Gönderen Konu: BOA Aydın Marin Gururla Sunar :)  (Okunma sayısı 19982 defa)

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
Ynt: BOA Aydın Marin Gururla Sunar :)
« Yanıtla #45 : Haziran 26, 2020, 04:54:34 ÖS »

Tamam, diğeri iptal. Bunu ısmarladım. Sağol Volkan.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #46 : Haziran 26, 2020, 04:55:55 ÖS »
Yni ben pek bir fark görmedim ama, bu daha iyi diyorsanız iyidir. Prusa iyi bir modeldir diye biliyorum da, o ndenle seçmiştim. Bunu ısmarlayayım.

Abi fotografta isaretledim. Bunda Y ekseni yani alt tabla cift aluminyum profil uzerinde hareket ediyor yani saga sola oynama gevseme olmuyor.
Ama senin aldiginda bu iki tane degil tek bir adet ve ortada. Zamanla baski aldikca ayar tutmamaya ve tabla saga sola oynamaya basliyor ve buda bastigin urunlerin kalitesini etkiliyor.

Tabla ayari cok önemli ve tutturmasi biraz zor bir konu.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #47 : Haziran 26, 2020, 05:37:13 ÖS »
Evet, sağol Volkan. Ben önce yan bacaklardan söz ediyorsun sanmıştım. Tablanın altına bakınca gördüm. Seninkinde iki tane.

Diğerini iptal ettim, seninkinden ısmarladım. Epey bir filament parası çıkmış oldu bu arada.

Sen çoktan bulmuşsundur ya, filamentBurada diye bir yer var. Arkadaş tavsiye etti. iyidir dedi.

Bu arada sert ve dayanıklı işler için PLTE kullanmalıymış, ama her yazıcı da onu basmazmış.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #48 : Haziran 26, 2020, 05:53:11 ÖS »
Evet, sağol Volkan. Ben önce yan bacaklardan söz ediyorsun sanmıştım. Tablanın altına bakınca gördüm. Seninkinde iki tane.

Diğerini iptal ettim, seninkinden ısmarladım. Epey bir filament parası çıkmış oldu bu arada.

Sen çoktan bulmuşsundur ya, filamentBurada diye bir yer var. Arkadaş tavsiye etti. iyidir dedi.

Bu arada sert ve dayanıklı işler için PLTE kullanmalıymış, ama her yazıcı da onu basmazmış.

Abi daha baya olumlu ve iyi yonde farkliliklari var ama zamanla kulandikca anlayacaksin.
Dedigim gibi ben pandemi zamanlarinda can sikintisindan baya arastirdim. Fiyat performans acisindan en basarililarindan biri.Ben filament markasi olarak ABG kullaniyorum.
Abs filament icin dayaniklilik test raporlarini vs istedim hiç itiraz etmeden mail ile gonderdiler,sordugum sorulara cevaplar aldim memnunum yani simdilik.
Ben bu ise baya kafa yordum yani anlayacagin abi.  :halay

Bu isi teknelere uygun,uyumlu hale getirip bir hal care cozum bulucam buyuk ihtimal  :fiyu
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #49 : Haziran 26, 2020, 06:24:42 ÖS »
Evet çıkardığın iyi ürünlerden belli zaten. Epey uğraşmışsın. Çizim için hangi yazılımı kullanıyorsun? Bir arkadaşım simply3d ve open3d önerdi.Ben vpython kullanıyorum kolay ve grafik çıktısı iyidir ama .obj .stl gibi çıktısı yoktur. benim program yazmam gerek. bir ara bir öğrencinin 3d yazıcı simülatörü için .stl arayüzü yazmıştım ama kimbilir nerelerdedir.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #50 : Haziran 26, 2020, 08:17:57 ÖS »
Evet çıkardığın iyi ürünlerden belli zaten. Epey uğraşmışsın. Çizim için hangi yazılımı kullanıyorsun? Bir arkadaşım simply3d ve open3d önerdi.Ben vpython kullanıyorum kolay ve grafik çıktısı iyidir ama .obj .stl gibi çıktısı yoktur. benim program yazmam gerek. bir ara bir öğrencinin 3d yazıcı simülatörü için .stl arayüzü yazmıştım ama kimbilir nerelerdedir.

