Gönderen Konu: Tekne Planları Hakkında Duyuru!!  (Okunma sayısı 68780 defa)

volkantura

• Kıdemli Üye
  • Yeni Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Volkan TURA
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1964
Ynt: Tekne Planları Hakkında Duyuru!!
« Yanıtla #15 : Aralık 28, 2012, 09:21:44 ÖS »

Sayın tecno-b,

Sitede gördüğünüz planlardaki tekneler ahşap gibi gözükse de sonuçta dışı ve içi fiber ile kaplanıyor ve tüm dünyada yapılan amatör tekneler bu şekilde yapılıyor. Ahşap su ile temas etmez sadece şeklini verir ve mukavemetini arttırır. Siz eğer hiç ahşap kullanmadan bir tekne yapmaktan söz ediyorsanız bunun için size 10 metrelik bir teknenin dişi kalıbı lazım. Bunu ya çok yüksek fiyatlara satan olursa alacaksınız yada buradakiler gibi önce erkek kalıbı ahşaptan( ki burada lamine edilmiş polywood kullanılıyor) yapıp sonra üzerini fiber ile kaplayıp ayıracak ve dişi kalıbı elde edeceksiniz. Sonra da bu dişi kalıba fiber işleyerek sadece fiberden oluşmuş bir tekne yapacaksınız. Yani işlemi önce tekneyi yapıp sonra onu da tekrar kalıbın kalıbı olarak kullanmış oluyorsunuz. Bu da çok aşırı maliyetli bir iş ve amatör olmaktan çıkmış bir durum sayılır. Bu kalıpla yüzlerce tekne yapabilirsiniz.

Ama buradaki stil amatör tekne yapmanın en kolay ve sağlam yoludur. Fiberin boş duracak olan içine siz burada polywood bir çekirdek koymuş ve bununla daha da sağlamlaştırmış oluyorsunuz. Piyasada satılan ufak boydaki fiber tabir edilen polyester ve bier karışımlı tekneler yukarıda bahsettiğim iki kalıp çıktıktan sona seri olarak yapılan teknelerdir.

İnanın burada ahşap olarak değerlendirdiğiniz tekneler o ufak fiber teknelerden çok çok dayanıklı ve güvenlidir.
Buradaki planlardan yararlanmanızı tavsiye ederim.

Saygılar.
Volkan TURA
Bursa

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2
« Yanıtla #16 : Aralık 29, 2012, 12:28:20 ÖÖ »
Değerli dostlar.
Affınıza sığınarak, birşey i anlamadığımı beyan etmek istiyorum.
piyasada fiber diye adlandırılan (terminolojik olarak doğrusunu bilmiyorum) teknelerde gördüğümüz malzeme ile burda yapmaya çalıştığımız kontraplak üzerine epoksi reçine yardımı ile elyaf kaplayarak yapılan tekneleri karıştırıyorum.
bazen cam elyaf tan bahsediliyor. o zaman benim aklıma fiberglass tekne dediğimiz türdeki teknelerin tamirinde kullanılan yaklaşık 0.5 cm kalınliğında keçeye benzer bir melzeme geliyor. (yanlış biliyor olabilirim.)
kontra üzerine cam elyaf kaplama dan bahsedildiğinde aklıma bu geliyor. ama bildiğim kadarıyla epoksi elyafı dediğimiz malzeme bu değil.
Malzeme işini bilen bir arkadaşaımız dan rica ediyorum. bu konudaki malzeme lerin adlarını,standardlarını  bizlere bir sisteme koysa.
Fiberglass tekne :
Ahşap tekne:
Kontraplak üzerine epoksi uygulamasıyla yaptığımız tekne, Nami diğer kopmozit malzemeden yapılan tekne,
kompozit denince tabi ki biryığın farklı malzeme karşımıza çıkacaktır.
saç tekne ve alüminyum u anlıyorum çok şükür.
hülasa en azından ahşap, fiber, kontraplakmı deriz, kompozitmi deriz yani birçok amatörün yaptığı teknelerin tanımlannası ve bu takne tiplarinde kullanılan malzeme isimleri ve standartları hakkında bir özet bilgi rica ediyorum.
özellikle malzeme işi yapanlar bu konuda bizleri detaylı ve doğru biçimde aydınlatabilirler.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #17 : Aralık 29, 2012, 01:53:21 ÖÖ »
kompozit nedir?
daha fazla sayıdaki aynı veya farklı gruptaki malzemelerin, en iyi özelliklerini bir araya toplamak ya da ortaya yeni bir özellik çıkarmak amacıyla, bu malzemelerin makro seviyede birleştirilmesiyle oluşan malzemelere “Kompozit Malzeme” denir. Başka bir deyişle birbirlerinin zayıf yönünü düzelterek üstün özellikler elde etmek amacı ile bir araya getirilmiş değişik tür malzemelerden veya fazlardan oluşan malzemeler olarak da adlandırılabilir.

