Gönderen Konu: Şişme Katamaran Projesi  (Okunma sayısı 82943 defa)

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Ynt: Şişme Katamaran Projesi
« Yanıtla #270 : Eylül 08, 2019, 02:33:56 ÖS »

Abi Lead acid battery den direk vazgec.

Bu akulerin tek bir var olma amaci var. mars basmak. kapasitesinin ancak %20'sini kullanabiliyorsun. daha fazlasini desarj edersen omru  ve kapasitesi kisaliyor. surekli %80 altina desarj olur durursa kisa zamanda kullanilamaz hale geliyor. Yani kullanilabilir 2kw guc icin 10kw pil tasiman lazim.
Agm akuler bu yuzden var.  2.5kw pil tasirsan 2kw guc kullanabilirsin.

Lithium piller, agm akulerden daha mantikli.  Agm akulerin verimli kullanim omru yaklasik 500 tam doldurma bosaltma civari. lithium akulerin en az 1500 doldurma bosaltma omru oluyor.  Satin alirken 2-2.5 kat para veriyorsun. Ancak agm akulere gore cok daha hafif ve toplam omre baktiginda agm akulerden pahaliya gelmiyor.

Butun bunlarla ugrasacagina bana da distan takma bir motor oldukca mantikli gorundu. Bir suru pile pesin para verecegine, kullandikca taksit taksit yakit odersin :)

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #271 : Eylül 08, 2019, 04:21:04 ÖS »
Sen buraya yazarken ben öbür tarafa yazmışım.

Birkaç değişik çözüm var içten ve dıştan ama Çin dışındakiler pahalı, Çin de çok güven vermiyor.

En son şunu buldum:

https://tr.aliexpress.com/item/32910142887.html?spm=a2g0o.detail.1000023.7.2fab2507MQDIpt

5 HP diyor ama 3 verse iyi. İki tane alıp yanlara koymak lazım. Tabi biriin dönüş yönü ve pervaneyi ters çevirmek gerek.

Bunları alırsam pile biraz para kalıyor :)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #272 : Eylül 08, 2019, 04:58:49 ÖS »
Sen buraya yazarken ben öbür tarafa yazmışım.

Birkaç değişik çözüm var içten ve dıştan ama Çin dışındakiler pahalı, Çin de çok güven vermiyor.

En son şunu buldum:

https://tr.aliexpress.com/item/32910142887.html?spm=a2g0o.detail.1000023.7.2fab2507MQDIpt

5 HP diyor ama 3 verse iyi. İki tane alıp yanlara koymak lazım. Tabi biriin dönüş yönü ve pervaneyi ters çevirmek gerek.

Bunları alırsam pile biraz para kalıyor :)

Geçen gün çinden 1dolarlık bir şiparişim geldi,kargo bedava..11 tl gümrük sunum ve vergi aldı postacı ;)..
https://www.anadolumotor.com/tr/urunler/ldw-502-m
http://www.mercurysport.com/Nanni-Diesel-Engine/n2.10-C2-P3-D123.html
Şunlardan bir fiyat alın,tabi ellerinde varsa..Bu kriz ortamın da ,belki makul fiyatlar verebilirler..
Tabi tercih sizin,elektrikli motor kafanıza yatmış gibi..
Pişmiş aş'a su katmayalım ama,bu tarz aküleri gerek güneş  paneli,gerek sahil elektriği neyle sarj ederseniz edin,sarjı uygulayacak aletin ısı,kademeli voltaj vb gibi özellikleri olmalı,yoksa aküler normal ömürlerinden önce göçerler..

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #273 : Eylül 08, 2019, 05:45:13 ÖS »
Gümrük muafiyeti kalkınca herşeye para kesmeye başladılar. Muhtemelen bir minimum damga vergisi vs birşey var. Toplam büyüdükçe oran düşecektir. Bir yerlerde falanca maddeye girmezse %18, girerse %20 gümrük vergisi + damga vergisi diye birşeyler okumuştum. Hep oradan hesap yapıyorum. Doğru mu bilmem.

Henüz pişen birşey yok. Bolca kafa karışıklığı ve araştırmaca. Ben de farkındayım elektrik olayı henüz erken ama evet gönlüm elektrikten yana. Temiz, kolay, hatta hafif bile denebilir, lityum pil kullanırsam.

Yarın arar sorarım motorları. Ama yaptırmasının düşüncesi bile zor geliyor. Hele bu bacakla.

