Gönderen Konu: Mobil Uydu antenleri çok pahalı.  (Okunma sayısı 23524 defa)

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Ynt: Mobil Uydu antenleri çok pahalı.
« Yanıtla #45 : Mart 27, 2018, 12:15:21 ÖÖ »

Eh sistem cozuldu. Birimizin vakit ayirmasina bakiyor :) ben anca haziran gibi girisebilirim buna.

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #46 : Mart 27, 2018, 12:25:49 ÖÖ »
Kimseye verilmiş sözümüz yok, kimsenin bizden anten istediği de yok da; fikirler birbirini kovaladı aşka geldik yarın bitireceğiz neredeyse. Benim de öncelik deniz tarafında ama belki gidene kadar birşeyler yapabilirim. Mekanik parça bulmak/yapmak/uydurmak en zoru; evde ne bulursam onu kullanmaya çalııyorum, o da olmuyor her zaman.

Bir de uydu kısmı anlaşılan hepimize yabancı. Adım adım gideriz. Önce iki eksende hareketi sağlarız. Sonra uydudan sinyal alıp kullanmayı öğreniriz. SOnra da kontrol kısmını. En son da GPS ve işin cilası kalır. Kullanıcı ara yüzü vs.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #47 : Mart 27, 2018, 12:29:51 ÖÖ »
Evet Güneş panelleri için kullanılan bu kontrol sistemler de benzer yapıda. Paneller daha büyük ve ağır olduğu için daha büyük motorlar, dişller vs kullanıyorlar. Sonsuz dişlileri çok severim. Hem fren görevi görür (özellikle ters) hareketi kilitler hem de güç ve hassasiyet artıcı, kullanışlı ve basit bir sistem. Genelde kasnak/kayış yerine bunları kullanmayı tercih ederim ama, uygun dişli takımı bulmak kolay değil. ZAten mekanik ksım benim için hep en zor kısım oluyor. Gerisi hayal gücüne kalmış.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #48 : Mart 27, 2018, 07:48:19 ÖS »
Bugün bütün günümü aldı yine de, sonunda tek ekseni çalıştırmayı becerdim. SOn eklediğim videodakine benzer bir yapıda gayet yumuşak çalışıyor. Tabii kontrol falan yok şu anda sadece yukaı aşağı hareket. Bu sistem bir döner tablanın üzerine oturacak. O da ikinci bir motorla yatay tarama yapacak.

İşe anten boyutundan başlamak lazım. Dalga boyunun dörtte biri diyorlar. 30 cm çanak kullanan var, 45 cm kullanan var. Uydusuna göre farklı herhalde. Neyse, önce ona karar verip, döner tablanın boyu, vidalı milin boyu, ve parçaların yeri belli olacak.

Kullandığım "çanak" camdan tencere kapağı. Ağırlığı 550 gram. Bir de demir profil parçası koydum, LNB niyetine. O da 270 gram.  100 gram falan da kaldırdığı kol vardır. 1 kilo yok ama yakın. Herhalde bizim toplam ağırlık bundan fazla olmaz. Burada ağırlık herhangi bir sıkıntı yaratmadı. 2A NEMA 17 yetiyor.

https://photos.app.goo.gl/pc9MSXW9BSeNAacG2

akkus

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Oğuz Akkuş
  • Bulunduğu İl: İZMİR
  • Doğum Yılı: 1973
« Yanıtla #49 : Mart 27, 2018, 08:21:02 ÖS »
Kadir bey, lafta değil özde yaptığınız için teşekkür ederim. Bu daha hızlı hareket edebiliyormu?

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #50 : Mart 27, 2018, 09:52:37 ÖS »
Teşekkürler Oğuz Bey,

Step motor tarafı başka bir proje denemesinden kalma hazırdı zaten. mekanik işle uğraştım.

Şu an bir gerçek kontrol programı çalışmıyor. Basit bir tür simülasyon programı yazdım yani döngü içinde bir ileri bir geri dönüyor. Herhangi bir yazılım kütüphanesi falan da kullanmadım. Motorlara 200 mikrosaniye güç verip 20 milisaniye bekleyerek bu hızı elde ettim. Bu 20 milisaniyeyi azaltarak (bir ara denemiştim, sanırım 50 mikrosaniyeye kadar inebiliyordum) hızı büyük ölçüde artırmak mümkün.  Ama dikey eksende ayar yaparken yüksek hız gerekeceğini sanmam. Yatay eksende ilk sinyal taraması yaparken, veya uydu ararken hızlı dönmesi gerekebilir, yatay motor ona göre hızlandırılıp yavaşlatılır.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #51 : Mart 27, 2018, 10:13:33 ÖS »
Hayranlıkla izliyor ve takip ediyorum,harikasınız  <> :tur :<3
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #52 : Mart 28, 2018, 12:11:58 ÖS »
Teşekkürler Volka,

Senin imece projenden ilham aldık, birşeyler deniyoruz işte.

Dün yazmadım, aslında daha basit bir alternatif çözüm daha var. Ekteki vido kısa ve pek fazla sevimli gelmeyebilir. Çünkü mekanik bağlantılar yok denecek kadar uyduruk yapılmış durumda, zaten göreceksiniz. Göstermek istediğim, motorun miline bağlı bir kolla tüm işin yapılabileceği. Aslında bu durumda servo motor kullanmak daha uygun olur. Bende 5 liralık küçük servo motorlar var, ama onların gücü yetmez. Şöyle biraz daha hallice, tercihan metal dişli redüktörlü bir servo bu işi görür.  Sanırım MEGASAT gibi birşey idi, onun bir anten modelinde anten dipten çevrilerek açılıp kapanıyordu.

https://photos.app.goo.gl/XOr5jGQeKdUhycFN2

Mesut Ali

• Çırak Rehber
  • Vira Bismillah (Gözyaşım )
  • Ad Soyad: Ali
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Tekne Adı: Vira Bismillah ( Gözyaşım )
« Yanıtla #53 : Mart 28, 2018, 07:57:18 ÖS »
Müthiş,
Hayret, ibret ve merakla takip ediyorum.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #54 : Mart 28, 2018, 08:54:52 ÖS »
Ali Bey çok teşekkürler.

Eskiden bu tür işleri yapmak çok daha zordu, çünkü özel devre hazırlamak gerekiyordu. Şimdi artık çok ucuza çok marifetli çok küçük mikro bilgisayarlar var. İşin çoğunu onlar yapıyor. Motor vs de zaten standard malzeme. Bu internet çağında herşeyi arayıp bulmak, görmek yapmak da çok kolaylaştı. Yani kısacası bize de helvayı yapmak kaldı. Deniyoruz bakalım.

akkus

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #55 : Mart 28, 2018, 10:17:56 ÖS »
Bu marin uydularda belirli uydu isimleri var. YAni dünyanın her yerinde çalışmıyor. 4- 5 uydu ismi bölgesel yapılıyor. Buda bana bu çanaklar pusula ve gps le konum belirleniyor ve önceden belirlenmiş uydu açılarında çanağı tutuyor. Sinyal takibi olduğunu düşünmüyorum. belli enlem ve boylan aralıklarında örnek olarak turksat 60 derece 1. step motor pusula ilede yatay rotasyon 224 derece 2 step motor gibi.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #56 : Mart 29, 2018, 09:51:21 ÖS »
İkinci eksen de hazır. Evde daire şeklinde kullanabileceğim düzgün bir malzeme bulamadım. İki ayrı parçayı artı şeklinde çattım. Normalde tek, ince, daire şeklinde bir platform olacak. Altta ortadan da anten kutusunun tabanında dik duran bir mile tutturulacak, onun etrafında rahatça dönebilecek.

Yatay tarama için daha küçük bir motor kullandım, yetiyor. Belki düşeyde de yeter ama denemedim.
Yine kontrol falan yok. Basitçe bir yatay tarama bir de düşey tarama yapıyor.

https://photos.app.goo.gl/4HGIEhz8THL2fDxb2

Bundan sonrası uydu arama bulma. Onu da uydudan antenden anlayanlar halletsin. Ben bu arada bir test / kontrol ortamı yaratmaya çalışayım, videolardan birinde vardı, anteni dalgalı denizdeki gibi sallayıp duruyordu. Aleti ikide br kuacaklayıp sallama pek olacak iş değil. SOnra da belki "sanki uydudan siyal geliyormuş gibi" yalancı bir sinyal yaratıp ona göre kontrol deniyor olabilirim. Bakalım, vakit ne kadar yeterse...

akkus

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #57 : Mart 31, 2018, 10:57:52 ÖS »
Kadir bey ellerine sağlık çok güzel olmuş.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #58 : Nisan 01, 2018, 08:38:22 ÖÖ »
zamanında elektronik bir şeyler imal ederken en önemli sorunum kutu idi, süper bir alıcı radyo yapacaksınız ama piyasada istediğiniz gibi bir kutu olmadığı için pili bir tarafta, devre kartı bir tarafta salkım saçak bir cihaz olacak. Denizde ise, yağmur, kar gibi bildiğimiz atmosfer olaylarının dışında bir de denizden sıçrama ile gelen deniz suyu var.  Deniz suyu tuzlu olduğundan ve yukarıdan aşağı değil aşağıdan yukarı geldiğinden ciddi sorun yaratır. Ambalaj işini ihmal etmemenizi öneririm.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #59 : Nisan 01, 2018, 01:10:47 ÖS »
zamanında elektronik bir şeyler imal ederken en önemli sorunum kutu idi, süper bir alıcı radyo yapacaksınız ama piyasada istediğiniz gibi bir kutu olmadığı için pili bir tarafta, devre kartı bir tarafta salkım saçak bir cihaz olacak. Denizde ise, yağmur, kar gibi bildiğimiz atmosfer olaylarının dışında bir de denizden sıçrama ile gelen deniz suyu var.  Deniz suyu tuzlu olduğundan ve yukarıdan aşağı değil aşağıdan yukarı geldiğinden ciddi sorun yaratır. Ambalaj işini ihmal etmemenizi öneririm.

Devre kutuları imal eden bir firma var..
https://www.altinkaya.com.tr/
Kalıp alınıp,elyaf,polyester ilede yapılabilir.
Kadir bey elinize saglık..