Reçine katkı malzemeleri ilave edilmiş termoset veya termoplastik reçinelerin, elyaf takviyeleri (cam, karbon, aramid v.s) veya dolgu malzemeleri ile takviye edilmesi ve bu karışımın, belirli bir prosese tabi tutulması sonucunda sertleşmesi ile elde edilen ürün kompozit olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle takviyeli plastikler ve kompozit terimleri eş anlamlılık taşımaktadır.

yukardaki bilgilerden yola çıkarak varacagımız sonuç gerek fiberglas-ctp,gerek kontraplak elyaf,epoksi olarak yapılan tekneler kompozit diye niteliyecegimiz sınıfa girer..
masif agaçtan yapılan üstüne macun boya çekilen tekneler ahşap diye nitelendirilir...

fiberglas yada ctp

"CTP" Camelyafı Takviyeli Poliyester sözcüklerinin baş harflerinden oluşan Türkçe bir kısaltmadır. Yabancı ülkelerde de benzer kısaltmalarla ifade edilen bu kavramın bazı örnekleri aşağıda verilmiştir.

Amerika'da : GRP (Glass fiber Reinforced Plastic)
İngiltere'de : FRP (Fiber glass Reinforced Plastic)
Fransa'da : PRFV (Plastique Renforcé de Fibres de Verre)
Almanya'da : GFK (Glasfaser Kunststoffe)
Italya'da : PRFV (Plastici Rinforzati di Fibro di Vetro)

Cam elyafından takviye malzemeleri kullanım alanına ve yöntemine göre, liflerin üzerine kaplanan bağlayıcı cins ve miktarı ile biçim bakımından farklılık göstermektedir. Genel olarak kullanilan cam elyafı takviye malzemeleri 4 çeşittir:

1-Cam elyafından keçe (Kırpılmış veya kırpılmamış devamlı cam elyafından yapılmıştır.)
2-Cam elyafından fitil (Devamlı cam elyafı demetlerinin birbirine paralel olarak sarılması ile yapılmıştır.)
3-Kırpılmış cam elyafı (Kullanılan plastik cinsine ve kullanım amacına göre 3-6-12 mm uzunluğunda kırpılmış cam elyafıdır.)
4-Cam kumaş/dokuma (Devamlı cam elyafından bükümlü/bükümsüz iplik ile dokunarak yapılmıştır.)

el yatırması (keçe ve dokuma tür elyaf)
bildiğim kadarı ile eksiğim varsa konuyu daha iyi bilenler tamamlasın..
tamamen ctp üretim teknelerde yukardaki 4 türde kullanılıyor
el yatırması yönteminde agırlıklı olarak dokuma ve keçe bir arada kullanılıyor..
püskürtme (fitil elyaf)
El yatırması metodunun daha seri olarak uygulanmasını sağlayan bir kalıplama metodudur. Üretim sırasında kalıp üzerine polyester ve cam elyafı özel bir makine yardımı ile püskürtülür. Püskürtme metodunda devamlı cam elyafından fitil, püskürtme işlemi sırasında 17-50 mm uzunluğunda kırpılarak kullanılır. Geniş yüzeyli ürünlerde seri üretim olanağı ve işcilikten tasarruf sağlar.
kırpılmıs cam elyafı
bazı videolarda görmüşünüzdür tel kadayıfı gibi :) elyafın kopartılarak takviye olacak bölgelere koyup üstüne polyester sürülerek yapılan uygulamada  kullanılıyor..

şimdi gelelim amatörlerin cokca kullandıgı k.plak elyaf epoksi işlemine bu proseste dokuma dediğimiz cam elyafı kullanılıyor...

abdullh

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: abdullah
  • Bulunduğu İl: ankara
  • Doğum Yılı: 1988
« Yanıtla #18 : Aralık 29, 2012, 10:49:45 ÖÖ »
Evet, kabukta ahsap kullanmadan kaliptan cikarilarak sadece fiberglass dusunuyorum.

