Gönderen Konu: Araba motorunu tekneye koymak  (Okunma sayısı 12163 defa)

a3l4i

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Ali Yiğit
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1984
Araba motorunu tekneye koymak
« : Mart 26, 2017, 11:45:55 ÖS »

İyi günler 6.6m ahsap teknemde suan 22 hp 3600 rpm dizel hava sogutmalı ruggerini motor var
titresim ve ses haric hicbir sıkıntısı yok ancak ses ve hız icin araba motorunu marinize ettirip tekneme takasım var.
sorularım burada baslıyor

1-Renault 1.5 Dci motoru marinize ettirirken nelere dikkat etmem gerekir hangi parca hangi alasımdan olmalı?
2-şuan BN60 mekanık sanzuman takılı motoruma bu sanzumanı 1.5 Dci da da kullanabilir miyim?
3-sayet 2. sorumun cevabı hayır ise güc aktarma sistemini nasıl yapabilirim?

mukavemet ve hidrodinamik hesaplarını bizzat yaptım eger güc aktarımını verimli 1 sekilde saglayabilirsem bu is tamamdır
herkese iyi forumlar :)

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
Ynt: Araba motorunu tekneye koymak
« Yanıtla #1 : Mart 27, 2017, 12:11:44 ÖS »
Tekneler planing yani hız ile su üstüne çıkmayan tasarımda ise motor gücünü ne kadar arttırırsanız artırın karadaki gibi sürat kazanmaz. Teknenin ulaşabileceği azami hız tekne boyuna bağlıdır. Büyük bir motor 1/2-2 knot arasında hız katkısı yapabilirse de tekne kıçının suya gömülmesi ve artan motor gürültüsü çok rahatsız edici olur. Daha fazla hız istiyorsanız motor yerine tekneyi büyütmeyi düşünmelisiniz. mtor büyütmek çabanıza değmeyecektir ayıca bir kaç mil hız kazanabilmek için yakıt harcamanız iki kat  veya daha fazla olacaktır.

diğer taraftan hava soğutmalı bir motorun gürültüsü ise su soğutmalı bir motora göre çok fazladır.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

a3l4i

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Nisan 03, 2017, 07:19:02 ÖS »
Ilginiz icin tesekkurler tekne kayici tip ancak burokrasi ve maliyetten dolayi vazgectim 2.el marinize motor alacagim.
Eski tip kara duzen dizeller konulabiliuormus sadece yeni beyinli motorlar imkansizmis benzer fikri olanlara duyurulur.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #3 : Temmuz 09, 2017, 01:14:33 ÖS »
Selam arkadaşlar. Benim de benzer bir düşüncem var. eski model, düşük devirde torku olan bir aracın motorunu alıp elden geçirip marinize edip kullanmak istiyorum.

Bürokrasi yüzünden vs vazgeçtim demişsiniz. Marinize benim için sorun değil. Daha önce yapmadım ama, kompleks bir iş gibi durmuyor. Onu rahatlıkla halledebileceğimi düşünüyorum. Şanzıman seçimi ve montajını da hallederim. Lakin  evrak işlerinden endişeliyim.

Biraz bürokrasi ile mücadeleye alıştım zaten. Yani evrak işleri ve bürokrasiyi göze alırsan halledilebilir birşey mi? yoksa çıkmaz mı?

Eski araçların motorlarını marinize edip satıyorlar sahibinden'de filan gördüğüm kadarıyla. Onlar nasıl hallediyor merak ediyorum.

Hiç şahit olanınız, yolunu yordamını bileniniz var mıdır? yada böyle motorların evrak işlerini takip eden olaya hakim bir aracı bulunur mu sizce?

a3l4i

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Temmuz 12, 2017, 05:42:45 ÖS »
Selam arkadaşlar. Benim de benzer bir düşüncem var. eski model, düşük devirde torku olan bir aracın motorunu alıp elden geçirip marinize edip kullanmak istiyorum.

Bürokrasi yüzünden vs vazgeçtim demişsiniz. Marinize benim için sorun değil. Daha önce yapmadım ama, kompleks bir iş gibi durmuyor. Onu rahatlıkla halledebileceğimi düşünüyorum. Şanzıman seçimi ve montajını da hallederim. Lakin  evrak işlerinden endişeliyim.

Biraz bürokrasi ile mücadeleye alıştım zaten. Yani evrak işleri ve bürokrasiyi göze alırsan halledilebilir birşey mi? yoksa çıkmaz mı?

Eski araçların motorlarını marinize edip satıyorlar sahibinden'de filan gördüğüm kadarıyla. Onlar nasıl hallediyor merak ediyorum.

Hiç şahit olanınız, yolunu yordamını bileniniz var mıdır? yada böyle motorların evrak işlerini takip eden olaya hakim bir aracı bulunur mu sizce?

benim amacım motoru liman kayıtlı kullanmak, ancak sahibinden v.s. gordugunuz motorlar liman kaydına uygun değiller
0 motor için; CE belgesi,fatura,nakliye irsaliyesi    karasal motor koyacaksanız; kim tarafından hangi araçtan ne zaman nerde v.s. cıkarıldıgına dair belge, fatura veya satıs sozlesmesi (noter satısı kabul ediliyor), nakliye irsaliyesi. sahibindendeki ilanların tamamında bu belgeler yok.

bu belgeler tam ise motor liman kaydı yapılıyor yok değilse olmuyor
herşeyden geçtim yeni kanunda keyif amaçlı teknelere sadece 0 km motor veya BAŞKA FAAL 1 TEKNEDEN ÇIKARILMIŞ MOTOR konulabiliyor, diğer teknenin de ya hurdaya çıkması yada yeni motor kaydı yapması gerekiyor.yani yeni kanun ile artık karasal araç motorlarını keyif amaçlı özel teknelere takamıyoruz liman kaydı yapılmıyor. eski faal teknedeki motor karasal ise ancak ne olur bilmiyorum

başka 1 handikap ise şu; karasal motorlar benimki gibi 6 - 8 m aralığındaki tekneler için verimli olmuyorlar verdikleri güce göre ağırlıkları çok fazla (65hp 220 kg gibi)

uzun lafın kısası kayıtsız kullanacaksanız hersey mümkün
keyif veya ticari amaçlı ise 0 km veya faal baska tekneden cıkma (diğer tekne yeni motor alıp kayıt yapmalı yada hurdaya cıkmalı) DİREKT KARASAL MOTORU MARİNİZE EDİP KOYAMIYORSUNUZ.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #5 : Temmuz 22, 2017, 07:39:21 ÖS »
Bilgiler için çok teşekkürler. Sanırım benim marinize karasal motor hayallerim de böylece suya düşmüş oluyor.
Hazır marin motorlar da maşallah gezegenler arası götürüp getiricekmiş gibi fiyatları var. bakalım napcaz.