Gönderen Konu: Albion Pacific Power Dory 5.8m Başladı  (Okunma sayısı 5052 defa)

Irkın Çubuk

• Yeni Rehber
  • **
    • OMR3004
  • Ad Soyad: ırkın çubuk
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1987
  • Tekne Adı: ömer18
Albion Pacific Power Dory 5.8m Başladı
« : Ocak 25, 2021, 06:52:23 ÖS »

Teknemi inşa etmeye başladım. Tabi ki önce planı gerçek boyutta çizip özalitte çıktı aldım inşallah yarın elime ulaşacak ve tekrar gözden geçirdikten sonra postalara başlayacağım. Daha önce tekne bakım onarım inşaa sürecinde bulunmuş biri olarak bugün isyan ettim. Postalar için kestane ağacı alayım dedim, 2-3 firmaya gittim alacağım ağaç 0,40metreküp olunca kimse uğraşmak istemedi halbu ki aynı işletmeler Teak aldığım zaman etrafımda gezıyorlardı. Allahtan az mıktarda kereste ve kontraplak gidecekte çok fazla bu tip işletmeler ile uğraşmayacağım.
Kestane şuanda 6000TL, maun 1150€ aklım maunda ama vernik yapamayacağımdan ve ekonomık olduğundan Kestane tercih edeceğim.  Aldığımda işletme ve fiyat bilgisini yine buradan paylaşacağım.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Albion Pacific Power Dory 5.8m Başladı
« Yanıtla #1 : Ocak 25, 2021, 08:50:13 ÖS »
Teknemi inşa etmeye başladım. Tabi ki önce planı gerçek boyutta çizip özalitte çıktı aldım inşallah yarın elime ulaşacak ve tekrar gözden geçirdikten sonra postalara başlayacağım. Daha önce tekne bakım onarım inşaa sürecinde bulunmuş biri olarak bugün isyan ettim. Postalar için kestane ağacı alayım dedim, 2-3 firmaya gittim alacağım ağaç 0,40metreküp olunca kimse uğraşmak istemedi halbu ki aynı işletmeler Teak aldığım zaman etrafımda gezıyorlardı. Allahtan az mıktarda kereste ve kontraplak gidecekte çok fazla bu tip işletmeler ile uğraşmayacağım.
Kestane şuanda 6000TL, maun 1150€ aklım maunda ama vernik yapamayacağımdan ve ekonomık olduğundan Kestane tercih edeceğim.  Aldığımda işletme ve fiyat bilgisini yine buradan paylaşacağım.

Selamlar <>

Hayırlı uğurlu olsun.
Konunuzu ait olduğu bölüme devam eden inşalara taşıdım ve sabitledim. Bizleri gelişmelerden haberdar edin,takipteyiz.

Düzgün esnaflara denk geldiğinizde genellikle miktara bakmadan ilgileniyorlar. Benimde sizin gibi tecrübelerim oldu. O işletmeleri hemen kestirip atıyordum. Muameleyi anladığım an görüşürüz diyip çıkıyordum.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Irkın Çubuk

• Yeni Rehber
  • **
    • OMR3004
« Yanıtla #2 : Ocak 26, 2021, 01:53:14 ÖS »
Özalit çıktılarım elime ulaştı. ozalitburada.com dan aldım. metresi 2,35Tl den bastılar piyasada şuanda ne kadar bilmiyorum ama ilgi alaka noktasında çok iyiler. Hizmet güzel olunca ve toplam tutar düşük olduğundan pek fiyata bakmadım. Siyah beyaz çıktı istemiştim bir kıyak yapıp renkli olarak göndermişler, kargo ile 1 günde geldi.
Kestane kereste halen yok ya da olan yerden nakliye sorunum var zorla bana maun yaptıracaklar gibi geliyor hayırlısı artık.

Irkın Çubuk

• Yeni Rehber
  • **
    • OMR3004
« Yanıtla #3 : Ocak 27, 2021, 12:25:29 ÖS »
Kestane bulamadığımdan temiz 3.sınıf meşe kullanmaya karar verdim. Budak çatlak vb. noktaları kesim esnasında bir şekilde tolere etmeye çalışacağım. Ürünü Ekşioğlu Orman Ürünleri Şekerpınar şubesinden alıyorum. Şube çalışanı Nihat Bey sağolsun çok ilgilendi kütüklerin seçilmesinden, indirim yapılmasına kadar destek oldu. Metreküp fiyatı 4100TL, ebatlama silme gibi işlemleri ücret karşılığında yapıyorlar. Ben sadece boydan kestireceğim için ekstra bir işçilik bedeli çıkarmadılar.