Pancar Motor gibi motorlar da var yine 10HP, onların farkı ne? Balıkçı sandalları daha çok onlardan kullanıyor. İpli. Marşlı değil. Motor çabuk mu şişiyor?

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #274 : Eylül 08, 2019, 06:02:37 ÖS »

Pancar Motor gibi motorlar da var yine 10HP, onların farkı ne? Balıkçı sandalları daha çok onlardan kullanıyor. İpli. Marşlı değil. Motor çabuk mu şişiyor?
Pancar dayanıklı,zahmetkeş bir motordur,soguk havalarda biraz zor çalışır,balıkçılar pancar bir kere çalıştımı durmaz der..havalı ve eski teknoloji oldugundan gürültülüdür,uzun çalışmalarda şişme de yapar..
Pancar ve çin malı havalı motorlar amatörlerin ''canınydı'' aslında 2-3 bin gibi rakamlarla teknelerine takıp,balık yada gezilerini yapıyorlardı..
Ama AB-USA egzost emisyon standarları yaklaşık 1 yıldır artık ülkemizdede uygulanmaya başlandı..
Bu tarz egzost emisyon standartlarınıkarşılamayan motorlar özel  teknelere takılamıyor artık.

Sam Lighter

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Sami ÇAKMAK
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #275 : Eylül 08, 2019, 07:26:28 ÖS »
Gümrük muafiyeti kalkınca herşeye para kesmeye başladılar. Muhtemelen bir minimum damga vergisi vs birşey var. Toplam büyüdükçe oran düşecektir. Bir yerlerde falanca maddeye girmezse %18, girerse %20 gümrük vergisi + damga vergisi diye birşeyler okumuştum. Hep oradan hesap yapıyorum. Doğru mu bilmem.

Henüz pişen birşey yok. Bolca kafa karışıklığı ve araştırmaca. Ben de farkındayım elektrik olayı henüz erken ama evet gönlüm elektrikten yana. Temiz, kolay, hatta hafif bile denebilir, lityum pil kullanırsam.

Yarın arar sorarım motorları. Ama yaptırmasının düşüncesi bile zor geliyor. Hele bu bacakla.

Sn: Kadir bey,

Elektrik motorları altına ayrıntılı bir yazı yazdım okumanızı görüş ve önerilerinizi, varsa sorularınızı bilmek isterim. Saygılarımla.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #276 : Eylül 08, 2019, 09:16:09 ÖS »
Sami Bey;

Motor Seçimi başlığındaki yazınızı okudum. Elinize sağlık. Ben de cevabı oraya yazmış oldum. Özellikle bütçe konusunda ben biraz daha muhafazakar kalıyorum sanırım. Çözümleri de ona göre düşünüyorum. Bu başlık aktındaki proje belki de bu forumdaki en uçuk proje ama, yine de seçim yaparken tedbirli olmaya çalışıyorum.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #277 : Eylül 08, 2019, 10:34:27 ÖS »

Geçen gün çinden 1dolarlık bir şiparişim geldi,kargo bedava..11 tl gümrük sunum ve vergi aldı postacı ;)..
https://www.anadolumotor.com/tr/urunler/ldw-502-m
http://www.mercurysport.com/Nanni-Diesel-Engine/n2.10-C2-P3-D123.html
Şunlardan bir fiyat alın,tabi ellerinde varsa..Bu kriz ortamın da ,belki makul fiyatlar verebilirler..
Tabi tercih sizin,elektrikli motor kafanıza yatmış gibi..
Pişmiş aş'a su katmayalım ama,bu tarz aküleri gerek güneş  paneli,gerek sahil elektriği neyle sarj ederseniz edin,sarjı uygulayacak aletin ısı,kademeli voltaj vb gibi özellikleri olmalı,yoksa aküler normal ömürlerinden önce göçerler..

Internetten bulduğum bilgi bu. Kanunun kendisi de var da, bu biraz daha açıklamalı gibi geldi.

Ürün Gümrüğe Takılırsa Ne kadar Gümrük Vergisi Öderim?

Ürün gümrüğe sunma bedeli:4-5 TL arası

Damga Vergisi

Çin ve Diğer Ülkelerden Gelen Ürünler İçin %20 vergi

AB Ülkerinden gelenler için %18 vergi

Eğer bandrol gerektiren yayın cihazı(radyo TV cihazları) ise bunlara artı olarak TRT bandrol ücreti. (10 EUR bandrol ücreti).(7 EUR olan bandrol ücreti 10 EUR olarak güncellendi).