Sn. volkantura, onerileriniz ve bilgilendirmeniz icin tesekkur ederim, kalip cikarmak icin tekneyi bastan imal etmek gerekmedigini dusunuyorum, bunun farkli yollari var bildigim kadariyla. sadece iyi bir olcumle kopukten ters bir model yapip onun ustune fiberglass uygulamak mumkun. Su videoda bu yontemle yapilmis bir araba modeli mevcut.
Tabi, ahsap teknelerin cok daha iyi yalitima sahip oldugu, suya daha iyi tutundugu ve bakim masraflarinin da asagi yukari fiberglass teknelerle ayni oldugu, en onemlisi de daha saglikli oldugunu okudum. Bu dezavantajlari egale etmeye calisiyorum, her an ahsap tekneye donebilirim :)

Hepinizin ilgisine ayri ayri tesekkur ederim.

volkantura

• Kıdemli Üye
  • Yeni Rehber
  • *
« Yanıtla #19 : Aralık 29, 2012, 08:21:25 ÖS »
Abdullah bey bir paylaşımda sayın M. Sedat Ceylan arkadaşımızın verdiği bir linki buraya kopyalıyorum. istediğinizi anladım ve sanırım bu linkteki tekne yapımı işinize yarayacak.

http://www.velerosirius.com.ar/vega/abril.html
Volkan TURA
Bursa

abdullh

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: abdullah
  • Bulunduğu İl: ankara
  • Doğum Yılı: 1988
« Yanıtla #20 : Aralık 30, 2012, 02:27:35 ÖS »
Tesekkur ederim Volkan bey, buna benzer bir tekne planini ariyorum ben de.

volkantura

• Kıdemli Üye
  • Yeni Rehber
  • *
« Yanıtla #21 : Aralık 30, 2012, 04:51:09 ÖS »
Pantanal-25 sanırım sitede planları mevcut.
Volkan TURA
Bursa

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #22 : Aralık 31, 2012, 05:40:39 ÖS »
Pantanal-25 sanırım sitede planları mevcut.

650 ile ikisi arasında gidip gidip geliyorum hep, şimdi de whisstock girdi sıraya :D :D

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #23 : Aralık 31, 2012, 05:45:42 ÖS »
bende pop25 e meydeleder gibi oldum.. ;) okyonus bile geçer diyor amcam..
okyonusla işim olmazda marmaradan egeye batmadan,alabora olmadan çıkarsın bu acemiyi yeter..ülen ha omu??ha bumu? derken sonunda imamın kayıgına bincez valla :)..bu kararsızlık ne kötü ya.!

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #24 : Aralık 31, 2012, 05:47:42 ÖS »
Senle ben kaldık valla, bir gün buluşalım yatıralım planları, ücretli ücretsiz karar verelim, dönenin kaşığı kırılsın :D :D

http://www.whisstock.com/page_11.php?page=11&page_id=11.06

Bu arada şuna da bir bak istersen

akat

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: akat sundur
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 01.01.1956
« Yanıtla #25 : Ocak 29, 2013, 07:23:26 ÖS »
VAGABOND PLUS 20 yelkenli tekne yapım planını arıyorum.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #26 : Ocak 29, 2013, 10:27:52 ÖS »
Bildiğim kadarı ile o tekne ücretli Akat Bey. Hakan ABi bir değişik modelini yapmıştı. Galiba aynı teknelerden bahsediyoruz değilmi ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

polat223

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ali
  • Bulunduğu İl: istanbul- antalya
  • Doğum Yılı: 1981
« Yanıtla #27 : Mayıs 12, 2013, 11:58:44 ÖÖ »
arkadaşlar meraba ben kücük bi kayık yapmak istiyorum. ama tam detaylı bi plan bulamadım nerden yardımcı olabilirseniz sevinirim. mail adresim. alipolat223@gmail.com

memak

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: kadir inceçıldır
  • Bulunduğu İl: boluı
« Yanıtla #28 : Temmuz 11, 2013, 10:58:39 ÖÖ »
sn volkan aydın  sitenize bugün kayıt yaptım yaklaşık 1 yıldır yelkenli tekne yapmakiçin araştırma yapmaktayım. k800 yelkenliyi 3 defa maketini yaptım 8 m boy 2,40 en bana dar geliyor.bunedenle 8 mt boy ve 3,20 en maket ve birde tüm boyutları %35 büyüterek ve asıl boyutlarda maket yaptım bunları burada paylaşmak istiyorum kendim teknik resim konusunda bilgim var ancak hidrodinamik yapısı en boy değişikliğinde ne olur bilemiyorum bu projeyi yapabilmek için sizden ve üye arkadaşlardan yardım almak istiyorum. projeyi revize edebilirsem bu sitede paylaşmak istiyorum.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #29 : Temmuz 11, 2013, 11:23:48 ÖÖ »
Kadir Bey merhabalar aramıza hoşgeldiniz :)

Size yanlış bilgi vermek istemem çünkü bahsettiğiniz konularda uzman birisi değilim. Bu yönde sizi yönlendirmem yanlış olur üstüne planın enini değiştirmek çok daha büyük risk;posta aralarını açarak büyütmek olabilir ancak diğerleri için birşey söylemek yanlış olur   :(
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!