Irkın Çubuk

• Yeni Rehber
  • **
    • OMR3004
« Yanıtla #4 : Şubat 01, 2021, 09:09:10 ÖÖ »
Postaları birleştirmek amacıyla Spax marka kesici uçlu paslanmaz vida alıp denem yaptım. Kuru ağaçta kesici uçlu vida kullanmak faydalı. Normal uçlu paslanmaz vidayı delik delmeden maalesef uygulayamıyorsunuz fakat kesici uçlu vidada herhangi bir sorun yaşamadım. Bu nedenle Spax marka kesici uçlu vida kullanacağım.

Sam Lighter

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Sami ÇAKMAK
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #5 : Şubat 03, 2021, 03:32:15 ÖÖ »
Postaları birleştirmek amacıyla Spax marka kesici uçlu paslanmaz vida alıp denem yaptım. Kuru ağaçta kesici uçlu vida kullanmak faydalı. Normal uçlu paslanmaz vidayı delik delmeden maalesef uygulayamıyorsunuz fakat kesici uçlu vidada herhangi bir sorun yaşamadım. Bu nedenle Spax marka kesici uçlu vida kullanacağım.

Merhaba;

Hayırlı olsun diyelim.... Kesici uçlu dediginiz akıllı vida mıdır ? Baş kısmı matkap ucu gibi olanlardan ?

Irkın Çubuk

• Yeni Rehber
  • **
    • OMR3004
« Yanıtla #6 : Şubat 03, 2021, 02:18:36 ÖS »

Merhaba;

Hayırlı olsun diyelim.... Kesici uçlu dediginiz akıllı vida mıdır ? Baş kısmı matkap ucu gibi olanlardan ?

Kesici uç akıllı vidadaki uçtan farklı akıllı vida uçu talaş çıkardığından boşluk oluşturuyor kesici uç ise normal uç gibi gözüküyor ama uç kısım testere gibi tırtıklı ve çok keskin bu nedenle ahşabın vidayı bırakması söz konusu olmuyor. Google da spax kesici uçlu vida diye aratırsanız görselini gördüğünüzde daha net anlarsınız. Epoksi ile yapıştırdığım birkaç parçayı vidalayıp çatıya ve bahçeye bıraktım test ediyorum bakalım ne olacak bende göreceğim :)

Irkın Çubuk

• Yeni Rehber
  • **
    • OMR3004
« Yanıtla #7 : Şubat 04, 2021, 08:38:27 ÖÖ »
SPAX 4.0 x 40 T Star Plus T 20 Yarım Dişli A2 Paslanmaz Vida 9,70 Euro+KDV/200 Adet
instagram üzerinden yazarsanız dönüş yapıyor firma, yardımcı oluyorlar.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #8 : Şubat 04, 2021, 03:09:33 ÖS »
SPAX 4.0 x 40 T Star Plus T 20 Yarım Dişli A2 Paslanmaz Vida 9,70 Euro+KDV/200 Adet
instagram üzerinden yazarsanız dönüş yapıyor firma, yardımcı oluyorlar.

Spax firmasinin kendisi de agacina gore pilot delik delmeden vida atabilirsiniz, ama yine de pilot delik delmenizi tavsiye ederiz demis.  Bir sundurma yada gecici yapi yapiyorken basar gecersiniz vidayi. Baktiniz sorun var, yanina bir vida daha basarsiniz sorun kalmaz. Ancak tekne yaparken bence daha kitabina uygun, daha muntazam is yapmak gerek. Guvenlik ve teknenin saglamligi bir numarali konu olmali.   Pilot delik delmeden yapacaginiz vidalamada ahsap yarilmasa bile, fiberleri oldukca zorlanmis olacak ve ahsap icerisinde gereksiz gerilim olacak. Ben boyle bir risk almazdim. Butun teknenin isciligini ( hele ki zimpara isciliklerini ) dusundugunuzde, pilot deliklerin aldigi sure olcege girmeyecektir bile. Bence buradan tasarruf etmenin hic bir faydasi yok, aksine zarari oldugunu dusunuyorum.

Firmanin iddiasina gore normal bir vidadan daha iyi tutunuyormus. En adi vidalardan kullanmiyorsaniz, mekanik zorlanmalarda vidalarin su koyverdigine pek sahit olmadim. genelde vidanin etrafindan veya yakinindan ahsap su koyverir. Bu noktada vidaniz titanyum da olsa, uranyum da olsa yapabilecegi birsey yok.

Yerli bircok vida ureticisi var. Ben her ne kadar global birisi olsam da, Ulkemde yeterince guzel urun ureten varken ve muhtemelen fiyatlari da daha ekonomikken bu urunun bir avantajini goremiyorum.

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #9 : Şubat 04, 2021, 03:21:02 ÖS »
Vidanın daha iyi tutunması bakımından Buldeks Vida da bir seçenek olabilir belki ama biraz kalın gelebilir. Kullanım yerine bağlı.

