Gönderen Konu: Sztrandek-650 'VOGO'-Bursa  (Okunma sayısı 494190 defa)

serdaraysun

• Çırak Rehber
  • umut güzel bir şeydir belkide en güzel şey
  • Ad Soyad: Aysun serdar
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 84
Ynt: Sztrandek-650 'VOGO'-Volkan Aydın-Gökhan Aydın
« Yanıtla #1395 : Ağustos 03, 2015, 11:44:30 ÖÖ »

Benzin başa bela olur diye düşünüyorum hele bu ülkede keşke bir üstat çıksa nasıl motor bağlanır o konuda biraz bir şeyler yazsa taktırmak kaça mal olur falan çok iyi olurdu

kemarine

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
  • Ad Soyad: Kağan Erdoğan
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #1396 : Ağustos 03, 2015, 09:32:31 ÖS »
bu boy bir teknede inboard makine kullanımı teknenin kullanım  amacı ile randıman sağlanması zordur.yer kaybınız çok olacak.linkteki makına hava soğutmalı oyuzden tekne içinde inanılmaz gürültü duyarsınız.pancar motor gibi.bu marka motoru fiyatından dolayı tercih ettiğinize göre teknenize sokmayın.inboard makınayı yerleştirdiniz diyelim.sırada şaft,kovan.kaplın,separatör,egzos,mufler.krom vanalar süzgeçler, vs.vs. birçok ekstralar söz konusu olacak ve bu marka motoru taktığınıza pişman olacaksınız.maaliyet sadece motorla kalmayacak.9,9 luk motorunuz dan şaşmayınız....

serdaraysun

• Çırak Rehber
  • umut güzel bir şeydir belkide en güzel şey
  • Ad Soyad: Aysun serdar
  • Doğum Yılı: 84
« Yanıtla #1397 : Ağustos 04, 2015, 12:08:11 ÖÖ »
Kemarine bu motor hakkında pek bilgim yok lakin diştan motor takmaktan sa sanki içten takmak daha mantıklı neden diyecek olursan bu motoru sök çıkar sök çıkar iflit olur insan şuan didim deyim ben bir kaç arkadaş var burda yahu bineceginde el arabasıyla getiriyor götürüyor oda büyük sıkıntı gibi geldi bana makul ve mantıklı bu fiyatlara yakın 3000 5000 bin arası su soğutmalı içten takma nasıl bir motor uyar örnegin volkan kardeşin tekneye veya 5 metrelik tekneye?

kemarine

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
« Yanıtla #1398 : Ağustos 04, 2015, 01:25:51 ÖÖ »
önemli olan motoru koyacğınız yer .küçük boyutlu teknelrde tavsiye edilen sail drive şaftlı motorlardır yanmar nannı Volvo gibi fakat bunlar oldukça pahalı ve es geçelim.motoru koyduğunuzda arka kabin bölümünü unutun.hatta hatta cabine giriş merdiveninin altina veya biraz daha ilerisine monte etmeniz gerekecek şaft açısı eğim 9 dereceyi geçmemeli ve şaft çıkış noktasına göre yerleştirme yapılmalı.şaft uzunluğununuz pervane çapının min %15 i kadar tabandan uzak olması gerkecek.yani pervane hesabınız dan sonra örnek pervane çapı 40 cm %15 i 6cm pervane ile tekne tabanı mesafeyi ayarlanacak.yoksa teknede vuruntu sesi duyarsınız. şaft çıktıktan sonra braket konulacak  vs vs. bir çok teknık detay var ...size  bu fiyatlarda atamarinin
yenı getirdiği çin malı ama devirli ve torklu işnizi görecek düşük beygirli motorları var..teknık detayları ve birazda masrafı göze alırsanız  konulabilir.

kemarine

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
« Yanıtla #1399 : Ağustos 04, 2015, 01:45:44 ÖÖ »
bazı masraf kalemi

