Gönderen Konu: El Yapımı Elektrikli Deniz Motoru  (Okunma sayısı 30013 defa)

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
Ynt: El Yapımı Elektrikli Deniz Motoru
« Yanıtla #30 : Aralık 18, 2014, 06:08:24 ÖS »

Projeyi tasarlayan ve deneysel uygulamayı yapan arkadaşı tebrik ederim. Güzel bir çalışma olmuş.
Denizde yetersizlik konusunda yorum yapan arkadaşlara katılıyorum. Belki daha güçlü bir motorla kombine bir çözüm üretmek gerekir. Bunun için otomasyon bantlarında kullanılan fırçasız manyetik yataklı motorlardan kullanmak daha uygun çözüm olabilir.
Elektikli aletlerde kullanılmak üzere tasarlanan köşe mandrenlerin sanırım tuzlu suda pek şansı olmaz. Deniz motorlarında kullanılanlar gibi marin çözüm gerekebilir.
S drive şanzmnaların yapısını iyi incelemek lazım. Bildiğim kadarı ile şaftla dişli gurubu arasında çift katman bir membran kullanılıyor suyu dışarda tutmak için. ve belirli sürelerde değiştirmek zorunlu. Şaft kovanına çok miktarda yağ basmanın bir anlamı olduğunu sanmam. Çünkü yağa bir kez su değdimi özelliği kayboluyor hatta sonrasında fayda yerine zararı var deniyor.
Servetin paylaştığı linkteki motor ilgimi çekti ama Türkiyede satan varmı diye baktım yok gibi.
Biraz düşününce bu tür uygulamaların montaj kolaylığı v.s. aklıma başka bir fikir getirdi. Sesli düşünecek olursak:
Sisteme enerjiyi sağlamak için bilmem şu kadar kapasite akü taşımak yada invertör v.s. kullanmak yerine yapı marketlerde satılan 500W, 1000W yada 2,5 KW küçük honda v.b. jeneratörler var hem oldukça sessiz çalışıyorlar hemde diesel ayrıca yakıt tüketimleri de oldukça düşük üstelik çok uzun sürelerde 8-10 saat gibi aralıksız çalıştırmakta mümkün. Onları modifiye ederek oto alternatörleriyle çalıştırmak mümkün olabilir.
Böyle bir sistem yine mootor ve yakıt gerektiriyor gibi görünsede teknelerde  pervanenin yeri nedeniyle motor montajı hep sıkıntı olmuştur. Elektrik motoru ve şanzman boyutları küçüleceğinden kolaylık sağlayabilir. Böylece jeneratör uygun olan herhangi bir yere konulabilir. Hımm bunu biraz düşünelim bakalım...  :-\
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #31 : Aralık 18, 2014, 06:14:42 ÖS »
çanta jenaratörlerin 8-10 amperlik 12 volt çıkışlarıda oluyor Mehmet..elektrikten anlamadığım için yeterli gelirmi bilmem..bencede jenaratör aküye göre daha mantıklı bir çözüm..ama sonuç enerji için fosil yakıt yine devrede..

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #32 : Aralık 18, 2014, 06:25:19 ÖS »
Servet çevreye etkileri açısından haklısın. ama aküyü ve şarj problemlerini düşününce tırstım açıkçası. Oto alternatörleri ile modifiye etmeyi düşünmemin nedeni sistem 12 Volt düşünülecekse alternatörler 50 - 60 A. veriyor diye aklımda kalmış.

Üstelik uygulama ve yerleştirme konusundaki esneklik süper olur gibi.  ::) Kimbilir motoru kayıt bile gerekmiyebilir.  ;) Sorduklarında bu jenaratör dersin yemin etsen başın ağrımaz yani :D

Ben esas paylaştığın linkteki S drive sisteme hasta oldum :D
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

Mbreze_34

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Olcay
  • Bulunduğu İl: Istanbul
  • Doğum Yılı: 1974
« Yanıtla #33 : Eylül 25, 2019, 02:09:40 ÖS »
Pedalli yada elle cevirmeli kictan takma deniz motoru  yapmak istiyorum.malzeme konusunda yardimci olacak varsa sevinirim

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #34 : Eylül 26, 2019, 09:42:01 ÖÖ »
Yani motor değil de mekanizma diye anlıyorum.

İki ana parçası olacak diye düşünüyorum:

1.) Pedal veya elle çevirme grubu: Herhangi bir bisikletten alınabilir sanırım
2.) Pervane çevirme grubu: Bunun için ilk grup ile bir tür bağlantı/döndürme/redüktör gibi, "şanzıman" gerek, ucuna da pervane.

İçten ya da dıştan takma tercihinize göre bunun yapısı, parça sayısı yani tasarımı farklı oacaktır. Dıştan takma için motorsuz uzun şaft veya
kısa redüktör/çevrici grupları satılıyor, uğraşmaya değşmez.

https://www.hepsiburada.com/tomking-tekne-motoru-reduktor-ve-pervane-p-HBV00000J3V4R

Bu kısa olduğu için bağlantı kolay olabilir. Bundaki redüktör motor yüksek devirli olduğu için gerekli. Pedalda gerekmeyecektir.

İçten takma olursa 90derece çevrime de gerekmeyecetir. Yani iş daha çok bisikletin arka tekerindeki dişliden hareketi alıp prevaneye aktaracak basit bir sisteme kalıyor. Birkaç dişil/makara/zincir/kayış.

Bunu yapanlar da var çok sayıda ve çok farklı şekillerde.

"Human powered canoe" deyince çok çeşitli çözümler çıkıyor. Tercih sizin.

Sam Lighter

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Sami ÇAKMAK
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #35 : Eylül 26, 2019, 12:51:06 ÖS »
Pedalli yada elle cevirmeli kictan takma deniz motoru  yapmak istiyorum.malzeme konusunda yardimci olacak varsa sevinirim

Merhaba;

Kano tarsi bir şey düşünür isen dışarıdan dönen çark ve paletli çok rahat yapabilirsin (eski buharlı tekneler gibi)