Gönderen Konu: sa,meslek yeniyim  (Okunma sayısı 3843 defa)

Oğuzcan35

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: oğuzcan özlek
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 10-06-1995
sa,meslek yeniyim
« : Ocak 30, 2014, 01:50:02 ÖÖ »

Herkese merhaba ben 2 yıl gemi inşaatı okuduktan sonra bu işi meslek olarak yapmak istiyorum fakat aklıma takılan şimdilik bir iki şey var;

10 metrelik ahşap yelkenli günde 8-10 saat çalışarak ne kadar zamanda biter?

İş hayatına başlarken bi tersane de maaşlı çalışarak mı başlamalıyım,yoksa yatırım riski alıp kendi yerimde çalışabilir miyim?(benim istediğim 2.si)

Henüz erken olduğunun farkındayım fakat şimdiden öğrenmek istiyorum.

Bunun dışında bütün fikir,öneri ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: sa,meslek yeniyim
« Yanıtla #1 : Ocak 30, 2014, 08:41:44 ÖÖ »
Profosyenel tekne imalatı yapmak,kalıcı olabilmek için..
Bence
1) okudugunu anlayacak kadar teknik ingilizce
2)basta auto-cad olmak üzere bir kaç tekne tasarım programı
3)tekne inşaa malzemelerini tanıma ahşap,fiber,saç,aleminyum vb
4)iyi bir makina parkuru torna,planya,freze,çeşitli motorlu testereler,kaynak mak vb.vb.vb.vb.

5)çeşitli makina ve ekipmanları doğru kullanabilmek
6)iyi bir pazar araştırması,özgün, ekonomik,doğru  modeller,genel tüketici taleplerinin yakalanması.......
7)güçlü sermaye yapısı
Bunlar bende var diyorsan atölyeni kurup başlayabilirsin...Daha yolun başındasın bir kaç yıl iyi bir orta çapta tekne imalat atölyesinde çalışırsan kendini daha iyi yetiştirip geliştirir,bilgi ve becerini ilerletirsin..
Tuzla civarında çalışmanı tavsiye ederim bir sürü atölyenin bulundugu yerde okuldan aldıgın teoriyi pratikle birleştirip daha donanımlı olarak meslek hayatına atılırsın..

Oğuzcan35

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Ocak 30, 2014, 03:26:43 ÖS »
Çok teşekkür ederim,söylediklerinizin çok yararı olcak bana.

Birde diğer sorum acaba 10 metrelik ahşap yelkenli günde 8-10 saat çalışarak ne kadar zamanda biter?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #3 : Ocak 30, 2014, 03:55:56 ÖS »
Kac kisi calisacak ?
Tek kisi gunde 8 10 saat biraz zor is,yorucu is.
Tek kisi 10 metre her gun calisilirsa en iyimser tahminle 6,7 ayi bulur.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Oğuzcan35

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Ocak 30, 2014, 04:18:05 ÖS »
şimdi yapmamaya karar verdim :)  ilerde belki peki son olarak bişey daha sorcam sürat teknelerinde motor dışında yapımı farklı mı?
5 metrelik sürat teknesinin yapımı  kaç ay sürer son olarak bunlara da cevap verirseniz çok sevinirim teşekkürler  herkese

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #5 : Ocak 30, 2014, 05:20:48 ÖS »
şimdi yapmamaya karar verdim :)  ilerde belki peki son olarak bişey daha sorcam sürat teknelerinde motor dışında yapımı farklı mı?
5 metrelik sürat teknesinin yapımı  kaç ay sürer son olarak bunlara da cevap verirseniz çok sevinirim teşekkürler  herkese

sürat tekneleri ile iş,yelkenli vb ağır yol alan tekneleri birbirinden ayıran temel unsur gövde yapısıdır..gövde yapıları sürat yapabilmek için düz yada V şeklinde tasarlanır..yapım tekniği farklı değildir yalnız gövde süratine ulaşabilmeleri için güçlü makinalar isterler..

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #6 : Ocak 30, 2014, 08:25:26 ÖS »
Herkese merhaba ben 2 yıl gemi inşaatı okuduktan sonra bu işi meslek olarak yapmak istiyorum;
İş hayatına başlarken bi tersane de maaşlı çalışarak mı başlamalıyım,yoksa yatırım riski alıp kendi yerimde çalışabilir miyim?(benim istediğim 2.si)

Meslek lisesi mezunu, üniversite sondan terk, Muhtelif iş yerleri açıp kapatmış, kimi zamanda batmış birisi olarak; iki yıllık veya dört yıllık bir eğitim almakla (bu işin teorisini hesabını,projelendirmesini çok iyi öğrenebilirsin) bir tersane açacak yeterliliğe geleceğini düşünmüyorum. Açabilirsin ama bunun kalıcı olabileceğine ihtimal vermiyorum, zira piyasa koşulları çok farklı bir şeydir. Kağıt üzerinde çok çok iyi çalışan, hatta çok karlı çalışan bir yatırım projesi gerçek piyasa koşullarında (yeterli hatta yeterliliğin üzerinde bir sermayen olsa bile) bir anda tepetaklak gelebilir. Bir işletme kurulurken, yapılacak işin teorik bilgisi tabii ki çok önemlidir, ama deneyim, piyasayı tanımak, personel ilişkilerini tanımak, hatta işin az çok muhasebesini bilmek ve bu konulardaki deneyim çok daha önemlidir. Benim diyeceklerim bunlar; sonuçta hayat senin, karar da senin.

Oğuzcan35

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Ocak 30, 2014, 09:46:07 ÖS »
Herkese merhaba ben 2 yıl gemi inşaatı okuduktan sonra bu işi meslek olarak yapmak istiyorum;

Meslek lisesi mezunu, üniversite sondan terk, Muhtelif iş yerleri açıp kapatmış, kimi zamanda batmış birisi olarak; iki yıllık veya dört yıllık bir eğitim almakla (bu işin teorisini hesabını,projelendirmesini çok iyi öğrenebilirsin) bir tersane açacak yeterliliğe geleceğini düşünmüyorum. Açabilirsin ama bunun kalıcı olabileceğine ihtimal vermiyorum, zira piyasa koşulları çok farklı bir şeydir. Kağıt üzerinde çok çok iyi çalışan, hatta çok karlı çalışan bir yatırım projesi gerçek piyasa koşullarında (yeterli hatta yeterliliğin üzerinde bir sermayen olsa bile) bir anda tepetaklak gelebilir. Bir işletme kurulurken, yapılacak işin teorik bilgisi tabii ki çok önemlidir, ama deneyim, piyasayı tanımak, personel ilişkilerini tanımak, hatta işin az çok muhasebesini bilmek ve bu konulardaki deneyim çok daha önemlidir. Benim diyeceklerim bunlar; sonuçta hayat senin, karar da senin.
doğru söylüyosunuz bende üniden sonra belli bir süre tersanede çalışarak tecrübe edinmenin daha doğru olacağını düşünüyorum.
Yardımlarınız,önerileriniz  için herkese çok teşekkürler.

Emre.kucuk

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Emre kucuk
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1991
« Yanıtla #8 : Mart 25, 2014, 12:05:43 ÖS »
4. Sinif mimarlik ogrencisiyim, ayni zamanda calisiyorum. Okurkende calisila bilir (buda bir fikir)