Ödeme çıkacaktır.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #278 : Eylül 08, 2019, 10:39:22 ÖS »
Yani yukarıda bağlantısını verdiğim dıştan takma Çin işi e-Motoru alsam 462 USD yerine bana 560 USD gibi gelecek.

İki tane alsam (alabiliyor muyum?) 1100 - 1200 USD gibi oluyor. Yani birebir tam aynı olmasa da içten takma motor teklifinin dörtte biri gibi.

::) ::) ::) :A

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #279 : Eylül 08, 2019, 10:39:58 ÖS »
Valla iyi, kargoda çinlilerdenmiş 1000 dolara ikiz motorunuz olur..
neden sag,sol dönüşlü olmalı dediniz çift motor takılınca?
onu anlıyamadım..benim bildigim çift motoru sag ve sol ileri verildiğinde tekne ileriye gitmesi lazım..
yoksa yanlışmı yorumluyorum,çokta emin degilim açıkcası.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #280 : Eylül 08, 2019, 10:42:57 ÖS »
Gereksiz çok şey okurum internette dolaşırken bazen ilgi alanımda bazen degil..
boş zaman çok olunca :)..
aklımda kalan taşıt motorları için ticari firma olmak gerek,yada dış ticaret müüştesarlıgından kişisel kullanım diye alınan özel izinle ithal edilebiliyor..( araştırmak lazım)

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #281 : Eylül 08, 2019, 10:47:33 ÖS »
Valla iyi, kargoda çinlilerdenmiş 1000 dolara ikiz motorunuz olur..
neden sag,sol dönüşlü olmalı dediniz çift motor takılınca?
onu anlıyamadım..benim bildigim çift motoru sag ve sol ileri verildiğinde tekne ileriye gitmesi lazım..
yoksa yanlışmı yorumluyorum,çokta emin degilim açıkcası.

Uskur bir yana çeker ya. İkiside aynı yönde dönerse iyice çok çeker. Düz giderken bile belli olur. 

Biri sağa bir sola dönerse,  ve de paller de ters olursa hiç çekme olmaz.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #282 : Eylül 08, 2019, 10:49:14 ÖS »
aklımda kalan taşıt motorları için ticari firma olmak gerek,yada dış ticaret müüştesarlıgından kişisel kullanım diye alınan özel izinle ithal edilebiliyor..( araştırmak lazım)

Yani iki tane getirtemem anlamında mı? ALiBaba olursa ithal oluyor da, AliExpres olursa sanki gümrüklü mal almak farklı gibi oluyor diye düşünüyorum. ama sadece düşünce. Niye 2 diye sorarlarsa üstteki cevabı veririm. 10HP motor yok, mecburen 2 x 5 HP alıyorum derim.

Yerlerse tabii...

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #283 : Eylül 08, 2019, 10:55:43 ÖS »

Yani iki tane getirtemem anlamında mı? ALiBaba olursa ithal oluyor da, AliExpres olursa sanki gümrüklü mal almak farklı gibi oluyor diye düşünüyorum. ama sadece düşünce. Niye 2 diye sorarlarsa üstteki cevabı veririm. 10HP motor yok, mecburen 2 x 5 HP alıyorum derim.

Yerlerse tabii...

1 tane bile izin almadan getirilmez diye biliyorum kişisel olarak..iyice ögrenmeden getirmeyin..
Türkiye de herşeyin arkasına dolanılır :).
Aileden baska birisi adına istersiniz,sonra size devreder..
Yada ticari bir işletmesi olan tanıdıgınız adına 2 tanesini getirebilirsiniz..

Sam Lighter

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Sami ÇAKMAK
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #284 : Eylül 08, 2019, 10:57:57 ÖS »

Yerlerse tabii...

Kadir abi;

Tek tek getirdin eger dışarıdan alacak iseniz ve farklı zamanlara yayın. Böylece sade her motor için tek vergi ve gümrük ödersiniz. 2 sinde TOPTAN ve ticaret gümrüğüne girebilirsiniz buda % 25 ek demek yani bir ürünü hadi vinç diyelim...4 tane lazım tek tek getirlir ve en az GÜMRÜGE takılmamak için 1.5 ayda bir yapar iseniz ürün + % 18 takılırsınız tabi ürüne bağlı :) Elektronik, gıda mekanik , Makine , Yedek parça gibi... AMA güzel ÜLKEMİN, güzel İNSANLARININ kanunları..toptan ve ticariye sokar ise o ürünü demin de dediğimin gibi %25 den başlar.....