbiri tu kaka değil.Hepsini farklı yerlerde kullanabilirz..
Saygılar..

H@K@N

• Çırak Rehber
« Yanıtla #111 : Ocak 31, 2015, 02:44:45 ÖS »
Linki koymayı unutmuşum.Aşağıdaki linkteki dünyaca ünlü yatların dümenlerini bu iki arkadaşım üretiyor.Dünyaca ünlü dergilere kapak olan tekneler bunlar.Lütfen inceleyin.Gerçekten teknolojiyi çok yakından inceliyorlar.Yarım saat önce atölyelerindeydim.Cem Gür abimizin de Sığacıktan çok samimi dostları.
http://www.ikibro.com/

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #112 : Ocak 31, 2015, 02:49:07 ÖS »
Linki koymayı unutmuşum.Aşağıdaki linkteki dünyaca ünlü yatların dümenlerini bu iki arkadaşım üretiyor.Dünyaca ünlü dergilere kapak olan tekneler bunlar.Lütfen inceleyin.Gerçekten teknolojiyi çok yakından inceliyorlar.Yarım saat önce atölyelerindeydim.Cem Gür abimizin de Sığacıktan çok samimi dostları.

Site çok güzel hazırlanmış benim dahi (imkanım olmadığı için söylüyorum) 1500 dolarcık verip alasım geldi öyle içine çekti :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

H@K@N

• Çırak Rehber
« Yanıtla #113 : Ocak 31, 2015, 02:55:21 ÖS »

Site çok güzel hazırlanmış benim dahi (imkanım olmadığı için söylüyorum) 1500 dolarcık verip alasım geldi öyle içine çekti :D
Beğenmene sevindim Volkan.ikibro aslında esprisi olan tarzanca bir isim.İki kardeş yada two brother olarak düşün.Hakan ve Gökhan 30 lu yaşlarda çok becerikli ve çalışkan iki kardeş.Yarım saat önce yanlarındaydım site de düzenleme yapıyorlar bugün..
Birdaha ki gidişimde dümenleri ayrıntılı fotoğraflarım.ayrıca kendi yelkenlisi için yaptığı eğri yekeyi görsen kullanmaya kıyamazsın.Kaç kat epoksi laminasyon bilmiyorum..

sertac271

• Çırak Rehber
« Yanıtla #114 : Şubat 10, 2015, 09:54:25 ÖS »
Merhabalar tekrardan.Konuyla çok alakalı olmasa da, teknenin yapım aşaması fotoraflarından daha farklı bi konuya değineceğim. Hepimize ders olur umarım :)

Türk olmak genetik bir olay..
Nerede yaşadığın,ne iş yaptığın,hangi dili konuştuğun ,ne kadar bilinçli olduğunun hiç bir önemi yok. Yıllarca bu konu hakkında hatrı sayılır web sitelerinde demeçler verdim.Bugün çok sevdiğim abim Tarik Ozberkman ile yaşanan bi olayı bahsetmeden geçemeyeceğim smile ifade simgesi Yaklaşık 15 dakika öncesine kadar, amerikalıların ve ingilizlerin iş güvenliği konusunda ne kadar titiz ne kadar sorumluluk sahibi olduğunu anlatıp durdu.Elindeki sanayi tipi zımba makinası ile tekne inşaasına devam ederken yaşanan diyalog ;
Tarık : Bunun zımbası atmıyor.Yanlış tel koydun buna Sertaç.
Ben: Hayır doğru tel koydum.
Tarık: Ee hani çalışmıyor.
Ben :Eminim doğru tel koydum.
Tarık : E hani basarım basarım atmaz. (Pat pat pat.Sesler geliyor zımba telleri havada uçuyor.)
Ben : Atıyor işte görmüyor musun ?
Tarık : Hayır görmüyorum. Al işte bak atmıyor. (Elini makinanın altına koyarak , gerçekten çalışıp çalışmadığını test ediyor.. Pattt )
Tarık : aaaaaahhh...( İki parmağını birbirine zımbaladıktan soran gelen ses)
Senin de dediğin gibi abi ;bunu yalnızca Türkler yapar. smile ifade simgesi

cenkguney

• Çırak Rehber
« Yanıtla #115 : Şubat 10, 2015, 10:44:38 ÖS »
Turk olmak ayricaliktir 😄 ...

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sertac271

• Çırak Rehber
« Yanıtla #116 : Şubat 25, 2015, 02:08:50 ÖÖ »
Selamlar. Teknenin lumbozlarını kendimiz yapmak istiyoruz. Malum fuarda da gördüğümüz üzere çok uçuk fiyatlar mevcut. Ortalama 1- 1.5 metrekarelik  316 paslanmaz veya krom vb. ürünü tabaka halinde bulabileceğimiz bir yer var mı? Fiyat hakkında az çok bilgisi olanda bizle paylaşırsa sevinirim. Ayrıca hemen her cnc kesim yapabilir mi ?

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #117 : Şubat 25, 2015, 09:35:38 ÖÖ »
Selamlar. Teknenin lumbozlarını kendimiz yapmak istiyoruz. Malum fuarda da gördüğümüz üzere çok uçuk fiyatlar mevcut. Ortalama 1- 1.5 metrekarelik  316 paslanmaz veya krom vb. ürünü tabaka halinde bulabileceğimiz bir yer var mı? Fiyat hakkında az çok bilgisi olanda bizle paylaşırsa sevinirim. Ayrıca hemen her cnc kesim yapabilir mi ?
http://www.oguzmarine.com.tr/tr/?page=pd&catid=2
http://www.senturkdenizcilik.com/senturk/Browse.aspx?catalogName=Products&bc=92;94&l=tr-TR

oğuz marinenin fiyatları uygundu ben hidrolik pompa sormuştum...şentürktede abs plastikler var..ara bir fiyat al..

sertac271

• Çırak Rehber
« Yanıtla #118 : Mart 04, 2015, 07:41:50 ÖS »
Yeni fotoraflar..Sıcak sıcak.

sertac271

• Çırak Rehber