1.motor+kdv ve ötv. motor alırken mutlaka ce belgesini ve egzos emisyon belgesini isteyiniz.faturayı unutmayın teknıze kayıt yaptıramazsınız.
atamarın motor takozu ve gösterge paneli içinde veriyor. ayrıca şanzumanı içinde montajı alınız baysan tercih.bn 30 mekanık.
2.şaft
3.şaft kovanı
4.sızdırmaz körük
5.kaplin
6.braket kovanlı
7.pervane ve somunu ve kaması
8.şaft ve pervane tutyası
9.egzoz cıkısı
10.egzos hortumu
11.waterlock su kapanı(susturucu)
12.sügeç su girişi
13.krom su giriş vanası
14.su süzgeci
15.çelik sparilli hortum ve kelepçeler.egzoz hortumu ıçın agır hızmet kelepçeleri
16.motor kumanda kolu
17.kumanda telleri
18.kumanda bağlantı uçları
19.mazot yakıt tankı
20.yakıt tankı firar
21.tank dolum kapağı
22.opsiyonel yakıt koku filtresi
23yakıt gösterge şamandırası
24.yakıt seviye göstergesi
25.marin elektrik kablosu
26.krom yakıt çıkış vanası 2 adet
27. krom tank temizleme vanası
28.mazot seperatör filtresi
29.yakıt hortumu geri dönüşü hesaplanmış
30.devre kesici
31motor havalandırma hortumu
32.havalandırma çıkış ağzı
33.havalandırma için blower motor
34.temiz hava giriş bağsılantı
35.tank topraklaması opsiyonel (dışarıdan tutyayada bağlanabilir)
36.motor tutyası
37.motor takozlarını bağlamak için krom trıfonlu vıda veya hırdavat malzemelri
37.işçilik
 motor lıne almak hassaıyet gerektirir...
içten takma motor kullanacak arkadaşlara bu maaliyetleride göze alınız...

saygılar

kemarine

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
« Yanıtla #1400 : Ağustos 04, 2015, 01:50:28 ÖÖ »
küçük boyutlu teknelerde ekonomik çözüm outbord motorlardır.biraz zahmete katlanırsınız.

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #1401 : Ağustos 04, 2015, 11:27:32 ÖÖ »
Dıştan takma Fuji marka dizel motorlar var. Fiyatları nedir bilmiyorum, ancak yaygın olmaması bir dezavantaj.
Ne mutlu Türküm diyene.

mertbese

• İleri Üye
  • Ad Soyad: Mert BEŞE
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1989
  • Tekne Adı: ŞAKA
« Yanıtla #1402 : Kasım 17, 2015, 11:56:20 ÖÖ »
Volkan, havalar soğumaya başladı... Hava tam senlik oldu artık kaldır şu teknenin örtülerini :)

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
« Yanıtla #1403 : Kasım 18, 2015, 08:27:37 ÖS »
volkan hava sıcaklıkları müsait iken gövdenin epoksi kaplamasını yapıp kışa öyle girmeyi hedefliyorum elyaf m2 kaç gram olsa uygundur.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #1404 : Kasım 18, 2015, 10:27:54 ÖS »
volkan hava sıcaklıkları müsait iken gövdenin epoksi kaplamasını yapıp kışa öyle girmeyi hedefliyorum elyaf m2 kaç gram olsa uygundur.

sakaryadasınız sanırım,benim filikada sakarya-kocaalide en son elyaf işlerini 1 ay önce bitirdim..kuruması ve tutunması Yaz'a göre fark ediyor hava serinliği ve nem elyaf-epokside önemli faktör..tekneyi kapalı alanda ve ısıtma olan bir ortamda yapmıyorsanız yaz'ı bekleyin derim..

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
« Yanıtla #1405 : Kasım 18, 2015, 10:34:38 ÖS »
servet bey açık alanda tekne fakat sakarya yı biliyorsunuz zannediyorum kışın naylon brandanın altında tekneyi korumam zor olacak hiç değilse birinci katı atayım diyorum

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #1406 : Kasım 18, 2015, 11:25:29 ÖS »
servet bey açık alanda tekne fakat sakarya yı biliyorsunuz zannediyorum kışın naylon brandanın altında tekneyi korumam zor olacak hiç değilse birinci katı atayım diyorum

siz bilirsiniz ama sağlıklı olmaz..elyaf serme ve epoksi çok zaman alan birşey değil,sıcakları bekleyin...epoksi nemli havayı sevmiyor..teknenin üstünü sarın naylonla ,mavi naylonlar satılıyor nalburlarda..güneş ve yağmur kontraları karartıyor zamanla..acele etmeyin..kışın evde lamine edebileceğiniz şeyler  varsa onlarla uğrasın..yada malzemeleri tamamlamaya çalışın kışın..