Sam Lighter

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Sami ÇAKMAK
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #10 : Şubat 11, 2021, 05:09:52 ÖÖ »

Merhaba;

Kesici uç akıllı vidadaki uçtan farklı akıllı vida uçu talaş çıkardığından boşluk oluşturuyor kesici uç ise normal uç gibi gözüküyor ama uç kısım testere gibi tırtıklı ve çok keskin bu nedenle ahşabın vidayı bırakması söz konusu olmuyor. Google da spax kesici uçlu vida diye aratırsanız görselini gördüğünüzde daha net anlarsınız. Epoksi ile yapıştırdığım birkaç parçayı vidalayıp çatıya ve bahçeye bıraktım test ediyorum bakalım ne olacak bende göreceğim :)

Kolayınıza gelsin dediginiz vidayı anladım baş kısmı testereli helezonnu geniş agaç vidası bence uygun duruyor kullanmanız için.

Irkın Çubuk

• Yeni Rehber
  • **
    • OMR3004
« Yanıtla #11 : Şubat 27, 2021, 05:17:56 ÖS »
iş yoğunluğu kar falan derken uzattık imalat sürecini. Bugün Postalarımı bitirdim :banana :banana :banana. Postaları oluşturmak için vida mı civata mı nasıl bir vida ikilemindeydim. Postaların oluşturulmasında paslanmaz civata ve epoxy dolgu özellikli yapıştırıcı kullandım.
A2 kalite 50 adet 120mm M8 civata, 100 adet 8mm Geniş tip pul ve 50 adet M8 somuna 300TL ödeyerek Kromar civatadan aldım neden Kromar çünkü iş yerime çok yakın başka bir ama çalışanları samimi insanlar.
Epoxy dolgu yapıştırıcısınıda ARC Marinden aldım burdan alma sebebimde firma sahipleri ile ortak tanıdıklarımız çıktı web sitelerinden almış olsam da tanıdıktan almış oldum.

Postaların inşasında somunların hepsnini kontralı yaptım civata delikleri civata ile aynı çapta açmıştım. Locktite kullanacaktım fakat kontralı yapmayı tercih ettim belki sökülemeyen locktite kullanılabilir. Bir aksilik çıkmaz ise önümüzteki hafta inşa islkelesini kurup teknenin görüntüsünü az çok elde edebileceğim.

serikli07

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Fatih Karacan
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1978
« Yanıtla #12 : Mart 25, 2021, 12:05:58 ÖÖ »
Kolay gelsin.
Yapacaginiz tekne kamaralımi olacak.
Bendr kamarali bir tekne modeli bulmaya calisiyorum. 5 metrelik

Irkın Çubuk

• Yeni Rehber
  • **
    • OMR3004
« Yanıtla #13 : Mayıs 21, 2021, 09:52:22 ÖÖ »
Kolay gelsin.
Yapacaginiz tekne kamaralımi olacak.
Bendr kamarali bir tekne modeli bulmaya calisiyorum. 5 metrelik

BEn kamaralı olarak yapacağım projesi kamarasız, ama daha önce kamaralı olarak yapanlar mevcut.

Irkın Çubuk

• Yeni Rehber
  • **
    • OMR3004
« Yanıtla #14 : Mayıs 21, 2021, 10:09:53 ÖÖ »
postaları kurduktan sonra 11mm kontraplak ile kapladım. Planda belirtilen posta kalınlığının dışına çıkmam nedeniyle kontra birleşim yerleri beni biraz yordu diyebilirim. Kontra montajında A2 paslanmaz vida kullandım. Edindiğim tecrübe vidaları gömün ve kesinlikle üzerine macun uygulayın :)
Epoksi reçine, elyaf ve epoksi yapıştırıcıyı ARC firmasından almıştım. Öncelikle tüm karışımları terazide tartarak yaptım. Kürlenme süreleri gayet yeterli hızlı kürlenme vb. bir durum olur diye 500gr olarak hep hazırladım ama karışımı hazırladıktan sonra en az 30-40dk uygulama süreniz var daha uzun süreyi hiç denemedim. Uygulama için gayet yeterli bir süre bana göre bu nedenle ürünü tavsiye ederim fiyatı da diğer markalara göre uygun. Tabi deniz koşullarında ilerde ne olacak yaşayıp göreceğiz.
1. kat elyaf uygulamam bitti. 2. kat elyaf uygulaması yapıp astar vurup ardından epoksi macun uygulaması yapıp ters çevireceğim. Planda tek kat elyaf uygulaması var ama ben yine içime sinmeyip 2. katıda yapacağım.

Tecrübe 1.: Vida başları mutlaka gömülmeli ve noktasal macun uygulanmalı.
Tecrübe 2.: Tüm yüzeyler rijit olmalı en ufak çıkıntı ya da ince bir delik vb. durum olmamalı. Elyaf kaplarken çok rahat edersiniz.
Tecrübe 3.: Rüzgarda sakın çalışmayın hasta olursunuz :)
Tecrübe 4.: