Gönderen Konu: FIJ-5A 8.6 Metre Motorlu Balıkçı Tekne Planı  (Okunma sayısı 39330 defa)

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
Ynt: FIJ-5A 8.6 Metre Motorlu Balıkçı Tekne Planı
« Yanıtla #30 : Haziran 27, 2016, 07:15:22 ÖS »

Dıştan takma motorlar kullanılabilir. Unutulmaması gereken eşdeğer güçte dıştan takma motorların para olarak içten takma dizellere oranla 2 kat yakıt tüketimi olmasıdır. Bu koşullarda ödeyeceğiniz bedel zaman geçtikçe artacaktır. 

Planlada değişiklik yapmanız kesinlikle önerilmez. Tekne tasarımı konusunda yeterli bilginiz yoksa hiç önerilmez.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

onur77

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: onur kuşaksız
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 1977
« Yanıtla #31 : Haziran 27, 2016, 07:35:28 ÖS »
Cevaplarınız için teşekkürler.iyi akşamlar

onur77

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #32 : Haziran 28, 2016, 11:12:24 ÖÖ »
İyi günler.Posta ve omurga için çam kullanmayı düşünüyorum.sizlerin önerebileceği çok yukarı rakamlarda olmayan daha iyi ağaç hangileridir.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
« Yanıtla #33 : Haziran 28, 2016, 12:20:09 ÖS »
Kullanılan ağaçlar genelde meşe ve kestanedir. Meşe omurgada, kestane eğrilerde kullanılır, çünkü meşeden düz elyaflı ağaç bulmak kolayken kestane eğridir ve eğriler yönüne düz lif bulmak daha kolaydır. Çam bu ağaçlara göre biraz daha zayıftır ama Akdeniz'de eskiden gemilerin çamdan yapıldığını da unutmayalım.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

onur77

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #34 : Haziran 28, 2016, 02:11:09 ÖS »
Meşe kestaneye göre dada yumuşak bir ağaç olarak biliyorum.kestanenin suya dayanıklı bir ağaç olduğunu biliyorum.yalnışım varsa bağışlayın.ikisin ayrı yererde kullanılması ağacın dönme yapabilme ihtimalinden dolayımıdır.çamın m3 1600tl civarı kestanenin ise 2500tl civarı olduğunu söylediler .yapcağımız masrafları göz önünde tutarsak aradaki fark hiç bir şey değil.benim hesabıma göre alt kabuğa 800desi bir ağaç giecek gibi.

ErsanAkpınar

• İleri Üye
  • ersanakpinarr@gmail.com
  • Ad Soyad: ersan akpınar
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #35 : Haziran 28, 2016, 03:09:51 ÖS »
Meşe kestaneye göre dada yumuşak bir ağaç olarak biliyorum.kestanenin suya dayanıklı bir ağaç olduğunu biliyorum.yalnışım varsa bağışlayın.ikisin ayrı yererde kullanılması ağacın dönme yapabilme ihtimalinden dolayımıdır.çamın m3 1600tl civarı kestanenin ise 2500tl civarı olduğunu söylediler .yapcağımız masrafları göz önünde tutarsak aradaki fark hiç bir şey değil.benim hesabıma göre alt kabuğa 800desi bir ağaç giecek gibi.

Kesilikle kestane veya meşe kullanın. Ben omurgayı meşe postaları kestane şeklinde yaptım. Stringer çıtalarınıda kestane dönüyorum. ilk çam almıştım vazgeçip hepsini yığdım bir yere.
Nasıl hesaplıyorsunuz şu işleri :) benim matamatik sıfır hep az alıyorum.
Playboy Runabout 14'
İnstagram @playboyrunabout

https://goo.gl/photos/NzWfiTrDyQxR5z3J8

onur77

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #36 : Haziran 28, 2016, 03:53:22 ÖS »
ilk maketini yaptığım içinkullandığım en ufak çıtanın enini ve boyunu bir yere not aldım.tabigerçeğinde mutlaka bir fire olacaktır ama aşşağı yukarı giden ağaç belli olacaktır.birde 32m2 su kontrası gidiyor alt kabuğa.Buna kaç kg epoksy kaplama gider maliyeti ne olur acaba.ramazandan sonra yavaş yavaş hazırlıklara başlamayı düşünüyorum.İnşallah hayalimi gerçekleştirebilirim.

Baykuş306

• Yeni Rehber
  • **
  • bende kendi Teknemi yapmak isdiyorum
  • Ad Soyad: Emin Yildirim
  • Doğum Yılı: 20.11.1955
  • Tekne Adı: Rota 6.60
« Yanıtla #37 : Haziran 28, 2016, 05:53:16 ÖS »

Kesilikle kestane veya meşe kullanın. Ben omurgayı meşe postaları kestane şeklinde yaptım. Stringer çıtalarınıda kestane dönüyorum. ilk çam almıştım vazgeçip hepsini yığdım bir yere.
Nasıl hesaplıyorsunuz şu işleri :) benim matamatik sıfır hep az alıyorum.
ilk maketini yaptığım içinkullandığım en ufak çıtanın enini ve boyunu bir yere not aldım.tabigerçeğinde mutlaka bir fire olacaktır ama aşşağı yukarı giden ağaç belli olacaktır.birde 32m2 su kontrası gidiyor alt kabuğa.Buna kaç kg epoksy kaplama gider maliyeti ne olur acaba.ramazandan sonra yavaş yavaş hazırlıklara başlamayı düşünüyorum.İnşallah hayalimi gerçekleştirebilirim.
selam onur bey bende bu Tekneyi düşünüyorum lakin bunu kuracak kadar büyük yerim yok seneye İstanbul dışında olabilir Denize yakın bir yerde bu sene içinde Postalarını eğrilerini  hazırlamak istiyorum,  seni hayranlıkla izleyeceğiz tek tek Resimleri bekliyoruz hayırlı olsun kolay gelsin yaptığın maketinde yayınlarsan memnun oluruz

onur77

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #38 : Haziran 28, 2016, 07:42:13 ÖS »
teşekkür ederim.hep hayalimdi bakalım gerçekleşecekmi.

onur77

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #39 : Haziran 28, 2016, 07:46:38 ÖS »
sadece alt kabuğu yaptım üstünü nasıl dizayn edebilirim planın dışına çıkmadan onu düşünüyorum.

ayhansahin051

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ayhan sahin
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #40 : Haziran 28, 2016, 11:08:20 ÖS »
 :Y
Kıçtan  takma  motor :40-50 kg
İçten  takma  motor   :150-200 kg.
Kıçtan takma  motor kıç aynada
İçten takma motor kıç aynadan 1-2  metre  içerde.
Tekneye  görünürde çokta bir zararı yoktur.
Tekneyi dengesiz yapacaktır.
Tekne  gemi inşaasına aykırı bir  durum
Su hattınız değişecek.
Ağırlık dengesi değişecek.
Ağırlık merkezi değişecek.
UZUN  ŞAFT MOTORUN  YÜKSEKLİĞİNE  BAKTINIZMI?
kIÇ AYNANIN  YÜKSEKLİĞİNE BAKTINIZMI?
Kıdemli üyelerin  takılır demesine şaşırdım gerçekten.
Tekne  inşaasını model yapma  ile  karıştırmayalım  lütfen.Burasıda  bir  model sitesi değil denizcilik sitesi.Teknik olarak konuyu incelemeden
yorum yapmak paraya zamana  ve insan  canına  mal olabilir.Bu kadar  basit değil bu işler.
iyi akşamlar.

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #41 : Haziran 29, 2016, 05:48:47 ÖÖ »
Kıçtaki ağırlığı dengelemek için pis su /temiz su tankları , yada ekstra ballast öne konulamaz mı?

Braket ile dıştan takma motorun yüksekliği ayna ya göre ayarlanabilme mi?  ;)

onur77

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #42 : Haziran 29, 2016, 09:23:43 ÖÖ »
teşekkür ederim.Zaten plana tamamen sadık kalma kararı aldım.sadece kaptan köşkünü uzatıp bir wc koymayı düşünüyorum.oda olmadı paraya kıyıp trawler28 planını alacaz artık.bir iki haftaya netleşir herşey.

ayhansahin051

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #43 : Haziran 29, 2016, 12:46:39 ÖS »
Kıçtaki ağırlığı dengelemek için pis su /temiz su tankları , yada ekstra ballast öne konulamaz mı?

Braket ile dıştan takma motorun yüksekliği ayna ya göre ayarlanabilme mi?  ;)

MSCEYLAN  öncelikle tşk.
Birincisi elbetteki balanst  tankaları  bu iş için en  pratik türk zekası ile  bir  çözüm  yoludur.Ben  şahit olmadım ama  proje  hatasından dolayı geminin içini dengelemek adına tonlarca demir  külçeleri konduğunu duydum.
ikincisi bence  kıçtan  takma  motoru aynanın dışına  almayı dediniz.Bnce  bu biraz  sıkıntı olurdu.Teknik ressam olduğum  için çözümler gözümde  canlandırıyorum şu an.kıç aynaya  extra  güçlendirme gerekli.ve motorun gövdesini dışarda sabitlemek gerekli.Bikere  bu görsel olarakta tekneyi gülünç bir duruma düşürür.yada ben gülerdim.bu ne  derdim.Sonuçta  kıç aynanı bozmucaksın dışına  ilave  bir  uygulama yapacaksın.uygulama  olarakta  uzun sıkıntılı ve riskli bir  uygulama.metal bir  kaplama olsa daha  kolay halledilirdi.Ama  çok uzatmıcam  bunu.

Asıl amacım.Bu motor  takılır  lafından sonra sizin söylediklerinizinde  söylenmesi gerekliliği idi.
siz  bildiğiniz  için  çözümleri dediniz.o soruyu soran sizin kadar  bilgili değilse?.Yanlış eksik yönlendirmenin sonuçlarını dile getirmek idi amacım.
tşk ediyorum iyi günler

ayhansahin051

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #44 : Haziran 29, 2016, 02:28:58 ÖS »
MS CEYLAN VE  ONUR 77

Bir  konuda   bir sorum olacak.
Yanlışım varsa  düzeltin.Bilgim yanlış olabilir.
Bi o kaldı modelede laf etmeden  duramıcam :C
Modeli  yanlış yaptın bence.Ama  fotoğraflar gerçekten  hayran kaldım oldukça  güzel olmuş.
ANCAK :)
Baseline  dikakte alınmadan  yapılmış.Bildiğimi diyeceğim sizse yanlış biliyosam düzeltmiş olacam sayenizde.
BASELİNE  referans noktası anlamına gelir.O referans  noktasından  çizgiler  çizerek bir  nokta  baz alınarak  tüm postalar  o noktadan aynı simetride  çizilmiş olabilir  ve  eğriler elipsler bu yolla  çizilir.Özellikle  gemilerin kavisli dış kaplamasının formunuda  bu şekilde  çıkarırdık.Bir  nokta referans alınır  ona bağlı klavuz  ölçülerle o elipsi hat çıkarılır.
Base lıne bu projede  baş ana  omurga  baz alınarak verilmiş ve  kıç aynaya kadar tüm postalar bu base line  baz alınarak ölçülendirilmiş.Öylece omuzgaya basan postaların eğrileri otomatik olarak meydana  çıkar.Ancak modelde gördüğüm kadarıyla parampet kısmı ilk posta  ile  son posta  düz hat.ama  dikkat edin  parampet düz değil.hem pdf  birinci sayfada.hem body plan da.hemde  posta  planlarında.
Bu konuda  bilgi verebilirseniz bende  bilgilenmiş olacam ama bence BASE LINE   kavramını yanlış kullanılmış modelde.
tşk ediyorum iyi günler