Irkın Çubuk

• Yeni Rehber
  • **
    • OMR3004
  • Ad Soyad: ırkın çubuk
  • Doğum Yılı: 1987
  • Tekne Adı: ömer18
« Yanıtla #1407 : Kasım 19, 2015, 08:06:22 ÖÖ »
Tekne üzerini kapatma işlemini reklamcılarda satılan vinil ile yapabilirsiniz sera naylonuna gore maliyetli olr ama kalın malzeme oldugundan hem çok daha fazla dayanıklıdır, az da olsa ısı yalıtımı sağlar.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Sztrandek-650 'VOGO'-Bursa
« Yanıtla #1408 : Haziran 02, 2016, 11:19:06 ÖS »
94 sayfa olmuş,yıllar yıllar geçmiş,emsal tekneler denize inmiş biz daha çabalayıp duruyoruz :( Yaz geldi ne zamandan beri elimizi süremiyorduk e tabi bazı başka durumlardan ötürüde el sürememizin sebebi vardı :( tekneyi köye bir götürdük öyle yerini sevdi kala kaldı orda. E tabi kira derdi yok,birşey yok :)

Sezonumuz bitince bizde kısıtlı süremizde bir girişelim dedik.

Tekne dışı raporu olarak şuan full macunlu ancak zımparasız. Denize indireceğimiz zaman çokta abartmadan bir zımpara yapıp  epoksi astar ve boya atmayı düşünüyoruz o seviyeye geldik yani dışında.

Tekne içinde de resimlerde gördüğünüz gibi çalışmalarımız devam ediyor.Tekne dışındaki acemiliğimizi,tekne içinde de yapmayalım azcık güzel birşey olsun diye uğraşıyoruz.

Tahminimce bu tempoyla,arada kendimizide bıktırarak ( Sabah 11-Akşam 8-9) gidersek Haziran sonu gibi kör topalda olsa suya indirebilicez gibi görünüyor ancak yeni sezon belirsizliği yüzünden ( şehir dışına gitme durumları) kararsız da kaldık.Suya indirip kullanamadan limanda aklımızda kalmasından sa garajımızda öylece dursun düşünceside hakim.

Sancak ve iskele fenerlerini temsili olarak taktık nasıl yandığını görmek için,onların yanışını görüp hayal etmek bile paha biçilmez bir duygu.İnsan böyle uzun süreçlerde bu tip gazlamalara ihtiyaç duyuyormuş. Bizde baş makarası,koç boynuzlarını öyle koyup foto çekiyoruz moral oluyor.Tekne baya baya ele,yola gelmeye başladı.Detay işler kaldı açıkçası.Ama tabi beni çok yıpratan yerler de oldu.

Hareketli salma beni gerçek anlamda zorladı. Hani bu sayfalarda tekne yapımında en zorlandığınız kısım anketi var ya ona 1-Elyaf yapma 2-Hareketli salma derim. Hareketli salmanın yaprağı tahminimce 30-35 kg oldu ve sanki biraz ağır oldu.İnsan nekadar da olsa bitmeye yaklaştıkça stresleniyor.Bu ağırlığı taşıyacakmı,denizde durum ne olur,yapının zayıf yeri burasımı olacak.Neyseki hep yaprağının hem de kasasının epoksi+elyaf ve macun işleri bitti. Bir tek epoksi astar atıp boyanıp bağlantı civatalarını,makaralarını,çelik telini takıp,kapatıp tekneye montajını yapacağız.Bağlantı yerlerini mümkün olduğu kadar epoksi +elyaflayıp,ayrıca planlarındaki gibi bol bol kereste ile desteklemeyi düşünüyorum.İnşallah birşey olmaz.Ayrıca tekne ile ilgilide ne olacak acaba,yüzücekmi batacakmı,acaba yanlış birşeyler yaptımmı,ilk ciddi dalgada suyun dibini boylayıp cümle aleme rezil olurmuyuz gibisinden stres durumları ortaya çıkmaya başladı :D.

Velhasıl kelam bizim Suerte'de durumlar böyle,fotoğraflarda görüldüğü gibi. Son bir fotoda buraya asayımda albüm dışında burada da şeklimiz olsun :D

Bıraktığımızda böyleydi

Tekrar geri döndük 1 haftada böyle oluverdi.

Hatch el yapımıdır bu arada  8)

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
Ynt: Sztrandek-650 'VOGO'-Bursa
« Yanıtla #1409 : Haziran 02, 2016, 11:35:01 ÖS »
Denize indirmeden su kesiminin biraz üzerine kadar su doldurup sızdırmazlık testi yap, sızan yerleri tamir et. Suya indikten sonra zor olur, üzebilir.