Abi ben cizim icin solidworks u kullaniyorum.stl ciktisini buradan ciziyorum. Sonra o stl dosyasi ile asil isi dilimleme yazilimlati yapiyor. Dilimleme yazilimlarinda cizim yapilmiyor.
Bahsettigin programlar dilimleme programlari. 3d yazicidan cikti almak icin modelini bu yazicilar katman katman dilimliyor. Ve filamentine göre biraz hassas ayarlari var program ile onlari yapiyorsun.Ondada sektorun iki ana programi var simplfy3d ve cura. Benim tercihim simplfy3d. Ucretli program gerci ama bi hal caresine baktik :fiyu
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #51 : Haziran 26, 2020, 10:02:40 ÖS »
Solidworks'e alternatif opensource olarak freecad var. Baya kapsamli ve yeteneklidir. Bu tarz isler icin fazlasiyla yeterli. Alismak biraz zaman aliyor ama alisinca istedigini cizersin.

Autodesk Fusion 360 var cok iyi. Ancak bedava surumu internetle calisiyor ve calismani halka acik olarak bulutta tutuyor. Yani kendine ozel calisma yapma sansin yok.

Cok teknik olmayip gorsel olarak daha rahat calisirim diyenler icin opensource blender var. Daha serbest cizime olanak veriyor.

Ben kendim Autodesk 3ds max kullaniyorum her turlu cizim isim icin. Halihazirda islerimden dolayi elimde var ve 20 yillik tecrubem de var. O sebeple baska yazilimlara pek kayamiyorum. Normalde cad programi olmasa da, teknik cizim icin son derece yeterli ve iyi.  Daha teknik calismam gerekirse rhinoceros kullaniyorum.

Hepsi de Stl kaydeder.

Abi sana en uygunlari freecad ve rhinoceros diye dusunuyorum. Rhinoceros profesyonel ve ucretli tabi.

Gunun bilgisi :p : Piyasadaki ozel teknelerin %90'i Rhinoceros'ta cizilip tasarlaniyor.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #52 : Haziran 26, 2020, 10:03:16 ÖS »
Bir tane küçük GCode dosyası gönderebilirmisin, yaptığın parçalardan? Bakayım simülatörde görebilecek miyim.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #53 : Haziran 26, 2020, 10:06:58 ÖS »
Solidworks'e alternatif opensource olarak freecad var. Baya kapsamli ve yeteneklidir. Bu tarz isler icin fazlasiyla yeterli. Alismak biraz zaman aliyor ama alisinca istedigini cizersin.

Autodesk Fusion 360 var cok iyi. Ancak bedava surumu internetle calisiyor ve calismani halka acik olarak bulutta tutuyor. Yani kendine ozel calisma yapma sansin yok.

Cok teknik olmayip gorsel olarak daha rahat calisirim diyenler icin opensource blender var. Daha serbest cizime olanak veriyor.

Ben kendim Autodesk 3ds max kullaniyorum her turlu cizim isim icin. Halihazirda islerimden dolayi elimde var ve 20 yillik tecrubem de var. O sebeple baska yazilimlara pek kayamiyorum. Normalde cad programi olmasa da, teknik cizim icin son derece yeterli ve iyi.  Daha teknik calismam gerekirse rhinoceros kullaniyorum.

Hepsi de Stl kaydeder.

Abi sana en uygunlari freecad ve rhinoceros diye dusunuyorum. Rhinoceros profesyonel ve ucretli tabi.

Gunun bilgisi :p : Piyasadaki ozel teknelerin %90'i Rhinoceros'ta cizilip tasarlaniyor.

servet Rhinoyu hep söyler ama hiç alıp bakmadım.

Benimki az kaldı. Tabii amatör ve parasız olacak. En ince detaylar yok şimdilik ama tekneyi ortaya çıkarıyor oldukça.

Belki stl arayüzünü yine yazarım. çıktıyı alırım. sonrasına bakarız.

