Gönderen Konu: Şişme Botları Bağlama Kütüğüne Kayıt Ettirme  (Okunma sayısı 27085 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Şişme Botları Bağlama Kütüğüne Kayıt Ettirme
« : Eylül 13, 2011, 09:24:07 ÖS »

Şişme botlarımızıda bağlama kütüğüne kayıt ettirmemiz gerekir.Bu konuda tebliğler sürekli değiştiği için ortalıkta bir bilgi kirliliği mevcut.Aslında bilgi kirliliği demek yanlış olur.Olay tamamen seneler geçtikçe tebliğlerin değişmesi.Bir sene geçerli olan kurallar ileriki senelerde geçerli olmayabiliyor bir sonraki sene tekrar eski uygulamaya dönülebiliyor.

Şuanki Tebliğ:'Bu Yönetmelik kapsamındaki gemi, deniz ve iç su araçlarının mâlik veya işletenleri, gemi, deniz ve iç su araçlarını bağlama kütüğüne kayıt ettirmek ve ruhsatname almak zorundadır.'

Fakat rahat bir kullanım ve botumuz ve motorumuzun bize aidiyetini kanıtlamamız açısından botumuzu kayıt ettirmemiz bizim yararımıza olur.Faturalarını göstermekte bir nevi yeterli olabilir fakat bazı bölgelerimizde artık faturalar bile kabul edilmemektedir.

Şişme botlarımızın bağlama kütüğü ruhsatnamesini alabilmemiz için öncelikle aranan şey botumuzun CE belgesidir.Bu belge olmadan botunuzu kesinlikle kayıt ettiremezsiniz.Faturaların tümünün sizin adınıza olması gerekir.

Başvuru işlemini aşağıdaki basamakları takip ederek eksiksiz ve sürekli git gel yapmadan bir kerede bitirebilir ve ruhsatınızı elinize alabilirsiniz..

1-Botunuzun ve motorunuzun aşağıdaki belgelerini bir dosyada toplayın ;
-CE belgesi
-Adınıza kayıtlı olan bot faturası
-Adınıza kayıtlı olan motor faturası
-Motorunuzun satıcıdan alınmış teknik bilgileri belgesi(Bu belgeyi satıcı anasayfasından yazdırabilirsinizde amaç botun özelliklerini sorduklarında doğru bilgileri verebilmek örn: Piston sayısı,bg gücü,ateşleme sistemi vs )

2-https://atlantis.denizcilik.gov.tr/gemi_isim/web/basvuru_adim0.asp  bu adresten botunuza seçtiğiniz ismi onaylatıp yazıcıdan bir çıktısını alarak dosyanıza ekleyin.

3-Onaylatmış olduğunuz ismi teknenizin ön kısmına sağ ve sol bölgelerine yazın veya yazdırın.Arkasına ise bağlı olacağı limanın adını yazın.Mudanya Limanı için örnek vermek gerekirse    'BL MUDANYA' yazılması uygun olacaktır.

4-Botunuzun isimleri yazılmış ve motoru üzerinde iken yazılar açıkça görülecek şekilde çeşitli açılardan fotoğraflarını çekip fotoğrafları fotoğraf kağıdına bastırarak dosyanıza ekleyin.

5-Nüfus cüzdanı fotokopinizi dosyaya ekleyin.

6-Eğer vergi verecekseniz tekneniz veya motorunuz vergi verme sınırları içerisinde verginizle ilgili işlemleri yapınız.

7-Şimdi liman başkanlığına gidip kayıt işlemlerini tamamlayabilirsiniz.Limanda sizden bir dilekçe isteyebilirler.Genelde bu işlem limanda yapılır.Bu dilekçe bağlama kütüğüne kayıt için talep dilekçesidir.Bu evraklar ile gittiğinizde limanda hiçbir işleminiz kalmamakta.Sadece ölçüm işlemi yapılacaktır.Liman başkanlığından gelecek olan bir görevli teknenizin boyunu,enini,derinliğini ölçecek ve botunuzu inceleyecektir.Aynı şekilde motorunuzu da inceleyecektir ve bazı notlar tutacaktır.
İnceleme ve bilgi alma işlemleri bittikten sonra yoğunluğa göre 5 dk ile 45 dk arasında ruhsatınız size verilecektir.

Bizde denizrehberim olarak botunuz ve motorunuzla sizlere iyi eğlenceler dileyerek mutluluğunuzu paylaşacağız :)

Teşekkürler

DENİZREHBERİM.COM
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

aris bağ

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: aris bağ
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1958
Ynt: Şişme Botları Bağlama Kütüğüne Kayıt Ettirme
« Yanıtla #1 : Temmuz 23, 2014, 11:48:01 ÖÖ »
Merhaba..İnteks 5 kişilik şişme bot  3,66 m aldım.motoru akülü hawkins 55 lb.Bayrama kaldı iki gün..silivri ve yeşilköyde kullanacağım.
sahil korumaya online isim başvurusu yaptım.ama yazdırdığım dilekçeyi götürmeye vaktim yok. Ceza keserler mi?
Bu arada böyle dandik bir deniz aracı ile sitenize üye oldum kusura bakmayın.Yüzerek de gelebilirdim :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #2 : Temmuz 23, 2014, 11:59:15 ÖÖ »
Merhaba..İnteks 5 kişilik şişme bot  3,66 m aldım.motoru akülü hawkins 55 lb.Bayrama kaldı iki gün..silivri ve yeşilköyde kullanacağım.
sahil korumaya online isim başvurusu yaptım.ama yazdırdığım dilekçeyi götürmeye vaktim yok. Ceza keserler mi?
Bu arada böyle dandik bir deniz aracı ile sitenize üye oldum kusura bakmayın.Yüzerek de gelebilirdim :)

Hiç endişelenmeyin herhangi bir sorun olmaz .
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

huseyın

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: huseyın aldemir
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1982
« Yanıtla #3 : Nisan 06, 2018, 11:36:53 ÖS »
     Sa ben ikinci el 3M MARINER 4 şişme bot  aldım letgo üzerinden fakat benim faturam yok satan kişiye faturasını sordum bulamıyacağını söyledi peki ben kayıdımı nasıl yaptıra bilirim benim herhangi bir bir elektrikli veya benzinli bir motorum yok botumu kürek ile kullanmayı düşünüyorum sizce ne yapmam gerekir.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #4 : Nisan 07, 2018, 12:03:52 ÖÖ »
     Sa ben ikinci el 3M MARINER 4 şişme bot  aldım letgo üzerinden fakat benim faturam yok satan kişiye faturasını sordum bulamıyacağını söyledi peki ben kayıdımı nasıl yaptıra bilirim benim herhangi bir bir elektrikli veya benzinli bir motorum yok botumu kürek ile kullanmayı düşünüyorum sizce ne yapmam gerekir.

Bot daha önceden liman kayitli ise liman baskanligindan satiş yapabilirsiniz.Eger degilse ve faturasi +ce belgesi yoksa geçmiş olsun. Kayıt yaptiramazsiniz.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #5 : Nisan 07, 2018, 12:17:38 ÖÖ »

Bot daha önceden liman kayitli ise liman baskanligindan satiş yapabilirsiniz.Eger degilse ve faturasi +ce belgesi yoksa geçmiş olsun. Kayıt yaptiramazsiniz.

kürekle kullanılacak bir bota çok uygulama olacagını sanmam...öyle kullanacaksınız artık...