Gönderen Konu: Epoksi yapıştırıcı tavsiyesi  (Okunma sayısı 8454 defa)

hakanka

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: hakan arıcan
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1983
Epoksi yapıştırıcı tavsiyesi
« : Kasım 19, 2019, 04:11:41 ÖS »

herkeze selamlar arc 152 epoksi recine kullanan varmıdır  ilk uygulamanda kunlansak bir sıkıntı çıkarırımı yada ne marka bir eposi ile başlamalıyım

cherhem

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Kerem
  • Bulunduğu İl: Adana
  • Doğum Yılı: 1989
Ynt: Epoksi yapıştırıcı tavsiyesi
« Yanıtla #1 : Kasım 20, 2019, 08:21:55 ÖS »
Postaları hazırlarken talaşlı arc 152 kullanıyorum şuan. Dayanım testi yapmadım  :-\ Oldukça sert. Yeterli geldi gözüme o yüzden devam ediyorum. Donma süresi 24 saate yakın. 24 saat sonra bile tam sertleşmiş olmuyor ama işleme devam edilebiliyor.

rüzgar33

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Candan
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1966
« Yanıtla #2 : Kasım 21, 2019, 12:01:38 ÖÖ »
Selam ,yaklaşık üç yıldır arc 152 kullanıyorum 1:4 ile karışım oranı var. Yapıştırma işleminde önce karışımı, yapıştıracağim yüzeye sürerek epoksiye bir miktar doyuruyorum ve daha sonra un ile akışkanlığını azaltarak iki parçaya da sürüp işkence ile sıkıştırıyorum. Arkadaki tüm yapıştırıcı çıkacak kadar fazla sıkıştırmamanı tavsiye ederim.
Hava sıcaklığı işlem süresini kısaltıyor ve nem oranın fazla olması nın yapışma kalitesini düşürdüğünü söyleyebilirim.
Karışım ağarlıkça 1:4 , ancak bunun pratiği pek yok o yüzden 60 ml lik şırınga kullanıyorum. Sertleştiricinin yoğunluğu az olduğundan bir tık fazla ekliyorum. Örneğin 40 ml reçine ile12 ml sertleştirici gibi. Dik yapıştır yöntemi ile iki tane optimist tekne yaptım. Birini scalica epoksi ile diğerinide arc 152 ile. Yaklaşık 3 yıldır denizdeler herhangi bir problem olmadı.

kemarine

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
  • Ad Soyad: Kağan Erdoğan
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #3 : Kasım 25, 2019, 12:09:44 ÖS »
ben kullandım....küçük pojeler için kullanılabilir.ancak büyük teknede ben uygulamam

lodosum

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: hakan ozcan
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: lodosum
« Yanıtla #4 : Kasım 26, 2019, 09:23:38 ÖS »
arc 152 yi bu forumda keşfettik daha kullnmadım.. ancak fiyat uygun tşk arkadaşlar

Osmanbuke

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Osman büke
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #5 : Mayıs 24, 2020, 01:36:28 ÖÖ »
Ben teknedeki tamirat için kullanmaktayım. Daha iyisi muhakkak vardır. Başka markada kullanmadım açıkçası. Memnunum

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #6 : Mayıs 24, 2020, 07:55:42 ÖS »
Scalıa iyidir. Arc 152 de de bir sıkıntı görmedim, ancak karışımın hassas olması lazım. Mutfak terazisi kullanılmasını tavsiye ederim. Ayrıca hava sıcaklığının artması ile kürlenme süresi kısalıyor, dikkat.
Ne mutlu Türküm diyene.

lodosum

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: hakan ozcan
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: lodosum
« Yanıtla #7 : Haziran 28, 2020, 01:09:11 ÖÖ »
arc 152 yi gitti gidiyordan sipariş ettim yollamadılar.  boşuna sipariş edip beklemeyin..

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
« Yanıtla #8 : Haziran 29, 2020, 08:07:06 ÖÖ »
tekne yapımı için SCALICA SESR serisi epoksi veriyoruz,

yeni çalışmamız olan SCALICA S3XR epoksiyi de denemenizi tavsiye ederim.
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

ssb

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Barış
  • Bulunduğu İl: Çanakkale
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #9 : Temmuz 01, 2020, 10:04:50 ÖS »
Şimdiye kadar ucuz-pahalı birçok marka epoksi kullandım ama bugün alacak olsam yine Scalica alırım. Kıvam, donma gibi konularda kesinlikle memnun kaldım. İkinci konu da, özellikle büyük miktarlar alıyorsanız, satıcının-üreticinin ürünün arkasında durması. Gerektiğinde teknik destek vermesi. Arda hocam bu konuda oldukça açık davranıyor.  Şunu da söyleyeyim; ne firma ne Arda bey ile bir kere bile yüz yüze görüşmüşlüğüm yoktur. Benim ki sıradan kullanıcı deneyimi.

Sarp

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Sarp Mamıkoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #10 : Ocak 05, 2021, 04:41:41 ÖS »
Merhaba arkadaşlar,

Bende bu hafta içinde bir miktar epoksi alacağım, arc 152 nin fiyatları scalica sesr dan daha uygun. Scalica sesr da olup arc 152 de olmayan birşey var mı? Sağlamlık, UV dayanım, sertleşme zamanı, sertleştikten sonra (24 saat) zımpara / yıkama gereksinimi olmadan yapışma özelliği vs (bazı epoksiler kuruyunca puslu bir katman oluşuyormuş yüzeyde, o puslu katmanı zımpara/scoth brite la alın diyorlar). Hangisini tavsiye edersiniz?

Teşekkürler

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
« Yanıtla #11 : Ocak 06, 2021, 08:13:24 ÖÖ »
Merhaba arkadaşlar,

Bende bu hafta içinde bir miktar epoksi alacağım, arc 152 nin fiyatları scalica sesr dan daha uygun. Scalica sesr da olup arc 152 de olmayan birşey var mı? Sağlamlık, UV dayanım, sertleşme zamanı, sertleştikten sonra (24 saat) zımpara / yıkama gereksinimi olmadan yapışma özelliği vs (bazı epoksiler kuruyunca puslu bir katman oluşuyormuş yüzeyde, o puslu katmanı zımpara/scoth brite la alın diyorlar). Hangisini tavsiye edersiniz?

Teşekkürler

Satıcı olarak ürünler yada markalar hakkında konuşmam doğru olmaz ama ;

Arda bey;
-şurdan malzeme aldık olmadı
-burdan şöyle birşey aldık sıkıntı çıktı
-arkadaşımda fazla varmış bana verdi kullandık problem oldu nasıl çıkacağız bu işin içinden,
ya da
-ürün aldığınız yerlere ulaşamayınca, aldığınız yer sizden kaynaklı/kullanıcı hatası vb. cevaplar verdiğinde
- vs vs vs.

gibi sebeplerle, çözüm için lütfen beni aramayın    :) :) :)

Not: Sarp bey size özel yazmadım bunu, genel olarak bir isyanım var :) sizin mesaja denk geldi kusura bakmayınız
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #12 : Ocak 06, 2021, 01:32:01 ÖS »
     Tekneyi yapmaya başladığımdan beri Scalıca ürünlerini kullanıyorum, hala bakım onarımlarda bu ürünleri kullanmaya devam ediyorum. Piyasada daha ucuzları var, fakat ben prensip olarak ucuz alıp sorun yaşamaktansa, bildiğim ürünü kullanırım sorun yaşamam artı Arda ve Sami gibi muhataplarım var karşımda.