GCOde isteğim Volkan'a idi.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #54 : Haziran 26, 2020, 10:40:00 ÖS »
Bir tane küçük GCode dosyası gönderebilirmisin, yaptığın parçalardan? Bakayım simülatörde görebilecek miyim.
Bilgisayarı açıp gönderiyorum abi mailine birazdan.
Gcode son program çıktısı oluyor artik ayarlari vs hepsi dahil bir sekilde Ancak o ayarlar degismiyor malesef . Yani basmak istersen stl lerinide gonderebilirim yazici gelince  :ofof
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #55 : Haziran 26, 2020, 11:05:57 ÖS »
aldım sağol.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #56 : Haziran 27, 2020, 01:18:14 ÖÖ »
simülatörde çıkan ürünü görmeye çalıştım da; G1 dışındaki kodalrı pek doğru yorumlamıyor sanırım. Hatta E ve F değerlerini hiç yorumlamıyor, o ndenle csimler 2D giibi kaldı. Tıkacın detayı bozuldu. Onları düzeltirsem, ürünü basmadan önce ne çıkacağını görma şansımız olacak.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #57 : Ekim 24, 2020, 08:35:39 ÖÖ »
Size uyup bu bluer'den ben de aldim. Bir deneme surumu yaptim. Baya iyi basiyor gibi bakalim.  Arkasindaki fan da olmasa aletin calistigi belli olmayacak. Sessizlik konusunda son derece hakliymissin Volkan. Bu makine onerisi icin tesekkur ederim.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #58 : Ekim 24, 2020, 10:17:35 ÖÖ »
Hayırlı olsun, güle güle kullan.

Ben 3D işini "ikinci bir emre kadar" askıya aldım. Sanırım benim hatam sipariş ettiğim filament gelene kadar beklemeyip (hoş o da hiç gelmedi ya; adamlar battılar mı nedir, cevap vermeye bile tenezzül etmediler) aletin yanında gelen filament ile deneme yapmak oldu. Nozzle hemen tıkandı. Ondan sonra da hiç doğru dürüst baskı alamadım.

Bu koşullarda ona güvenip en kritik göbek parçasını da orada üretmeyi  gözüm yemedi artık. Hele suya girme denemesi öncesi evde yaptığım son kontrollerde 3mm alüminyumdan yaptığım parçaların eğilip bükülmüş olduğunu  görünce hepten vazgeçtim.

Bugün yarın uygun havada tekrar suya girmeyi deneyeceğim. Yarın oldukça uygun ama hala bir iki eksiğim var. Hafta içi hava güzel olursa son bir deneme yapacağım.

Sonra kışın bol bol vaktim olur 3d öğrenip denemeye.

Tekrar hayırlı olsun.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #59 : Ekim 24, 2020, 05:21:10 ÖS »
Hayırlı olsun, güle güle kullan.

Ben 3D işini "ikinci bir emre kadar" askıya aldım. Sanırım benim hatam sipariş ettiğim filament gelene kadar beklemeyip (hoş o da hiç gelmedi ya; adamlar battılar mı nedir, cevap vermeye bile tenezzül etmediler) aletin yanında gelen filament ile deneme yapmak oldu. Nozzle hemen tıkandı. Ondan sonra da hiç doğru dürüst baskı alamadım.

Bu koşullarda ona güvenip en kritik göbek parçasını da orada üretmeyi  gözüm yemedi artık. Hele suya girme denemesi öncesi evde yaptığım son kontrollerde 3mm alüminyumdan yaptığım parçaların eğilip bükülmüş olduğunu  görünce hepten vazgeçtim.

Bugün yarın uygun havada tekrar suya girmeyi deneyeceğim. Yarın oldukça uygun ama hala bir iki eksiğim var. Hafta içi hava güzel olursa son bir deneme yapacağım.

Sonra kışın bol bol vaktim olur 3d öğrenip denemeye.

Tekrar hayırlı olsun.

Ben de amatorlukten ilk baskiyi beceremedim. Sonra farkettim ki ptfe boruyu dibine kadar sokmak gerekiyormus. Yaliktan gorevi gorup, filamenti erken isinip camura donmekten koruyor. Nozulun tepesindeki pnomatik adaptoru cikarip icindekileri temizledim. Adaptoru takip ptfe boruyu da gittigi yere kadar sokunca mis gibi calismaya basladi. Belki senin tikanma da ayni sey olabilir diye dusundum.