Gönderen Konu: Tekne Alırken Motor Seçimi?  (Okunma sayısı 19142 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Tekne Alırken Motor Seçimi?
« : Ağustos 27, 2011, 10:43:40 ÖS »

Tekne alırken teknemizin en önemli hususu motordur.Çünkü tekneyi deniz üzerinde hareket ettiren yegane unsur motor kuvvetidir.Motora dikkat etmemiz gereklimi gerekli değilmi konusuna geldiğimiz zaman tabiki en önemli konuların başında gelen motor konusu incelerken sahip olduğumuz teknenin nasıl bir tekne olduğunu iyice anlayıp onu irdelememiz gerekir.Eğer tekne yelkenli bir tekne ise zaten bu teknenin deniz üzerindeki seyir hızı belli bir limitle sınırlandırılmıştır.Fakat bu tekne bir motoryat ise veya daha süratli bir tekne ise o aşamada bizim bakacağımız yegane husus sahibi olduğumuz tekne ile elde etmek istediğimiz hız nedir.Bu değer bizim tekne üzerine koyacağımız motor gücünü arttırabilirde düşürebilirde.

Ve teknenin ağırlığı.Baktığımız zaman çünkü suyun üzerinde ağır bir kütleyi hareket ettirebilmek için nekadar kuvvetli bir motor koyarsak tekne suyun üstünde okadar hızlı gidecektir.Tabiki buna yan etkenler olarak teknenin dizaynı,sudaki sürtünmesi etki edecektir.Çünkü deniz kara yolu gibi düz bir yol değildir.Dalga,akıntı,rüzgar vb gibi etkenler vardır.

Kısaca dikkat etmeniz gereken şey teknemizde ne tür bir hız yapmak istiyorsunuz.Eğer tekneniz uzak yol teknesi ise daha ağır iş gücüne sahip olan,ortalama hızı olan motorlar kullanmalısınız.
Eğer tekneniz hafif,kayıcı bir hız teknesi ise teknenize daha kuvvetli motorlar takmanız gerekecektir.
Denizrehberim.com
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

izci04

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Ersin İzci
  • Bulunduğu İl: Yalova
  • Doğum Yılı: 1985
Tekne Alırken Motor Seçimi?
« Yanıtla #1 : Eylül 27, 2011, 06:56:37 ÖS »
bence motor seçimini en çok etkileyen şey 'para'. Paran varsa beygirleri alırsın yoksa beygirciklerle idare edersin ;P
Ersin İzci
1985/Armutlu

Mustafa Uygar Kalaycı

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Mustafa uygar kalaycı
  • Bulunduğu İl: Istanbul
  • Doğum Yılı: 4/5/1968
Ynt: Tekne Alırken Motor Seçimi?
« Yanıtla #2 : Ekim 19, 2016, 07:32:30 ÖS »
İlk nce herkese merhaba ben de bu ara yeni bir tekne yapıyorum amacım yelken kürek  fakat motor ararken aklımı karıştırdılar
içine lombardini 13 hp motor koymak için fiyat araştırması yaparken  dizel antor lombardini konamıyacağı zira liman başkanlıklarından ruhsat vs için izin çıkmayacağı ifade edildi
,bir satıcı da CE belgeli motor larda sıkıntı olmayacağını bazı yrlerde emisyon lçüm raporunu istedikleri sylendi yeni bir değişiklikmi acaba dedim zira içten takma motor çözümü hayli zorlaşacak yanıt verebilecek bir arkadaşa teşekkür ederim

akdenizkompozit

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: Akdeniz Kompozit
  • Bulunduğu İl: Balıkesir
  • Doğum Yılı: 1988
Ynt: Tekne Alırken Motor Seçimi?
« Yanıtla #3 : Ekim 20, 2016, 10:48:22 ÖS »
İlk nce herkese merhaba ben de bu ara yeni bir tekne yapıyorum amacım yelken kürek  fakat motor ararken aklımı karıştırdılar
içine lombardini 13 hp motor koymak için fiyat araştırması yaparken  dizel antor lombardini konamıyacağı zira liman başkanlıklarından ruhsat vs için izin çıkmayacağı ifade edildi
,bir satıcı da CE belgeli motor larda sıkıntı olmayacağını bazı yrlerde emisyon lçüm raporunu istedikleri sylendi yeni bir değişiklikmi acaba dedim zira içten takma motor çözümü hayli zorlaşacak yanıt verebilecek bir arkadaşa teşekkür ederim
CE belgesi de yetmiyor gezi tekneleri yönetmeliğine uygun olması lazım bazı köy kurnazı satıcılar ce belgesi var diye milleti kandırıyor çoğu hava soğutmalı motor traktör parçası olarak giriyor türkiyeye hava soğutmalı motorlardan uzak durun.
Akdeniz Kompozit
Edremit/Balıkesir
Balıkesir İl Temsilcisi